عرضه اولیه سهام چیست؟خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

عرضه اولیه سهام چیست؟

یکی از مواردی که برای سرمایه گذاران بورس، مخصوصاً سرمایه گذاران تازه وارد بورس همیشه جذابیت دارد؛ عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس است. عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس به این دلیل که در بیشتر مواقع برای سرمایه گذاران سود آور است، همیشه طرفداران خاص خودش را دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مقاله ای را در این رابطه در سایت خانه سرمایه قرار دهیم. هم چنین قصد داریم اطلاعاتی را درباره روش خرید عرضه اولیه بوک بیلدینگ که به تازگی در بورس ایران مورد استفاده قرار می گیرد، در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر علاقه مند به آشنایی با مباحث عرضه اولیه سهام و آموزش بورس و هم چنین روش بوک بیلدینگ هستید، با ما همراه باشید.

✔ عرضه اولیه سهام در بورس

این اصطلاح ترجمه شده عبارت (initial public offering(ipo می باشد. معنی این عبارت، عرضه عمومی اولیه می باشد، که در بورس اصطلاحا به آن عرضه اولیه گفته می شود. هنگامی که شرکتی برای اولین بار در بورس پذیرفته می شود، سرمایه گذاران بتوانند سهام آن شرکت را از طریق بورس خریداری کنند، به این کار اصطلاحا عرضه اولیه گفته می شود.در این هنگام درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین بار از طریق بورس اوراق بهادار توسط سرمایه گذاران خریداری می شود. تجربه نشان داده که بیش از ۹۰% از عرضه اولیه هایی که در بورس انجام شده، سودآور بوده اند.به همین دلیل عرضه اولیه برای فعالین بازار همیشه جذابیت داشته است. عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، شرکت تازه ایست. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است. خیلی از این شرکت ها ممکن است یک شرکت دولتی باشند که سالهای زیادی سابفه داشته اند. عرضه اولیه سهام شرایطش نسبت به خرید و فروش عادی سهام کمی متفاوت است. اما بعد از آن دیگر تفاوتی با بقیه سهام موجود در بورس ندارد. حال سوال اینجاست که وقتی سهام یک شرکت برای بار اول در بورس عرضه می شود ما چگونه می توانیم آن را بخریم.

عرضه اولیه سهام در بورس

✔ چگونه عرضه اولیه بخریم؟

خرید عرضه اولیه سهام سازوکارها و روش های مختلفی دارد. اما ما در این مقاله فقط به روش هایی که در بورس تهران مورد استفاده قرار می گیرد اشاره می کنیم تا مبحث از حوصله خوانندگان خارج نشود. تا همین چندوقت پیش عرضه اولیه هایی که در بورس ما انجام می شد به روش حراج با اولویت زمان صورت می گرفت. بدین صورت که ابتدا سهم طی یک فرایندی که سرمایه گذاران حقیقی در آن دخالتی نداشتند، اصطلاحا کشف قیمت می شد.یعنی مشخص می شد که سرمایه گذاران می توانند آن سهم را برای بار اول به چه قیمتی خریداری کنند. سپس با توجه به تعداد سهام شرکت و تعداد سهامی که می خواست عرضه بشود، سهمیه هر فردی که می خواست عرضه اولیه بخرد مشخص می شد. در نهایت هم ساعت سفارش گذاری مشخص می شد.مثلا در نهایت بورس اعلام می کرد سرمایه گذاران برای شرکت a که قرار است در ساعت  ۱۲:۳۰ دقیقه عرضه شود می توانند هرکدام ۱۰۰۰ سهم و در قیمت  ۱۰۰ تومان سفارش بگذارند.پس در این روش قیمت خرید، ساعت خرید و حداکثر حجم خرید از قبل کاملا مشخص شده بود. در نهایت شما باید در ساعت مشخص شده سفارش خود را در سیستم ثبت می کردید. اگر هم تعدادسهم های تقاضا شده از تعداد سهم های عرضه شده بیشتر می شد، اولویت با افرادی بود که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند. اما مدتی است که روش خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تغییر پیدا کرده که در انتهای مقاله درباره آن صحبت خواهیم کرد.

✔ چگونه از عرضه اولیه سود کنیم؟

یک باور قدیمی که در بین فعالان بازار وجود دارد این است که خرید عرضه اولیه سودآور است. تجربه نیز نشان داده است که تاکنون بیش از ۹۰% عرضه اولیه های بورس حداقل بین ۲۰-۳۰% سود را برای خریداران آن به ارمغان آورده اند. حتی در برخی موارد این سود به بیش از ۱۰۰% نیز رسیده است. این تجربیات و باور عمومی بازار دراین باره، باعث شده است که در هنگام عرضه اولیه های جدید یک جو روانی مثبت وجود داشته باشد که منجر به افزایش تقاضا برای سهم هایی که برای بار اول عرضه می شوند به وجود بیاید.این افزایش تقاضا در کنار محدودیت های خریدی که در زمان عرضه اولیه وجود دارد، باعث می شود که تقاضا برای سهم عرضه شده نسبت به تعداد سهامی که در بازار می شود،بیشتر باشد.در نتیجه شما اگر سهام ارائه شده در زمان عرضه اولیه شرکتی را خریداری کنید به دلیل مواردی که گفته شد، به احتمال زیاد چندروزی شاهد صف خرید در سهم خود هستید. البته همانطور که گفته شد این اتفاق در بیشتر مواقع رخ می دهد و همیشگی نیست. پس نمی توان از قبل به صراحت گفت که قیمت آن سهم حتما در روزهای آینده رشد می کند.

✔ چرا قیمت سهام شرکت ها بعد از عرضه اولیه رشد می کند؟

عرضه اولیه سهام در بورس به روش بوک بیلدینگ

همانطور که گفته شد یکی از دلایل رشد قیمت سهم بعد از عرضه اولیه، محدودیت در تعداد سهام قابل خریداری توسط سرمایه گذاران و هم چنین محدودیت در تعداد سهام عرضه شده است. علاوه بر این، سهام شرکت ها معمولا در چنین مواقعی کمی ارزان تر از ارزش ذاتی که توسط تحلیل گران برآورد شده است، عرضه می شود تا برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد. وقتی سهام شرکتی ارزان تر از ارزش واقعی خود به فروش برسد، طبیعتا تقاضا برای آن سهم نیز افزایش خواهد یافت.هرچه قیمت عرضه اولیه سهم نسبت به ارزش واقعی آن کمتر باشد، جذابیت آن برای سرمایه گذاران بیشتر خواهد بود.این جذابیت قیمتی در کنار عواملی که توضیح داده شد، باعث می شود تا قیمت سهام شرکت ها بعد از عرضه اولیه رشد کند. بعد از مدتی با افزایش قیمت سهم و هم چنین عرضه سهامداران عمده و سرمایه گذارانی که در ابتدا سهم را خریداری کرده اند و در سود هستند، به تدریج تقاضا برای سهم کاهش پیدا می کند. در این موقع اصطلاحا گفته می شود که سهم متعادل شده است.پس از متعادل شدن سهم، سرمایه گذاران به تدریج با آن سهم نیز مثل سایر سهم های بازار برخورد می کنند. از این به بعد رشد و افت قیمت سهم به عملکرد آن شرکت بستگی دارد. حتی اگر آن سهم بعد از عرضه اولیه، زیادی و به شکل هیجانی رشد کرده باشد، احتمال دارد افت زیادی را نیز تجربه کند.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  داستان تراش سنگ و تعمیم به بازار بورس ما

✔ دقت داشته باشید،عرضه اولیه همیشه سودآور نیست!

در صحبت های قبلی گفتیم که در بیشتر مواقع عرضه اولیه برای سرمایه گذاران سودآور است. اما مواردی هم وجود دارند که خرید آن حتی می تواند متجر به ضرر شما بشود. پس باید دقت داشته باشید که با این ذهنیت که این کار همیشه سودآور است، بدون بررسی خرید نکنید. موارد متعددی هم وجود داشته که سهم بعد از عرضه اولیه رشد زیادی نکرده. حتی در برخی مواقع شاهد افت قیمت سهم پس از عرضه اولیه نیز بوده ایم. این افت قیمت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مثلا اینکه قیمت سهم در هنگام عرضه اولیه تفاوت چندانی با ارزش واقعی آن سهم نداشته است، به عبارت دیگر آن سهم جذایبیتی برای خرید نداشته است. یا اینکه سهم در شرایطی عرضه شده است که شرایط کلی بازار مناسب نبوده است و شرایط بازار در آن زمان برای عرضه آن سهم مناسب نبوده است.

✔ روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه چیست؟

واما به تازگی در بورس تهران از روش جدیدی با نام بوک بیلدینگ رونمایی شده است. از این به بعد شما برای خرید عرضه اولیه باید به روش بوک بیلدینگ اقدام به خرید سهام بکنید. مهم ترین مزیت در روش عرضه اولیه سهام به روش بوک بیلدینگ، امکان ثبت سفارش به قیمت های متفاوت می باشد. در این روش هر سفارش با توجه به حداکثر حجم مشخص شده در قیمتی که خریدار تعیین می کند در سامانه معاملات ثبت خواهد شد و در تخصیص سهام بی عدالتی ایجاد نخواهد شد.

در روش بوک بیلدینگ هر خریدار با توجه به تحلیل و بررسی های خود،درخواست خرید سهام را در ساعتی مشخص که از قبل ناظر بازار اعلام می کند، در سیستم معاملاتی ثبت می کند. اما یکی از معایب این روش قیمت و محدودیت مثبت و منفی ۱۰ درصد می باشد.نهاد عرضه کننده یک قیمت را به عنوان کف قیمت سهم مشخص می کند. حال سرمایه گذاران می توانند سفارش خرید خود را در بازه ای بین این قیمت کف و ۱۰% بالاتر از این قیمت قرار دهند.

مشکل این روش این است که به احتمال زیاد در بیشتر مواقع این کار باعث می شود تا افراد در زمان عرضه اولیه، در این روش در سقف قیمتی اقدام به ثبت سفارش و خرید سهام بکنند. این امر ممکن است موجب ایجاد صف خرید در عرضه اولیه شود. اما به صورت کلی شما در این روش راحت تر از روش حراج اقدام به خرید عرضه اولیه می کنید. هم چنین دیگر اولویت با سفارش زودتر نیست و شما نباید خیلی سریع سفارش خود را ثبت کنید. بلکه براساس تحلیل خود آن قیمتی را که در بازه مشخص شده است، انتخاب می کنید و در آن قیمت سفارش خود را ثبت می کنید.

✔ خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

در روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه به این شیوه عمل می گردد:

شرکتی که شرایط پذیرش در بازار بورس یا فرابورس را دارا می باشد و به اصطلاح در بازار درج نماد شده است توسط یکی از شرکت های مشاور سرمایه گذاری یا تامین سرمایه ارزش گذاری می گردد. با توجه به ماهیت روش بوک بیلدینگ قیمتی به عنوان حداقل قیمت مورد تایید قرار می گیرد و سقف قیمتی که معمولا ۱۰ درصد بیشتر از حداقل قیمت می باشد تعیین می گردد تا تمامی سرمایه گذاران علاقه مند شرکت در عرضه اولیه متناسب با تحلیل خود درخواست قیمتی خود را ثبت نمایند. اما در ادامه آنچه را در عمل رخ می دهد برای شما تبیین می کنیم:

حداقل ۴۸ ساعت کاری قبل از انجام عرضه اولیه، اطلاعیه عرضه اولیه شرکت در سایت سازمان بورس یا فرابورس منتشر می گردد. در آن اطلاعیه حداکثر تعداد سهام قابل سفارش؛ تاریخ انجام عرضه اولیه، دامنه قیمت مجاز معین می گردد. در روز عرضه اولیه در سایت سازمان بورس اطلاعیه شروع دوره معاملات عرضه اولیه توسط ناظر بازار اعلام می گردد و شما به مدت ۲ ساعت فرصت دارید تا درخواست خود را ثبت نمایید. پس از پایان دوره سفارش سرمایه گذاران، سازمان بورس متناسب با تعداد متقاضیان و سقف تعداد سهام قابل عرضه شروع به تخصیص سهام به تمامی متقاضیان می نماید. فرض کنید کل تعداد سهام قابل عرضه در عرضه اولیه ۵۰ میلیون سهم باشد و تعداد سرمایه گذارانی که درخواست خود را ثبت کرده اند ۵۰ هزار نفر باشد. از طرفی هر سرمایه گذار تا سقف ۲۰۰۰ هزار سهم اجازه درخواست خرید را داشته است. علی رغم اینکه کل سرمایه گذاران فوق ۲۰۰۰ سهم را درخواست داده اند اما به هر سرمایه گذار هزار سهم تخصیص داده خواهد شد. از زمان آغاز عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تا به الان اکثر عرضه های اولیه در سقف قیمتی انجام شده اند. نکته آخر آنکه افزایش قیمت از روز بعد از عرضه اولیه عموما به حمایت سهم از سوی سهامدار عمده و ضمنا وجود تقاضای مناسب از سوی سرمایه گذاران دارد که این موضوع جز در موارد معدودی مانند عرضه اولیه سهم برکت انجام شده است و در نتیجه حداقل بازدهی ۱۵ درصدی را محقق کرده است.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  سرمایه گذاری موفق در بورس با شبکه های اجتماعی؛آری یا نه ؟(فایل صوتی)

جدول تاریخ و زمانبندی عرضه اولیه های سال ۹۸

ردیفتاریخ درج اطلاعاتنماد عرضه اولیهآخرین وضعیت از عرضه اولیه
51397/12/25عرضه اولیه تولید گوشت مرغ ماهانعرضه اولیه نماد زماهان که در تاریخ دوشنبه 27 اسفندماه صورت می گیرد. سهمیه هر کد آنلاین 400 سهم در سقف قیمتی 400 تومان است. اطلاعات بیشتر از عرضه اولیه زماهان
در ساعات 11:13 تا 13:13 هر کد معاملاتی می تواند حداکثر 400 سهم در قیمت حداکثری 4000 ریال سفارش بگذارد.
به هر کد معاملاتی 121 سهم تخصیص داده شد.
41397/12/21عرضه اولیه تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثرعرضه اولیه بزاگرس در روز یکشنبه 26 اسفندماه 1397 انجام می گیرد. هر کد معاملاتی حداکثر 1000 عدد سهم می تواند در سقف قیمتی 150 تومان خریداری نماید. اطلاعات بیشتر از عرضه اولیه بزاگرس
به هر کد حدود 450 سهم در قیمت 150 تومان تخصیص یافت.
31397/12/21عرضه اولیه بیمه معلمعرضه اولیه بیمه معلم با نماد ومعلم روز شنبه 25 اسفندماه 1397 انجام می شود. حداکثر قیمت برای ثبت سفارش 270 تومان و سهمیه برای هر فرد 750 سهم می باشد. اطلاعات بیشتر از عرضه اولیه ومعلم
به هر کد 229 سهم تخصیص یافت.
21397/12/20عرضه اولیه تامین سرمایه نوینعرضه اولیه تأمین سرمایه نوین با نماد تنوین در روز چهارشنبه 22 اسفندماه 1397 انجام می شود. سقف قیمت برای سفارش 220 تومان برای هر سهم و سهمیه هر کد در معاملات آنلاین 3000 سهم می باشد. اطلاعات بیشتر برای خرید عرضه اولیه تأمین سرمایه نوین . آخرین برآوردها از ارزش ذاتی این سهم حدود 230 تومان است و پیش بینی می شود تا قیمت 250-260 در کوتاه مدت (با توجه به حجم بالای عرضه)رشد داشته باشد. به هر کد معاملاتی 1999 سهم تخصیص داده شد.
11397/11/25عرضه اولیه افق کوروشعرضه اولیه افق کوروش روز شنبه 27 بهمن ماه انجام می گیرد. هر کد معاملاتی می تواند حداکثر 200 سهم و در بازه قیمتی 1600 تا 1695 تومان سفارش خرید بگذارد. ساعت مجاز سفارش از 10:15 تا 12:30 روز 27 بهمن می باشد. اطلاعات بیشتر عرضه اولیه افق با کلیک بر اینجا.

⎙ اخبار مرتبط با عرضه اولیه سهام در بورس

ردیفعرضه اولیه نماد مربوطهتاریخ درج خبر عرضه اولیهشرح خبر مرتبط با عرضه اولیه
5عرضه اولیه تاصیکو1398/01/28شنیده می شود سرمایه گذاری صدر تامین طی هفته های آتی در بازار عرضه اولیه خواهد شد.
4عرضه اولیه نوری
عرضه اولیه پتروشیمی بوعلی
عرضه اولیه پتروشیمی بندر امام خمینی
1398/01/28مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اظهار کرد: سهام سه مجتمع پتروشیمی نوری، بندر امام خمینی و بوعلی امسال در بورس عرضه خواهد شد.
3عرضه اولیه نوری1398/01/24جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس وعده عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری در بورس تهران تا پایان خردادماه را داد. سازمان بورس مهلت عرضه اولیه این شرکت را تا پایان شهریورماه 1398 تعیین کرد.
2عرضه اولیه فساز و عرضه اولیه جم پیلن1398/01/24" فساز " یا غلتک سازان از زیر مجموعه های نماد چدن و پلی پروپیلن جم یا نماد " جم_پیلن " در مسیر عرضه اولیه در بازار هستند .
1عرضه اولیه زشریف1397/12/25سازمان اقتصادی کوثر برنامه(به عنوان سهامدار عمده) عرضه اولیه زشریف در فروردین ماه 98 را خواهد شد و شرکت هلدینگ سرمایه گذاری گروه کشاورزی بعد از زشریف در بازار بورس عرضه خواهد شد.

نویسنده:پیمان باغچه سرا

AtlasNegar/uploads/2019/04/buffet-4-1.jpg

با سری مقالات عرضه اولیه سهام بیشتر آشنا شوید

امتیاز شما به این مقاله چند است؟
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (652 رای, میانگین: 3٫85 از 5)
Loading...

[/vc_row]

دوره نخبگان بورس چیست ؟

نخبگان بورس یک دوره جامع حضوری و غیر حضوری است که از همه جای ایران می توانید در آن شرکت کنید و در این دوره از صفر و بدون نیاز به هیچ پیش زمینه ای می آموزید چطور در بورس با خرید و فروش سهام سود کسب کنید.اگر شما هم میخواهید به جمع شرکت کنندگان دوره نخبگان بورس بپیوندید و در بورس کسب ثروت کنید روی دکمه زیر کلیک کنید، کارشناسان آموزش به صورت تلفنی شما را در مسیر آموزش درست بورس راهنمایی می کنند و دوره مناسب شما را پیشنهاد می دهند، برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

چطور اطلاعات دوره را داشته باشم؟

دوره جدید نخبگان بورس با ظرفیت محدود به صورت حضوری و خصوصی در حال پذیرش است، کارشناسان با شما تماس می گیرند و اطلاعات دوره را به شما می گویند، فرم زیر را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته