حرکت شارپی چیست؟

268 بازدید
حرکت شارپی

به یک سری از حرکت‌های صعودی یا نزولی قیمت درمقیاس نسبتا بزرگ در بازار که در مدت زمانی کوتاه صورت می‌گیرد را حرکت شارپی (spike) می‌گویند. یک مثال خیلی خوب از حرکت شارپی منفی (نزولی) در بازارهای مالی می‌توان به شاخص Dowjones اشاره کرد که در ۱۹ اکتبر سال ۱۹۸۷ تنها در یک روز به ۲۲ درصد کاهش پیدا کرد. شاخص میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) یک شاخص بورس است که ارزش ۳۰ شرکت بزرگ مستقر در ایالات متحده و نحوه تجارت آن‌ها در دوره‌های مختلف، در بازار سهام را نشان می‌دهد. ارزش داو نمایانگر سرمایه بازار شرکت‌های جزء آن نیست، بلکه جمع قیمت یک سهم از سهام برای هر شرکت مؤلفه است. این شاخص را چارلز داو (Charles dow) و شریک تجاریش ادوارد جونز (Edward jones) در سال ۱۸۹۶ ایجاد کردند. اسپایک ها نشان دهنده‌ی یک سری اطلاعات در مورد قیمت سهام در بازار بورس می‌باشند و می‌توان با استفاده از آن‌ها به چگونگی روند قیمت و بالا یا پایین آمدن سهام پی برد.

نکات کلیدی در رابطه با حرکت شارپی:

حرکت شارپی یک حرکت نسبتا بزرگ و ناگهانی هست (به‌صورت نزولی یا صعودی) که در مدت زمانی نسبتا کوتاه اتفاق میفتد.

وقوع حرکت شارپی می‌تواند در بسیاری از تصمیمات خرید و فروش سهام به تحلیلگران فنی کمک کند برای مثال اگر حجم معاملاتی (volume) کاهش یا افزایش پیدا کند حرکت شارپی رخ می‌دهد.

حرکت‌های شارپی وقتی می‌توانند رخ دهند که خبری جدید وارد بازار شود مثلا وقتی که یک درآمد به مقدار بسیار زیاد از یک کمپانی حاصل می‌شود و بالاتر از سطح توقع تحلیلگران بوده است.

مفهوم اسپایک در تحلیل بورس بسیار کارآمد است. درواقع کار تحلیلگران تکنیکال پیدا کردن رنج قیمت یک سهام در بازار بورس است. فرض کنیم قیمت یک سهم در ۱۲ ماه گذشته بین ۳۵ تا ۴۵ دلار بوده است تحلیلگران تکنیکال علاوه بر تعیین این رنج قیمت به بررسی این موضوع می‌پردازند که در درازمدت این سهم چه عددی را می‌بیند. در مثال بالا اگر رنج قیمت به سرعت به پایین‌تر از ۳۰ دلار یا بالاتر از ۴۵ دلار رود، این واقعه برای تحلیلگر تکنیکال می‌تواند یک نشانه‌ای برای خرید یا فروش سهم باشد. فرض کنیم که یک حرکت به سمت پایین و به قیمت ۲۷ دلار داشته باشیم اگر این حرکت شارپی همچنان سیر نزولی داشت، این اسپایک می‌تواند نشانه‌ی این باشد که خبر جدیدی درباره‌ی شرکت موردنظر وجود دارد که باعث شده نظر سرمایه گذارها در مورد بازار بورس آن تغییر کند. در این مورد یک تحلیلگر تکنیکال ممکن است از این روند استفاده کند و به همین دلیل سهام را بفروشد.

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  لیست کارگزاری های بورس
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *