سهم چیست و خرید و فروش سهام در بورس چگونه انجام می شود؟

5,146 بازدید

سهم چیست؟

در ایران متأسفانه جایگاه و اهمیت بازار سرمایه مغفول مانده است و در نتیجه بسیاری از افراد جامعه به شغل کارمندی و سود سپرده بانکی بسنده می‌کنند و افراد جسورتر نیز راه‌اندازی کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری در ملک و بازار ارز و طلا را جزو اولویت‌های خود قرار می‌دهند. تقریباً هیچ فردی در جامعه به بازار سرمایه توجهی ندارد و بسیاری از افراد حتی از مفهوم سهام و پاسخ به سوال سهم چیست نیز از آگاهی لازم برخوردار نیستند. ازاین‌رو در این مقاله به تعریف سهام و جایگاه آن در امر سرمایه‌گذاری و جامعه و مزایای مالکیت این ورقه بهادار می‌پردازیم.

✔ فلسفه وجودی سهام

برای درک اهمیت وجودی سهام در ابتدا از دید یک شرکت توضیح می‌دهیم و بعد وارد سهام از منظر سرمایه‌گذاران می‌شویم. فرض کنید شما سرمایه‌ای دارید و می‌خواهید کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید. در نتیجه اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار خود کرده و دارایی‌ها و تجهیزاتی را خریداری کرده و فعالیت خود را آغاز می‌کنید. به مرور فعالیت خود را گسترش داده و پس از چندین سال شرکت بسیار بزرگ با عملکرد مناسب را خواهید داشت. در حال حاضر شما مالک شرکت هستید اما به دنبال این هستید که بتوانید به راحتی از سرمایه‌های صاحبان ثروت و عموم مردم در جهت توسعه شرکت استفاده کنید و دائماً از وام بانکی و استقراض استفاده ننمایید. در نتیجه شرکت خود را به سهامی عام تبدیل کرده و سرمایه ثبت‌شده را به سهام ۱۰۰۰ ریالی تقسیم می‌کنید. پس از مدتی شرکت را وارد بازار بورس کرده و بخشی از سهام شرکت را به سرمایه‌گذاران اعطا می‌کنید. در واقع بازار بورس شرایطی را فراهم می‌کند تا شما بدون نیاز به انحلال شرکت و یا صرف زمان زیاد جهت یافتن شریک به سرعت به منابع جدید دست پیدا کنید. حال که اهمیت انتشار سهام را برای صاحبان کسب‌وکار و شرکت‌ها متوجه شدید به اهمیت نقش سهام برای سرمایه‌گذاران می‌پردازیم.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  سهام چیست و چه سهامی در بورس معامله می شوند

✔ سهام چیست و چه اهمیتی برای سرمایه گذاران دارد

سهم یک ورقه بهادار( ورقه دارای ارزش) است که شما با داشتن آن مالکیت یک شرکت را به دست می‌آورید. در واقع اگر سرمایه شرکت را به قسمت‌های مساوی تقسیم کنیم به هر قسمت یک سهم می گویند. دقت نمایید که شما با خرید یک سهم مالکیت یک شرکت بورسی را به دست می‌آورید درحالی‌که در خارج از بازار بورس برای تصاحب یک شرکت نیازمند سرمایه بسیار سنگینی هستید. از طرفی علاوه بر مالکیت یک شرکت، مزایایی به شما تعلق می‌گیرد که بر جذابیت مالکیت سهام می‌افزاید. برای درک نکته فوق فرض کنید که شما بخواهید در خارج از بورس با مالک یک شرکت توسعه‌یافته بشوید. زمانی که شما به او پیشنهاد شراکت می‌دهید حالاتی رخ خواهد داد که در نتیجه آن مشارکت شما را با آن فرد با خطرات متعددی مواجه خواهد کرد. یا آن فرد درخواست شما را رد خواهد کرد و یا اینکه مبلغی را به شما پیشنهاد خواهد داد که بسیار سنگین خواهد بود. هم‌چنین شما نمی‌توانید ارزیابی دقیقی از ارزش واقعی آن شرکت داشته باشید زیرا به اطلاعات دقیق صورت‌های مالی و فعالیت عملیاتی آن شرکت ندارید.

از طرفی ممکن است چون شما تخصص لازم را در رابطه با حوزه فعالیت آن شرکت ندارید فرد مناسبی جهت شراکت نباشید. درحالی‌که وقتی شما در بازار بورس شما سهامی را می‌خرید که نیازی به داشتن تخصص لازم در حوزه فعالیت آن شرکت ندارید. از طرفی قیمت سهام در بازار بر اساس عرضه و تقاضای تعداد بی‌شماری از سرمایه‌گذاران تعیین می گردد. در نتیجه شما راحت‌تر می‌توانید نسبت به ارزیابی قیمت سهام یک شرکت بورسی اقدام نمایید. از طرفی بر اساس قوانین سازمان بورس به‌راحتی به اطلاعات مالی و جزییات فعالیت شرکت‌های بورسی دسترسی دارید و به‌راحتی می‌توانید فعالیت شرکت را ارزیابی نمایید درحالی‌که تمامی مزایای فوق در رابطه با یک شرکت غیربورسی صادق نیست.

✓ مزایای سهام برای سرمایه گذاری

شما با خرید سهام متناسب با درصد مالکیت اوراق در تصمیمات مجامع شرکت‌های بورسی حق رای دارید. در واقع بابت مالکیت هر ورقه سهام یک رای خواهید داشت. لازم به ذکر است که در مجامع شرکت‌های بورسی در رابطه با انجام افزایش سرمایه، انتخاب هیئت‌مدیره، تصویب صورت‌های مالی و … تصمیم‌گیری می‌شود.

درصورتی‌که یک شرکت در یک سال مالی( دوره ۱۲ ماهه فعالیت خود) سود خالص محقق کند بر طبق قانون حداقل ۱۰ درصد آن را باید بین سهامداران تقسیم نماید.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای سهام برای سرمایه‌گذاران وجود بازاری متشکل هست که بر اساس آن می‌توانید بدون دغدغه سهام خریداری‌شده خود را به فروش برسانید. درحالی‌که شما به عنوان مالک یک شرکت غیربورسی جهت فروش سهام با مشکلات متعددی هم چون راضی کردن سایر شرکا، یافتن شریک جدید جهت فروش سهام خود به وی، عدم وجود مرجع مشخصی جهت ارزش‌گذاری سهام خود روبه‌رو هستید.

متناسب با سطح سرمایه خود، هر چه بتوانید می‌توانید در بازار سرمایه به خرید سهام اقدام نمایید. در واقع سقفی جهت ورود سرمایه به بازار بورس وجود ندارد درحالی‌که وقتی شما مالک یک شرکت غیربورسی هستید حجم سرمایه محدودی را می‌توانید وارد شرکت نمایید و سرمایه مازاد شما به راحتی قابلیت سرمایه‌گذاری مجدد را ندارد. این شرط برای حداقل سرمایه در بورس هم مصداق دارد.

خرید سهام جدید: با توجه به وجود بازار متشکل و وجود یک ساختار منظم و وجود نهادی تحت عنوان کارگزاری به راحتی می‌توان به خرید و فروش سهام در بازار سرمایه پرداخت درحالی‌که چنین معاملات روانی در خارج از بورس وجود ندارد. در واقع شما جهت انجام معاملات در بازار بورس، بایستی ابتدا به یکی از کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس مراجعه نمایید و ضمن پر کردن فرم‌های ثبت‌نام، در سامانه سجام نیز ثبت‌نام نمایید تا پس از دو روز کاری کد بورسی(کدی یکتا متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی شما و ۵ رقم) شما صادر گردد و پس از آن می‌توانید معاملات در بازار سرمایه را انجام دهید و به خرید و فروش سهام مبادرت نمایید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  سهام بورسی چیست و انواع سهام کدامند

✓ ارزش اسمی سهم چیست ؟

بر طبق قانون ارزش اسمی سهام در ایران معادل ۱۰۰۰ ریال هست اما شرکت‌های مختلف با توجه به وضعیت فعالیت عملیاتی خود، قیمتی بیشتر یا کمتر از این حد را دارند. هم‌چنین ارزش اسمی سهام مبنایی جهت تعیین سرمایه و تعداد سهام در صورت های مالی شرکت‌ها هست. برای مثال با مراجعه به ترازنامه شرکت پتروشیمی زاگرس مشاهده می‌کنیم که سرمایه شرکت ۲۴۰۰۰۰۰ میلیون ریال یا ۲۴۰۰ میلیارد ریال است. بنابراین با تقسیم این عدد بر ۱۰۰۰ ریال به این نتیجه می‌رسیم که کل سهام این شرکت معادل ۲٫۴ میلیارد عدد است:

۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰/۱۰۰۰ = ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰

سهم چیست و خرید و فروش سهام در بورس چگونه انجام می شود؟

✔ خرید و فروش بر اساس تحلیل سهام

یکی از ویژگی‌های بارز معاملات سهام در بازار بورس این هست که شما می‌توانید بر اساس تحلیل به خرید و فروش بپردازید. دو نوع تحلیل شامل تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در بازار وجود دارد. در تحلیل تکنیکال بر اساس سابقه قیمتی سهام و روند قیمتی گذشته سهام رفتار آینده سهام را ارزیابی می‌کنیم، درحالی‌که در تحلیل بنیادی بر اساس اطلاعات صورت‌های مالی و با توجه به وضعیت فروش، بهای تمام شده و سایر اقلام صورت‌های مالی به برآورد سود خالص شرکت پرداخته و با تقسیم آن بر تعداد سهام شرکت به سود هر سهم یا همان eps می‌پردازیم و در نهایت به ارزش‌گذاری شرکت‌ها مبادرت می‌نماییم. این در حالی است که شما در خارج از بازار سهام به دلیل عدم دسترسی به صورت‌های مالی قابل‌اتکا نمی‌توانید برآورد دقیقی از ارزش شرکت و سهام آن داشته باشید و این موضوع شراکت شما را در یک شرکت غیربورسی با ریسک بسیار زیادی مواجه می‌کند مگر آنکه یک کارشناس رسمی دادگستری را حاضر کرده و از وی بخواهید که به برآورد ارزش شرکت بپردازد که در این حالت نیز هزینه‌های سنگینی را باید تحمل نمایید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  خلاصه کتاب تکنیک های ساده و کاربردی در تحلیل بنیادی

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *