استارت آپ ویکند چیست؟

249 بازدید
استارت آپ ویکند

استارت آپ ویکند (Startup Weekend) یک همایش کارآفرینی و جلسه ای آموزشی/تجربی است که طی ۳ روز متوالی در آخر هفته برگزار می شود. در این گردهمایی تعداد زیادی از برنامه نویسان، صاحبان ایده، گرافیست ها، سرمایه گذاران، عاشقان استارتاپ، مدیران، بازاریاب ها و … دور هم جمع می شوند و طی ۵۴ ساعت به بحث و بررسی ایده ها می پردازند. در نهایت ایده های خلاقانه برتر انتخاب و با تشکیل کارگروه های چند نفره عملی می شود. در ساعات پایانیِ رویداد، ایده های تکامل یافته به سرمایه گذاران عرضه می شود تا افرادی که مایل هستند حمایت کنند.

استارت آپ ویکند برنامه ای جهانی است که تاکنون در بیش از ۱۰۰۰ شهر دنیا (۱۳۵ کشور) برگزار شده و شبکه ای وسیع از کارآفرینان را گرد هم آورده است. ویژگی اصلی این رویداد طوفان فکری و بررسی ایده هاست ولی چیزی که بیشتر از آن اهمیت یافته تأکید زیاد روی اجرا است. در استارتاپ ویکند فقط صحبت از تئوری نیست؛ خیلی سریع و بدون معطلی ایده های مناسب اجرا می شوند. معمولاً ایده هایی در این رویداد مورد استقبال قرار می گیرد که اولاً مدل کسب و کار مناسبی داشته باشند و ثانیاً دارای خلاقیت و نوآوری باشند. ایده های خلاقانه ای که مفهومی جدید به جامعه عرضه کند. ایده های خلاقانه گرچه ریسک سرمایه گذاری بیشتری دارند ولی بازاری بکر و دست نخورده‌تر هم دارند. کافی است ایدۀ شما افزون بر نوآوری، مدل کسب و کار مناسبی هم داشته باشد؛ این یعنی زده اید به هدف!

مزیت شرکت در استارت آپ ویکند چیست؟

 آموزش: اولین مزیت شرکت در این رویداد یادگرفتن چیزهای جدید است. شما فقط تئوری نمی خوانید. برای اجرای یک ایده سال ها صبر نمی کنید. بلکه با کمک کارآفرینان و مشاوران زبده، ایده را از شکل خام درآورده و به یک مدل کسب و کار مناسب تبدیل می کنید. سپس در کنار هم تیمی ها ایده را در شکل ابتدایی اش پیاده سازی می کنید. در واقع استارت آپ ویکند وقت شما را تلف نمی کند. فاصلۀ بین ایده تا اجرا ۳ روز بیشتر نیست!

 شبکه سازی: یکی دیگر از مزایای شرکت در استارت آپ ویکند پیدا کردن دوستان جدید است. بعید است در یک فضای تک بعدی بتوانید پیشرفت کنید. برنامه نویس ها، گرافیست ها، انیماتورها، بازاریاب ها، سرمایه گذارها و … زمانی پیشرفت می کنند که در کنار هم باشند. طی این سه روز قطعاً با افراد متعددی آشنا می شوید و برای ایده های بعدی می توانید از کمکشان استفاده کنید.

 پیدا کردن هم بنیان گذار: استارت آپ ویکند فقط یک رویداد عملی برای تحقق ایده ها نیست. یکی از معضلات اصلی جامعۀ ما ضعف کار تیمی و نبود تیم مناسب است. جمع کردن یک تیم مناسب به اندازۀ ایده و چه بسا بیشتر از آن در موفقیت یک استارت آپ اهمیت دارد. در واقع بسیاری از ایده های خلاقانه و خوب به خاطر نبودِ یک تیم منسجم در نطفه خفه می شوند. یکی از مزایای شرکت در این رویدادها، تیم سازی است. خدا را چه دیده اید، شاید کسی یا کسانی پیدا شد که به استارت آپ یا شیوۀ کارِ شما علاقه مند شد و به کمک او توانستید ایدۀ خود را به مرحلۀ اجرا برسانید.

یادگرفتن چیزهای جدید: یکی دیگر از مزایای شرکت در این رویداد، یادگرفتن چیزهای جدید است. چیز جدید یعنی راهکارهای جدید که تاکنون به ذهنتان نرسیده، استفاده از پلتفرم ها و زبان های برنامه نویسی جدید. استفاده از ابزارهایی نو و حتی نگرش از زاویه ای دیگر به مسائل.

 پیدا کردن سرمایه گذار: معمولاً همۀ استارت اپ ها کم وبیش به سرمایه نیاز دارند؛ حال بعضی کمتر و بعضی هم بیشتر. در کمترین حالت هزینه های سرور، طراحی سایت و … وجود دارد. استارت آپ ویکند فرصتی در اختیار شما قرار می دهد تا توانایی خود و ایده ای که دارید را به اثبات برسانید و سرمایه گذاران را مجاب کنید تا در استارت آپ شما سرمایه گذاری کنند. شاید این کار در خارج از چنین رویدادی به سادگی میسر نباشد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  ایده های خلاقانه کسب و کار جانبی و افزایش درآمد

 صرفه جویی مالی: این رویداد گرچه جهانی است ولی بارها در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران، اصفهان، شیراز و … برگزار شده و قطعاً تهیه بلیط آن ارزش این همه منفعت را دارد. خیالتان راحت! این هزینۀ ناچیز را امروز تقبل نکنید چند روز دیگر مجبور می شوید چندبرابرش را بدهید!

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *