نحوه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی از کارگزاری

نحوه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی از کارگزاری

مردم سراسر دنیا همواره به دنبال کسب بیشترین بازدهی هستند. این موضوع با توجه به نرخ بالای تورم در کشورمان ایران پررنگ است. در واقع به دلیل نرخ بالای تورم، ایرانیان به دنبال راهکاری در جهت حفظ ارزش پول و ازجمله کسب بازدهی واقعی می‌باشند. بررسی‌های به‌عمل‌آمده از انواع مختلف فرصت‌های سرمایه‌گذاری( یعنی ارز، طلا و سکه، مسکن، سپرده‌های بانکی و اوراق با سود ثابت و بورس) این نتیجه را نمایان ساخته است که در دوره‌های بلندمدت بورس اوراق بهادار تهران دارای بیشترین بازدهی بوده است. خوشبختانه در دوران فعلی افراد شناخت بهتری از بورس پیداکرده و با سرمایه‌های خرد و کلان به دنبال ورود به بورس و عرصه سرمایه‌گذاری مولد هستند. ما در این مقاله به نحوه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی از کارگزاری خواهیم پرداخت تا در این زمینه راهنمای جامع و کاملی را خدمت شما مخاطبان گرامی ارائه نماییم.

 انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

در بازار بورس اوراق مختلفی همچون سهام یا اوراق بازار بدهی همچون اوراق مشارکت و اوراق اجاره معامله می‌گردد. حال برای خریدوفروش یا به عبارتی معامله این اوراق دو شیوه سرمایه‌گذاری مستقیم و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم وجود دارد.

  سرمایه‌گذاری غیرمستقیم : در این شیوه سرمایه‌گذاری شما چون از تخصص و مهارت لازم در امر سرمایه‌گذاری در بورس و اوراق بهادار برخوردار نیستید می‌توانید به خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری اقدام نمایید. لازم به ذکر است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صندوق با درآمد ثابت( که در اوراق مشارکت و سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند)، صندوق با درآمد متغیر( که عموماً در سهام بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کند) و صندوق مختلط( که ترکیبی از دو حالت قبلی است) تقسیم‌بندی می‌گردند. در این صندوق‌ها، سرمایه شما در کنار سرمایه سایر سرمایه‌گذاران قرارگرفته و با وجوه سنگینی که در اختیار مدیر صندوق قرار می‌گیرد این فرد اقدام به سرمایه‌گذاری در فرصت‌های سودآور متناسب با اساسنامه می‌کند.در دنیا و در تمام کشورهایی که دارای بازار سرمایه می‌باشند این دو شیوه وجود دارد، به‌ویژه آنکه هرچه تعداد شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس افزایش پیدا کند بازار سرمایه تخصصی‌تر شده و این مسئله نقش نهادهای مالی را بسیار بر رنگ می‌نماید. وقتی به آمارهای سرمایه‌گذاری در دنیا مراجعه می‌کنیم مشاهده می‌شود که اصلی‌ترین معامله گران بازارهای مالی دنیا انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند، این موضوع خود بیانگر دو نکته است: اول آنکه در این کشورها بازارهای مالی نقش پررنگی در اقتصاد داشته و مردم همواره بخشی از سرمایه‌هایشان را وارد بازار می‌کنند و دوم این موضوع که حجم سنگینی از سرمایه‌گذاری‌ها به‌صورت غیرمستقیم و از طریق نهادهایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام می‌پذیرد. بنابراین شما اگر چنانچه واقعاً تمایل به ورود به بورس دارید اما زمان کافی برای یادگیری در این زمینه را ندارید با مشاوره به افراد متخصص صندوق‌های سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و با عملکرد بالای سرمایه‌گذاری را شناسایی کرده و واحدهای آن صندوق‌ها را خریداری نمایید.

سرمایه‌گذاری مستقیم : در این شیوه شما دارای سرمایه مازادی هستید و می‌خواهید شخصاً اقدام به سرمایه‌گذاری در سهام نمایید. اما برای ورود به بورس و سرمایه‌گذاری شخصی در اوراق بهادار چه اقدامی باید انجام دهید؟ در ادامه در این رابطه توضیح خواهیم داد؟

ثبت‌نام در بورس و دریافت کد بورسی

 

برای ثبت‌نام و ورود به بورس و انجام سرمایه‌گذاری شخصی شما بایستی به یکی از کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا تمامی کارگزاران فعال در بازار بورس تهران که به حیات خود ادامه می‌دهند مورد تائید سازمان بورس می‌باشند. درواقع شما با مراجعه به یکی از کارگزاری‌ها و تکمیل اطلاعات فردی یک کد بورسی که منحصر به شما است دریافت خواهید کرد. شما پس از دریافت کد بورسی می‌توانید اقدام به خریدوفروش سهام نمایید.

لازم به ذکر است که کارگزار به‌عنوان یک واسط برای شما شرایطی را فراهم می‌کند تا به‌راحتی بتوانید اقدام به خرید یا فروش اوراق بهادار همچون سهام نمایید و به همین دلیل بابت هر معامله‌ای که شما انجام می‌دهید مبلغی را تحت عنوان کارمزد از حساب شما کسر می‌کند. همچنین شما به سه صورت می‌توانید معامله کنید: الف) معامله به‌صورت آنلاین و از طریق سامانه معاملات که توسط کارگزاری برای شما مهیا شده است. در این حالت کارگزاری یک آزمون از شما می‌گیرد و در آن شما بایستی به تعدادی از سؤالات ابتدایی پاسخ بدهید و پس از کسب حدنصاب لازم کد معاملاتی آنلاین برای شما صادر می‌گردد.

ب) معامله به‌صورت اینترنتی که شما درخواست معاملات( اعم از خرید یا فروش) را در قالب سفارش اینترنتی به کارگزار خود ارائه می‌دهید و کارگزار متناسب با آن برای شما معامله را انجام می‌دهد. پ) معامله تلفنی که در این حالت چون شما به هر دلیلی شخصاً به انجام معاملات نمی‌پردازید از طریق تماس با کارگزاری( و یا مراجعه حضوری به آن) درخواست خرید یا فروش در قیمتی خاص را به کارگزار خود اعلام می‌نمایید.معمولاً سرمایه‌گذارانی که کار کردن با سیستم معاملاتی آنلاین ساده نیست و یا در آزمون برگزارشده توسط کارگزاری حدنصاب لازم را نمی‌آورند از این طریق به معامله می‌پردازند. هم‌چنین باید توجه فرمایید که شما در این حالت ضمن پر کردن فرم درخواست خریدوفروش سهام مدنظر خود بایستی در هنگام خرید وجوه معادل ریالی خرید و کارمزد آن را به‌حساب کارگزاری واریز نمایید تا معامله برای شما انجام پذیرد، البته ناگفته نماند که برخی از کارگزاری‌ها ممکن است در این زمینه تسهیلاتی را فراهم کنند.

حداقل سرمایه برای ورود به بورس

 

بازار سرمایه ایران دارای ارزش چند صد هزار میلیارد تومانی است و با توجه به اینکه دائماً شرکت‌های متعددی وارد آن می‌شوند، به ارزش آن افزوده می‌شود. اما بر طبق قانون بورس اوراق بهادار جهت انجام معاملات آنلاین شما می‌توانید با سرمایه ۱۰۰ هزار تومان وارد بازار شده و به معاملات بپردازید( درواقع به دلیل کسر کارمزد کارگزاری کمی بیش از ۱۰۰ هزار تومان را نیاز دارید). با این‌ وجود افراد با توجه به مسائل مختلف سرمایه‌های مختلفی از ۱۰۰ هزار تومان تا چندین میلیارد تومان را وارد بازار بورس می‌کنند. خانه سرمایه در مقاله ای به بررسی جامع این موضوع مهم پرداخته است که می توانید مقاله ان را از لینک زیر مطالعه نمایید.البته ناگفته نماند درصورتی‌که شما به‌صورت تلفنی اقدام به خرید فروش نمایید می‌توانید با مبلغ ۵۰ هزار تومان هم معاملات خود را آغاز نمایید هم‌چنین باید به این موضوع عنایت داشته باشید که جهت سفارش اینترنتی سهام حداقل سرمایه ۵۰۰ هزار تومان در هر نوبت معاملاتی می‌باشد. با توجه به این موضوع که شما با ۱۰۰ هزار تومان تنها یک سهم را می‌توانید خریداری نمایید توصیه می‌شود که با سرمایه بیشتری و در حدود ۵۰۰ هزار تومان تا یک‌میلیون تومان وارد بورس بشوید تا از این دریچه بتوانید سرعت فراگیری خود در بازار را تسریع ببخشید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

بهترین کارگزاری بورس را چگونه شناسایی کنیم؟

 

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر شد کارگزاران صرفاً واسطی هستند تا شما بتوانید به خرید یا فروش اوراق بپردازید و از طریق خدماتی که ارائه می‌کنند کارمزدی دریافت می‌کنند. بنابراین با توجه به یکسان بودن نرخ کارمزد بین کارگزاری‌ها این موضوع اهمیت پیدا می‌کند که آن کارگزاری که سیستم سریع تر و بهینه تر، رتبه بالاتر کسب‌شده از سوی سازمان بورس، ارائه خدمات اعتباری و تخفیف معاملاتی، خدمات تحلیل و مشاوره و… را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند می‌تواند کارگزار مناسب‌تری جهت افتتاح حساب و انجام معاملات باشد. می توانید نحوه یافتن نزدیکترین کارگزاری به خود را از مقاله زیر مطالعه نمایید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  چطور نزدیکترین کارگزاری بورس را به خود پیدا کنیم؟

درآمد ماهیانه در بورس چقدر است

 

برای داشتن درآمد از بورس و در حالت کلی موفقیت در بورس در شرایطی که می‌خواهید شخصاً معامله نمایید تنها با سرمایه‌گذاری بر روی خودتان امکان‌پذیر است. در بورس تهران بیش از ۵۰۰ شرکت پذیرفته‌شده‌اند که هرکدام در صنعت خاص فعال بوده و شرایط خاص خود را دارد. این موضوع را صرفاً جهت آگاهی شما و نه ترساندن شما مطرح کرده‌ایم. لازم به ذکر است که بورس همچون شغل کارمندی نیست که بخواهید همواره در طی یک ماه سود مناسبی را کسب کنید. در واقع شما ممکن است طی ۱۰ روز به ۵۰ درصد سود برسید و یا در نقطه مقابل به دلیل اشتباه در خرید خود با ضرر همراه شوید. اما اگر بر روی خود سرمایه‌گذاری نموده و با فراگیری تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و سایر فنون معامله‌گری، می توانید به موفقیت‌های چشم‌گیری هم در کوتاه‌مدت و به‌ویژه در بلندمدت برسید. در بازه‌های بلندمدت در صورت معاملات درست و منطقی می‌توانید به سودهای خارق‌العاده‌ای دست پیدا کنید اما الزاماً این سودآوری به‌صورت ماهیانه نخواهد بود. در نمودار زیر بازدهی یک سرمایه گذاری ۱۵ ساله به صورت صحیح آورده شده است که نتایج و بازدهی قابل قبولی را نشان می دهد.

ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی از کارگزاری

مؤلف : احمد لحیم گرزاده

امتیاز شما به این مقاله چند است؟
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (62 رای, میانگین: 3٫50 از 5)
Loading...

[/vc_row]

دوره نخبگان بورس چیست ؟

نخبگان بورس یک دوره جامع حضوری و غیر حضوری است که از همه جای ایران می توانید در آن شرکت کنید و در این دوره از صفر و بدون نیاز به هیچ پیش زمینه ای می آموزید چطور در بورس با خرید و فروش سهام سود کسب کنید.اگر شما هم میخواهید به جمع شرکت کنندگان دوره نخبگان بورس بپیوندید و در بورس کسب ثروت کنید روی دکمه زیر کلیک کنید، کارشناسان آموزش به صورت تلفنی شما را در مسیر آموزش درست بورس راهنمایی می کنند و دوره مناسب شما را پیشنهاد می دهند، برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

چطور اطلاعات دوره را داشته باشم؟

دوره جدید نخبگان بورس با ظرفیت محدود به صورت حضوری و خصوصی در حال پذیرش است، کارشناسان با شما تماس می گیرند و اطلاعات دوره را به شما می گویند، فرم زیر را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهی برای این مقاله وجود ندارد.