پیامدهای بلند مدت واقعی شدن نرخ ارز بر صنایع بورسی

970 بازدید
نرخ ارز

واقعی شدن نرخ ارز تاثیرات بلندمدت و کوتاه‌مدتی بر صنایع بورسی می‌گذارد. به دلیل اهمیت این پیامدهای بلندمدت تصمیم داریم تا در این مقاله به بررسی و معرفی این اثرات بپردازیم. همراه خانه سرمایه باشید.

پیامدهای بلند مدت واقعی شدن نرخ ارز بر صنایع بورسی

کاهش حاشیه سود صنایع:

حاشیه سود بالا در اقتصاد اغلب ناشی از رانت، انحصار، حمایت‌های دولتی یا برتری‌های نسبی (جغرافیایی و …) می‌باشد. در اقتصادهای رقابتی و آزاد حاشیه سود بالا مدت زیادی پایدار نمی‌ماند زیرا با افزایش فعالیت فعالین اقتصادی در آن زمینه (برای کسب بازده بالاتر) عرضه‌ی محصول افزایش‌یافته و قیمت‌ها کاهش میابد و حاشیه سود بالا تعدیل می‌گردد. در بورس تهران صنایع پتروشیمی، دارویی، فلزات و معادن حاشیه سود ۴۰ الی ۶۰ درصدی دارند که اغلب ناشی از رانت و حمایت‌های دولتی می‌باشد؛ اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا با آزادسازی نرخ خوراک پتروشیمی‌ها طی مهر و موم‌های گذشته و به اصطلاح حذف رانت پتروشیمی‌ها در این زمینه همچنان حاشیه سود پتروشیمی‌های مصرف کننده خوراک گاز بالای ۵۰ درصد است؟ جواب این سوال در یک جمله خلاصه می‌شود:

عدم تجدید ارزیابی سالانه دارایی‌ها و هزینه‌ی استهلاک پایین دارایی‌ها در بهای تمام شده‌ی شرکت‌ها.

با نگاهی بر ترازنامه شرکت اوره سازی که طی سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد به نام کود اوره شیمیایی لردگان (شلرد) در میابیم که با دلار ۱۱۰۰۰ تومانی بهای تمام شده‌ی تجهیزات خریداری شده برای ایجاد شرکتی با ظرفیت تولید یک میلیون تن اوره در سال، حدود ۱۰،۰۰۰ میلیارد تومان می‌باشد که سالانه هزینه استهلاک ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیارد تومانی به شرکت تحمیل خواهد نمود در حالی که بهای تمام شده‌ی تجهیزات شرکت پتروشیمی کرمانشاه با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰،۰۰۰ تن اوره ۶۰۰ میلیارد تومان و هزینه استهلاک سالانه این شرکت ۳۷ میلیارد تومان است که نسبت به مبلغ فروش بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت رقم ناچیزی به‌حساب می‌آید. افزایش هزینه استهلاک طرح‌های تولید اوره که با دلار ۱۱،۰۰۰ تومانی ساخته شده‌اند، حاشیه سود ناخالص این شرکت‌ها را از ۵۵ درصد تا حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد کاهش خواهد داد و عملا با لحاظ هزینه‌ی مالی سالانه، در صورت عدم رشد بالای قیمت‌های جهانی یا نرخ ارز، در چند سال اول پس از بهره‌برداری این طرح‌ها نمی‌توان انتظار سودآوری چندانی از آن‌ها داشت. این مسئله قابل تعمیم به سایر شرکت‌ها است. واقعی شدن نرخ ارز نه تنها توجیه اقتصادی سرمایه گذاری جدید در بسیاری از صنایع را از بین می‌برد بلکه موجب افزایش دوره بازگشت سرمایه و غیر اقتصادی شدن برخی طرح‌های سرمایه گذاری عظیم مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس و … می‌گردد.

در حقیقت می‌توان ادعا نمود، حاشیه سود بالای اغلب شرکت‌های حاضر در اقتصاد ایران ناشی از فروش محصول با نرخ دلار بالای ۱۰،۰۰۰ تومان و محاسبه‌ی استهلاک دارایی‌ها با دلار کمتر از ۱۰۰۰ تومان می‌باشد. هزینه استهلاک به منظور جایگزینی تجهیزات و دارایی‌های استهلاک پذیر شرکت‌ها پس از پایان عمر مفید این دارایی‌ها در هزینه‌های سالانه‌ی شرکت‌ها لحاظ می‌گردد و عدم تجدید ارزیابی دارایی‌ها در ترازنامه‌ی شرکت‌ها موجب افزایش هزینه‌های تعمیرات و جایگزینی خطوط تولیدی برای شرکت‌های با قدمت بالا خواهد گشت که این هزینه‌ها بر سهامداران جدید این شرکت‌ها تحمیل خواهد شد بنابراین از این منظر، شرکت‌های قدیمی برای سرمایه گذاران جذابیت کمتری نسبت به شرکت‌هایی که طی چند سال گذشته به بهره‌برداری رسیده و وام‌های ارزی خود را تسویه نموده‌اند دارند. از طرفی رشد هزینه سرمایه و عدم جذابیت سرمایه گذاری در بسیاری از حوزه‌های تولیدی و خدماتی به دلیل کاهش حاشیه سود ناشی از افزایش هزینه استهلاک و افزایش دوره بازگشت سرمایه، موجب کاهش رقبای جدیدالورود به صنعت و ایجاد انحصار و قدرت چانه‌زنی بالاتر در قراردادها برای شرکت‌هایی که در حال حاضر در این صنایع فعال می‌باشند می‌گردد؛ که از پتانسیل‌های این شرکت‌ها به‌حساب می‌آید.

AtlasNegar/uploads/2018/09/buffet-4-7.jpg

با سری مقالات تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر بورس بیشتر آشنا شوید

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست و چه اطلاعاتی از آن می‌توان استخراج کرد؟
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *