آموزش نکات کلیدی معاملات آنلاین در بورس سهام ایران

5,589 بازدید
معاملات آنلاین سهام

آموزش معاملات آنلاین در بورس

از سال ۱۳۴۶ معاملات بازار بورس آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۵۷ با وقوع انقلاب اسلامی در ایران و پس از آن جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه ایران بازار بورس تعطیل شد و عملاً هیچ معامله‌ای در این دوره ۱۱ ساله انجام نمی‌شد. با پایان یافتن جنگ و آغاز دوران بازسازی در ایران، به تدریج زمینه معاملات در بازار بورس فراهم شد و از سال ۱۳۶۹ معاملات بازار بورس از سر گرفته شد. در سال ۱۳۸۴ با تصویب قانون بازار اوراق بهادار در مجلس شورای اسلامی به تدریج زمینه ورود اینترنت و انجام معاملات بازار بورس در بستر آن فراهم شد. تقریباً از سال ۱۳۸۶ به بعد تمامی کارگزاران مورد تائید سازمان بورس سامانه معاملاتی اینترنتی را تعبیه کردند و برای استفاده از سامانه نیازمند انجام آزمون معاملات آنلاین در بورس و داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم بود. یکی از امکانات سامانه معاملات آنلاین در بورس ، بهره‌مندی از قسمت پیشرفته ارسال سفارش در سامانه معاملات آنلاین سهام در کارگزاری است که در این مقاله به تشریح کامل این قسمت مهم می‌پردازیم. لازم به ذکر است که برای تشریح قسمت پیشرفته معاملات، از سامانه معاملات تدبیر کمک می‌گیریم ولی تمامی توضیحات ارائه‌شده در سایر سامانه‌های معاملاتی یکسان است.

★ خرید و فروش سهام در سامانه معاملات آنلاین

فرض کنید که شما می‌خواهید ۱۰۰۰ سهم شرکت ایران خودرو را در قیمت ۴۰۰۰ ریال خرید نمایید. برای این منظور پس از ورود به حساب کاربری خود بر روی قسمت ارسال سفارش در سمت چپ تصویر کلیک نمایید.

معاملات آنلاین در بورس سهام

پس از آن، پنجره زیر برای شما به نمایش درمی‌آید که در واقع همان پنجره ارسال سفارش هست. در قسمت نماد بایستی نماد شرکت ایران خودرو یعنی خودرو را بنویسید. در قسمت حجم عدد ۱۰۰۰ را نوشته و در قسمت قیمت عدد ۴۰۰۰ را درج می‌نمایید. به این ترتیب ۱۰۰۰ سهم خودرو در قیمت ۴۰۰۰ ریال برای شما در سامانه معاملات ثبت خواهد شد و اینکه این سهم در این شرایط به شما تعلق بگیرد بستگی به شرایط عرضه و تقاضا دارد. لازم به ذکر است که برای ثبت درخواست فوق نیازمند مبلغی بیش از ۴ میلیون ریال هستید زیرا بابت انجام معامله فوق مبلغی تحت عنوان کارمزد معاملات کسر می‌گردد. هم‌چنین در صورتی که شما بخواهید تعداد ۱۲۰ هزار سهم ایران خودرو را خریداری کنید با توجه به اینکه طبق نظر سازمان بورس آستانه حجم سفارش برای نماد خودرو بین یک سهم تا ۱۰۰ هزار سهم هست بنابراین شما بایستی در یک نوبت ۱۰۰ هزار سهم و در نوبت دوم ۲۰ هزار سهم را ثبت نمایید.

معاملات آنلاین در بورس ایران

حال که با شیوه ثبت سفارش به صورت اجمالی آشنا شدید می‌خواهیم در رابطه با قسمت پیشرفته سامانه معاملات آنلاین در بورس که با زدن تیک پیشرفته برای شما به نمایش درمی‌آید مطالبی را ارائه کنیم.

★ قسمت پیشرفته سامانه ارسال سفارش معاملات آنلاین در بورس

در قسمت ارسال سفارش با زدن تیک پیشرفته محیط زیر برای شما به نمایش درمی‌آید.

آموزش معاملات آنلاین در بورس

همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید چهار گزینه برای شما به نمایش درمی‌آید که به ترتیب نوع سفارش، حداقل حجم، حجم نمایشی و اعتبار سفارش است که به جز گزینه اول هر کدام از آن‌ها می‌تواند متناسب با سلیقه و استراتژی شما از اهمیت زیادی برخوردار باشد. نوع سفارش در حال حاضر تنها به صورت سفارش محدود است و با توجه به اینکه گزینه‌های دیگری در حال حاضر برای آن فعال نیست در نتیجه به تشریح بیشتر آن نمی‌پردازیم.

گزینه حداقل حجم به این معنا است که برای اجرای سفارش شما در یک نوبت معاملاتی چه تعداد سهام عرضه یا تقاضا شود تا درخواست شما ثبت شود. برای مثال فرض کنید که شما تعداد ۳۰۰۰ سهم ایران خودرو را در قیمت ۳۹۰۰ ریال درخواست خرید داده‌اید. از طرفی شما حداقل حجم را نیز معادل ۱۰۰۰ تعریف می‌کنید. در نتیجه دو حالت اتفاق خواهد افتاد: اگر در یک نوبت بیش از ۱۰۰۰ یا بیش‌تر از آن از سهم خودرو عرضه شود برای شما خرید انجام خواهد شد در حالی که اگر در سمت عرضه، فقط ۹۰۰ سهم به قیمت ۳۹۰۰ ریال وجود داشته باشد معامله برای شما انجام نخواهد پذیرفت در حالی که اگر حداقل حجم را خالی بگذارید و عددی برای آن ننویسید آنگاه بدون توجه به حجم ارائه‌شده، هر تعداد از سهام ایران خودرو در قیمت ۳۹۰۰ ریال عرضه گردد برای شما خرید انجام خواهد شد( از یک سهم تا ۳۰۰۰ سهم که سقف درخواست شما است).

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  میخواهم در بورس سرمایه گذاری کنم اما نمی دانم چه کار باید بکنم؟!

★ قانون حجم نمایشی معاملات آنلاین در بورس

طبق قانون بازار بورس شما در زمان ارسال سفارش معاملاتی، می‌توانید تا حداکثر ۷۰ درصد از حجم خود را در تابلوی معاملات مخفی کنید تا سایر معامله گران آن را نبینند. برای مثال فرض کنید که شما می‌خواهید ۳۰ هزار سهم ایران خودرو را خریداری نمایید. حال با توجه به اهداف مختلفی که ممکن است شما داشته باشید نمی‌خواهید تمام ۳۰ هزار سهم سفارش شما در تابلوی معاملات نمایش داده شود. بنابراین طبق قانون شما حداکثر تا ۲۱ هزار سهم خود معادل ۷۰ درصد سفارش خود را می‌توانید مخفی نمایید و به این ترتیب در تابلوی معاملات تنها ۹۰۰۰ سهم در قیمت مدنظر شما نمایش داده خواهد شد. طبق قانون و در مثال ما نمی‌توانید بیش از ۲۱ هزار سهم را مخفی نمایید. بنابراین در صورتی که می‌خواهید از تمام ۷۰ درصد استفاده نمایید بایستی در قسمت حجم نمایشی عدد ۹۰۰۰ را وارد نمایید.

[su_quote]یک نکته را در رابطه با این قسمت مورد توجه قرار دهید. زمانی که صف خرید و صف فروش در سهمی وجود دارد، توصیه می‌شود که از حجم نمایشی استفاده نکنید زیرا آن قسمت از سفارش شما که مخفی می‌شود در آخر صف قرار می‌گیرد. بنابراین اگر شما به دنبال فروش سهام یا خرید سهام در اولویت اول هستید، انجام این کار به هدف و برنامه شما آسیب می‌رساند اما اگر در قیمتی خاص و معمولاً به صورت سنگین خواهان خرید یا فروش یک سهم هستید و نمی‌خواهید این قیمت در تابلوی معاملات عیان شود و افراد مختلف در آن قیمت سفارش‌های سنگین نگذارند استفاده از حجم نمایشی می‌تواند گزینه ایده آل و جذابی به شما برود.[/su_quote]

★ اعتبار سفارش در معاملات آنلاین

اعتبار سفارش به معنی مدت زمانی است که سفارش ثبت‌شده در سامانه معاملات آنلاین در بورس باقی بماند مشروط بر آنکه معامله‌ای انجام نشود و ۵ گزینه دارد: روز، اعتبار تا تاریخ، اعتبار تا لغو، انجام و حذف و جلسه معاملاتی. حال به تشریح هر کدام از گزینه‌های مذکور می‌پردازیم.

اعتبار سفارش روز: در این حالت چنانچه سفارش ثبت‌شده شما تا پایان روز معاملاتی جاری یعنی ساعت ۱۲:۳۰(لازم به ذکر است که در تاریخ نگارش این مقاله ساعت معاملات در بازار بورس از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ است) انجام نشود آنگاه آن سفارش از سامانه معاملات حذف خواهد شد و آن سفارش در روزهای معاملاتی بعدی نمایش داده نخواهد شد. چنانچه شما از قسمت پیشرفته سامانه معاملات استفاده نکنید تمامی سفارش‌های ارسالی توسط شما در قالب سفارش روز تعریف می‌شود. بنابراین اگر برنامه خاصی در رابطه با تعیین نوع اعتبار سفارش ندارید نیازی به تعریف نوع اعتبار سفارش نیست.

اعتبار تا تاریخ: در صورتی که شما بخواهید سفارش خرید یا فروش خود را تا تاریخ مشخصی نگهدارید بایستی از اعتبار سفارش تا تاریخ مدنظر خود بهره ببرید. با انتخاب گزینه اعتبار تا تاریخ, در پایین قسمت نوع اعتبار پنجره انتخاب تاریخ فعال می‌شود و تا زمانی که تاریخ توسط شما تعیین نشود درخواست شما ثبت نخواهد شد.

معتبر تا لغو: زمانی که طبق تحلیل خود, معتقدید که سهم فقط در یک قیمت خاص بایستی خریداری یا فروخته شود( حتی حاضر نیستید تا یک ریال هم جابه‌جا کنید) در این صورت می‌توانید از گزینه اعتبار تا لغو بهره ببرید. این گزینه به این معنا است که سفارش ثبت‌شده شما تنها در دو حالت از صحه نمایش حذف خواهد شد: یا معامله انجام بپذیرد و یا سفارش ثبت‌شده مستقیماً توسط شما حذف گردد. در خارج از این دو حالت سفارش شما در تمامی ایام در سامانه معاملاتی خودتان قابل‌رؤیت است. توجه فرمایید که قیمت ثبت‌شده توسط شما تنها باید در بازه قیمتی مجاز آن روز تعریف گردد. برای مثال تحلیل شما بر این است که یک سهم در قیمت ۱۰۰۰ ریال باید خریداری شود در حالی که محدوده مجاز ارسال سفارش در روز جاری بین ۱۰۴۵ تا ۱۱۵۵ است. بنابراین طبق تحلیل شما در روز جاری نمی‌توانید سفارش خود را ثبت نمایید. ضمناً اگر از این گزینه جهت ثبت سفارش استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که در ایامی که نماد بسته می‌شود امکان حذف سفارش را نخواهید داشت.

انجام و حذف: در این حالت سیستم بررسی می‌کند که در قیمت مدنظر شما عرضه یا تقاضایی وجود دارد یا خیر. اگر موجود بود دقیقا به اندازه حجم عرضه یا تقاضا شده سفارش انجام شده و باقی سفارش از سامانه معاملات حذف می‌گردد. برای مثال فرض کنید که شما خواهان خرید ۱۰ هزار سهم سایپا در قیمت ۱۲۵۰ ریال هستید و نوع سفارش خود را انجام و حذف انتخاب کرده‌اید. در زمان ثبت سفارش توسط شما تنها ۵ هزار سهم سایپا در قیمت ۱۲۵۰ ریال عرضه شده است. در نتیجه ۵ هزار سهم برای شما خریداری می‌شود و ۵ هزار سهم باقیمانده از سامانه حذف می‌گردد. لازم به ذکر است که در مثال اخیر اگر اعتبار سفارش روز بود سفارش شما در سامانه باقی می‌ماند و حجم انجام‌شده را ۵۰۰۰ و حجم باقیمانده را ۵۰۰۰ سهم نمایش می‌داد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  آموزش خرید و فروش سهام در بورس

⓹ جلسه معاملاتی: از آنجایی که جلسه معاملاتی در بازار بورس ایران معادل یک روز کاری در بورس یعنی از ۹ تا ۱۲:۳۰ است در نتیجه با انتخاب گزینه جلسه معاملاتی عملاً مشابه اعتبار سفارش به صورت روز رفتار خواهد شد.

این گزینه ها صرفاً مختص معاملات آنلاین در بورس نیست بلکه در ارسال سفارش به روش های دیگر از جمله حضوری و تلفنی و … این گزینه ها نیز وجود دارد.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *