آیا بورس فقط برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و ریسک‌پذیر مناسب است؟

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

در حوزه سرمایه‌گذاری در بورس سهام، سؤالاتی از این قبیل پیش می‌آید:

✔ آیا فقط افراد ریسک‌پذیر می‌توانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند یا در بورس، برای افراد ریسک گریز هم امکان سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

✔ آیا بورس، فقط جای افراد حرفه‌ای و متخصص است یا افراد غیرحرفه‌ای هم می‌توانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند؟

سرمایه گذار ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟

به سرمایه گذاری یا معامله گری که اهل ریسک کردن است و قدرت پذیرش بالایی از ریسک دارد، ریسک پذیر گفته و به افرادی که اهل پذیرش ریسک نیستند و در سرمایه گذاری هایشان ریسک نمی کنند، ریسک گریز می گویند. به نمودار زیر توجه کنید:

آیا بورس فقط برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و ریسک‌پذیر مناسب است؟

پاسخ به سؤال اول را با دقت در نمودار بالا، می‌توانید به‌راحتی متوجه شوید .این نمودار، میزان ریسک هریک از اوراق بهادار را که در بورس دادوستد می‌شود، نشان می‌دهد.

همان‌طور که در نمودار نیز مشخص است، افرادی که به‌هیچ‌عنوان تمایلی به پذیرش ریسک ندارند، می‌توانند در بورس اوراق مشارکت و یا اوراق اجاره خریداری کنند، چون سود تضمین‌شده دارد. افرادی که میزان ریسک‌پذیری آن‌ها اندکی بیشتر است، احتمالاً سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به خرید اوراق مشارکت و اوراق اجاره ترجیح می‌دهند. چون قابلیت کسب بازدهی بیشتر از بازدهی این نوع اوراق برای آن‌ها وجود خواهد داشت. سرمایه‌گذارانی که از دو گروه قبلی ریسک‌پذیرترند، ترجیح می‌دهند خودشان مستقیماً سهام شرکت‌ها را خریداری کنند، چون احتمال می‌دهند در ازای پذیرش این ریسک، سود بیشتری به دست بیاورند و درنهایت، افرادی که اقدام به خریدوفروش قراردادهای آتی می‌کنند، باید بسیار حرفه‌ای و متخصص باشند. زیرا قراردادهای آتی ، جزو اوراق بهادار بسیار پر ریسک محسوب می‌شود.

ویدئو مرتبط با این مقاله

بهترین سرمایه گذاری در بورس

اگر با مفاهیمی مثل صندوق سرمایه‌گذاری یا قراردادهای آتی آشنایی ندارید نگران نباشید، زیرا در مقالات دیگر این مفاهیم را توضیح خواهیم داد. فعلاً هدف این بود به این سؤال پاسخ دهیم که آیا بورس برای افراد ریسک‌پذیر مناسب است یا ریسک گریز؟ با این توضیحات، پاسخ سؤال مشخص شد: همه افراد با سطوح مختلف ریسک‌پذیری امکان سرمایه‌گذاری در بورس را دارند .

اما سؤال دوم: آیا بورس، فقط برای افراد متخصص و حرفه‌ای است؟ یا افراد غیرمتخصص هم می‌توانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند. نمودار زیر، پاسخ این سؤال را هم مشخص خواهد کرد:

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

همان‌طور که در نمودار فوق هم به‌خوبی مشخص است، افراد با کمترین تخصص هم می‌توانند از طریق خرید اوراق مشارکت و یا اوراق اجاره و یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری که سود ثابتی دارند، وارد بورس شوند. افرادی که تخصص بیشتری دارند، می‌توانند از بین سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوقی را که عملکرد مناسب‌تری دارد برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایند. همچنین این گروه از سرمایه‌گذاران می‌توانند از خدمات سبدگردانی اختصاصی که در گفتارهای آینده به‌طور کامل توضیح خواهیم داد. استفاده کنند. با افزایش میزان شناخت و آگاهی افراد از نحوه ارزیابی سهام شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌صورت مستقیم نسبت به خریدوفروش سهام شرکت‌ها اقدام کنند. افراد بسیار متخصص و حرفه‌ای هم در کنار همه گزینه‌های مورداشاره، مهارت خریدوفروش ابزارهای با ریسک بالا مثل قراردادهای آتی و… را پیدا می‌کنند. با این اوصاف، پاسخ سؤال دوم هم مثبت است، یعنی برخلاف برخی تصورات رایج، بورس فقط محلی برای سرمایه‌گذاری افراد متخصص و حرفه‌ای نیست و غیر حرفه‌ای‌ها هم می‌توانند سرمایه‌گذاری در بورس را تجربه کنند.

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم چیست؟انواع روش های سرمایه گذاری در بورس

امتیاز شما به این مقاله چند است؟
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (5 رای, میانگین: 4٫60 از 5)
Loading...

[/vc_row]

دوره نخبگان بورس چیست ؟

نخبگان بورس یک دوره جامع حضوری و غیر حضوری است که از همه جای ایران می توانید در آن شرکت کنید و در این دوره از صفر و بدون نیاز به هیچ پیش زمینه ای می آموزید چطور در بورس با خرید و فروش سهام سود کسب کنید.اگر شما هم میخواهید به جمع شرکت کنندگان دوره نخبگان بورس بپیوندید و در بورس کسب ثروت کنید روی دکمه زیر کلیک کنید، کارشناسان آموزش به صورت تلفنی شما را در مسیر آموزش درست بورس راهنمایی می کنند و دوره مناسب شما را پیشنهاد می دهند، برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

چطور اطلاعات دوره را داشته باشم؟

دوره جدید نخبگان بورس با ظرفیت محدود به صورت حضوری و خصوصی در حال پذیرش است، کارشناسان با شما تماس می گیرند و اطلاعات دوره را به شما می گویند، فرم زیر را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهی برای این مقاله وجود ندارد.