آیا بورس فقط برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و ریسک‌پذیر مناسب است؟

1,836 بازدید

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

در حوزه سرمایه‌گذاری در بورس سهام، سؤالاتی از این قبیل پیش می‌آید:

✔ آیا فقط افراد ریسک‌پذیر می‌توانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند یا در بورس، برای افراد ریسک گریز هم امکان سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

✔ آیا بورس، فقط جای افراد حرفه‌ای و متخصص است یا افراد غیرحرفه‌ای هم می‌توانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند؟

سرمایه گذار ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟

به سرمایه گذاری یا معامله گری که اهل ریسک کردن است و قدرت پذیرش بالایی از ریسک دارد، ریسک پذیر گفته و به افرادی که اهل پذیرش ریسک نیستند و در سرمایه گذاری هایشان ریسک نمی کنند، ریسک گریز می گویند. به نمودار زیر توجه کنید:

آیا بورس فقط برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و ریسک‌پذیر مناسب است؟

پاسخ به سؤال اول را با دقت در نمودار بالا، می‌توانید به‌راحتی متوجه شوید .این نمودار، میزان ریسک هریک از اوراق بهادار را که در بورس دادوستد می‌شود، نشان می‌دهد.

همان‌طور که در نمودار نیز مشخص است، افرادی که به‌هیچ‌عنوان تمایلی به پذیرش ریسک ندارند، می‌توانند در بورس اوراق مشارکت و یا اوراق اجاره خریداری کنند، چون سود تضمین‌شده دارد. افرادی که میزان ریسک‌پذیری آن‌ها اندکی بیشتر است، احتمالاً سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به خرید اوراق مشارکت و اوراق اجاره ترجیح می‌دهند. چون قابلیت کسب بازدهی بیشتر از بازدهی این نوع اوراق برای آن‌ها وجود خواهد داشت. سرمایه‌گذارانی که از دو گروه قبلی ریسک‌پذیرترند، ترجیح می‌دهند خودشان مستقیماً سهام شرکت‌ها را خریداری کنند، چون احتمال می‌دهند در ازای پذیرش این ریسک، سود بیشتری به دست بیاورند و درنهایت، افرادی که اقدام به خریدوفروش قراردادهای آتی می‌کنند، باید بسیار حرفه‌ای و متخصص باشند. زیرا قراردادهای آتی ، جزو اوراق بهادار بسیار پر ریسک محسوب می‌شود.

ویدئو مرتبط با این مقاله

بهترین سرمایه گذاری در بورس

اگر با مفاهیمی مثل صندوق سرمایه‌گذاری یا قراردادهای آتی آشنایی ندارید نگران نباشید، زیرا در مقالات دیگر این مفاهیم را توضیح خواهیم داد. فعلاً هدف این بود به این سؤال پاسخ دهیم که آیا بورس برای افراد ریسک‌پذیر مناسب است یا ریسک گریز؟ با این توضیحات، پاسخ سؤال مشخص شد: همه افراد با سطوح مختلف ریسک‌پذیری امکان سرمایه‌گذاری در بورس را دارند .

اما سؤال دوم: آیا بورس، فقط برای افراد متخصص و حرفه‌ای است؟ یا افراد غیرمتخصص هم می‌توانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند. نمودار زیر، پاسخ این سؤال را هم مشخص خواهد کرد:

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

همان‌طور که در نمودار فوق هم به‌خوبی مشخص است، افراد با کمترین تخصص هم می‌توانند از طریق خرید اوراق مشارکت و یا اوراق اجاره و یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری که سود ثابتی دارند، وارد بورس شوند. افرادی که تخصص بیشتری دارند، می‌توانند از بین سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوقی را که عملکرد مناسب‌تری دارد برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایند. همچنین این گروه از سرمایه‌گذاران می‌توانند از خدمات سبدگردانی اختصاصی که در گفتارهای آینده به‌طور کامل توضیح خواهیم داد. استفاده کنند. با افزایش میزان شناخت و آگاهی افراد از نحوه ارزیابی سهام شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌صورت مستقیم نسبت به خریدوفروش سهام شرکت‌ها اقدام کنند. افراد بسیار متخصص و حرفه‌ای هم در کنار همه گزینه‌های مورداشاره، مهارت خریدوفروش ابزارهای با ریسک بالا مثل قراردادهای آتی و… را پیدا می‌کنند. با این اوصاف، پاسخ سؤال دوم هم مثبت است، یعنی برخلاف برخی تصورات رایج، بورس فقط محلی برای سرمایه‌گذاری افراد متخصص و حرفه‌ای نیست و غیر حرفه‌ای‌ها هم می‌توانند سرمایه‌گذاری در بورس را تجربه کنند.

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  آموزش کار با منوهای نرم افزار داینامیک تریدر
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *