تأثیر رشد نرخ دلار بر بازار بورس

1,876 بازدید

تأثیر نرخ دلار بر بازار بورس

  بسیاری از مردم ایران همواره از ترس بی‌ارزش شدن ریال اقدام به خریداری و نگهداری ارز بخصوص دلار می‌کنند. اما بسیاری از افراد نیز برای حفظ ارزش پولشان اقدام به خرید سهم‌های دلاری می‌کنند. در مقاله تأثیر نرخ دلار بر بازار بورس به این سؤالات پاسخ خواهیم داد :

سهم‌های دلاری چه سهم‌هایی هستند؟

 چگونه می‌توان با یک پرتفوی مناسب با کاهش ارزش ریال قدرت خرید خود را حفظ کنیم ؟

 آیا می‌توان یک پرتفوی اهرمی نسبت به دلار تنظیم کرد ؟

[su_divider top=”no” divider_color=”#d8d8d8″ size=”2″ margin=”20″]

به چه سهمی، سهم دلاری می‌گویند؟

 

در ادامه مقاله تأثیر نرخ دلار بر بازار بورس باید ذکر کنیم به سهام شرکت‌هایی که درآمد آن‌ها به دلار است، یعنی محصول خود را صادر می‌کنند به سایر کشورها و به ازای آن ارز دریافت می‌کنند، سهام دلاری می‌گویند. این‌گونه شرکت‌ها به‌واسطه‌ی این‌که درآمد آن‌ها همبستگی بالایی با دلار دارد، اگر قیمت دلار بالا رود درآمد این شرکت‌ها نیز افزایش می‌یابد و واضحاً با افزایش درآمد شرکت‌ها قیمت سهام آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. چنانچه در سبد سهام خود سهام دلاری داشته باشید ، نسبت به کاهش ارزش ریال مصون خواهید ماند.

[su_divider top=”no” divider_color=”#d8d8d8″ size=”2″ margin=”20″]

آیا می‌توان نسبت به دلار، بیشتر رشد کرد ؟

 بله! به‌عنوان‌مثال فرض کنید شرکت X (که یک شرکت صادرات محور است) 100 تومان فروش، 70 تومان هزینه  و 30   تومان سود داشته باشد. حال اگر قیمت دلار 30% افزایش پیدا کند، فروش شرکت نیز چون به دلار است از 100 تومان به 130  تومان افزایش پیدا می‌کند.  درحالی‌که هزینه‌های شرکت با تقریب خوبی ثابت می‌ماند (هرچند در طولانی‌مدت به دلیل افزایش تدریجی دستمزدها ممکن است هزینه‌های شرکت نیز افزایش یابد) پس سود شرکت از 30 تومان به 60 تومان 130-70=60 تغییر می‌کند.

یعنی با افزایش 30% در قیمت دلار ، درآمد شرکت 100% رشد کرد.

با افزایش 100% ای درآمد یک شرکت، قیمت سهام آن شرکت قطعاً رشد خوبی را تجربه خواهد کرد. شرکت هایی که با دلار در ارتباط هستند را می توانید از سری مقالات عوامل مهم بنیادی اثرگذار بر شرکتهای بورسی مطالعه نمایید.

[su_divider top=”no” divider_color=”#d8d8d8″ size=”2″ margin=”20″]

تأثیر رشد دلار و تورم و سهام شرکت‌ها

به‌خوبی می‌دانیم که پس از افزایش قیمت دلار یک موج تورمی گریبان گیر اقتصاد خواهد شد. حال اکثر شرکت‌های داخل بورس دارایی‌هایی ( دارایی می‌تواند  زمین یک کارخانه، ماشین‌آلات صنعتی و یا محصول تولیدشده در انبار باشد) دارند که با موج تورم همراه خواهند شد و قیمت آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

پس اگر سهام شرکتی را بخریم که دارایی‌های ارزشمندی داشته باشد ، آنگاه با یک موج تورمی می‌توانیم ارزش  پول خود را حفظ کنیم .  صنعت خودرو جزو صنایعی است که همبستگی مستقیم با دلار ندارد اما با افزایش قیمت دلار، قیمت دارایی‌های آن‌ها افزایش می‌یابد  که عامل مثبتی(با تأخیر) برای رشد این صنعت می‌باشد.

در نمودار زیر همبستگی رشد قیمت دلار و شاخص کل بورس  و صنعت خودرو  مشهود است.

تأثیر نرخ دلار بر بازار بورس

[su_divider top=”no” divider_color=”#d8d8d8″ size=”2″ margin=”20″]

تأثیر رشد دلار بر هزینه‌های یک شرکت

 افت‌وخیز شدید نرخ دلار همان‌طور که می‌تواند عامل مثبتی برای شرکت‌های صادرات محور باشد، می‌تواند تأثیر منفی هم بر برخی از شرکت‌ها بگذارد. شرکت‌هایی که مواد اولیه خود را از خارج وارد می‌کنند، مثل اکثر شرکت‌های دارویی، با افزایش قیمت دلار، مواد اولیه آن‌ها گران می‌شود و هزینه‌های آن‌ها را افزایش می‌دهد درصورتی‌که شاید محصولات آن‌ها افزایش چندانی نداشته باشد خصوصاً اگر قیمت محصولات آن‌ها از سوی دولت مصوب شود و این اثر منفی بر سودآوری شرکت خواهد داشت.  یکی دیگر از حالت‌هایی که می‌تواند تأثیر منفی بر ارزش سهام بگذارد زمانی هست که یک شرکت دارای بدهی ارزی(تسهیلات ارزی) باشد، در این حالت با افزایش نرخ ارز بدهی شرکت زیاد می‌شود و هزینه‌های مالی شرکت را افزایش می‌دهد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  خلاصه کتاب انتخاب سهام برتر به روش تحلیل بنیادی

[su_divider top=”no” divider_color=”#d8d8d8″ size=”2″ margin=”20″]

نویسنده: خشایار بدیعی

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

یک دیدگاه

  1. شمسی جلالی

    مثبت است

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *