عرضه اولیه سهام چیست و چرا همیشه سودآور است؟

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها یکی از گزینه‌های بسیار جذاب برای سرمایه‌ گذاران، به ویژه افراد تازه ‌وارد در بورس به شمار می‌رود. چون سهام‌هایی که در این عرضه به فروش می‌رسند در بیشتر مواقع سودآور هستند و به همین دلیل، طرفداران زیادی دارند. در این قسمت از خانه سرمایه، خرید عرضه اولیه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

✔ عرضه اولیه سهام (Initial Public Offering)

این اصطلاح که ترجمه عبارت «Initial Public Offering (IPO)» است به اولین روز عرضه سهام یک شرکت در بازار بورس اشاره می‌کند که در آن، درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین بار در بازار بورس عرضه می‌شود. تجربه نشان داده که بیش از ۹۰% از عرضه‌های اولیه‌ای که در بورس انجام می‌‌شوند سودآور هستند. توجه داشته باشید که عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، تازه کار خودش را شروع کرده است. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است. حتی گاهی شرکت‌های دولتی با سال‌ها سابقه کار در این عرضه شرکت کنند. شرایط خرید و فروش سهام در عرضه‌های اولیه کمی با سهام‌های عادی متفاوت است. حالا سوال درست این است که چگونه می‌توان سهام‌های این چنینی را خریداری کرد؟

✔ چگونه عرضه اولیه بخریم؟

روش‌های گوناگونی برای خرید عرضه اولیه سهام وجود دارند. اما در این مقاله فقط به روش‌هایی که در بورس تهران مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌پردازیم. تا همین چند وقت پیش، عرضه‌های اولیه‌ای که در بورس انجام می‌شدند به روش حراج با اولویت زمان صورت می‌گرفتند. به این ترتیب که سهم‌ها طی فرآیندی که سرمایه‌ گذاران حقیقی در آن نقشی نداشتند، ابتدا کشف قیمت می‌شد؛ یعنی قیمتی که سرمایه ‌گذاران برای اولین بار می‌توانستند آن سهام را خریداری کنند، مشخص می‌گشت. سپس با توجه به تعداد سهام شرکت و تعداد سهامی که قرار بود عرضه شود، سهمیه هر فرد برای خرید سهام عرضه اولیه مشخص و ساعت سفارش گذاری تعیین می‌گردید. مثلا بورس اعلام می‌کرد که عرضه سهام شرکت «a» در ساعت ۱۲:۳۰ آغاز می‌شود و هر سرمایه گذار می‌تواند ۱۰۰۰ سهم را در قیمت ۱۰۰ تومان سفارش بگذارد. پس در این روش، قیمت خرید، ساعت خرید و حداکثر حجم خرید از قبل کاملا مشخص می‌شد و شما باید در ساعت مشخص شده سفارش خود را در سیستم ثبت می‌کردید. اگر هم تعداد سهم‌های تقاضا شده از تعداد سهم‌های عرضه شده بیشتر می‌شد، اولویت با افرادی بود که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند. اما مدتی است که روش خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تغییر پیدا کرده است.

✔ چگونه از عرضه اولیه سود کنیم؟

عرضه اولیه سهام در بورس

بر اساس یک باور قدیمی در میان فعالان بازار، خرید عرضه اولیه سودآور است. تجربه نیز بر این باور مُهر تایید می‌زند. چون تاکنون بیش از ۹۰% عرضه‌های اولیه بورس حداقل بین ۲۰-۳۰% سود را برای خریداران آن به ارمغان آورده‌اند. حتی در برخی موارد این سود به بیش از ۱۰۰% نیز رسیده است. این موضوع باعث شده که تقاضا برای سهم‌هایی که برای اولین بار عرضه می‌شوند افزایش پیدا کند. این افزایش تقاضا در کنار محدودیت‌های خریدی که در زمان عرضه اولیه وجود دارند، باعث می‌شود که تقاضا برای سهم عرضه شده نسبت به تعداد سهامی که در بازار عرضه می‌شود، بیشتر باشد. در نتیجه، اگر سهام ارائه شده در زمان اولین عرضه را خریداری کنید به دلیل مواردی که گفته شد، به احتمال زیاد چند روزی شاهد صف خرید در سهمتان خواهید بود. البته همان‌طور که گفته شد این اتفاق در بیشتر مواقع رخ می‌دهد و همیشگی نیست. پس نمی‌توان از قبل با اطمینان گفت که قیمت آن سهم حتما در روزهای آینده رشد می‌کند.

✔ چرا قیمت سهام شرکت‌ها بعد از اولین عرضه رشد می‌کند؟

عرضه اولیه سهام در بورس به روش بوک بیلدینگ

همان‌طور که با هم گفتیم، یکی از علت‌های رشد قیمت سهم بعد از اولین عرضه، وجود دو محدودیت است؛ محدودیت در تعداد سهام قابل خریداری و محدودیت در تعداد سهام عرضه شده. گذشته از این‌ها معمولا در این جور مواقع، سهام شرکت کمی ارزان‌تر از ارزش ذاتی که توسط تحلیل‌گران برآورد شده، عرضه می‌شود تا برای سرمایه گذاران جذابیت بیشتری داشته باشد. این کار باعث افزایش تقاضا برای آن سهم می‌شود. این جذابیت قیمتی در کنار عواملی که توضیح داده شد، باعث می‌شود تا قیمت سهام شرکت‌ها بعد از عرضه اولیه رشد کند. بعد از مدتی با افزایش قیمت سهم و هم چنین عرضه سهامداران عمده و سرمایه گذارانی که در ابتدا سهم را خریداری کرده‌اند کم‌کم تقاضا برای سهم کاهش پیدا می‌کند. در این هنگام می‌گویند که سهم، متعادل شده است. پس از این ماجرا، سرمایه گذاران با آن سهم نیز مثل سایر سهم‌های بازار برخورد می‌کنند. از این به بعد رشد و افت قیمت سهم به عملکرد آن شرکت بستگی پیدا می‌کند. حتی اگر آن سهم به شکل هیجانی رشد کرده باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که افت زیادی را تجربه کند.

چه زمانی بهترین وقت برای فروش سهام عرضه اولیه است؟

عرضه اولیه سهام با حفظ منافع سرمایه‌ گذاران باعث رونق بازار بورس و توسعه اقتصادی می‌شود. در واقع این عرضه، یک رابطه برد–برد را ایجاد می‌کند. البته این بدان معنا نیست که سرمایه‌ گذاران باید سهام تازه عرضه ‌شده را برای مدت نامشخصی در سبد سرمایه‌ گذاری خود داشته باشند. از نظر تئوریک و بر اساس آنچه در دنیا رایج است قیمت فروش عرضه اولیه سهام را به گونه‌ای تعیین می‌کنند تا شرکت‌کنندگان بتوانند از بازدهی ۱۰ تا ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند. در حقیقت، نمی‌توان در مورد زمان مناسب برای فروش سهام اولین عرضه نظر قطعی داد. چون این موضوع به عوامل مختلفی مانند نیاز شما به نقدینگی حاصل از این عرضه، خرید اولین عرضه به صورت اعتباری از کارگزار و در نتیجه تسویه‌حساب با آن و مواردی از این دست، بستگی دارد. سهامداران می‌توانند از فردای روز عرضه، سهام خود را به فروش برسانند. اما برای دانستن بهترین زمان برای فروش سهم، باید برخی موارد را در نظر داشته باشید:

 • ارزیابی وضعیت فعلی و آینده شرکت عرضه‌ شده در بازار بورس
 • توجه به میزان بزرگی و کوچکی شرکت عرضه ‌شده در بازار بورس
 • مطالعه تحلیل بنیادی سهام عرضه اولیه در سایت‌های تحلیل‌گری و کانال‌های خبری کارگزاری‌ها
 • بررسی رفتار سهامداران عمده در ایام معاملات سهم پس از اولین عرضه 
 • بررسی روند فعلی بازار بورس 
یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  خرید عرضه اولیه بدون نقدینگی چطور ممکن است؟

بازار سهام مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر، دوره‌های متفاوتی از رکود، رشد، رونق و در نهایت نزول را تجربه می‌کند. این سیکل در طول زمان به صورت متوالی اتفاق می‌افتد. اگر سهام یک شرکت در زمان رکود یا نزول بازار عرضه شود معمولا به دلیل خروج سرمایه، حجم تقاضا برای اولین عرضه افت پیدا می‌کند. در چنین شرایطی به دلیل جو منفی حاکم بر بازار، تعداد روزهای مثبت در سهام عرضه اولیه پایین‌تر از دوران رونق خواهد بود. ولی در دوران رونق و صعود شدید بازار، قضیه برعکس است. از آنجایی که حجم نقدینگی بزرگی در بازار در جریان دارد معمولا تقاضای سنگینی برای سهام ایجاد می‌شود. در نهایت، این موضوع می‌تواند برای مدتی باعث تشکیل صف‌های خرید سنگین در آن سهم شود.

یکی از مهمترین نشانه‌های خروج از سهم تازه‌وارد به بازار، برچیدن صف‌های خرید است. از آنجا که در روز نخست عرضه، تعداد بالایی از سهامداران برای خرید اقدام می‌کنند، تعداد سهم محدودی نصیب هر کد معاملاتی می‌شود. بنابراین سهامداران در روزهای آتی به خرید سهم اقدام می‌کنند. این ماجرا باعث می‌شود که تشکیل صف خرید به صورت روزانه انجام شود. شاید سهامدار عمده شرکت با عرضه سهم بتواند صف خرید را کوتاه‌تر کند اما این صف دوباره تشکیل می‌شود. هنگامی که دیگر صف خریدی برای سهم باقی نماند و به تعادل برسد، می‌توان آن را نشانه‌ای برای فروش در نظر گرفت.

✔ اولین عرضه، همیشه سودآور نیست!

با هم گفتیم که در بیشتر موارد، اولین عرضه برای سرمایه گذاران سودآور است. اما گاهی هم خرید سهم در عرضه اولیه می‌تواند به ضرر شما تمام شود. بازار بورس شاهد چندین نمونه از عرضه‌های اولیه بوده است که بعد از عرضه، نه تنها رشد زیادی نکردند بلکه دچار افت قیمت هم شده‌اند. این افت قیمت دلیل‌های گوناگونی دارد. مثلا قیمت سهم در هنگام اولین عرضه، تفاوت چندانی با ارزش واقعی آن سهم نداشته یا سهم هنگامی عرضه شده که شرایط کلی بازار مناسب نبوده است. پس اجازه ندهید باور سودآور بودن این سهم‌ها مانع از بررسی دقیق قبل از خرید شود.

✔ منظور روش بوک بیلدینگ چیست؟

به تازگی در بورس تهران از روش جدیدی به نام «بوک بیلدینگ» برای خرید عرضه اولیه رونمایی شده است. مهم‌ترین مزیت این روش، امکان ثبت سفارش به قیمت‌های متفاوت است. در روش بوک بیلدینگ، هر سفارش با توجه به حداکثر حجم مشخص شده و در قیمتی که خریدار تعیین می‌کند در سامانه معاملات ثبت خواهد شد. به این ترتیب، در تخصیص سهام، بی‌عدالتی ایجاد نمی‌شود.

در روش بوک بیلدینگ هر خریدار با توجه به تحلیل و بررسی‌های خود، درخواست خرید سهام را در ساعتی مشخص که از قبل توسط ناظر بازار اعلام می‌شود، در سیستم معاملاتی ثبت می‌کند. یکی از معایب روش بوک بیلدینگ، قیمت و محدودیت مثبت و منفی ۱۰ درصد است. با وجود آن که نهاد عرضه کننده، یک قیمت را به عنوان کف قیمت سهم مشخص می‌کند. اما سرمایه گذاران می‌توانند سفارش خرید خود را در بازه‌ای بین این قیمت کف و ۱۰% بالاتر از آن قرار دهند.

مشکل این است که به احتمال زیاد چنین کاری باعث می‌شود تا افراد در سقف قیمتی ثبت سفارش و خرید سهام را انجام دهند که ممکن است باعث ایجاد صف خرید در عرضه اولیه شود. اما به صورت کلی، شما در این روش راحت‌تر از روش حراج، خرید خواهید کرد. هم چنین دیگر اولویت با سفارش زودتر نیست و شما نباید خیلی سریع سفارش خود را ثبت کنید. بلکه بر اساس تحلیل خود آن قیمتی را که در بازه مشخص شده انتخاب کرده و در آن قیمت، سفارش خود را ثبت می‌کنید.

✔ خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

عرضه اولیه در روش بوک بیلدینگ به این صورت اجرا می‌شود:

شرکتی که شرایط پذیرش در بازار بورس یا فرابورس را دارد و به اصطلاح در بازار «درج نماد» شده است توسط یکی از شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری یا تامین سرمایه، ارزش گذاری می‌شود. این تعیین ارزش پس از بررسی کامل بنیادی شرکت، تخمین سودآوری آتی، تخمین نرخ بازدهی مورد انتظار سرمایه گذار و استفاده از روش‌های ارزش‌گذاری همچون تنزیل جریانات نقدی انجام می‌شود.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  بوک بیلدینگ روش جدید خرید عرضه اولیه

با توجه به ماهیت روش بوک بیلدینگ، قیمتی به عنوان حداقل قیمت مورد تایید قرار می‌گیرد و سقف قیمتی که معمولا ۱۰ درصد بیشتر از حداقل قیمت است تعیین می‌گردد تا تمام سرمایه گذاران علاقه‌مند به شرکت در اولین عرضه، متناسب با تحلیلشان درخواست قیمتی خود را ثبت کنند. اما در ادامه چه اتفاقی می‌افتد؟ برایتان خواهیم گفت.

حداقل ۴۸ ساعت کاری قبل از انجام اولین عرضه، اطلاعیه آن در سایت سازمان بورس یا فرابورس منتشر می‌شود. در آن اطلاعیه حداکثر تعداد سهام قابل سفارش، تاریخ انجام اولین عرضه و دامنه قیمت مجاز تعیین می‌گردد. در روز مشخص شده برای عرضه، اطلاعیه شروع دوره معاملات عرضه اولیه در سایت سازمان بورس و توسط ناظر بازار اعلام می‌شود. پس از آن، شما به مدت ۲ ساعت فرصت دارید تا درخواست خود را ثبت کنید. پس از پایان دوره سفارش سرمایه گذاران، سازمان بورس متناسب با تعداد متقاضیان و سقف تعداد سهام قابل عرضه، شروع به تخصیص سهام به تمام متقاضیان می‌کند.

فرض کنید کل تعداد سهام قابل عرضه ۵۰ میلیون سهم و تعداد سرمایه گذارانی که درخواست خود را ثبت کرده‌اند ۵۰ هزار نفر باشد. از طرفی هر سرمایه گذار تا سقف ۲۰۰۰ سهم اجازه درخواست خرید داشته است. با وجود اینکه کل سرمایه گذاران ۲۰۰۰ سهم را درخواست داده‌اند اما به هر سرمایه گذار هزار سهم تخصیص داده خواهد شد. از زمان آغاز عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تا اکنون، بیشتر عرضه‌های اولیه در سقف قیمتی انجام شده‌اند. بنابراین به خریداران توصیه می‌شود که درخواست خرید خود را نیز روی سقف قیمتی ثبت کنند تا سهام به آنها تخصیص داده شود.

برای خرید عرضه‌های اولیه توجه به اطلاعیه ناظر در روز عرضه بسیار مهم است. زیرا این اطلاعیه شامل موارد مهمی از جمله بازه قیمت سهمیه مجاز هر فرد و زمان مجاز ارسال سفارش است. در روزهایی که شرکت‌ها اولین عرضه خود را انجام می‌دهند، ترافیک بالایی در سایت کارگزار‌ی‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که از قبل حساب کاربری خود را شارژ کنید تا در روز عرضه با مشکل روبه‌رو نشوید.

در روش بوک بیلدینگ هر کد بورسی (هر فرد) تنها از طریق یک کارگزاری و از طریق یک درخواست می‌تواند در اولین عرضه شرکت کند. یعنی نمی‌توانید در یک سفارش ۲۵۰ سهم و در سفارش دوم ۱۵۰ سهم را ثبت کنید. بلکه باید در یک سفارش ۴۰۰ سهم را سفارش بدهید. در روش قبلی، افراد از طریق چندین کارگزاری سفارش خود را ثبت می‌کردند تا بالاخره یکی از کارگزاری‌ها سفارش آن‌ها را ثبت کند. ولی در روش بوک بیلدینگ با توجه به وجود زمان دو ساعته جهت ارسال سفارش این مشکل برطرف شده است.
افزایش قیمت سهم در روز پس از اولین عرضه، به حمایت سهم از سوی سهام‌دار عمده و وجود تقاضای مناسب از سوی سرمایه گذاران بستگی دارد. این موضوع به جز چند مورد محدود، انجام شده و در نتیجه حداقل بازدهی ۱۵ درصدی را محقق کرده است.

چگونه می‌توان بدون نقدینگی، سهام اولین عرضه را خریداری کرد؟

برخی از کارگزاری‌ها با هدف جذب مشتری، بدون داشتن موجودی ریالی از سوی سرمایه گذار و به نمایندگی از او عرضه اولیه را خریداری می‌کنند. در واقع، آنها با این کار به سرمایه گذار اعتبار می‌دهند. معمولا اگر سرمایه گذار پس از چند روز کاری با کارگزاری‌ تسویه حساب کند، صاحب سهام خواهد شد. در غیر این صورت کارگزاری، سهام را می‌فروشد تا بدهی سرمایه گذار را تسویه کند.

بررسی یک نمونه آگهی اولین عرضه

در ادامه می‌توانید آگهی اولین عرضه نماد «تاصیکو» را مشاهده کنید. در این اطلاعیه موارد زیر آورده شده است:

 • تاریخ عرضه
 • تعداد سهام و معادل درصد از سهام کل شرکت
 • بخش، گروه و طبقه سهام
 • نماد
 • کف و سقف قیمتی
 • مدیر و متعهد عرضه
 • حداکثر سقف خرید حقیقی و حقوقی

آگهی عرضه اولیه

برای اطلاع از اولین عرضه‌ شرکت‌ها باید اخبار سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری را پیگیری کنید. بیشتر کارگزاری‌ها نیز این عرضه‌ها را به مشتریان خود اطلاع می‌دهند. پس از اینکه از تاریخ اولین عرضه اطلاع پیدا کردید، حوالی ساعت ۱۰ صبح همان‌ روز سایت «tsetmc» را باز کرده و اطلاع‌رسانی‌های ناظر بازار را دنبال کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.7 / 5. تعداد امتیاز: 29

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

149 دیدگاه
 1. احسان می گوید

  سلام آیا امکان خرید کمتر از حداکثر سهام قابل خرید عرضه اولیه هست یا نه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله

 2. رامین اسوار می گوید

  سلام یه سوال داشتم من عرضه اولیه هارو میتونم بلند مدت نگه دارم و سود بیشتر کنم؟ مثلا چندین عرضه اولیه که میخریم و جمع میشه روی هم منظورمه فقط راستی امکان این وجود داره که مثلا برای یه عرضه اولیه که ۱۵۰ سهم خریدیم و شده ۱۹۰ اون ۱۹۰ کم هم بشه؟ و اگه سود کم بشه پول که خودمون ریختیم یعنی همون ۱۵۰ که کم نمیشه نه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نگهداری یا فروش همه سهام که شامل عرضه اولیه هاهم هستند امکان پذیر است. بله قیمت سهم بستگی به عوامل متعددی دارد

 3. امیر می گوید

  سلام
  ۱- معمولا عرضه اولیه شرکت چند روز ادامه خواهد داشت به عبارتی کی به اتمام میرسد ؟
  ۲- ایا هر روز تعداد مشخص قابل خرید است یا پس از اولین روز عرضه دیگه محدودیت حجمی از بین میرود ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   عرضه اولیه در یک روز انجام می شود و محدودیتی در روزهای بعد بجز محدودیتهای عادی هسته معملاتی وجود ندارد

 4. بهزاد می گوید

  سلام
  من سرمایه زیادی برای خرید سهام ندارم فقط در حد خرید عرضه اولیه میتونم سهام بخرم اگه این عرضه اولیه ها رو بخرم و همشونو نگهدارم بهتره یا بعد یه مدت بفروشم و سهام دیگه ای بخرم
  دید من بلد مدته چیزی در حدود دو سه سال
  باتشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باتوجه به حجم بالای متقاضی در عرضه های اولیه و تخصیص تعداد کمی از سهام به هر فرد سودآوری عرضه اولیه مانند سالهای گذشته نخواهد بود. می توانید از تجمیع خرید عرضه اولیه ها به سهم خوبی وارد شوید

 5. مبینا می گوید

  سلام.ببخشژد من سوالم این هست که یک عرضه اولیه که طبق توافقنامه مابصورت خودکار سیستم برامون میخره ایا ممکنه بعد مجددا من همان عرضه اولیه را به هرتعدادکه بخواهم سفارش بدهم؟یا عرضه های اولیه فقط یکبار قابل دریافتن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از عرضه اولیه سهم در روزهای بعد مانند سهام دیگر قابل خرید می باشد

 6. آرش تنهایی می گوید

  با سلام اگر کسی بتونه یکسال دوسال عرضه اولیه که خریده نگه داره بازدهی بیشتری نداره نسبت به یکماه و دوماه؟؟ زمان تو سود دهی تاثیری داره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   معمولا عرضه اولیه به دلیل درخواست های زیاد برای خرید تا مدتی پیوسته رشد خواهند داشت

 7. یاسی می گوید

  خیلی ممنونم مطالب واقعا خوبی بود (:

 8. حديث می گوید

  سلام وقتتون بخیر،من فرم توافق نامه کارگذاری مفید و قبول کردم که برام عرضه اولیه بخره حسابمم شارژ کردم ،ایا بازم نیازه خودم کاری انجام بدم؟یا اینکه خودشون برام ثبت میکنن؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نیازی به انجام کاری نیست براساس توافقنامه خرید انجام می شود

 9. علی لطفی می گوید

  من ۱۱تیر ۹۹ عرضه اولیه سیتا ۳۰۰ سهم خریداری کردم ۴۶۸۰۰۰ فرداش زده شما ۴۷۲۰۰۰ حدودا سود کردین و دارایی من شده ۹۸۷۰۰۰ ولی وقتی ۵۰۰۰۰۰ تقا ظای برداشت وجه کردم قدرت خریدم شده منفی ۴۷۰۰۰۰ حدودا بی زحمت راهنمایی بفرمایید این سود ۱۰۰ درصدی کاذب چیه و چرا فردای عرضه اولیه خود به خود حذف میشود ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   درصد رشدی که مشاهده می شود مربوط به آخرین قیمت سهم (۱۰۰۰ریال)و قیمت روز(۱۵۷۵۰ ریال) می باشد. سامانه ها در چند روز گذشته با مشکلات بروزرسانی مواجه بوده اند که بروزرسانی خواهند شد

 10. امیرمهدی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من امروز عرضه اولیه ساعت ۱۲ خریداری کرده بودم و ثبت شده بود اما تا ساعت ۱۲:۳۰ مهلت داشتیم، منساعت ۱ که سایت مفید و دیدم پول من برگشت خورده بود… چرا؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به خیل عظیم شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه و رقابت تنگانگ برای ثبت درخواست و مشکلات کندی هسته معاملات احتمال این که درخواست شما به صورت کامل ثبت نشده باشد و یا پیغام ثبتی که سیستم به شما نمایش داده است اشکال داشته باشد وجود دارد

 11. علی می گوید

  سلام . درباره عرضه اولیه به روش بازگشایی نماد هم توضیحاتی میدید؟ مرسی.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در صورتی که به تشخیص هیئت پذیرش، سهام شناور آزاد شرکت و تعداد سهامداران آن بزرگتر یا مساوی حد نصاب‌­های بازار و تابلوی مربوطه سهام، موضوع دستورالعمل پذیرش باشد، عرضه اولیه به روش گشایش، بدون دامنه نوسان قیمت و به ترتیبی که در ماده ۲۲ دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران آمده است، انجام می­‌شود. قیمت پایانی سهم در روز عرضه اولیه، میانگین موزون معاملات روزانه سهم در آن روز خواهد بود (اطلاعیه این نوع عرضه اولیه، حداقل ۲ روز کاری قبل از عرضه، توسط بورس منتشر می­‌شود. مدیرعامل بورس می‌­تواند کشف قیمت سهم را به معامله حجم مشخصی از سهام ناشر مشروط کند و در صورت عدم انجام معامله در حجم مشخص شده، معاملات را تأیید نکرده و عرضه را به جلسه دیگری موکول نماید. همچنین در عرضه اولیه به روش فوق، باید بخش معینی از سهام شرکت که توسط بورس تعیین می­‌شود، قابل معامله باشد).
   بورس می­‌تواند محدودیت‌هایی به شرح ذیل در زمان عرضه اولیه به روش گشایش اعمال نماید. در صورت اعمال هر یک از این محدودیت‌ها، بورس ملزم است موضوع را به طور مقتضی قبل از گشایش نماد به منظور دریافت سفارش، اطلاع‌رسانی کند:
   ممنوعیت فروش مجدد سهام خریداری شده در همان جلسه معاملاتی توسط مشتریان
   محدودیت خرید در عرضه اولیه توسط سهامداران مدیریتی
   عدم رعایت این محدودیت‌ها، تخلف کارگزار بوده و موضوع، جهت رسیدگی به مرجع رسیدگی به تخلفات ارجاع خواهد شد. در عین حال بورس می‌­تواند سفارش‌­هایی که موجب عدم رعایت این محدودیت‌ها شده است را راساً اصلاح یا حذف نماید. در این موارد، کلیه مسئولیت‌­های احتمالی ناشی از اصلاح یا حذف سفارش بر عهده کارگزار مربوطه است و بورس مسئولیتی ندارد.

   1. علی لطفی می گوید

    من ۱۱تیر ۹۹ عرضه اولیه سیتا ۳۰۰ سهم خریداری کردم ۴۶۸۰۰۰ فرداش زده شما ۴۷۲۰۰۰ حدودا سود کردین و دارایی من شده ۹۸۷۰۰۰ ولی وقتی ۵۰۰۰۰۰ تقا ظای برداشت وجه کردم قدرت خریدم شده منفی ۴۷۰۰۰۰ حدودا بی زحمت راهنمایی بفرمایید این سود ۱۰۰ درصدی کاذب چیه و چرا فردای عرضه اولیه خود به خود حذف میشود ممنون

    1. خانه سرمایه می گوید

     با سلام دوست عزیز
     درصد رشدی که مشاهده می شود مربوط به آخرین قیمت سهم (۱۰۰۰ریال)و قیمت روز(۱۵۷۵۰ ریال) می باشد. سامانه ها در چند روز گذشته با مشکلات بروزرسانی مواجه بوده اند که بروزرسانی خواهند شد

 12. مصطفی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  خرید ارز اولیه نمیشه لیست شرکت هارو دید؟
  من میخام بخرم(کارگزاری اگاه)هیچ اطلاعاتی از ارزه کننده سهام نزده و فقط سقف و کف قیمت و تعداد سهم مشخص شده برای خرید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اطلاعات مربوط به عرضه اولیه در سایت کدال موجود می باشد

 13. مجتبی می گوید

  سلام خدمت ادمین عزیز.من چند روز پیش سهام مخابرات خریدم ولی الان چندروزه وضعیت نماد شده ممنوع_متوقف دیگه نمیتونم سهاممو بفروشم یا بخرم میشه یه توضیح بدید چرا وضعیت نماد سهام ممنوع شده و چطوری باید بفروشمش و احتمالا کی مجاز میشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای اطلاع از علت توقف معاملات نماد به اطلاعیه های مربوط مراجعه شود

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.