سرمایه گذاری در بورس

1,982 بازدید
سرمایه گذاری در بورس

در ایران روز به روز ارزش سرمایه مردم به واسطه تورم نسبتاً بالا کاهش پیدا می کند و دیگر سپرده های گذاری در بانک به عنوان روش سنتی و عامه پسند پاسخگوی این میزان تورم در کشور نیست و افراد در جستجوی بازارهای مختلف برای سرمایه گذاری خواهند بود تا لااقل ارزش پولشان حفظ گردد. بازارهای مختلفی برای سرمایه گذاری در ایران از جمله بازار مسکن، ارز و طلا، خودرو و بورس وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارد و همینطور هر کدام از این بازارها نیاز به تخصص حداقلی را باید داشته باشید تا به قول معروف سرتان کلاه نرود. در این مقاله ما به ویژگی ها، مزایا و معایب، تخصص های لازم و هر آنچه لازم است تا در خصوص سرمایه گذاری در بورس بدانید، خواهیم پرداخت.

 کجا سرمایه گذاری کنم؟

اگر شما همچنان بر این تفکر پایبند هستید که بهترین سرمایه گذاری در ایران، خواباندن پول در بانک یا به قول خودمان سپرده گذاری در بانک است بدانید که سخت در اشتباهید و دیری نمی پاید که در دسته افراد کم درآمد قرار خواهید گرفت. در ایران که بنا بر اظهارات مراجع رسمی نرخ تورم سالیانه حدود ۴۰-۵۰ درصد است توجیحی ندارد که سپرده ۱۵ تا ۲۰ درصدی سالیانه در بانک قرار دهید. پس بهترین کار این است که سراغ بدترین کار نروید.

بازار بعدی که می توان به عنوان محیطی برای سرمایه گذاری به آن نگاه کرد، سکه (طلا) و دلار (ارز) است. از آنجایی که قیمت طلا وابستگی بالایی به دلار دارد بنابراین همگرایی زیادی بین نوسانات قیمتی آنها وجود داشته و با همدیگر قیمتشان بالا و پایین می رود. پس می توان به هر دو به عنوان یک بازار به آن نگاه کرد و تفاوتی بین آنها قائل نشد.

اما یک سوال مهم! شما هر روز تراول های ۵۰ هزار تومانی چاپ جدید را می بینید و به چشمتان آشناست. حال واقعاً چند درصد از افراد جامعه (و حتی شما) قادر هستید تا تشخیص دهید تراول ۵۰ تومانی چاپ جدید که یک فرد غریبه به شما میدهد اصل است یا تقلبی؟ اگر پاسختان چندان مطلوب نیست، پس با چه اطمینان خاطری به سمت سرمایه گذاری بر روی دلار یا سایر ارزها (که به وفور تقلبی های آن یافت می شود) خواهید رفت که دل قرصی از اصل بودن آن ندارید و نمی توانید اصل بودن آن را تشخیص دهید؟! طلا هم از این قاعده استثناء نبوده و نیست.

مهمتر از همه اینکه طلا و دلاری که میخرید را کجا میخواهید نگهداری کنید که خیالتان تخت و راحت باشد تا به سرقت نرود. ذهنیت شما در مورد طلا چگونه است؟ شما هم این تفکر که طلا ضرر ندارد و مدام در حال رشد است را دارید؟ اگر شامل اینگونه تفکرات هستید، پس نمودار زیر را مشاهده کنید که طلا از تیرماه ۱۳۹۲ تا تیرماه ۱۳۹۶ هیچ رشدی نداشته است و این تفکر برای سرمایه گذاری در طلا طی ۴ سال که زمان کمی هم نیست مصداقی ندارد.

سرمایه گذاری در بورسدر نهایت سراغ سرمایه گذاری در بورس می رویم. سرمایه گذاری در بازار بورس مزایای زیادی دارد. یکی از آنها می توان به نقد شوندگی بالای این بازار اشاره کرد. به این معنی که هر وقت پولتان را نیاز داشته باشید می توانید سریعا تبدیل به وجه نقد کنید (بر خلاف مسکن). از مزیت های مهم دیگر می توان به این موضوع اشاره کرد که در بورس جنس و کالای تقلبی (مثل دلار و طلا) وجود ندارد که بخواهند سر شما کلاه بگذارند.

بورس مزیت های زیادی دارد و اخیرا روز به روز، طرفداران سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام شرکتها در حال افزایش است و این بازار از استقبال خوبی از جانب عامه مردم برخوردار است. مزیت های دیگر بورس را در ادامه همین مقاله توضیح خواهیم داد. اما یادتان باشد؛ بدون مطالعه و آموزش بورس، قطعا نمی توانید موفقیت های مستمر و پایداری داشته باشید و متحمل ضرر و زیان خواهید شد. پس پیش از اینکه به فکر سود باشید، در قدم نخست به فکر سرمایه گذاری بر روی خودتان و دانش بورسی تان باشید.

اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

شک نکنید، ما که در حال نگارش این مقاله هستیم و هدفمان راهنمایی شما جهت انجام سرمایه گذاری در بورس است، در دهه قبل، روزی در جایگاه فعلی شما بودیم و کاملاً متوجه این هستیم که با دنیای بزرگی به نام بورس که اصلا برایتان آشنا نیست روبرو هستید و نمیدانید قدم نخست را چگونه بردارید. ما به صورت خلاصه اما کامل به شما مسیر قدم به قدم سرمایه گذاری در بورس را خواهیم آموخت.

اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس، معرفی خود به کارگزاران بورس و دریافت کد سهامداری است. بورس، یک مکانی (نه لزوماً فیزیکی) هست که سهام شرکت ها در آن معامله می شود. یک نفر پیش بینی می کند اوضاع مالی و سودآوری شرکت الف در آینده خیلی خوب و بهتر از گذشته خواهد شد. به عنوان خریدار از طریق بورس سهام آن شرکت را خرید خواهد کرد و از طرفی دیگر، اگر فردی پیش بینی کند شرکتی که سهامدار آن است. در آینده اوضاع مالی و اقتصادی اش نامناسب می شود در نقش فروشنده ظاهر می شود و بورس، بازاری است که خریدارها و فروشنده های سهام می توانند دارایی (سهام) خود را به فروش برسانند. حال، برای این خرید و فروش ها باید در این بازار آی دی یا شناسه یا به قول معروف کد سهامداری داشته باشید تا مشخص شود خرید و فروش ها به نام جه کسی است.

برای دریافت کد بورسی یا کد سهامداری، هم می توانید به صورت حضوری هم می توانید به صورت غیرحضوری (اینترنتی) اقدام به دریافت این کد کنید. خیلی ساده است. در گوگل جستجو کنید “دریافت کد بورسی”. یک شرکت کارگزاری نزدیک به خود را پیدا کنید و به همراه مدارک شناسایی خود به سراغ آن بروید (دقیقا مثل حساب بانکی).

در قدم های بعدی در خصوص انتخاب سهام و خرید و فروش آن باید تصمیم گیری نمایید. اصل ماجرا برای سرمایه گذاری در بورس و کسب سود در این مرحله اتفاق می افتد. در مرحله قبلی شما نیازی به دانش سرمایه گذاری نداشتید و فرایند دریافت کد سهامداری نهایتاً ۳ روز کاری است. اما در مرحله بعد شما باید قادر باشید از بین شرکت های متعدد و حاضر در بورس، با استفاده از روش ها و شیوه های تحلیل در بورس اقدام به خرید و معامله سهام پرپتانسیل در بورس کنید. اگر تصورتان است است که در این مرحله باید اتم بشکافید، باز هم سخت در اشتباهید!

درست است که این مرحله را نمی توان با دو-سه روز سپری کرد، اما با مدیریت و مطالعه صحیح و استفاده از آموزش های کاربردی بورس خیلی راحت می توانید این مسیر را پیموده و به سودآوری قابل توجهی در بورس دست یابید. خانه سرمایه در واقع طی چندین سال فعالیت خود در این حوزه و آموزش یورس و روش های سرمایه گذاری در بورس، به توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در این بازار پرداخته است و طی نزدیک به یک دهه فعالیت خود در این راه، موفقیت های چشمگیری به دست آورده است.

 روش های سرمایه گذاری در بورس

پس از مراجعه به شرکت های کارگزاری بورس و دریافت کد بورسی، اکنون شما می توانید اقدام به خرید و فروش سهام و انجام معامله در بورس نمایید. در بورس به چندین روش می توان به معامله پرداخت. در گذشته که هنوز اینترنت پرسرعت و گوشی های هوشمند در کشورمان ظهور نکرده بودند، معاملات سهام صرفاً به صورت حضوری بود. در حالت معاملات حضوری، شما برای خرید و فروش باید به کارگزاریتان مراجعه می کردید و پس از تکمیل فرم های ارسال سفارش، کارگزاران سفارش شما را وارد سامانه معاملاتی می کردند. دقیقا این حالت همانند زمانی است که شما می خواهید از داخل بانک وجهی را انتقال دهید و پس از پر کردن فرم های مربوطه این خدمات به شما ارائه می گردد.

سرمایه گذاری در بورسپس از ظهور اینترنت پرسرعت و محدودیت هایی که سرمایه گذاران برای حضور در شرکت کارگزاری داشتند، معاملات حضوری جای خود را به معاملات اینترنتی و آنلاین داد. البته نه به این معنا که معاملات حضوری منسوخ شده باشد؛ بلکه هنوز بسیاری از سرمایه گذاران قدیمی که شغل دیگری نداشته و تایم شان آزاد است و با اینترنت و گوشی های هوشمند آشنایی ندارند در ساعات معاملات (۸:۳۰ الی ۱۲:۳۰) در شرکت های کارگزاری حضور دارند و معاملات خود را به صورت حضوری انجام می دهند.

اما در معاملات آنلاین و اینترنتی که عمر آن تقریباً به ده سال می رسد، افراد نیازی به حضور در شرکت کارگزاری ندارند. کارگزاری برای هر یک از مشتریان خود یوزر و پسورد تعریف می کند و سرمایه گذاران می توانند وارد سامانه معاملاتی آن کارگزار شوند و در هر جای ایران، مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام نمایند. اکانت (یوزر و پسورد) معاملات انلاین و اینترنتی را می توانید همزمان با دریافت کد بورسی از کارگزارتان درخواست نمایید و یا حتی پس از آن، از کارگزارتان بخواهید که به شما اجازه انجام معاملات آنلاین را بدهد.

معاملات آنلاین با معاملات اینترنتی علیرغم تشابه معنایی، اما با یکدیگر متفاوت است و هر کدام یوزر و پسورد خود را دارند. در معاملات اینترنتی، شما درخواست خرید و فروش سهام را وارد می نمایید و این درخواست به کارگزاری ارسال می شود. اگر کارگزاری با درخواست شما موفقت کند، آن سفارش را به هسته معاملات ارسال می کند تا انجام شود. اما در معاملات آنلاین دیگر کارگزاری در انجام سفارش نقشی ندارد و سفارش ها بدون دخالت کارگزاری به هسته معاملات ارسال و انجام می شوند. به این دلیل که معاملات آنلاین سریعتر انجام می شود و نیازی به تأیید کارگزاری ندارد نسبت به معاملات آنلاین طرفداران بیشتری دارد. معاملات آنلاین نیز در بستر اپلیکیشن های موبایلی قابل ارائه بوده و می توان آنها را بر روی موبایل خود نصب کرد و معامله برای سرمایه گذاران را با سهولت زیادی همراه ساخته است.

سرمایه گذاری در بورس

در نهایت نوع دیگری از معاملات که به صورت تلفنی انجام می پذیرد. در این شیوه که عمدتاً ویژه مشتریان پر معامله و شناس کارگزاران انجام می گیرد، سرمایه گذار با تماس تلفنی با شرکت کارگزاری، سفارش خود را ارائه و کارگزاری آن سفارش را وارد سامانه معاملات می کند.

در نتیجه پس از اینکه کد بورسی خود را دریافت کردید به چهار روش می توان به انجام سرمایه گذاری در بورس پرداخت:

 معاملات حضوری

 معاملات آنلاین (رایج ترین روش)

 معاملات اینترنتی

 معاملات تلفنی

 مزایای سرمایه گذاری در بورس

حداقل سرمایه در بورس: سرمایه گذاری در بورس مزایای فراوانی دارد که به برخی از آنها در این قسمت اشاره می نماییم. یکی از مهمترین مزایای آن سرمایه مورد نیاز اندک است. بسیاری از افراد از ما می پرسند با چه سرمایه ای که می توان وارد بورس شد و ما در پاسخ می گوییم حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در بورس یکصدهزار تومان است. نیازی نیست همانند بازار مسکن سرمایه چند صد میلیون تومانی را داشته باشید. بورس کشش سرمایه گذاری از صد هزار تومان تا چند صد میلیارد تومان را دارد.

قانونی بودن بورس: از مزایای دیگر بورس می توان به قانونی بودن آن اشاره کرد. تمام خرید و فروش های شما در بورس قانونی است و پشتوانه قانونی دارد و خیال شما راحت است که جنس تقلبی و غیراصل و قاچاق به شما نمی فروشند و یا اینکه سرمایه شما را به سرقت نمی برند. همه اینها مزایایی است که در کمتر بازاری می توان آنرا یافت. وقتی شما سهامی را در بورس خرید و فروش می کنید قانون از شما حمایت می کند اما در خارج از بورس خرید و فروش سهام هیچ پشتوانه قانونی ندارد. یا حتی بسیاری از بازارهای سرمایه گذاری دیگر این محدودیت قانونی را دارند. به عنوان مثال خرید و فروش دلار همواره با استرس دستگیر شدن توسط نیروی انتظامی همراه است.

نقدشوندگی: یکی از مزیت های مهمی که بورس را از اغلب بازارهای دیگر متمایز می کند، نقدشونده بودن سرمایه گذاری ها در بورس هستند. مزیت نقدشوندگی بودن دارایی یعنی خیلی راحت و سریع می توانید سهمتان را به فروش برسانید و تبدیل به نقد کنید و سپس دو روز بعد پول در حساب بانکی تان است. در بورس سهم های زیادی داریم که روزانه بیش از ۲۰ میلیارد تومان معامله می شوند و حتی سرمایه تان اگر ۱۰۰ میلیارد تومان هم باشد به آسانی می توانید بدون آنکه با قیمت کمتر و با تخفیف بفروشید، آن را تبدیل به نقد کنید. این مزیت که دو روزه پول در حسابتان است در کمتر بازاری مشهود است.

از پنج دقیقه تا چندین سال: بورس یک بازار منعطف برای هر سرمایه گذار با هر هدف زمانی است. در بورس هم می توان سرمایه گذاری با دید کوتاه مدت چند دقیقه ای تا چندساعتی انجام داد و هم می توان سرمایه گذاری بلند مدت چندین ساله انجام داد. ابزارها و حتی سهم های متنوعی در بورس وجود دارند که هم می توان با هم چند ساعت روی آن ها سرمایه گذاری کرد و نوسان کوتاه مدت (مثلاً ۵ -۶ درصد در یک روز) از آنها گرفت و هم می توان بر روی سهامی سرمایه گذاری کرد که افق و دید بلند مدت سرمایه گذاری را می طلبد و در بازه زمانی یک الی دو سال می تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد و حتی بیشتر سود کسب کند. حال آیا شما بازاری را می شناسید که بتوانید با اینترنت و قانونی به خرید و فروش بپردازید و بتوانید میانگین حدود ۳ درصد خالص در دو – سه ساعت سود کسب کنید؟

موارد بالا از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در بورس است. البته این بازار مزایای متعدد جذاب دیگری هم دارد که به آنها اشاره نکردیم. مثلاً آیا می دانستید که در بورس می توان سکه طلا خرید و بدون هیچ دغدغه و نگرانی ای از افزایش قیمت آن سود برد؟ آیا می دانستید در بورس می توانید سود تضمینی ماهیانه بیش از ۲ درصد را انتخاب کنید در صورتی که در همین بازه بانک به شما ۷۰ درصد این سود را می دهد؟ و در پایان آیا می دانستید بر خلاف تفکر عامه افراد، بورس بیش از بازارهای دیگر سرمایه شما را از بی ارزش شدن به خاطر تورم بالا در کشور مصون می دارد؟

لازم است به یکی از مزیت های خوب دیگر بورس نیز اشاره کنیم. در بورس باید به روز و آپدیت باشید که این مزیت و فرصت در کمتر بازاری حاصل می شود. به این دلیل که اخبار سیاسی، اقتصادی، داخلی، خارجی، کلان، خرد، ارز، نفت و هر موضوع دیگری بر بورس اثر گذار است شما ناخودآگاه به روز خواهید بود و این آپدیت بودن از همه اتفاقات داخل و خارج از کشور بسیار لذت بخش و جذاب است. اگر در این شرایط قرار نگرفته اید توصیه میکنیم حتماً امتحان کنید.

 سود سرمایه گذاری در بورس

یقیناً اگر با بورس آشنا نباشید، این سوال برای شما هم پیش می آید که سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ برای این سوال پاسخ قطعی وجود ندارد. این بازدهی بستگی به عوامل زیادی از جمله خودتان دارد. فرد سرمایه گذاری ممکن است اصلا اهل پذیرش ریسک نباشد، خب طبیعتا این فرد در بورس به دنبال سرمایه گذاری های کم ریسک و بدون ریسک می رود و سالیانه بازدهی ۲۵-۳۵ درصدی برای این فرد مطلوب به نظر می رسد و می تواند از بورس کسب نماید.

اما فردی دیگر اندکی سطح ریسک پذیری خود را افزایش می دهد و طبیعتاً این فرد به خاطر پذیرش ریسک، می تواند حدود ۶۰ درصد بازدهی نیز انتظار داشته باشد. در نهایت فردی دیگر که سطح ریسک پذیری بالایی دارد و در سهام مختلف با هر سطح ریسکی حاضر است سرمایه کند می تواند سالیانه بازدهی چند صد درصدی را نیز به دست آورد. بنابراین برخی از سرمایه گذاران اصلا حاضر به تحمل ریسک نیستند اما برخی دیگر برای کسب بازدهی بالاتر حاضرند خطر از دست دادن بخشی از سرمایه خود را به جان بخرند و انتظار کسب سود بیش از صد درصدی را داشته باشند.

تصاویر زیر گویای میانگین بازدهی و سود در سالیان گذشته از محل سرمایه گذاری در بورس و بازارهای دیگر است. همیشه بورس با اختلاف زیادی از بازارهای دیگر سودآورتر بوده است.

سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری در بورسبنابراین اگر به فکر حفظ ارزش سرمایه خود و همچنین کسب سود قابل قبول هستید به سرمایه گذاری در بورس فکر کنید.

 اصول سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در هر بازاری دارای اصول و قواعد خاص خود است. بورس هم برای سرمایه گذاری دارای اصول و قاعده هایی است که برای موفقیت مستمر و بلند مدت باید آنها را بپذیرید و رعایت کنید. یکی از مهمترین مواردی که باید در زمینه سرمایه گذاری در بورس به آن توجه نمایید آموزش بورس قبل از سرمایه گذاری در بورس است. بورس بازاری قانون مند است که برای ورود به آن و انجام معامله باید این قوانین را آموزش ببینید در عیر اینصورت بدون آموزش دیدن ممکن است دفعه نخست و دومین بار به صورت شانسی سود کنید اما برای بار سوم با یک ضرر همه آن سودها و بخشی از اصل سرمایه شما سوخت خواهد شد. پس چرا از همان اول کار اصولی و با پایه و اساس کار نکنیم.

حرفه ای شدن در بورس نیاز به زمان و پشتکار دارد. در بورس درست است که می توان میلیاردر شد اما یک شبه نمی توان در بورس میلیاردر شد. باید تلاش کنید و مهمتر از آن همان ابتدای کار کل سرمایه تان را وارد بورس نکنید. بلکه سرمایه اضافه که تصمیم به سرمایه گذاری آن را دارید.

به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی تک سهم نشوید و کل سرمایه خود را بر روی فقط سهام یک شرکت سرمایه گذاری نکنید. سعی کنید سرمایه خود را بین سهام  سه تا پنج شرکت از صنایع مختلف پخش کنید تا ریسک خود را مدیریت و کاهش دهید. به قول معروف همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.

بورس بازار تحلیل است و بزرگترین اشتباه این است که ببینید افراد و شبکه های اجتماعی چه سیگنالی می دهند و شما پیرو و دنباله رو آنها شوید. تلاش کنید که بورس را یاد بگیرید و خودتان تحلیل کنید. در این شرایط سود قابل قبول و راضی کننده ای را کسب خواهید نمود. بورس هم مانند بازارهای دیگر دستخوش شایعات و اخبار بی اساس سیاسی و اقتصادی می شود که باید حواستان به این موضوع باشد.

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-5.jpg
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *