کد بورسی چیست و چگونه این کد را دریافت کنیم؟

مراجعه به هر نهاد مالی و استفاده از خدمات آن مستلزم دریافت یک شناسه کاربری واحد است که با استفاده از آن افراد متوجه می‌شوند که آن شناسه به شکل خاص برای شما تعریف‌ شده است. جهت ورود به بورس و انجام معاملات در آن شما نیاز به یک کد بورسی دارید که منحصر به فرد است.

کد بورسی چیست؟

همان‌طور که وقتی شما به بانک جهت افتتاح حساب مراجعه می‌کنید و یک شماره‌حساب انحصاری برای شما صادر می‌گردد و هیچ‌گاه شماره مزبور با فرد دیگری یکسان نخواهد بود، زمانی که شما تصمیم به سرمایه‌گذاری در بورس می‌گیرید با انجام مراحلی یک کد بورسی انحصاری دریافت خواهید کرد. درواقع کد بورسی همانند کد ملی برای هر فرد منحصربه‌فرد است و تا زمانی که این کد تعریف نگردد شما نمی‌توانید در هیچ نهادی اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم نمایید و شخصاً به خریدوفروش اوراق بهادار بپردازید. لازم به ذکر است که به کد بورسی، کد سهامداری نیز می‌گویند.

ساختار کد بورسی چگونه است؟

ساختار کد بورسی از ترکیب سه حرف اول نام خانوادگی افراد و ۵ رقم که به‌صورت تصادفی توسط سازمان بورس تعیین می‌گردد تشکیل می شود. فرض کنید که خانم و آقای بهمنیان قصد افتتاح حساب معاملاتی برای بار اول را دارند. این دو پس از تکمیل مدارک و انجام مراحل نهایی ثبت‌نام دارای دو کد منحصربه‌فرد بهم۱۲۳۴۵ و بهم۵۴۳۲۱ می‌شوند.

چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟

شما برای دریافت کد بورسی بایستی به یکی از شعب کارگزاری‌های دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه فرمایید و در آنجا پس از ارائه مدارک هویتی و تکمیل فرم‌های مربوطه پس از گذشت چند روز (معمولاً ۴۸ ساعت) کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که می‌توانید به‌صورت غیرحضوری نیز اقدام به اخذ کد سهامداری نمایید که در مقاله بعدی در این رابطه توضیحات تفصیلی ارائه خواهد شد. به‌منظور دریافت کد بورسی شما بایستی مدارک ذیل را به همراه داشته باشید: اصل شناسنامه به همراه تصویر از تمامی صفحات آن، اصل کارت ملی به همراه تصویر پشت و روی آن، مدرک نمایانگر کد پستی محل سکونت شما مانند قبض تلفن ثابت ،آخرین مدرک تحصیلی و شماره‌حساب و شبای بانکی. همراه داشتن مدارک فوق در کنار پر کردن فرم‌های مربوطه منجر به صدور کد سهامداری برای شما خواهد شد. هم‌چنین پس از صدور کد بورسی با توجه به شرایطی که در ادامه ذکر خواهد شد برای شما کد معاملاتی یا همان کد آنلاین بورسی صادر می‌گردد تا از این طریق شما بتوانید به‌صورت آنلاین و به‌صورت شخصی اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

آخرین تغییرات سازمان بورس در فرآیند صدور کد بورسی برای مشتریان جدید در بازار سرمایه، به شرح زیر است:

 • گذشت یک ماه از زمان صدور کد معاملاتی
 • قبولی در آزمون مربوطه

در راستای افزایش دانش افراد حقیقی که قصد معامله در بورس دارند، این آزمون توسط کانون کارگزاران برگزار شده یا توسط شرکت‌های کارگزاری و با نظارت و با تایید کانون کارگزاران بورس می­ باشد. آزمون به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود. در صورت قبولی اشخاص در آزمون مذکور مشخصات مربوط به افراد حداکثر ظرف سه روز به سمات ارسال می‌شود و پس از طی فرآیندهای مربوطه کدهای معاملاتی از قابلیت معامله برخوردار می‌شوند. همچنین در تبصره های این قانون آمده است که کانون کارگزاران بورس می‌تواند در راستای افزایش دانش مرتبط با بازار سرمایه و نیز ایجاد آمادگی بیشتر برای آن دسته از اشخاص حقیقی که متقاضی صدور کد معاملاتی هستند، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی به صورت حضوری و مجازی کند. یکی از مهم ترین تاثیرات این بخش از قانون جدید، افزایش آگاهی سهامداران است که منجر به بهبود معاملات آنان و سرانجام افزایش کارایی و عمق بازار سرمایه می­گردد. با توجه به افزایش تعداد کدهای معاملاتی در بازار سرمایه، در حال حاضر افزایش آگاهی سهامداران یکی از مهم ترین دغدغه های قانون گذاران این حوزه می باشد.

 • تعهد شخص جهت عدم فعالیت در سیگنال فروشی (که در این صورت کد مسدود می­شود)

در این راستا، دو بند مهم به تعهدنامه قبلی اضافه شده است، که به شرح زیر است:

 • تعهد می کنم کلیه اقدامات اینجانب در چارچوب قوانین و مقررات و مقررات حاکم بر بازار سرمایه باشد و از هر گونه مشارکت و فعالیت (به ویژه در فضای مجازی) در زمینه هایی که طبق قوانین بازار اوراق بهادار نیازمند اخذ مجوز از سازمان است بدون اخذ مجوزهای لازم خودداری کنم. همچنین از عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی، سایت ها و کانال هایی که برخلاف مقررات اقدام به ارائه تحلیل در خصوص اوراق بهادار می کنند و تحت عناوینی همچون سیگنال فروشی اقدام به اغوای قیمتی می کنند، خودداری و پرهیز کنم.

بدیهی است در غیر این صورت سازمان بورس و فرابورس می توانند کد معاملاتی اینجانب را مسدود کرده و علاوه بر آن برخوردهای قانونی را از طریق مراجع ذیصلاح نسبت به اینجانب پیگیری کنند. همچنین تعهد می کنم کلیه خسارات و زیان های ناشی از این گونه اقدامات که متوجه اینجانب باشد جبران کرده و حق هرگونه ایراد، اعتراض و پیگیری را نسبت به اقدامات سازمان، بورس و فرابورس از خود سلب و ساقط می کنم.

 • اینجانب آگاهی کامل دارم که بازار سرمایه همراه با سود و زیان بوده و سرمایه گذاری همواره با مخاطرات و ریسک همراه است. سرمایه گذاری در این بازار مبتنی بر بررسی و تشخیص سرمایه گذار بوده و سود سرمایه از سوی هیچ شخص حقیقی یا حقوقی مورد تضمین نیست. لذا با علم به این مخاطرات مبادرت به دریافت کد معاملاتی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می کنم.

لازم به ذکر است خرید و فروش سهام شرکت‌های عرضه اولیه، خرید و فروش تسه و اوراق با درآمد ثابت و هم‌ چنین خرید و فروش واحدهای صندوق‌ سرمایه‌ گذاری از قانون نامبرده مستثنی است.

توجه به چرایی تصویب قوانین جدید در رابطه با صدور کد معاملاتی، بالاخص قراردادن شرط قبولی در آزمون جهت صدور کد معاملاتی نشان از اهمیت موضوع آموزش سهامداران دارد. بدون شک آموزش کافی سهامداران منجر به بهبود تصمیم گیری آن ها، رفتار تحلیلی هرچه بیشتر و جلوگیری از رفتارهای هیجانی می گردد. شناخت فاکتورهای اقتصاد جهانی، اقتصاد کلان داخلی، صنعت و … موثر بر شرکت­ها یکی از مهم ترین دیدگاه های تحلیلی رایج بازار است که از آن با عنوان تحلیل فاندامنتال یاد می کنند، از سویی دیگر شناخت چگونگی رفتار قیمتی سهم در روندها که از ان به عنوان تحلیل تکنیکال یاد می شود نیز یکی دیگر از مهمترین رویکردهای تحلیلی در انتخاب صحیح سهام در بازار سرمایه است. انتخاب صحیح فرصت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه کاملا مبتنی بر یک تصمیم گیری چند معیاره بوده و هرچه ابزارهای بیشتری برای تصمیم گیری وجود داشته باشد، جوانب بیشتری از یک شرکت بررسی می گردد و این امر متعاقبا منجر به انتخاب صحیح تری از سهام یک شرکت می گردد که این مهارت جز با آموزش نیز حاصل نمی شود.

خانه سرمایه با فراهم آوردن امکان آموزش عادی (حضوری) و نوین (غیرحضوری) در سالیان اخیر، گام موثری در آموزش صحیح سهامداران جدید بازار سرمایه برداشته، بدون شک انتخاب منبع صحیح و معتبر آموزشی نیز خود یکی از مهم ترین موضوعاتی است که سرمایه گذاران باید به ان توجه داشته باشند که در این راستا نیز بررسی سوابق و تجربیات استفاده کنندگان قبلی هر منبع ضروری به نظر می رسد.

نکاتی در رابطه با کد بورسی

   • بر طبق قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، برای اینکه شما بتوانید به‌صورت آنلاین به خرید و فروش سهام و سایر اوراق بپردازید بایستی حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشید. به همین دلیل چنانچه شما می‌خواهید کد آنلاین دریافت نمایید بایستی مدرک مزبور را همراه داشته باشید. اما اگر مدرک تحصیلی شما زیر دیپلم می‌باشد و از طرفی تمایل به سرمایه‌گذاری دارید مشکلی بابت دریافت کد بورسی ندارید و با مراجعه حضوری و انجام تمامی مراحل برای شما کد سهامداری صادر خواهد شد با این تفاوت که کد معاملاتی آنلاین دریافت نخواهید کرد و برای انجام معاملات می‌بایست به‌صورت حضوری و درخواست تلفنی، درخواست خرید یا فروش خود را به کارگزار اعلام فرمایید. در رابطه با دریافت کد بورسی غیرحضوری در مقاله بعدی توضیحاتی ارائه خواهد شد.
   • شما با دریافت کد بورسی، می‌توانید اوراق بهادار موجود در بازار بورس، فرابورس، اخزا، سخاب، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اختیار فروش تبعی و اوراق تسهیلات مسکن را معامله نمایید.
   • تنها نهادی که می‌توانید جهت دریافت کد سهامداری به آن مراجعه نمایید کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و این نکته را حتماً مدنظر قرار دهید. جهت مشاهده لیست کارگزاران مورد تائید، اینجا را کلیک نمایید.
   • قبل از اقدام به افتتاح حساب در یک کارگزاری در مورد گزینش بهترین کارگزاری تحقیق نمایید تا تنها به یکی از کارگزاری‌ها برای یک‌بار مراجعه نمایید و نیازی به مراجعات متعدد به کارگزاری‌های مختلف به دلیل ضعف کارگزاری‌های پیشین نداشته باشید. برای این منظور می‌توانید مقاله پیشین ما را در این رابطه مطالعه فرمایید.
   • حتماً به این موضوع عنایت داشته باشید که بابت ثبت‌نام در کارگزاری هزینه‌ای را پرداخت نخواهید کرد و درآمد اصلی کارگزاری‌ها از محل معاملات شما است که به‌اصطلاح به آن کارمزد معاملات می‌گویند.
   • شما پس از انجام مراحل اولیه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی در هر زمانی می‌توانید اقدام به خرید یا فروش اوراق خود نمایید. اما این نکته را مدنظر داشته باشید که چنانچه شما برای یک مدت طولانی (که طبق قانون ۹۰ روز است) معامله‌ای در حساب کاربری آنلاین خود انجام ندهید حساب شما به‌منزله یک حساب راکد محسوب شده و مسدود می‌شود و جهت راه‌اندازی مجدد آن می‌بایست به کارگزاری مراجعه کرده و حساب خود را فعال نمایید. اگر سال‌ها قبل در یکی از کارگزاری‌ها اقدام به افتتاح حساب کرده‌اید والان هیچ‌کدام از موارد رو در ذهن ندارید با توجه به مطالب گفته‌شده به یکی از کارگزاری‌ها مراجعه نمایید. آن کارگزاری کد بورسی شما را با توجه به کد ملی استعلام کرده و ثبت‌نام شما را تکمیل خواهد کرد.
   • همان‌طور که گفتیم کد بورسی یک کد یکتا است. اما شما درصورتی‌که تمایل داشته باشید می‌توانید در چند کارگزاری اقدام به افتتاح حساب نمایید. با انجام این کار بایستی توجه فرمایید برای کد بورسی شما کدهای معاملاتی آنلاین متفاوتی صادر می‌گردد، درواقع کد سهامداری شما در تمامی کارگزاری‌ها یکی است ولی هر کارگزاری برای شما یک کد آنلاین معاملاتی متفاوت صادر می‌کند که شما با ورود اطلاعات خود وارد سیستم معاملاتی آن کارگزاری می‌شوید.
   • بعضی از افراد چون شماره حساب خود را حفظ هستند دفترچه حساب خود را همراه نمی‌برند، ولی عنایت داشته باشید که با توجه به اینکه بایستی اطلاعات متعددی را با جزییات وارد نمایید تا اطلاعات تکمیل گردد به همین دلیل حتماً مدارک خود را به‌طور کامل همراه داشته باشید.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

220 دیدگاه
 1. Sun girl می گوید

  با سلام و خسته نباشید.من کد بورسیم ک شامل ۳رقم حروف و۵عدده اومده ولی وقتی وارد ایزی تریدر میشم به عنوان کاربر مهمان وارد میشم.چکارباید کنم که ب عنوان کاربر مهمان نزنه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باید برای کارگزاری احرازهویت انجام دهید تا از مهمان خارج شوید

 2. محمد می گوید

  سلام ، احراز هویت شدم و کد معاملاتی برام اومد همان روز ولی نمیتونم وارد برنامه ایزی تردر بشم میگ کد ملی شما اشتباه هست ،
  الان باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درصورتی که احرازهویت کارگزاری را انجام داده اید و با مشکل مواجه هستید با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 3. بهمن مختاری می گوید

  قرار بود از کارگزاری اگاه رمز عبور همون کد بیاد ۵ روز قرار بود بیاد الان ۲۰ روز شدچیکار کنم رفتم پیشخوان گفتن باید کارگزار بفرسته

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   کارگزاری آگاه در زمان ثبت نام از شما نام کاربری و رمز عبور می گیرد و همان بعد از اتمام فرآیند ثبت نام به عنوان نسخه آزمایشی بعد از ساعات معاملات قابل استفاهده و مشاهده می باشد. و بعد از احراز هویت یک پیامک حاوی رمز عبور جدید برای شما ارسال می کند که با آن یک مرتبه ورود می کنید و رمز را تغییر می دهید. در صورتیکه به صورت آزمایشی می توانید وارد کارگزاری شوید کدبورسی شما برای کارگزاری ثبت نشده است.

 4. Yalda می گوید

  سلام من احراز هویت انجام دادم و همون روز ی کد بورسی برام اومد ک شامل سه حرف بود و بعدش کاگزاری مفید ثبت نام‌کردم ک قرار بود از کارگزاری نام کاربری برا من پیام بشه ک نشد رفتم دفتر پیشخوان میگن ک بدات تو سامانه ثبت شده ک نام کاربری گرفتی اگه برات پیام نشده ب پشتیبانی کارگزاری زنگ بزن من هر چی زنگ میزنم جوابگو نیستن اصلا باید چیکار کنم میتونم ی کارگزاری دیگه ثبت نام کنم؟اخه شنیدم فقط ی بار میشه کد گرفت درسته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله امکان ثبت نام در کارگزاری دیگر برای شما وجود دارد

 5. ی.ج می گوید

  سلام من احراز هویت انجام دادم و همون روز ی کد بورسی برام اومد ک شامل سه حرف بود و بعدش کاگزاری مفید ثبت نام‌کردم ک قرار بود از کارگزاری نام کاربری برا من پیام بشه ک نشد رفتم دفتر پیشخوان میگن ک بدات تو سامانه ثبت شده ک نام کاربری گرفتی اگه برات پیام نشده ب پشتیبانی کارگزاری زنگ بزن من هر چی زنگ میزنم جوابگو نیستن اصلا باید چیکار کنم میتونم ی کارگزاری دیگه ثبت نام کنم؟اخه شنیدم فقط ی بار میشه کد گرفت درسته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   امکان ثبت نام در کارگزاری دیگر برای شما وجود دارد

 6. امیر می گوید

  باسلام،ببخشیدمن همه کارامو کردم کد بورسی ام دارم تو کدوم اپلیکیشن بفهمم افزایش سهامم تواین چندسال چقدربوده لطفا کمکم کنید،سپاسگزارم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   باید یک کارگزاری را انتخاب کنید. پس ازتکمیل اطلاعات و احراز هویت مجدد برای کارگزاری و تغییر کارگزار ناظر سهامتان امکان بررسی سهام برای شما فراهم می شود.

   1. علی می گوید

    سلام ببخشید من ۱۸ سالمه و خیلی به بورس علاقه دارم ومی خوام خیلی علمی این بازار رو یاد بگیرم و هیچی در موردش نمی دونم می شه کمکم کنید

 7. علی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ۱۷ سالمه و با پدرم برای بورس در مفید و سجام ثبت نام و در دفاتر پیشخوان احراز هویت شدیم و کد بورسی من و پدرم یکسان است
  مگر چنین چیزی امکان دارد
  و آیا می‌شود با اینکه کارگزاری کد معاملاتی انلاین متفاوت صادر می‌کند هر دو مثلا اقدام به خرید عرضه اولیه کنیم؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   هر فرد یک کد بورسی مختص به خود دارد

 8. رضا می گوید

  سلام
  من قبلا سجام ثبت نام کردم وبدون اهراز هویت سجام با مراجعه مستقیم به کارگزاری کدبورسی گرفنه ام و کار معملات انجام میدهم چند روز پیش برای اهراز هویت سجام اقدام کردم و حالا برام یک کد بورسی جدید اومده که اعدادش شبیه کدقبلی است ولی حروفش مشابه قبلی نیست راهنمایی میکنید چکار باید بکنم
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با مراجعه به کارگزاری برای تجمیع کد بورسی اقدام کنید

 9. فردین می گوید

  سلام وقت بخیر
  من سه شنبه هفته پیش تمام کارهای مربوط به احراز هویت و سجام رو انجام دادم و پیام موفقیت از سجام هم دریافت کردم،قرار بوده که طی ۲ الی ۶ روز کاری کد بورسی من ارسال بشه،ولی من هنوز دریافت نکردم،کاری باید انجام بدم،چطوری پیگیری کنم که آیا ارسال شده یا نه

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   لطفا با ۱۵۶۹ شماره تماس پشتیبانی سجام تماس بگیرید

 10. داود قادری می گوید

  سلام خسته نباشید
  من کد بورسی دریافت کردم الان برای انجام معاملات بورسی حتما لازم هست کارگزاری هم ثبت نام کنم یا باید کار دیگری انجام بدم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بله ثبت نام و احراز هویت کارگزاری لازم است

 11. پروین می گوید

  سلام، من کارگزاری ثبت نام کردم، سجام هم ثبت نام کردم ، احراز هویت غیر خضوری هم انجام دادم ،قراره برای تایید احراز پیام بیاد. میخوام بدونم الان کد بورسیم رو از کجا ببینم؟ و اینکه دیگه چه کاری باید انجام بدم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   پس از دریافت پیامک مبتنی بر موفقیت آمیز بودن فرآیند، نتیجه احراز هویت حداکثر تا یک هفته برای شما ارسال می‌شود. بعد از احراز هویت کد بورسی برای شما ارسال می شود. پس ازتکمیل اطلاعات و احراز هویت مجدد برای کارگزاری امکان معامله در بازار برای شما فراهم می شود.

 12. فرهاد می گوید

  سلام وقت بخیر
  من در سایت سجام اطلاعات رو تکمیل کردم و جهت احزار هویت،بصورت آنلاین اقدام نمودم و تصویر سلفی از خودم امضا و یک فیلم چند ثانیه ای گرفتم و بعد از پرداخت ۱۰ تومن بابت احزار هویت آنلاین ،برام کد بورسی اومد.
  رفتم تو سایت کارگزاری مفید،اونجا دوباره میگه باید احزار هویت کنی و بری دفاتر پیشخوان.چرا باید اینطور باشه؟من یکبار احراز هویت شدم تو سایت سجام.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید اگر امکان احرازهویت غیرحضوری باشد راهنمایی می کنند

 13. مریم می گوید

  سلام. من کد بورسی دریافت نموده ام اما ترکیبی از ۳ حرف اول نام خانوادگیم و عدد تصادفی نیست با توجه به اینکه گفته شده کد بورسی ترکیبی از سه حرف اول نام خانوادگی و ۵ رقم تصادفی میباشد آیا کد بورسی دریافتی صحیح است؟حروفی غیر از سه حرف اول نام خانوادگی می باشد
  باتشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   کدهای قدیمی عموماً از این قانون تبعیت می کردند که شامل ۳ حرف ابتدای فامیلی فرد و ۵ عدد بودند. اما در چند ماه اخیر شرکت سپرده گذاری این الگو را تغییر داده است و لزومی به این نیست که کد بورسی شامل ۳ حرف اول فامیلی شما باشد.

 14. حامد می گوید

  سلام من کد بورسی دارم وای فراموشش کردم از کجا میتونم استعلام کنم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با ورود به بخش ویرایش اطلاعات سامانه سجام به کد بورسی خود دسترسی خواهید داشت

 15. حامد می گوید

  سلام
  من قبلا کد بورسی گرفتم ولی الان فراموشش از کجا میتونم کد بورسی خودم رو استعلام کنم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با مراجعه به ویرایش اطلاعات سجام کد بورسی برای شما نمایش داده می شود

 16. کسری می گوید

  سلام من کد معاملات رو دریافت کردم اما نمیدونم بعدش چیکار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   باید یک کارگزاری را انتخاب کنید. پس ازتکمیل اطلاعات و احراز هویت مجدد برای کارگزاری امکان معامله در بازار برای شما فراهم می شود.

 17. کریم می گوید

  سلام
  برای من کد بورسی ارسال شد ولی سه حرف اول اون ارتباطی با فامیلم نداشت .
  امکان داره اشتباه شده باشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   کدهای قدیمی عموماً از این قانون تبعیت می کردند که شامل ۳ حرف ابتدای فامیلی فرد و ۵ عدد بودند. اما در چند ماه اخیر شرکت سپرده گذاری این الگو را تغییر داده است و لزومی به این نیست که کد بورسی شامل ۳ حرف اول فامیلی شما باشد

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.