خانه سرمایه

سامانه سجام بورس چیست؟

بازار سرمایه از زمان شروع به کار تا امروز با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات این بازار با ورود تکنولوژی به وقوع پیوست که در سال ۱۳۸۴ پس از تصویب مقررات بازارها و نهادهای مالی در مجلس شورای اسلامی ایجاد شد. پس‌ از آن روند تغییرات از خریدوفروش حضوری و تلفنی سنتی به سمت حساب‌های آنلاین و انجام معاملات به ‌صورت الکترونیکی کشیده شده است. به‌ طوری‌ که در حال حاضر این موضوع به یک امر عادی در معاملات بازار بورس تبدیل شده و رقابت بین کارگزاری‌ها در گسترش ظرفیت سامانه جهت پذیرش مشتریان جدید است. یکی از موضوعاتی که تا چندی پیش کماکان رویه‌های سنتی خود را حفظ کرده بود شیوه‌های پرداخت سود توسط شرکت‌های سهامی و رویه‌های ثبت‌نام در نهادهای مالی مختلف همچون کارگزاری‌ها، صندوق های سرمایه‌گذاری و غیره بود. سامانه بورسی سجام برای برطرف کردن همین مشکل ایجاد شد. با خانه سرمایه همراه باشید تا در مورد این سایت، بیشتر بدانید.

✔ سایت سامانه سجام بورس

در حال حاضر، این سایت فقط جهت ثبت‌نام اولیه سرمایه‌گذاران کاربرد دارد. بنابراین باید در مرحله اول با مراجعه به این سایت، اطلاعات هویتی، بانکی، بورسی و سکونت خود را طبق مراحل خواسته‌ شده و به ترتیب پر کنید.

www.sejam.ir

در واقع مخزن و مرجع اصلی داده‌ها و اطلاعات سرمایه‌گذاران بازار بورس در این سایت ذخیره می‌گردد. پس از نهایی کردن ثبت‌نام اولیه و ثبت‌نام نهایی‌تان می‌توانید با مراجعه به این سایت، اطلاعاتتان را مشاهده کرده و حتی آنها را ویرایش کنید.

✓ سامانه سجام چیست؟

«سجام» مخفف «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که توسط شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» و زیر نظر سازمان بورس با هدف ایجاد سامانه یکپارچه، فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌گذاران ایجاد شده است. طبق مصوبه اعلامی از سوی سازمان بورس اوراق بهادار، تمام سرمایه‌گذاران فعلی که پیش از شهریور ۱۳۹۷ کد بورسی دریافت کرده‌اند باید به سامانه ثبت‌نام سجام به آدرس «https://profilesejam.csdiran.com/» مراجعه کرده و اطلاعات خواسته‌ شده را وارد کنند. از طرفی، اگر افراد تازه‌وارد در بورس به کارگزاری‌ها مراجعه می‌کنند باید علاوه بر پر کردن اطلاعات لازم که کارگزاری از افراد تقاضا می‌کند، وارد سامانه سجام شده و اطلاعات خواسته‌ شده را هم تکمیل کنند. در مقاله بعدی، شیوه پر کردن فرم‌ها در سامانه سجام را توضیح خواهیم داد. در نهایت، با انجام هر دو مرحله گفته شده، کارگزاری طی مدت‌زمان مشخصی کد بورسی و کد معاملاتی را برای افراد صادر خواهد کرد. لازم به ذکر است که از اوایل سال ۱۳۹۷ در طی چند مرحله به معامله گران فرصت داده شد تا اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت‌نام کنند که در مرحله اول این فرصت تا پایان شهریور ۹۷ به طول انجامید. در تازه‌ترین دستورالعمل از تمام سرمایه‌گذاران قدیمی بازار سرمایه خواسته‌ شده که تا پایان سال ۱۳۹۷ اطلاعات هویتی خود را در سامانه ثبت کنند. اگر ثبت‌نام اولیه در این سامانه انجام نگیرد و مهلت مقرر به اتمام برسد، آن‌گاه کد معاملاتی افراد بسته می‌شود و اجازه انجام معاملات را از دست می‌دهند. این روند تا زمانی که سرمایه گذاران ثبت‌نام خود را در سامانه به انجام برسانند، ادامه خواهد داشت. پس از ثبت‌نام در سامانه، یک کد ۱۰ رقمی برای شما پیامک می‌شود که باید آن را نزد خود نگه‌ دارید. معمولا پس از یک ماه از تاریخ تکمیل اطلاعات در سامانه، پیامکی به شما ارسال خواهد شد تا با مراجعه به یکی از شعب منتخب دفاتر الکترونیک دولت یا کارگزاری‌ها، مراحل نهایی را انجام دهید تا ثبت اطلاعات شما در سامانه سجام نهایی گردد.

سامانه سجام بورس

یک مطلب جالب دیگر بخوانید؛  آموزش ثبت نام سجام بورس به صورت گام به گام و ویدیویی

✔ مزایای سامانه سجام

۱- ثبت‌نام آسان در کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری

تا قبل از عملیاتی شدن سامانه سجام، افراد مجبور بودند بخش عمده‌ای از وقت خود را برای مراجعه حضوری و پر کردن تعداد بی‌شماری از اطلاعات تلف کنند. این موضوع زمانی بغرنج‌تر می‌شد که مشتری از کارگزاری فعلی خود رضایت نداشت و مجبور بود تمام مراحل فوق را دوباره طی کند؛ گاهی این چرخه، چندین و چندبار تکرار می‌شد. هرچند این مسئله برای افرادی که درگیر بازار سرمایه هستند زیاد به چشم نمی‌آید؛ ولی با این‌ وجود، مسئله مهمی بود که بارها موضوع شکایت سرمایه‌گذاران شده بود.
هم‌چنین متقاضیان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند درآمد ثابت، درآمد متغیر و مختلط نیز که افراد مبتدی و حرفه‌ای بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند نیز مجبور بودند اطلاعات ثابت و تکراری را در فرم‌های مختلفی که از سوی سازمان تعریف ‌شده بود وارد کنند و وقت بسیاری را در تایم اداری از دست بدهند. با راه‌اندازی سامانه سجام، این بخش مهم از فرایند ثبت‌نام با سرعت بیشتری انجام شد. به این ترتیب، سرمایه گذاران تازه‌کار با پر کردن اطلاعات در سامانه سجام، می‌توانند به هنگام مراجعه‌های بعدی خود به انواع نهادهای بازار سرمایه مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه – معمولا برای اشخاص حقوقی – و سایر کارگزاری‌ها زمان بسیار کمتری را از دست بدهند.

۲- دریافت بی‌دغدغه سود مجامع

 تا قبل از عملیاتی شدن سامانه سجام، رویه پرداخت سود به شکل‌های مختلفی صورت می‌گرفت که رایج‌ترین آنها را در ادامه برایتان می‌گوییم. پس ‌از آنکه شرکت‌ها در مجمع عمومی عادی خود قسمتی از سود هر سهم (EPS) محقق شده را بین سهامداران تقسیم می‌کردند، سرمایه‌گذاران باید طبق اطلاعیه‌ای که در سامانه «codal.ir» منتشر می‌شد به یکی از شیوه‌های زیر – با توجه به برنامه شرکت – برای دریافت سود تقسیم‌ شده دست به کار می‌شدند.
یکی از این روش‌ها دریافت شماره ‌حساب سرمایه‌گذاران از طریق ایمیل و واریز سود تقسیمی به‌حساب آن‌ها بود. روش دیگر، معرفی یک بانک به سرمایه‌گذاران بود تا با مراجعه به آن در تاریخ مشخص‌ شده و ارائه کارت ملی و کد بورسی خود سود تقسیمی را دریافت کنند. جدا از هزینه‌های بی‌موردی که در این روش به شما وارد می‌شد، مسئله اصلی داشتن یک سبد سهام متنوع با اهداف مختلف بود؛ مثلاً شاید شما از ۹ سهم موجود در سبد خود، تنها روی سود تقسیمی (DPS) دو سهم حساب باز کرده‌ بودید. از طرفی به دلیل عدم توجه به تاریخ مجمع برخی از سهام خود، نماد بسته شده، به مجمع می‌رود، سودی را تقسیم می‌کند و چون تاریخ پرداخت تا زمان سرمایه‌گذاری‌تان فاصله زیادی دارد فراموش می‌کنید که DPS را بگیرید و به‌ این ‌ترتیب هزینه‌ای به شما تحمیل می‌گردد. یکی از مزایای مهم سامانه سجام کمک به سرمایه‌گذاران در این زمینه است. به این ترتیب برای هر سهمی که با آن به مجمع می‌روید و از آن سود تقسیمی طلب دارید در تاریخ اعلام ‌شده از سوی شرکت، وجوه مربوط به سود تقسیمی به ‌حساب «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» واریز می‌گردد. سپس این شرکت، وجوه مربوطه را به‌ حساب‌های اعلامی از سوی شما در این سامانه واریز می‌کند. می‌توانید روند پرداخت سود را در شکل زیر مشاهده کنید.

حساب اعلامی از سوی سرمایه‌گذار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه شرکت

همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید این سامانه زمینه‌ای برای راحتی سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید؛  تفاوت EPS و DPS چیست؟

۳- امکان ویرایش سریع اطلاعات

اگر در گذشته، اطلاعات ثبتی شما نزد یک کارگزار – مانند آدرس محل سکونت یا شماره‌ حساب اعلامی و … – تغییر می‌کرد باید حتما موضوع را به تمام نهادهای بازار سرمایه مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا کارگزاری اعلام می‌کردید و شاید بابت این موضوع نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت داشتید که این خود موضوعی فرسایشی محسوب می‌شد. در حالی‌ که با راه‌اندازی سامانه سجام، می‌توانید به راحتی اطلاعات خود را ویرایش کنید.

۴- دسترسی به ‌تمام سرویس‌های بازار سرمایه مانند تغییر کارگزار ناظر

 تصور کنید که در دو کارگزاری مختلف در حال معامله هستید و برنامه‌تان این است که سهم «ولساپا» را تنها از طریق کارگزاری «الف» انجام دهید. حالا اگر این موضوع را فراموش کرده و بخشی از سهام ولساپا را از طریق کارگزاری «ب» انجام دهید باید برای یکی کردن کارگزاری‌ها به کارگزاری «ب» مراجعه می‌کردید، گواهی سهام را می‌گرفتید و فرم تغییر کارگزار ناظر را پر می‌کردید تا بتوانید تحویل اوراق گواهی سهام ولساپا را به کارگزاری «الف» منتقل کنید. این در حالی است که با راه‌اندازی سامانه سجام تنها با انجام چند عملیات ساده این فرایند انجام خواهد شد.

مؤلف : احمد لحیم گرزاده

236 دیدگاه
 1. مرضیه می گوید

  بجز سجام تو کارگذاری هم باید ثبت نام کنیم یا فقط سجام کافیه ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   علاوه بر احراز هویت سجام نیاز به ثبت اطلاعات در یک کارگزاری و احراز هویت مجدد دارید

 2. عرفان می گوید

  سلام من توسایت سجام ثبت نام کردم و با برنامه سیگنال هم احراز هویت کردم و تو کارگزاری آگاه هم ثبت نام کردم ،میخواستم بدونم برای دریافت کدبورسی دیگه چی لازمه؟باید تو کارگزاری هم احرازهویت بشم یا سجام احراز شدم کافیه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای سجام احراز هویت غیرحضوری انجام می شود برای کارگزاری با پشتیبانی کارگزاری تمای بگیرید

 3. زهرا می گوید

  سلام من احراز هویت حضوری کردم الانم کد معاملاتی برام پیامک شده. این کد رو باید چیکار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   درصورتی که تمایل به انجام معاملات در بازار بورس و فرابورس دارید باید یک کارگزاری برای خود انتخاب و پس از احراز هویت و تخصیص کد کاربری و رمز عبور اقدام به خرید و فروش کنید

 4. Asma می گوید

  سلام من سجام ثبتانم کردم ولی هنوز برام کد میاد ،متوجه شدم که شماره حساب اشتباه وارد کردم
  رفتم قسمت ویرایش، همه موارد ویرایش داشتن بغیر از اطلاعات بانکی ،الان راهی هست من تغییرش بدم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   استعلامات شما در حال اجرا هستند و تا دریافت جواب استعلامات به وسیله پیلمک باید منتظر بمانید و ویرایش امکان پذیر نیست .

 5. Asma می گوید

  سلام من سجام ثبتانم کردم ولی هنوز ۲۴ ساعت نشده ک برام کد بیاد ،متوجه شدم که شماره حساب اشتباه وارد کردم
  رفتم قسمت ویرایش، همه موارد ویرایش داشتن بغیر از اطلاعات بانکی ،الان راهی هست من تغییرش بدم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   استعلامات شما در حال اجرا هستند و تا دریافت جواب استعلامات به وسیله پیلمک باید منتظر بمانید و ویرایش امکان پذیر نیست .

 6. پروین رازانی می گوید

  سلام من ثبت نام کردم وده هزار تومن هم از حسابم کم شد ولی واسه پیگیری که وارد ساین شدم دوباره من را ارجاع داد به پرداخت پول. راهنمایی کنید ممنون کد ملی ۴۱۳۲۱۰۶۲۴۱.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   لطفا با ۱۵۶۹ شماره تماس پشتیبانی سجام تماس بگیرید

 7. موسوی می گوید

  سلام من برای فرزندانم در سامانه سجام ثبت نام کردم اما چون زیر ۱۸ سال بودن سامانه نماینده قانونی می خواست بنابر این در دفتر کارگزاری هم بچه ها و هم پدرشون را ثبت نام کردم اما برای هیچ کدام کد سجام نیامده که احراز هویت بشوند.
  در قسمت استعلام هم کد ملی پدرشان را وارد کردم پیام میاد که اطلاعات ایشان نیاز به ویرایش دارد
  چندین بار اطلاعات را چک کردم باز هم وقتی استعلام میگیرم همون پیام میاد
  حتی در قسمت ثبت نام سجام از ابتدا شروع کردم
  پیام میاد شما با این کد ملی قبلا ثبت نام شده اید
  لطفا راهنمایی کنید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   در صورتی که از صحت مراحل ثبت‌نام سامانه سجام و شرکت کارگزاری اطمینان دارید، با مرکز پشتیبانی سامانه سجام(۱۵۶۹) یا شرکت کارگزاری مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 8. محمد می گوید

  سلام ینفر از دفتر پیشخوان زنگ زد از بنده کد بورسی میخواست من ندادم ، اگر کد رو بدم موردی نداره ؟ کلاهبرداری نباشه ؟

  1. پشتیبان می گوید

   احتمالا از کارگزاری زنگ زدن کد ده رقمی سجام ازتون میخواستن واس صدور کد بورسی

 9. محمد می گوید

  سلام …
  من تو کارگزاری آگاه اطلاعتمو ثبت کردم تو مرحله احراز هویتم باید قبل از رفتن به پیش خوان برای احراز هویت فرمی هم در سجام پر کنم .
  باتشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   کارگزاری آگاه در پایان تکمیل اطلاعات با پرسش یک سوال از شما اطلاعات را برای سجام ارسال می کند و کد ۱۰ رقمی سجام برای شما ارسال می گردد

 10. محمدحسین حسینی می گوید

  سلام من تو سجام هم ثبت نام کردم فقط آخرین مرحله که باید میرفتم دفتر پیشخوان دولت احراز هویت کنم خیلی شلوغ بود نرفتم.ولی برای فروش سهام عدالتم رفتم بانک فرم تعهدنامه یا اقرارنامه پرکردم…. الان برای فروش مشکلی نیست؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   خیر مشکلی نیست ۳۰% سهام برای شما فروخته می شود و مبلغ آن به شماره شبای واریز سود سهام عدالت واریز می شود

 11. rara می گوید

  سلام. برای صندوق های سرمایه گذاری هم نیاز به کد سهامداری از ظریق سامانه سجام هست؟

 12. اردشير می گوید

  سلام ،سامانه ی سجام یعنی چی؟چرا باید در سجام ثبت نام کنیم ،چه مزایای داره؟میشه بریم بانک سهام رو بفروشیم بعد دوبار در سامانه ثبت نام کنیم ؟چکار کنیم ب نفعمون هست…

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   پاسخ سوالات شما در پست زیر کامل داده شده است
   https://www.khanesarmaye.com/whatissejam/
   بعد از انتخاب روش آزادسازی مستقیم در سامانه سهام عدالت، به بانکی که شبای آن برای واریز سود سهام عدالت معرفی شده مراجعه و درخواست فروش ۳۰% از سهام را ثبت می کنید

 13. محمدی می گوید

  سلام اقا میگن ازادسازی مستقیم کنیم نمیتونیم سرمایه گذاری کنیم بانک گفت

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در سامانه سهام عدالت در توضیح روش‌ها خطاب به سهامدار آمده است: در آزاد سازی به شیوه مستقیم مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به سهامداران تخصیص و انتقال می‌یابد.
   همچنین به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به افراد تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن، این دسته از سهام‌داران سهام عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد.
   در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت.
   در ادامه آمده است: مطابق قانون تجارت، این افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و … بهره‌مند خواهند شد.
   همچنین دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توان با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شد.
   لازم به ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل ‌ارائه از جمله ایجاد امکان معامله پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت در مراکز تعیین‌شده است.
   در روش غیر مستقیم نیز این توضیحات خطاب به سهامدار درج شده است: »در صورت انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت شما با لحاظ مراتب ذیل از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.»
   با این تفویض اختیار، سهام شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت متعلق به شما توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می‌شود.
   سهام مزبور در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (۷۰ درصد) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی (۳۰ درصد) ساماندهی خواهد شد.

 14. فاطمه می گوید

  سلام من روش مستقیم روانتخاب کردم. یعنی الان همه چی دست خودمه ودولت نقشی نداره؟ اگه بخوام میتونم باز غیرمستقیم کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در سامانه سهام عدالت در توضیح روش‌ها خطاب به سهامدار آمده است: در آزاد سازی به شیوه مستقیم مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به سهامداران تخصیص و انتقال می‌یابد.
   همچنین به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به افراد تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن، این دسته از سهام‌داران سهام عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد.
   در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت.
   در ادامه آمده است: مطابق قانون تجارت، این افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و … بهره‌مند خواهند شد.
   همچنین دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توان با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شد.
   لازم به ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل ‌ارائه از جمله ایجاد امکان معامله پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت در مراکز تعیین‌شده است.
   اصلاح روش آزادسازی سهام عدالت از طریق سامانه سهام عدالت تا ۱۵ خرداد تمدید گریده است

 15. لیونل مسی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم برا آزادسازی و میخوام سهام عدالتم رو بفروشم
  آیا نیاز هست سجام هم ثبت نام کنم؟!

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعد از انتخاب روش آزادسازی مستقیم در سامانه سهام عدالت، به بانکی که شبای آن برای واریز سود سهام عدالت معرفی شده مراجعه و درخواست فروش ۳۰% از سهام را ثبت می کنید.سجام نیاز نیست

 16. محیا می گوید

  سلام.اگر در هنگام ازاد سازی سهام روش غیر مستقیم رو انتخاب کنیم ایا لازم است در سجام هم فرم عضویت پر کنیم
  فرایند چگونه است
  صرف ازاد سازی سهام در سایت کافی است یا باید به جایی مراجعه کرد
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در سامانه سهام عدالت در توضیح روش‌ها خطاب به سهامدار آمده است: در آزاد سازی به شیوه مستقیم مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به سهامداران تخصیص و انتقال می‌یابد.
   همچنین به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به افراد تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن، این دسته از سهام‌داران سهام عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد.
   در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت.
   در ادامه آمده است: مطابق قانون تجارت، این افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و … بهره‌مند خواهند شد.
   همچنین دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توان با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شد.
   لازم به ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل ‌ارائه از جمله ایجاد امکان معامله پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت در مراکز تعیین‌شده است.
   در روش غیر مستقیم نیز این توضیحات خطاب به سهامدار درج شده است: »در صورت انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت شما با لحاظ مراتب ذیل از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.»
   با این تفویض اختیار، سهام شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت متعلق به شما توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می‌شود.
   سهام مزبور در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (۷۰ درصد) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی (۳۰ درصد) ساماندهی خواهد شد.

 17. مهسان می گوید

  سلام ،خسته نباشید، سهام آزاد سازی کردم در سجام هم ثبت نام کردم ولی کد بورسی نداشتم، میخواستم بدونم اطلاعاتم ذخیره شده؟ و اینکه من نمی‌خوام تو بورس بذارم و می‌خوام بفروشم باید چیکار کنم؟ وقتی کد ملیمو میزنم میگه تو سامانه موجود نیست

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعد از انتخاب روش آزادسازی مستقیم در سامانه سهام عدالت، به بانکی که شبای آن برای واریز سود سهام عدالت معرفی شده مراجعه و درخواست فروش ۳۰% از سهام را ثبت می کنید

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.