افزایش سرمایه چیست؟ انواع روش های افزایش سرمایه

اگر به تازگی فعالیت خود را در بورس شروع کرده باشید حتما دوست دارید که بدانید افزایش سرمایه چیست؟ و همچنین درباره انواع روش های افزایش سرمایه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.همه شرکت ها در طی چرخه حیات خود در مقاطعی از زمان به دلایل مختلف نیاز به منابع مالی بیشتری نسبت به آنچه که در اختیار دارند ، پیدا می کنند.یکی از روش هایی که می توانند به این منابع مالی جدید دست پیدا بکنند افزایش سرمایه است.در بورس حتی خبر افزایش سرمایه یک شرکت نیز می تواند قیمت سهام آن را دستخوش تغییرات قابل توجهی بکند.به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله توضیحاتی درباره این موضوع و انواع روش های آن برای علاقه مندان به این موضوع ارائه کنیم.

افزایش سرمایه شرکت چیست

همانطور که گفته شد افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست.شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند.در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه،در محل تامین این منابع جدید است. در ادامه درباره انواع روش های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

راه های افزایش سرمایه

معمولا روند افزایش سرمایه در شرکتها به این شکل است که در مرحله اول هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی در خصوص افزایش سرمایه به سهامداران شرکت ارائه می کند. این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد رای گیری سهامداران شرکت قرار می گیرد. (در مقاله همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت های بورسی می توانید اطلاعات بیشتری درباره مجمع شرکت ها بدست بیاورید). سپس در صورت تصویب این پیشنهاد در مجمع و پس از ارائه مجوز از سوی بورس،افزایش سرمایه شرکت صورت می گیرد.قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه، دستخوش تغییر می شود. این که افزایش سرمایه شرکت از چه روشی انجام شود، اثرات متفاوتی در این تغییرات قیمت دارد. درادامه درباره انواع روش های افزایش سرمایه بیشتر توضیح می دهیم.

انواع افزایش سرمایه

اگر بخواهیم یک دسته بندی از انواع روش های افزایش سرمایه داشته باشیم،می توان ۴ دسته کلی در نظر گرفت:

 1. از محل سود انباشته (سهام جایزه)
 2. از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
 3. از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
 4. به روش صرف سهام

فرمول محاسبه افزایش سرمایه

برای اینکه بدانید قیمت و تعداد سهام شما پس از افزایش سرمایه چه تغییری می کند باید با فرمول های محاسبه قیمت سهام پس از افزایش سرمایه آشنایی داشته باشید. هر کدام از روش ها فرمول محاسباتی جداگانه ای دارد. در ادامه پس از توضیح هرکدام از این روش ها فرمول محاسبه قیمت و تعداد سهام را برای شما توضیح می دهیم.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

طبق قانون تجارت شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری شوند. این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ثبت می شود. در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی دارد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از این روش انجام بدهد و با این کار منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند. پس در روش سود انباشته عملا جریان نقدینگی جدید به شرکت وارد نمی شود. پس به دلیل اینکه سهامداران پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی کنند به سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرد، سهام جایزه هم گفته می شود. در روش سود انباشته درصد مالکیت شما در شرکت تغییری پیدا نمی کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می شود تعداد سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند. فرمول محاسبه در این روش به شرح زیر است:

افزایش سرمایهافزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه می کند. به دلیل اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد. سهامدار در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق که معمولا ۲ ماه است و به آن مهلت پذیره نویسی گفته می شود، می تواند یکی از دو کار را انجام دهد:

 1. پرداخت مبلغ اسمی سهام: در این روش شما به ازای هر سهم باید مبلغی را دراین بازه زمانی ۲ماهه به شرکت پرداخت نمایید. این مبلغ در ایران معمولا ۱۰۰۰ ریال (قیمت اسمی سهم) است. با این کار پس از طی شدن مراحل افزایش سرمایه، حق تقدم شما تبدیل به سهم عادی می شود.
 2. فروش حق تقدم: اگرشما به هر علتی تمایل نداشته باشید که از حق تقدم های خود استفاده کنید می توانید در این بازه زمانی ۲ ماهه حق تقدم های خود را به سرمایه گذاران دیگر بفروشید. این حق تقدم ها مثل سهام عادی در بورس قابل معامله هستند. مثلا حق تقدم ایران خودرو با نماد خودرو، با نماد خودروح معامله می شود. قیمت حق تقدم به اندازه آورده شما (معمولا ۱۰۰۰ ریال) از قیمت روز سهم اصلی در بازار کمتر است.
 • نکته: اگر شما به هر علتی مبلغ اسمی سهام را پرداخت نکنید و همچنین حق تقدم خود را نیز به فروش نرسانید، پس از اتمام مهلت پذیره نویسی حق تقدم سهام شما به فروش می رود.یعنی شرکت حق تقدم های استفاده نشده را از طریق بورس به فروش می رساند و مبلغ حاصل از فروش را بعد از کسر کارمزدها به حساب شما واریز می کند. قیمت فروش در این مواقع معمولا نزدیک به قیمت روزهای آخر پذیره نویسی حق تقدم هاست.

فرمول محاسبه در این روش به شرح زیر است:

افزایش سرمایه

مثال برای روش سودانباشته و روش آورده نقدی

روش سود انباشته:

فرض کنید قیمت سهام شرکتی ۲۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل سود انباشته ۴۰ درصد افزایش سرمایه میدهد. طبق فرمول، قیمت هر سهم جدید به صورت زیرمحاسبه خواهد شد:

X=40/100=0.4

ریال۱۴۲۸٫۵=۰٫۴+۱/۲۰۰۰=قیمت سهم پس از افزایش سرمایه

همانطور که مشاهده می کنید اگر مثلا شما قبل از افزایش سرمایه ۱۰۰۰ سهم ۲۰۰۰ ریالی داشتید پس از آن ۱۴۰۰ سهم ۱۴۲۸ ریالی دارید که مجموع دارایی شما در این ۲ حالت یکی می شود.

روش آورده نقدی:

فرض کنید قیمت هر سهم شرکتی ۶۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ۳۰۰ درصد افزایش سرمایه داده و به ازای هر سهم جدید ۱۰۰۰ ریال(یعنی همان ارزش اسمی) از سهامداران مطالبه می‌کند. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم سهم این شرکت به صورت زیر خواهد بود:

X=300/100=3

ریال۲۲۵۰=۱+۳/(۳ *۱۰۰۰ )+۶۰۰۰=قیمت سهم پس از افزایش سرمایه

ریال۱۲۵۰=۱۰۰۰-۲۲۵۰=قیمت حق تقدم

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت دارایی های ثابت مشهود خود را نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، سرمایه گذاری ها و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می دهند. با این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز می شود. در نتیجه از آنجایی که معادله حسابداری در ترازنامه باید برقرار باقی بماند و بدهی های شرکت نیز تغییری نکرده، سرمایه شرکت باید افزایش پیدا بکند تا این معادله برقرار بماند.در این روش نیز پولی به شرکت وارد نمی شود و فقط یک عملیات حسابداری در صورتهای مالی شرکت رخ می دهد. در این روش نیز به همان مقدار که تعداد سهام شما افزایش پیدا می کند قیمت آن کاهش پیدا می کند، در نتیجه تغییری در دارایی شما رخ نمی دهد.

روش صرف سهام

در این روش، شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را، به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی میدهد.

در افزایش سرمایه به روش صرف سهام بجای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام میگیرد. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی ما به التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام میباشد. شرکت در خصوص صرف سهام سه کار می توانند انجام دهند:

 • انتقال اضافه ارزش به اندوخته شرکت
 • تقسیم نقدی اضافه ارزش به سهامداری قبلی
 • دادن سهام جدید به سهامداران قبلی
 • در مورد فروش هم دو کار می توانند انجام دهند
 • فروش با حفظ حق تقدم
 • فروش با سلب حق تقدم

کدام نوع افزایش سرمایه برای شرکتها بهتر است؟

از آنجایی که ساختار شرکتها با یکدیگر تفاوت دارد، در نتیجه هر شرکت پیچیدگی های خاص خودش را دارد. پس نمی توان یک نسخه کلی برای همه شرکتها در نظر گرفت. اما به صورت کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث شود منابع جدید به شرکت وارد شود می تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند. پس افزایش سرمایه از آورده نقدی و از طریق صرف سهام می تواند به صورت کلی بهتر قلمداد شود. همچنین روش تجدید ارزیابی دارایی ها از آنجایی که عملا پولی وارد شرکت نمی شود، صرفا یک عملیات حسابداری برای بهبود صورتهای مالی شرکت محسوب می شود. روش سود انباشته نیز مزیت اصلی که دارد این است که باعث می شود حداقل سود انباشته شرکت از آن خارج نشود و در شرکت باقی بماند و مورد استفاده قرار گیرد.

چند نکته در مورد افزایش سرمایه

 • هر اتفاقی که در رابطه با افزایش سرمایه یک شرکت در مجمع آن شرکت تصویب شود، شامل حال افرادی می شود که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار آن شرکت بوده اند.
 • بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در مجمع فوق‌العاده به تصویب رسید، موضوع در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می‌شود. این موضوع در سامانه کدال نیز به سهامداران اطلاع رسانی می شود. همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست می‌شود تا درصورت تمایل به استفاده از حق تقدم خود برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال نمایند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.
 • در برخی از موارد شرکتها اقدام به افزایش سرمایه ترکیبی می کنند. مثلا بخشی از آن از محل سود انباشته و بخش دیگر از طریق آورده نقدی سهامداران انجام می شود. برای محاسبه قیمت سهم در این روش، باید فرمول دو روش مزکور را با یکدیگر تلفیق کنید.
 • قیمت هایی که از طریق فرمول ها محاسبه می شوند قیمت تئوریک سهم می باشند. در بسیاری از مواقع در واقعیت این قیمت ها ممکن است تغییر پیدا کند. یعنی به دلیل عرضه و یا تقاضای زیاد در سهم ممکن است قیمت سهم بعد از بازگشایی بیشتر یا کمتر از قیمت تئوریک آن شود.

نویسنده:
پیمان باغچه سرا

76 دیدگاه
 1. ط.الف می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  آیا فرمول خاصی برای محاسبه درصد افزایش سرمایه هست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اول با هم فرمول محاسبه قیمت تعادلی بعد از افزایش سرمایه را بررسی می کنیم و بعد مثال فولاد را به طور کامل شرح می دیم.
   اگر فرض کنیم :
   X= قیمت تعادلی بعد از افزایش سرمایه
   Y= قیمت پایانی پیش از مجمع افزایش سرمایه
   Z= قیمت پذیره نویسی سهم که در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال ثابت می باشد.
   a1= نسبت افزایش سرمایه از انباشته
   a2= نسبت افزایش سرمایه از آورده
   در واقع ما با داشتن Y,Z,a1,a2 می خواهیم X را به دست بیاریم که فرمولش به شرح زیره :
   X=(Y+a2*Z)/(1+a1+a2)
   توجه کنید که گاهی اوقات کل افزایش سرمایه از انباشته است. در اینصورت a2 را صفر در نظر می گیریم. یا اینکه بعضی اوقات کل افزایش سرمایه از آورده نقدی است در این صورت a1 را صفر در نظر می گیریم. بنابراین ما در اینجا فرمول کلی را بررسی می کنیم. برای حالتهای دیگه فرمول ساده تر میشه.
   خوب حالا می ریم سراغ فولاد تا ببینیم چرا سازمان بورس روز بازگشایی قیمت پایانی روز قبل را ۳۲۳۴ ریال در نظر گرفت که در واقع همون قیمت تعادلی بود.
   فولاد قبل از مجمع با قیمت پایانی ۴۹۹۹ ریال بسته شد ولی موضوع اینجاست که پیش از برگزاری مجمع افزایش سرمایه، در مجمع سالیانه ۶۵۰ ریال سود تقسیم کرد بنابراین قیمت تعادلی پیش از افزایش سرمایه (همون Y) میشه ۴۳۴۹ ریال
   از طرفی خروجی مجمع فولاد این بود :
   سرمایه پیشین : ۲۵۸۰۰۰۰۰ میلیون ریال
   افزایش سرمایه به میزان ۱۰۲۰۰۰۰۰ میلیون ریال معادل ۳۹٫۵۳ درصد. که از این ۱۰۲۰۰۰۰۰ میلیون ریال، ۶۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال معادل ۵۸٫۸۲۴ درصد از انباشته و مقدار ۴۲۰۰۰۰۰ میلیون ریال معادل ۴۱٫۱۷۶ درصد از آورده بوده است.
   خوب ! حالا باید a1 و a2 را حساب کنیم.
   a1=0.3953*0.58824=0.23253
   a2=0.3953*0.41176=0.16277
   X=(4349+ 0.16277*1000)/1.3953=3233.54
   که اگه گردش کنیم میشه همون ۳۲۳۴ ریالی که روز بازگشایی بعد مجمع به عنوان صفر تابلو در نظر گرفته شده بود به این معنی که اگه قیمت ۳۲۳۴ ریال باز می شد هیچ سود یا زیانی برای کسی که با قیمت ۴۹۹۹ ریال سهم را خزیده بود، نداشت ولی خوب قیمت ۱۱ درصد مثبت باز شد و بعد هم باز رشد کرد.
   خوب ! این از محاسبه قیمت تعادلی. توجه کنید که اگه سهمی تقسیم سود نقدی نداشت و افزایش سرمایه داد، Y در واقع همون قیمت بسته شدن سهم هست.
   حالا برگردیم سراغ فولاد و یک سری دیگه از محاسبات.
   ۱- در درجه اول شما به ازاء هر سهم ۶۵۰ ریال از فولاد مبارکه طلب کار هستید که از آذر ماه پرداخت خواهد کرد. توجه کنید که فولاد مبارکه اعلام کرده که ۱۶۳ ریال از این ۶۵۰ ریال پرداخت نخواهد شد و به عنوان آورده نقدی جهت افزایش سرمایه در نظر گرفته خواهد شد که این مطلب را در بندهای بعدی توضیح می دم.
   ۲- شما به اندازه ضریب a1 ضرب در تعداد سهمی که در مجمع داشتید صاحب سهام جایزه شدید (افزایش سرمایه از انباشته) که این تعداد سهم بعد از طی مراحل اداری افزایش سرمایه که عموماً سه چهار ماه طول می کشه، تبدیل به سهم میشه و پس از ثبت افزایش سرمایه، قابل معامله خواهد شد. توجه کنید که شما بابت این تعداد سهم هیچ پولی نباید پرداخت کنید. فرضاً من که با ۱۰۰۰۰۰ سهم به مجمع فولاد رفتم صاحب ۲۳۲۳۵ سهم جایزه شدم که بعد از ثبت افزایش سرمای می تونم بفروشم یا نگه دارم.
   ۳- شما به اندازه ضریب a2 ضرب در تعداد سهامتون در مجمع، صاحب حق تقدم فولاد شدید که از امروز قابل معامله شد. فرضاً من که با ۱۰۰ هزار سهم به مجمع فولاد رفتم، صاحب ۱۶۲۷۷ حق تقدم فولاد شدم.در شرایط نرمال حق تقدم حدود ۱۰۰ تومن زیر قیمت سهم معامله میشه. منتها در مورد حق فولاد یک نکته مهم وجود داره. شما می تونید حق تقدم را بفروشی یا اینکه نگه دارید. اگر شما حق تقدم خودتون را نگه دارید و تا پایان مدت پذیره نویسی نفرشید، اون وقت فولاد اون ۱۶۳ ریال به ازاء هر سهم که در مجمع به شما پرداخت نکرده را به جای پولی که شما باید بابت تبدیل حق به سهم بپردازید، خواهد گذاشت بنابراین باز هم شما نباید پولی به فولاد بدید، بلکه فولاد ۱۶۳ ریال از ۶۵۰ ریال سود هر سهم مجمع را بابت تبدیل حق به سهم بر می داره و مابقی را هم به عنوان سود نقدی به شما پرداخت می کنه. بعداً پس از ثبت افزایش سرمایه شما می تونید سهم های جدید را بفروشید. اما اگه شما حق را بفروشید، فولاد بعداً همه ۶۵۰ ریال سود نقدی هر سهم را به شما پرداخت خواهد کرد.

 2. مسعود می گوید

  باسلام
  من سهام دار دوتا شرکت بودم که بعد از افزایش سرمایه سهام جایزه به من تعلق گرفت حالا بعد ۶ ماه هنوز سهم جایزه ازاد نشده فقط توی داراییها میتونم ببینمشون واسه ازاد سازی باید چکار کنم ایا زنان خاصی واسه ازاد سازی داره

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای تبدیل سهم حق تقدم به سهم عادی پس از قرار گرفتن در سبد پورتفوی شما ۶۰ روز زمان دارید تا نسبت به تبدیل اون اقدام کنید.هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند. جهت پیگیری در مور حق تقدم سهام مورد نظر خود به امور سهام داری شرکت مورد نظر مراجعه و یا تماس حاصل فرمائید.

 3. پیمان می گوید

  سلام ببخشید من یسری چیزارو متوجه نشدم. ممنون میشم جواب بدید.
  ۱-توی روش سود انباشته برای چی اصلا شرکت سهام جدید منتشر میکنه؟ خب از حسابش برداره خرج کنه دیگه.
  ۲- بعد افزایش سرمایه مگه ارزش و دارایی شرکت بالا نمیره و تعداد سهام هم زیاد میشه دیگه. خب حاصل تقسیم این دوتا که میشه قیمت هر سهم باید ثابت بمونه . چرا کم میشه قیمت؟
  ۳- در مورد تجدید ارزیابی هم همینطور. که چرا اصلا سهام جدید منتشر میشه و با وجود بالا رفتن دارایی، قیمت میفته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   یکی از روش های افزایش سرمایه افزایش سرمایه از محل سود انباشته می باشد که بر اساس قانون تجارت، شرکت ها وظیفه دارند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری نمایند در نهایت این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ثبت خواهد شد سپس در دورانی که شرکت سود انباشته خوب و مناسبی دارد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته انجام و منابع جدید مورد نیاز خود را تامین نماید.
   در واقع در روش سود انباشته، جریان نقدینگی جدیدی به شرکت وارد نخواهد شد و سهامداران پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی کنند، به همین دلیل اصطالحاً به سهام تعلق گرفته به سهامداران سهام جایزه می گویند.
   این سهام جایزه به همه سهامداران تعلق دارد و سهامداران بدون نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی، مالک سهام جایزه شده به نحوی که میزان مالکیت سهامداران پس از این نوع افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد.
   در این روش از روش های افزایش سرمایه درصد مالکیت شما در شرکت تغییری پیدا نمی کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می شود تعداد سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند.

 4. مهرداد می گوید

  با عرض سلام و تشکر بابت مطالب تاثیرگذارتون.سوالی داشتم:به فرض نماد خودرو رو در کدال اعلام کرده باشند که قراره افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی باشد.حالا من اصلا نمیدونم که مثلا من ۲۰ میلیون سهام بگیرم از خودرو برای اینکه در افزایش سرمایه اش از طریق آورده نقدی بتونم سهام بگیرم و بیشتر سود کنم از طریق نماد خودروح این کار انجام خواهد شد؟و اگر پاسختون مثبته چه زمانی باز میشه اون نماد.چونکه متوقف هست الان خودروح.و آیا اون زمان میزان قیمت سهام مشخصی رو نسبت به سهامی که دارم میتونم از نماد خودروح بخرم چونکه من ۲۰ میلیون سهام خریده بودم؟لطفا توضیحی بدهید که برای من تازه وارد بورس بدونم چطور انجامش بدهم.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده چگونه انجام می شود؟
   در این روش از افزایش سرمایه از سهامداران خواسته می شود که مبلغ جدیدی را به حساب شرکت واریز کنند و چون به سهامداران فعلی حق استفاده از این نوع افزایش سرمایه داده می شود، اصطلاحا حق تقدم می گویند.
   افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده
   سهامدار در مدت زمان مجاز برای معامله این اوراق می تواند به یکی از دو روش زیر عمل کنند:
   ۱- پرداخت ارزش اسمی سهم
   در این روش سهامداران باید به ازای هر سهم، مبلغی را به حساب شرکت واریز کنند که این مبلغ در ایران بیش از ۱۰۰۰ ریال به ازای هر سهم نیست.
   ۲-فروش حق تقدم
   سهامدار شرکت می تواند به جز پرداخت مبلغ اسمی هر سهم، نسبت به فروش اوراق خود در مدت زمان تعیین شده، اقدام کند. مدت زمان تعیین شده از طرف شرکت از طریق سایت کدال قابل دسترس می باشد. اگر سهامداران به هر دلیلی تمایل به استفاده از حق تقدم ها نداشتند، می توانند این اوراق را در مدت زمان تعیین شده به فروش برسانند. در اینصورت فرد دیگری که این اوراق را می خرد باید علاوه بر مبلغی که برای حق تقدم به فروشنده پرداخت کرده، مبلغ مطالبه شده توسط شرکت را به حساب شرکت واریز کند.
   چناچه سهامداران در مهلت مقرر اقدام به پذیره نویسی نکنند و یا از فروش گواهی حق تقدم خود صرف نظر کنند، شرکت بعد از دوره پذیره نویسی، گواهی های باقی مانده را به عنوان حق تقدم های استفاده نشده از طریق بورس در معرض فروش قرار می دهد و پس از فروش، مبلغ حاصله را به حساب سهامداران قبلی واریز می کند.
   افراد جدیدی که این حق تقدم های استفاده نشده را در بازار خریداری می کنند، جایگزین سهامداران قبلی می شوند.
   نکته: در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات معمولا مهلت استفاده از گواهی های حق تقدم و خرید سهام در یک بازه زمانی ۶۰ روزه می باشد.
   نکته: دامنه نوسان حق تقدم سهم ۱۰ درصد لحاظ می شود.

 5. صبا می گوید

  سلام
  در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته از زمانیکه آگهی ثبت افزایش سرمایه در مرجع ثبت شرکت ها ثبت میشه میخواستم بدونم سهام برای مدتی متوفق میشه یا نه در بورس؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حداکثر ۲ روز کاری پس از برگزاری مجمع عمومی یا جلسه هیات‌مدیره در خصوص تغییر سرمایه یا انتشار هرگونه اوراق بهادار دیگر به منظور تامین مالی، بازگشایی نماد طی مهلت مقرر در این بند منوط به افشای پیش‌بینی پس از اعمال اثرات تغییر سرمایه یا انتشار اوراق بهادار، بدون محدودیت دامنه نوسان؛

   نکته: مواعد زمانی جهت بازگشایی نمادهای موضوع این ماده، در شرایط خاص و با دستور مدیرعامل بورس می‌تواند حداکثر با ۲ روز تاخیر اعمال گردد.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.