فرآیند پرداخت سود سهام

زمانی که شما اقدام به خرید سهام شرکتی می‌کنید، احتمالاً برایتان مهم است بدانید شرکت چقدر سود تقسیم می‌کند و فرآیند پرداخت سود سهام آن شرکت چگونه می‌باشد؟ افرادی که در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند، غالباً از دو راه کلی کسب سود می‌کنند:

 • از محل افزایش قیمت سهام خریداری شده (Capital Gain)

مثلاً اگر سهام شرکت الف در زمان خرید ۱۰۰ تومان باشد، چنانچه سرمایه‌گذار بتواند این سهم را به بیش از مبلغ خرید بفروشد، از این معامله (سرمایه گذاری) سود کرده است. به این روش، کسب عایدی سرمایه نیز گفته می‌شود.

 • از محل سود قابل‌تقسیم شرکت (کسب سود سالانه به‌عنوان فرآیند پرداخت سود سهام)

این سود همان سود نقدی است که میزان آن بستگی به سیاست‌های کلی تقسیم سود شرکت دارد. البته باید بدانیم، همه‌ شرکت‌ها سود ده نبوده و قادر به پرداخت سود نقدی نیستند. تعدادی دیگر نیز سود خود را به‌منظور پیشرفت طرح‌های توسعه انباشته می‌کنند و تقسیم سود محدودی دارند. در مطلب پیش رو قصد داریم فرآیند پرداخت سود سهام را جزئی‌تر شرح دهیم. بد نیست نخست با مفهوم سود خالص و سود قابل تقسیم آشنا شویم.

پرداخت سود سهام

سود خالص

بر اساس ماده ۲۳۷ قانون تجارت منظور از سود خالص شرکت در هرسالی مالی عبارت است از درآمد همان سال مالی منهای کلیه هزینه‌ها، استهلاک‌ها و ذخیره‌ها.

سود قابل‌ تقسیم

بر اساس ماده ۲۳۹ قانون تجارت منظور از سود قابل‌تقسیم؛ سود خالص سال مالی شرکت منهای زیان‌های سال‌های مالی قبل و اندوخته قانونی مذکور و سایر اندوخته‌های اختیاری به‌علاوه سود قابل‌تقسیم سال‌های قبل که تقسیم‌نشده است. لازم به ذکر است در مبلغ نهایی سود، مالیات نیز باید کسر شود. در نتیجه پس از کسر مواردی که قانون بر آن‌ها تأکید دارد باقی‌مانده به‌عنوان سود قابل‌تقسیم خواهد بود. باید به این نکته هم توجه داشت که شرکتی که سود ده باشد باید حتماً ۱۰ درصد از سود قابل‌تقسیم را تقسیم نماید و درصورتی‌که زیان انباشته در شرکت وجود داشته بر اساس قانون امکان تقسیم هیچ مقداری از سود ممکن نخواهد بود. پس سود قابل‌تقسیم، سودی است که:

 • ابتدا زیان انباشته احتمالی سال‌های قبل از آن کسر شود
 • سپس اندوخته قانونی و اندوخته‌های اختیاری در صورت لزوم کسر شود
 •  باقی‌مانده هر چه ماند سود قابل‌تقسیم است.

به‌عبارت‌دیگر، شرکت درصورتی‌که  می‌تواند سود تقسیم کند که در پایان سال مالی سود انباشته داشته باشد. اگر شرکتی طی یک سال مالی زیان داشته باشد، ولی در پایان سال مالی با در نظر گرفتن زیان آن سال، بازهم دارای سود انباشته باشد، می‌تواند سود تقسیم کند. حال که با مفهوم سود نقدی یا همان DPS آشنا شدیم بهتر است به نحوه تصویب مبلغ این سود و پرداخت آن بپردازیم.

تصویب سود نقدی چطور انجام می‌شود؟

صورت های مالی شرکت‌ها همراه با گزارش حسابرس مستقل، در مجمع عمومی عادی سالیانه که سالی یک‌ بار برگزار می‌شود، در اختیار سهامداران شرکت قرار می‌گیرد. لازم به توضیح است طبق ماده ۷۸ قانون تجارت برای رسمیت اجلاس مجمع عمومی عادی، حضور حداقل بیش از نصف سهامداران دارای حق رأی الزامی است. چنانچه در دعوت اول حدنصاب مذکور حاصل نشود، جلسه بعدی (دوم) با حضور هر عده از صاحبان سهام دارای حق رأی رسمیت خواهد داشت و مصوبات آن نیز قانونی است؛ منوط به اینکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول (عدم تشکیل آن) قید شده باشد. دستور کار اصلی این مجمع، تصویب صورت‌های مالی توسط سهامداران شرکت است؛ یعنی بعد از قرائت گزارش حسابرس مستقل و توضیحات مدیران شرکت در مورد کارهای انجام‌شده و برنامه‌های آتی، تصویب صورت‌های مالی به رأی گذاشته می‌شود. تصویب صورت‌های مالی، یعنی سهامداران به‌نوعی عملکرد مدیران شرکت را تائید کرده‌اند. بعد از تصویب صورت‌های مالی، نوبت تصویب مقدار سود تقسیمی می‌رسد. هیئت‌ مدیره شرکت با توجه به مقدار سود، وضع نقدینگی شرکت، برنامه‌های آتی و سایر موارد، مقدار سود تقسیمی را به مجمع پیشنهاد می‌کند. رکن تصمیم‌گیرنده برای تصویب مقدار سود تقسیمی، مجمع عمومی عادی سالیانه است. مجمع امکان دارد همان سود تقسیمی پیشنهاد شده توسط هیئت‌ مدیره را تصویب کند، یا سودی غیر از آن.

فرایند پرداخت سود سهام

سود تقسیمی چقدر باید باشد؟

بر اساس ماده ۸۶ قانون تجارت مجمع عمومی عادی می‌تواند نسبت به کلیه امور شرکت به‌جز آنچه در صلاحیت مجمع عمومی مؤسس و فوق‌العاده است تصمیم بگیرد بر این اساس تصمیم‌گیری در خصوص سود قابل‌تقسیم بر عهده مجمع عمومی است.

سود نقدی هر سهم شرکت به چه سهامدارانی تعلق می‌گیرد؟

سود هرسهم به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت، مالک آن سهم باشد؛ بنابراین زمان خرید یا فروش سهام ملاک نیست. شما حتی اگر دو روز قبل از برگزاری مجمع، سهام شرکت را بخرید و در زمان برگزاری مجمع، سهامدار شرکت باشید، سود نقدی به شما تعلق می‌گیرد

در شرکت‌های سهامی عام در چه صورت سود سهام به سهامداران پرداخت می‌شود؟

در این شرکت‌ها پرداخت سود سهام، مشروط به وجود سود قابل‌تقسیم و تصویب مجمع عمومی صاحبان سهام در مورد تقسیم سود است.

نحوه و فرآیند پرداخت سود سهام شرکت

عموماً مجامع بسیاری از شرکت‌های بورسی از خرداد تا پایان مرداد برگزار می‌گردد. همان‌طور که می‌دانیم طبق قانون تجارت، شرکت‌ها موظف هستند، حداکثر ۸ ماه پس از تصویب سود نقدی در مجمع، نسبت به پرداخت آن به سهامداران اقدام نمایند. نحوه پرداخت سود سهام در مجمع عمومی و یا جلسه هیئت مدیره باید مشخص شود. پرداخت می‌تواند به‌صورت نقدی و یا غیر نقدی باشد. بعضاً مشاهده‌شده سود سهام از طریق تحویل کالاهای تولیدشده شرکت به سهامداران پرداخت‌شده و یا بخشی از سود سهام نقداً بین صاحبان سهام توزیع‌شده و بخش دیگری از سود سهام تأمین وجوه سهام ناشی از افزایش سرمایه شرکت رسیده و به‌این‌ترتیب تهاتر و تسویه صورت گرفته است. در اساسنامه شرکت‌ها می‌توان مهلت کوتاه‌تری برای پرداخت سود سهام تعیین کرد. بعضی شرکت‌ها پس از انقضای مهلت هشت‌ماهه نیز از پرداخت سود سهم به سهامداران خودداری می‌کنند. سهامداران با توجه به مفاد قانون، می‌توانند در صورت دیرکرد پرداخت سود نقدی مطالبه رسمی خود را با ارسال اظهارنامه قانونی اعلام کنند و مشمول خسارت تأخیر تأدیه شوند. البته عدم پرداخت سود سهام توسط مدیران به‌هیچ‌عنوان اجباری و دارای وجه کیفری نیست و سهامداران برای وصول مطالبات خود ناشی از سود سهام فقط می‌توانند اموال شرکت را توقیف کنند.

برای اطلاع از نحوه دریافت سود نقدی هر سهم شرکت (DPS)، به کجا باید مراجعه کرد؟

برای اطلاع از مبلغ و نحوه دریافت DPS هر شرکت پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار، می‌توانید اطلاعیه شرکت را در سایت codal.ir پیدا کنید و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد. افرادی که به‌تازگی سهامداری یک شرکت را تجربه می‌کنند و با مراحل دریافت سود آشنایی ندارند باید بدانند فرایند پرداخت سود سهام و زمان آن در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت اعلام می‌شود، چنانچه یک شرکت در مجمع تاریخ واریز سود سهام را اعلام ننماید موظف است به‌محض روشن شدن تاریخ دقیق اطلاعیه‌ آن را از طریق سامانه کدال منتشر نماید تا در اختیار سهامداران قرار گیرد. گفتنی است در مواردی هم شرکت پیش از برگزاری مجمع زمان‌بندی پرداخت سود را از طریق کدال اعلام می‌نماید. در میان سهامداران یک شرکت افرادی هستند که سال‌های متمادی به دلیل عدم آگاهی از چگونگی دریافت سود موفق به دریافت سود سهام خود نشده‌اند؛ هر شرکتی که سهام آن در بورس و فرابورس معامله می‌شود بخشی به نام امور سهام دارند که افراد حاضر در آن مسئول پاسخگویی به سؤالات و ابهامات سهامداران هستند. از این‌ رو سهامداران قدیمی می‌توانند برای دریافت سود خود با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایند و مراحل قانونی جهت دریافت سود خود را جویا شوند. برای دریافت شماره تلفن امور سهام کافی است عبارت امور سهام شرکت؟ را جستوجو کنید تا شماره آن از طریق سایت اصلی شرکت در اختیار شما قرار گیرد «اطلاعیه پرداخت سود سهام در سامانه کدال با عنوان زمان‌بندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه منتهی به تاریخ قرار می‌گیرد».

فرایند پرداخت سود سهام

روش‌های مختلف پرداخت سود سهام

پس از تصویب سود نقدی سهام یک شرکت در مجمع سالیانه، باید منتظر ماند تا زمان توزیع سود فرا رسد. گاهی شرکت در اطلاعیه زمان‌بندی پرداخت سود، از سهامداران درخواست می‌کند تا شماره‌حساب بانکی خود، همراه با کد بورسی به ایمیل شرکت ارسال یا برای امور سهام شرکت فکس نمایند. در این حالت پس از دریافت مشخصات و شماره‌حساب شما، سود تعلق‌گرفته به‌حساب شما در موعد مقرر واریز می‌شود. هرچند در غالب موارد، شرکت‌ها، بانک موردنظر خود جهت پرداخت سود به سهامداران معرفی می‌کنند. شما با در دست داشتن کارت شناسایی و کد سهامداری به بانک مراجعه می‌کنید. با تکمیل فرم دریافت سود نقدی شرکت در بانک، شما می‌توانید سود تعلق‌گرفته را به‌صورت نقدی دریافت کنید یا درخواست کنید آن را به‌حساب شما واریز نمایند.

37 دیدگاه
 1. ماهان فیروزی می گوید

  سلام و وقت بخیر خدمت شما. من از کجا باید بفهمم که از چه سهامی و چقدر سود بهم تعلق گرفته؟چون الان اون سهام رو ندارم و نمی‌دونم که در زمان تقسیم سود آیا اون سهام رو داشتم یا نه.نرم افزار یا سایتی هست که بشه میزان سودی که بهم تعلق گرفته رو ببینم؟ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از طریق امور سهام شرکت ها باید پیگیری کنید

 2. لیلا می گوید

  سلام من سود تقسیمی یه شرکتی رو درزمان اعلام شده نگرفتم الان از چیکار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 3. همراه می گوید

  سلام
  مادر من سال ۱۳۷۵ مبلغ ۱۰هزار تومان سهام از شرکت توسعه عمران کرمان خرید کرد
  تا به الان هیچ اقدام یا پرداخای نداشتن
  چطور میتونم پیگیری کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با امورسهام شرکت تماس بگیرید

 4. امیر می گوید

  سلام. من در سال ۹۰ از بانک سرمایه با کسر از حقوق سهام خریدم. اولا چطوری میشه این سهام در پروتفوی من بیاد؟ حتما میگید با تغییر کارگزاری. من فقط کارگزاری آگاه دارم و رفتم آگاه و در تغییر کارگزاری ثبت درخواست کردم حدود یک هفته هست ولی اتفاقی نیفتاد. لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم.
  ثانیا از سال ۸۹ تا حالا سودی نگرفتم و حتی اگر افزایش سرمایه ای داشت. چیکار کنم تا به سود و یا افزایش سرمایه ام برسم و اطلاعاتی نیز در این خصوص کسب کنم.
  سپاسگزارم از صبر و حوصله تان در پاسخگویی به سوالات

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   به یکی از شعب بانک سرمایه مراجعه کنید و برگه سهام خود را دریافت کنید سپس با مراجعه به کارگزاری برای تغییر کارگزار ناظر اقدام کنید. سود سهام بانک به حساب شما واریز می شود در صورتی که واریز نشده است از شعب بانک پیگیر شوید

 5. سجاد می گوید

  سلام نحوه دریافت سود شرکت های در سهام عدالت و دارا یکم چگونه است؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   افرادی که روش مستقیم را انتخاب نموده اند سود عایدی از سهام ۳۶ شرکت بورسی را مانند سایر فعالان بورس دریافت خواهند کرد. بابت ۱۳ شرکت غیربورسی نیز سود سهام شرکت سرمایه گذاری استانی به آنها تعلق خواهد گرفت.
   کسانی که روش غیرمستقیم را برگزیده اند، سود سهام شرکت سرمایه گذاری استانی را دریافت خواهند کرد.
   دارا یکم نیز سود عایدی از سهام شرکتهای بورسی را مانند سایر فعالان بورس دریافت خواهند کرد.

 6. Ali می گوید

  سلام وقت بخیر.من حدودا۱۵-۱۶سال پیش دوسهم از سهام شرکت راه‌آهن روخریدم وتا به امروزهم پیگیرسهام نبودم واطلاع ازسودندارم.
  لطفا راهنماییم کنید که چه کاری بایدانجام دهم وچطورپیگیری سهام باشم.ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید. اگر برای ثبت اطلاعات در سجام اقدام نکرده اید لازم است مراحل آنرا نیز انجام دهید

 7. momo می گوید

  سلام
  برای پیگیری سود سهام متعلق به سه سال اخیر که من سهامدار بودم اما اقدام به دریافت سود نکردم باید از طریق شرکت مربوطه پیگیر بشم؟و فرم برای سود سهام سنوات رو درخواست کنم و بعد از تکمیل به شرکت تحویل بدم؟
  اصلا این موضوع سود سهام سنوات رو همه شرکت ها اجرا میکنند؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت مورد نظر تماس بگیرید

 8. رضا می گوید

  با سلام، من از ۱۵ سال قبل تعدادی سهام از یک شرکتی را دارم.الان چطوری میتونم آن سهام را به کارگذار مفید منتقل و آنها رو در پرتوی خود داشته باشم؟ضمنا من کد معاملاتی کارگذاری مفید و در سامانه ایزی تریدر فعال هستم.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   باید کارگزار ناظر را تغییر دهید

 9. علی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید سوالی از خدمت شما داشتم،در مورد سود مجامع مثلا اگر ما سهم رو به صورت کامل بفروشیم دیگه از لیست پرتفوی ما حذف میشه برای اینکه بدونیم در چه سهم هایی قبلا سود مجمع داشتیم و مبلغ هاش چقدر بوده من شنیدم سایتی وجود داره که تمام این اطلاعات رو بهمون نشون می ده،می خواستم بدونم درسته این مطلب؟؟
  ممنونم از شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   از طریق سایت کدال به کلیه اطلاعیه های مجامع دسترسی خواهید داشت

 10. رضا می گوید

  با سلام
  لطفا راهنمایی کنید
  در پرتفوی بنده ودر ستون سود مجامع مقدار ریالی سود برای برخی از نمادهای سبدم نمایان شده است. نمیدانم آیا این پول به حساب بنده واریز شده است یا خیر ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   روش دریافت سود سهام در شرکت‌هایی پذیرفته شده در بورس متفاوت است و معمولا به دو روش انجام می‌گیرد:
   روش اول – واریز به حساب بانکی سهامدار
   که در اینصورت سهامدار باید مشخصات حساب بانکی‌اش را برای شرکت بفرستد. برخی شرکت‌ها فقط به حساب بانکی خاصی پرداخت انجام می‌دهند که در این مواقع اگر سهامدار در آن بانک حساب نداشته باشد، می‌بایست یک حساب در آن بانک افتتاح کند و مشخصات آنرا برای شرکت بفرستد.
   ارسال مشخصات برای شرکت، معمولا از طریق سایت شرکت، فکس، ارسال پستی، ایمیل و یا مراجعه حضوری به امورسهام مقدور است.
   روش دوم – مراجعه سهامدار به یک بانک خاص و ارائه کارت ملی و کپی آن + کدمعاملاتی
   در این روش، شرکت موردنظر با یک بانک قرارداد می‌کند تا سود سهامدارانش توسط آن بانک پرداخت شود.
   برای دریافت سود سهام از طریق این روش کافیست با کارت ملی و کدمعاملاتی خود به یکی از شعب بانک موردنظر (که توسط شرکت به سهامداران معرفی می‌شود) مراجعه نمایید. ممکن است در بانک، کپی کارت ملی از شما درخواست شود، بنابراین بهتر است کپی کارت ملی را نیز همراه داشته باشید.

 11. انصاری می گوید

  سلام
  چند سال پیش و در زمان تاسیس بانک شهر,از طریق شهرداری,سهام بانک شهر به بنده(۵۱۰۰۰ سهم) بصورت اجباری! واگذار شد و تا ۳سال پیش از این موضوع بی خبر بودم.به دلیل این بدهی بانک از پرداخت تسهیلات سرباز می زد.امسال تسویه حساب کردم بابت این چند سال از من دیرکرد گرفتند.
  سوال اینجاست که آیا این چند سال سودی شامل من می شده یا از این پس می توانم مدعی سود سهام باشم؟
  خیلی ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   سهامداران که سود سهام سنوات گذشته خود را دریافت ننموده اند می توانند با تکمیل نمودن فرم مربوط به مشخصات حساب بانکی خود تحت عنوان فرم اعلام شماره حساب به نشانی امور سهام ارسال تا امکان پرداخت سود سهام سنوات گذشته میسر گردد .

 12. حسین می گوید

  درود
  در پورتفوی من سهم شصدف وجود داره ولی در پرتفوی لحظه ای ندارمش.
  همچنین سهمی تعدادش در پورتفوی و پورتفوی لحظه ای فرق میکنه. میشه راهنماییم کنین چرا اینجور شده و چجوری باید درستش کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   لطفا با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 13. M می گوید

  سلام
  فرض کنید من از سال ۹۰ سهامدار شرکت الف باشم و تا به حال سود مجمع را دریافت نکرده باشم
  آیا به جای این وجه سود به من سهام تعلق گرفته یا هنوز می توانم آن را دریافت کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   سهامداران محترمی که سود سهام سنوات گذشته خود را دریافت ننموده اند می توانند با تکمیل نمودن فرم مربوط به مشخصات حساب بانکی خود تحت عنوان فرم اعلام شماره حساب به نشانی امور سهام ارسال تا امکان پرداخت سود سهام سنوات گذشته میسر گردد .
   چگونه می توانم مطالبات (سود سهام) خود را به سهم تبدیل نمایم ؟
   تا زمانی که شرکت اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات ننماید ، امکان این کار وجود ندارد . و اگر سهامدار تمایلی به دریافت نقدی مطالبات خود ندارد، این مبلغ تا زمان افزایش سرمایه نزد شرکت محفوظ می ماند .

 14. مهدی فرجام می گوید

  حدود بیست سال قبل سهام خریدم از توسعه عمران کرمان رسید بانکی رو گم کردم تا امروز هیچ سودی نگرفتم چه جوری میتونم از کم و کیف سهامی که خریدم خبری بگیرم ،لطفا راهنماییم کنید ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   میتونین توی سامانه سجام ثبت نام کنید و بعد از احراز هویت میتونین لیست سهام هایی که دارین رو مشاهده کنید

 15. علی می گوید

  سامانه سجام مزیتش چیه ؟ چرا امکان تقسیم سود بصورت واریز مستقیم بحساب سهامدارانرو فعال نمی کنند ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   مزیتش اینه که شما نمیتونین بدون کد بورسی که سامانه سجام بهتون میده سهام بخرید

 16. مجتبی می گوید

  سلام چنانچه در زمان مجمع سهامدار باشیم وبعد از مجمع سهام را بفروشیم سود تعلق میگیرد؟زمان برگزاری مجامع ر ا کجا میتوان مشاهده کرد؟چنانچه سود یک سهام را چندسال دریافت نکرده باشیم سود ازبین میرود؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   تمام تصیمات مجمع شامل حال افرادی است، که در زمان برگزاری مجمع سهام‌دار شرکت باشند. در صورتی که پس از بازگشایی نماد بعد از مجمع سهام خود را نیز بفروشید؛ باز هم مصوبات مجمع شامل حال شما خواهد شد. زمان برگزاری مجامع در سامانه کدال و روزنامه‌های کثیرالانتشار اطلاع‌رسانی می‌شود. در حال حاضر با توجه به راه‌اندازی سامانه سجام، اغلب شرکت‌ها در موعد مقرر سود نقدی مصوب را به شماره حساب معرفی شده در سجام واریز می‌کنند؛ اما در غیر این صورت، حتی پس از گذشت مدت طولانی صاحبان سهام می‌توانند؛ با پیگیری از شرکت مربوطه سود سهام خود را دریافت کنند.

 17. رز می گوید

  سلام
  من یک تازه وارد هستم. توی کارگزاری مفید. الان توی پرتوی من کنار دو تا از سهم هایی که خریدم یه شکل شبیه خونه هست که روش میزنم مینویسه سود مجمع فلان قدر.
  میشه لطف کنین به من بگین این یعنی به من سود تعلق گرفته یا نه؟ و چطور باید دریافتش کنم. لطفا تا حد امکان با جزئیات بگین. ممنون از لطفتون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   اگر در زمان برگزاری مجمع شما سهامدار یک شرکت باشید سود به شما تعلق می گیرد. نحوه دریافت سود به این صورت است که باید به سایت کدال مراجعه کنید و اگهی پرداخت سود نقدی سهام را مشاهده کنید، در این اطلاعیه زمان و مکان پرداخت سود(بانک مورد نظر) مشخص شده است، با در دست داشتم مدارک شناسایی در بازه زمانی مشخص می توانید به بانک مراجعه و سود نقدی خود را دریافت کنید

 18. مهدی می گوید

  سلام با تشکراز مطاللب مفیدتان استاد فرضا من در تاریخ برگزاری مجمع شرکت xتعدادی سهام دارم و سود نقدی تصویب میشه و مثلا سود سهام من ۵ملیون میشه ولی من یک هفته بعد تصویب سود سهام و برگزاری مجمع سهام اون شرکت میفروشم یا بیشترشو میفروشم و تعداد کمی میمونه حالا زمان تقسیم سود به من سودی تعلق میگیره یا به تعدادسهامی که موقع تقسیم سود تو پرتفوی من ازاون شرکت باقی مونده سود میدن یعنی ملاک سهامداری در تاریخ برگزاری مجمع هست فقط یا باید تا تقسیم سود سهام نگه داشت ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   ملاک تعداد سهام شما در تاریخ مجمع است و بعد مجمع ملاک نیست .

  2. ایمان می گوید

   ممنون این سوال من هم بود

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.