کارآفرینی راهی برای کسب درآمد

اشتغال همواره از دغدغه های افراد به ویژه جوانان ایرانی بوده است، این اهمیت در سال های اخیر بیشتر شده است چون با افزایش جمعیت فارغ التحصیل، به همین نسبت کار در جامعه ایجاد نمی شود. به عبارت دیگر تعداد بیکاران جامعه ما به نسبت اشتغالی که در جامعه ایجاد می شود زیادتر شده در حالی که دولت در سال، توانایی ایجاد حدود یک میلیون شغل را دارد بنابراین برای رفع این نیاز باید راه های دیگری جستجو کرد که یکی از این راه ها کارآفرینی است.

این فعالیت در جامعه به موضوعاتی مانند عرضه کالای جدید، ارائه روش جدید در فرایند تولید، گشایش بازاری جدید، یافتن منابع جدید و ایجاد تشکیلات جدید اشاره دارد. در موضوع کارآفرینی این فرد است که با سرمایه خود فعالیتی را آغاز می کند و همین باعث تحول در محیط اطراف او می شود.

در این فعالیت جنسیت مطرح نیست و هرکس به تناسب توانایی خود در ایجاد این کار اقدام می کند. در زمان حاضر ترکیب جنسیتی حضور افراد در این فعالیت در کشورهای مختلف متفاوت است برای مثال در کشورهای آلمان، روسیه و مالزی تعداد زنان با اختلاف اندکی کمتر از مردان در حوزه کارآفرینی فعال هستند اما در کشورهایی مانند تونگا، برزیل و گواتمالا تعداد زنان کارآفرین بیشتر از مردان است، در ایران حدود ۴۰ درصد کارآفرینان زنان هستند.

 کارآفرینان دارای ویژگی های مختلف ازجمله مسئولیت پذیری در قبال کنترل منابع و ریسک پذیری متعادل هستند یعنی بدون حساب و کتاب ریسک نمی کنند بلکه در حفظ منابع خود و استفاده بهینه از آن تلاش زیادی از خود نشان می دهند.

اعتماد به موفقیت از خصوصیات دیگر کارآفرینان است، این افراد به موفقیت خود ایمان دارند و سعی می کنند به کاری که می کنند خوش بین باشند تا انگیزه های بیشتری برای ادامه کار پیدا کنند.

کارآفرینی چیست؟

کارآفرینی

کارآفرینی در واقع واژه نزدیک به نوآوری وخلاقیت است یعنی فرد با نبوغ و استعداد خود به ایجاد یک کسب و کار می پردازد. کارآفرین فردی است دارای ایده و فکر جدید که از طریق ایجاد یک کسب و کار با بهره گیری منابع که همراه با مخاطره مالی، اجتماعی و حیثیتی است محصول یا خدمت جدید به بازار ارائه می دهد.

کارآفرین با صرف زمان و انرژی لازم، منابع، نیروی کار، مواد اولیه و سایر دارایی‌ها، به خلق محصولاتی می پردازد که مورد نیاز جامعه است و با عرضه آن در بازار، به سود و منفعت می رسد.

کارآفرینان خیلی مایل هستند که خیلی زود نتیجه کار خود را بدانند تا بتوانند نواقص را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنند تا به منفعت مورد نظر دست یابند.

آنان معمولا دارای انرژی زیاد هستند و همین انرژی باعث رونق کارآفرینی آنان می شود و چنان در کار و فعالیت خود علاقه نشان می دهند که زمان برای آنان به سرعت می گذرد و ساعات طولانی کار نیز آنان را خسته نمی کند.

این فعالیت همچنین حوزه ای از کار است که نگاه به آینده دارد و کارآفرین همه برنامه های خود را براساس آن تنظیم می کند. آنان خلاف مردم، در انجام کار کمتر مشکلات و غیرممکن ها را می بینند بلکه پتانسیل را می بینند و همین موفقیت های آنان را افزون تر می کند.

کارآفرینی برای کسب سود؟

کارآفرینان خلاف تصورات دیگران، تنها برای پول و کسب درآمد بیشتر و سود فعالیت نمی کنند بلکه برای آنان ارزش موفقیت بیش از پول مورد نظر است.

با اینحال تعهد بالا، تحمل ابهام و انعطاف پذیری از ویژگی های کارآفرینان است. حوزه کارآفرینی نیازمند تطابق با نیازهای متغیر مشتریان و کسب و کارشان است و خیلی از موفقیت های آنان به رعایت این موارد وابسته است.

این حوزه فعالیتی وابسته به سن، سابقه، جنسیت و واژه های از قبیل نیست، بلکه مهارتی است که اغلب مردم می توانند در این حوزه بدست آورند. کارآفرینی فرصتی برای کارآفرینان بوجود می آورد که به نوآوری و خلاقیت در حرفه خود بپردازند.

ایده های کارآفرینی

کارآفرینی

کارآفرینی مملو از ایده است یعنی فرد هرگز بدون داشتن ایده نمی تواند این فعالیت را ادامه دهد یا در آن موفق باشد.

ایده های این فعالیت در نتیجه پژوهش و تحقیق سیستماتیک حاصل می شود و هیچ کارآفرینی بدون تحقیقات گسترده و کاربردی نمی تواند به چنین ایده هایی برسد.

برای خلق ایده های خوب و درخور، کارآفرین باید با مطالعه و تحقیقات فراوان، به جمع آوری ایده های مختلف بپردازد.
ایده ها از راه ها و روش های مختلف حاصل می شود که تحقیق و توسعه یکی از آن ها است. با تحقیق درباره یک محصول، یک نیاز و یک فناوری می توان به ایده های جدیدی رسید.

نظرخواهی از افراد مطلع راه دیگری برای حصول به یک ایده جدید است، در این روش افراد با تجربه در زمینه های طراحی، تولید، بازاریابی، فروش و تحقیقات بازار می توانند کمک موثری به کارآفرین ارائه دهند.

صحبت با مشتریان راه دیگری برای کشف یک ایده جدید است، هرگز مشتریانتان را فراموش نکنید آنان دریایی از ایده هستند چون از این طریق می توان خواسته ها و تقاضای آنان را بدانیم. محصول کارآفرینان در نهایت در معرض فروش گذاشته خواهد شد و چنانچه این محصول مطابق نظر و سلیقه مشتری نباشد کارآفرین نمی تواند به راحتی فعالیت خود را ادامه دهد.

شرکت های موفق نیز می توانند کمک زیادی به کارآفرین در آفرینش ایده های کارآفرینی بکنند. این شرکت ها به طور قطع برای شروع کار و ادامه فعالیت خود همه راه های موفقیت را طی کرده اند از این رو با تجزیه و تحلیل رفتار این شرکت ها می توان به ایده های این فعالیت خوب رسید.

فروشندگان و واسطه ها به خاطر حضور مستقیم در بازار اطلاعات خوبی دارند بنابراین بهره گیری از تجربه های این افراد می تواند کارآفرین را به انواع ایده های کارآفرینی نزدیک کند.

تحلیل فناوری های موجود و همچنین منابع اطلاعات بازار شامل مجلات بازرگانی، نمایشگاه ها، موسسات پژوهشی، آزمایشگاه ها و آژانس های تبلیغاتی می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار کارآفرین بگذارد تا به ایده های این کار برسد.

اینترنت نیز به عنوان یک منبع اطلاعاتی می تواند کارآفرین را در رسیدن به ایده های کارآفرینی مناسب و خوب یاری رساند. در اینترنت می توان به همه اطلاعات دسترسی داشت و هرچه این منابع متنوع تر باشد ایده ها نیز بیشتر و متنوع تر خواهد بود.

با اینحال همه ایده ها نمی تواند از نظر اهمیت به یک اندازه باشد از این رو باید این ایده ها را غربال کرد و در نهایت ایده های این فعالیت درخور را انتخاب کرد.

کارآفرینی در منزل

کارآفرینی در منزل

کارآفرینی در منزل مزایای مختلفی برای فرد یا افراد خانواده دارد. کار در خانه دستکم این حسن را دارد که دستکم اجاره آن را نمی دهید هر چند شما در یک خانه استیجاری باشید.

در میان همه مزایای این کار در منزل، مزیت رسیدگی به خانه و فرزندان خانواده در عین کسب درآمد در منزل به طور قطع برای خیلی از خانواده ها مهم است.

کاردر منزل برخلاف جاهای دیگر به کارآفرین این فرصت را می دهد که به امور خانه و تربیت و رسیدگی به امور منزل غافل نشود. امروزه خیلی از تولیدات جامعه از طریق کارآفرینی در منزل حاصل می شود.

این کار در منزل نه تنها در ارتقای معیشت خانواده و اشتغال بیشتر جامعه، تاثیر دارد بلکه تولیدات آن می تواند به تثبیت قیمت ها و تعادل بین عرضه و تقاضا منجر شود.

صنایع دستی یکی از اشکال این نوع فعالیت در منزل است، خیلی از مناطق کشور دارای صنایع دستی فاخر و ارزشمند است اما به دلیل نبود آگاهی، افراد کمتر آن را به عنوان یک فعالیت درآمدزا درمنزل انتخاب می کنند.

خیلی از مشکلات بیکاری و ایجاد این کار به همین نبود اطلاعات و آگاهی بر می گردد. برای مثال اگر افراد بدانند که می توانند در منزل چنین کاری انجام دهند هرگز در انجام آن غفلت نمی کنند.

البته افراد خود باید درصدد کسب آگاهی واطلاعات باشند اما خیلی از افراد با اینکه بیکار هستند اما هرگز درصدد کسب چنین آگاهی هایی نیستند. چنین مطالبی که چگونه فعالیت کارآفرینی در منزل داشته باشیم در لابلای مطالب رسانه وجود دارد و حتی کتاب های زیادی در این زمینه منتشر شده است.

در خصوص کارآفرینی اینترنت یکی مراجعی است که می توان به آن استناد کرد و نسبت به شیوه کارآفرینی در منزل اطلاعات جمع آوری کرد. اما این فعالیت فقط جمع آوری اطلاعات نیست بلکه برای خلق یک کار در منزل باید مشارکت همه اعضا یا حتی برخی از آنان را جلب کرد تا کارها خیلی بهتر و راحت تر انجام شود.

در برخی از منازل، کارو فعالیت حتی به شکل تولید قطعات خودرو نیز وجود دارد. برخی شرکت ها دستگاه های قطعه ساز را دراختیار کارآفرینان قرار می دهند و آنان با استفاده از این دستگاه ها روزانه چند صد قطعه از لوازم خودرو برای مشتریان خود و فروشگاه های سطح شهر تولید می کنند.

البته برای ورود به این فعالیت ها باید مراقبت بود و آموزش های مورد نیاز را گذراند تا تولیدات کیفی تر شود و فروش آن نیز بدون مشکل انجام گیرد.

کارآفرینی نیاز به آموزش، یادگیری و هوش اقتصادی دارد و بدون آشنایی با این موضوعات نمی توان انتظار موفقیت این نوع کسب و کارها را داشت.

اما کار در منزل به یک یا چند مورد بسنده نمی شود بلکه دریایی از شغل و حرفه در منزل وجود دارد که هر یک از افراد باتوجه به توانمندی خود و مهارت هایی که دارند می توانند آن ها را انتخاب کنند و سپس به فعالیت بپردازند.

آشپزی در منزل

آشپزی یکی دیگر از اشکال این نوع کار در منزل است که ممکن است خیلی از خانم ها و حتی آقایان آن را انجام دهند. افرادی که مهارت کامل این حرفه را دارند می توانند یک کار خانگی در منزل داشته باشند.

امروزه خیلی از افراد نمی توانند غذای روزمره خود را آماده و پخت کنند و از طرف دیگر می خواهند ارزان تر و خانگی تر آن را تهیه کنند و همه اینها در غذایی که شما درست می کنید وجود دارد یعنی هم ارزان تر از رستوران ها است و هم یک غذای خانگی است.

همین حالا خیلی از پایتخت نشینان، از شهرها و مناطق دیگر به این شهر آمده اند و شاید مدت ها طعم غذای محلی شان را نچشیده باشند شما می توانید این غذاها را برای آنان آماده کنید و با یک تبلیغات ساده، مشتریان زیادی برای خود دست و پا کنید.

غذاهای شما می تواند شامل صبحانه، نهار و شام باشد که همه این غذاها مشتریان خاص خود را دارد و شما می توانید آن را برای مشتریان خود تهیه کنید.

از این نوع کارآفرینی در منزل خیلی زیاد است و فقط باید کمی به اطرافتان نگاه کنید و با شناسایی منطقه و نیازهای آنان، به چنین کاری اقدام کنید.

روش های دیگر کارآفرینی در منزل

مربی شخصی، تعمیرکار تلفن همراه و تبلت، عکاس، کاهنده‌ هزینه کسب و کار، حسابداری و طراحی گرافیکی می تواند به عنوان اشکال این کار در منزل مورد توجه قرار گیرد و شما را به درآمد کافی و لازم برساند.

با اینحال کارآفرینی در منزل شامل ایده کسب و کار خدمات مشاوره تغذیه، خدمات تزیین اتومبیل، نگهداری از کودکان، دکوراسیون داخلی، راهنمای شغلی، رزومه نویسی، کلوپ سلامتی، خدمات برنامه‌ریزی مالی، صنعت آکواریوم، ایده کسب و کار درمان زیبایی و اسپا، سالن بازی و فروش لوازم عتیقه نیز می شود.

ایجاد فروشگاه کتاب‌های دست‌دوم، شمع‌سازی و کارهای هنری، انجام کارهای تایپی، انتشار کتاب‌های رایانه‌ای، بازاریابی اینترنتی، راه اندازی مزون لباس خانگی، ساختن زیورآلات تزیینی، معلم تقویتی دروس مدرسه، طراحی گرافیکی و صفحه آرایی، فروشندگی مستقیم، ویرایش و نمونه خوانی، تدریس خصوصی زبان انگلیسی از منزل، آرایشگری و خدمات زیبایی، خیاطی و دوخت و دوز و نقاشی از اشکال دیگر این نوع فعالیت در منزل است.

بنابراین این نتیجه حاصل می شود که حتی در منزل نیز می توان کارآفرین و شاغل بود و درآمد کسب کرد و همه اینها به انگیزه، همت، پشتکار، پیگیری کارها، برنامه ریزی درست، تاحدودی ریسک پذیری، مهارت آموزی و استفاده از تجارت ارزنده و کاربردی دیگران وابسته است.

کارآفرینی با سرمایه کم

غالبا افرادی که می خواهند درآمدی از راه کارآفرینی بدست آورند، از نظر مالی در شرایط خوبی نیستند از این رو در صدد هستند فعالیتی با سرمایه کم را شروع کنند.

اکنون فناوری و پیشرفت به نقطه ای رسیده است که فرصت های کارزیادی فراهم شده است. شروع این فعالیت ها معمولا با هزینه های زیادی همراه نیست و ممکن است خیلی از این فعالیت ها با مبلغ خیلی ناچیز که باور کردنی هم نیست به عنوان شکلی از کارآفرینی با سرمایه کم مورد توجه قرار گیرد.

فعالیت ها به کمک اینترنت و همچنین مهارت های کامپیوتری می تواند جز دسته کار با سرمایه کم باشد، البته همه اینها، کم یا زیاد به آموزش و مهارت آموزی نیاز دارد و هرچه این آموزش ها کاربردی تر باشد به همین نسبت موفقیت در کار نیز بیشتر خواهد شد.

مشاوره اینترنتی یکی از راه های کارآفرینی با سرمایه کم است که شما می توانید با راه اندازی مشاور (مانند الو مشاور) در مورد تخصصی که دارید به مخاطبان خود که از طریق تلفن با شما تماس می گیرند مشاوره بدهید و نرخ تماس دقیقه ای خود را مشخص کنید.

تولید محتوا از جمله ایده های خوب است که می توانید این کار را درمنزل انجام دهید و امروزه با گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی، فرصت های کار در این عرصه ها به عنوان کارآفرینی با سرمایه کم بیش از پیش فراهم شده است.

طراحی سایت نیز ایده منحصر به فرد کار با سرمایه کم است. کسانی که مهارت طراحی سایت را دارند می توانند از این طریق به درآمد خوب و پولسازی برسند.

کارآفرینی با سرمایه کم می تواند فعالیت هایی مانند تمیز کردن و نگهداری آکواریوم، نگهداری از کودکان، تعمیر کامپیوتر، خدمات جابجایی، برنامه ریز مراسم ها و تعمیرکار باشد.

البته هریک از این فعالیت ها نیاز به تجربه و آموزش دارد برای مثال تعمیر کامپیوتر و تعمیرکار وسایل دیگر نیازمند طی دوره های آموزشی است هرچند تمیز کردن و نگهداری اکواریوم، نگهداری از کودکان و برنامه ریز مراسم ها به آموزش و تجربه کمتری نیازدارد.

ایده های کسب و کار با سرمایه کم

آموزش و مهارت آموزی، شانس افراد را برای راه اندازی فعالیتی در منزل افزون تر می کند در حالی که پیوند تجربه با آموزش نیز حفظ کار و فعالیت را بیشتر تضمین می کند.

خیلی از افراد سرمایه چندانی ندارند که برای مثال یک کامیون یا خودرو بخرند. رانندگی کامیون درآمد خوبی دارد اما شاید برخی از افراد نتوانند آن را بخرند اما می توانند فنون رانندگی آن را یاد بگیرند و گواهینامه و مجوز رانندگی را از دستگاه های ذیربط دریافت کنند.

در زمان حاضر ممکن است خیلی از شرکت های حمل و نقل چنین رانندگانی احتیاج داشته باشند و آگهی های روزنامه ها و سایت ها موید این مطلب است. بنابر این می توان با سرمایه اندک برای خودمان کارآفرینی کنیم و پس از مدتی کار و کسب درآمد، بتوانیم وسیله ای برای امرار معاش تهیه کنیم و کارفرمای خود باشیم.

ترتیبی که برای خواندن مقالات" موفقیت در کارآفرینی "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  فوت کوزه گری تبدیل شدن به کارآفرین موفق

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.