همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت های بورسی

31,060 بازدید

همیشه مجامع شرکت های بورسی برای سرمایه گذاران تازه وارد به بورس ابهاماتی را به همراه دارد و سهامداران تازه کار باید برای به دست آوردن اطلاعات درباره  مجامع شرکت ها این اطلاعات را به صورت جسته و گریخته از منابع مختلف پیدا کنند.سهامداران تازه وارد به بورس که تجربه شرکت در مجامع را ندارند زمانی که فصل مجامع شرکتها فرا می رسد با ابهامات زیادی مثل وضعیت نماد در هنگام مجمع،وضعیت قیمت سهم قبل و یعد از مجمع،اتفاقاتی که درمجامع می افتد و … مواجه می شوند . و یا تفاوت مجمع عمومی عادی و فوق العاده برای بسیاری از عزیزان سوال است .به همین دلیل تصمیم گرفنیم در این مقاله اطلاعات مفید در ارتباط با مجامع شرکت ها را به شکل ساده و کاربردی در اختیار شما قرار دهیم،در این پست در مورد مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده توضیحاتی در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم .

مجمع شرکت چیست

اگر بخواهیم یک تعریف مختصر و ساده از مجمع داشته باشیم می توان گفت که به هر گونه گردهمایی سهامداران و مدیران یک شرکت سهامی به منظور تعیین وضعیت شرکت و تصمیم گیری در خصوص شرکت و فعالیت های آن ، مجمع گفته می شود.به عبارت دیگر به تجمع صاحبان سهام شرکتها به منظور اتخاذ تصمیماتی که معمولا منجر به ایجاد منافعی برای آنها و شرکت می شود مجمع گفته می شود.

در ادامه این مطلب درباره اتفاقاتی که برای وضعیت معاملاتی سهم،قیمت سهم،سود سهم قبل و بعد از برگزاری مجمع شرکتهای بورسی برای سهامدار می افتد توضیح خواهیم داد.اما قبل از آن بد نیست که آشنایی مختصری با انواع مجامع شرکت ها داشته باشید.

انواع مجامع شرکت ها

مجمع عمومی عادی سالیانه

مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت های مالی شرکت،رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و همچنین تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهامداران تشکیل می شود.این مجمع با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران شرکت رسمیت می یابد و ۱ بار در سال برگزار می شود.طبق قانون تجارت ایران شرکت های سهامی موظف هستند که مجمع عمومی عادی سالیانه خود را حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی خود برگزار نمایند.در نتیجه از آنجایی که سال مالی اکثر شرکت های بورسی پایان اسفندماه است،اکثر مجامع شرکت ها در خرداد و تیرماه برگزار می شود.

مجمع عمومی فوق العاده

نحوه برگزاری مجمع عمومی فوق العاده نیز تقریبا شبیه به مجمع عمومی عادی است ، با این تفاوت که در آن موضوعاتی از قبیل تغییر اساسنامه شرکت،کاهش و افزایش شرکت و یا انحلال شرکت مورد تصمیم گیری قرار می گیرد .برای آشنایی بیشتر با مجامع شرکت ها نیز می توانید از دوره ورود به دنیای بورس در ۳ روز کمک بگیرید.

قبل از برگزاری مجامع شرکت ها چه اتفاقی می افتد و ما چگونه از آن مطلع شویم؟

جهت تصمیم گیری بهتر سهامداران برای شرکت و یا عدم شرکت در مجمع، ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع،صورتهای مالی سالانه حسابرسی شده شرکت به همراه کلیه یادداشت های پیوست آن و همچنین گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت و آگهی دعوت به مجمع در اختیار سهامداران قرار می گیرد که این گزارش ها از طریق سایت کدال (codal.ir) در دسترس همه قرار می گیرند.همچنین جدول زمانبندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی توسط هیئت مدیره نیز قبل از برگزاری مجمع در سامانه کدال اطلاع رسانی می شود.

ضمنا شرکت ها موظف هستند که زمان،تاریخ،محل تشکیل و دستورجلسه مجامع عمومی خود را حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع افشا نمایند که این اطلاعات نیز در سایت کدال،روزنامه رسمی شرکت و همچنین سایت اینترنتی شرکت اطلاع رسانی می شود.هر فردی که در تاریخ برگزاری مجمع شرکت سهامدار باشد ،می تواند در مجمع شرکت حضور داشته باشد.

نکات مهمی که در رابطه با مجامع شرکت ها باید بدانیم

 • معمولا ۲ روز (روز کاری) قبل از برگزاری مجمع شرکت نماد معاملاتی آن شرکت در تابلوی بورس متوقف خواهد  و دیگر قابل معامله نخواهد بود ، پس اگر قصد شرکت در مجمع را ندارید باید سهام خود را قبل از آن بفروشید.
 • تصمیماتی که در مجامع شرکت های بورسی گرفته خواهد شد (از قبیل تقسیم سود نقدی و یا افزایش سرمایه) مشمول تمام افرادی که در این تاریخ سهامدار شرکت هستند خواهد شد.
 • ۲ روز بعد از برگزاری مجمع شرکت،نماد معاملاتی آن شرکت بازگشایی خواهد شد.همانطور که گفته شد تصمیماتی که در مجمع گرفته می شود مشمول افرادی خواهد شد که در تاریخ برگزاری مجمع سهامدار شرکت بوده اند.پس اگر شما بعد از بازگشایی نماد،سهام خود را بفروشید همچنان مشمول تصمیماتی هستید که در مجمع گرفته شده.مثلا شما در مجمع شرکتی سهامدار آن شرکت هستید و شرکت در مجمع خود ۱۰۰ تومان سود نقدی تصویب می کند و شما نیز روز بعد از بازگشایی نماد،سهام خود را به فرد دیگری می فروشید.این ۱۰۰ تومان سود در هرزمانی که پرداخت شود متعلق به شما خواهد بود نه به فردی که سهام را روز بعد از مجمع از شما خریداری کرده است.
 • در صورتی که در مجامع شرکت های بورسی سود نقدی تصویب شود،معمولا در روز بازگشایی نماد پس از مجمع این سود از قیمت قبل از مجمع سهم کسر می شود و قیمت تئوریک سهم در هنگام بازگشایی برابر خواهد بود با قیمت روز قبل از مجمع منهای سود تقسیمی تصویب شده در مجمع.حال ممکن است این قیمت به دلیل عرضه و تقاضا ، در زمان بازگشایی متفاوت با فرمولی که گفته شد باشد.
 • طبق قانون تجارت شرکت ها تا ۸ ماه پس از تاریخ برگزاری مجمع فرصت دارند که سود نقدی را بین سهامداران توزیع کنند.برخی شرکت ها خیلی زود سود نقدی را بین سهامداران تقسیم می کنند و برخی دیگر تا آخرین مهلتی که دارند این سود را پرداخت نمی کنند.پس باید دقت داشته باشید که قبل از برگزاری مجمع آگهی زمانبندی پرداخت سود را مطالعه کنید تا با توجه به اینکه قیمت تئوریک سهم شما هم در روز بعد از بازگشایی سهم طبق مثال قبلی محاسبه می شود، بهتر بتوانید در مورد شرکت یا عدم شرکت در مجمع تصمیم گیری کنید.
 • اگر سود نقدی تقسیمی شرکت در مجامع شرکت های بورسی شامل شما شود و در تاریخ معین شده آن را از شرکت دریافت نکنید،شما همچنان این سود را از شرکت طلبکار هستید و حتی اگر چند سال بعد به شرکت مراجعه کنید می توانید آن سود را دریافت کنید.
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  انواع شاخص های بورس چیست و چه کاربردهایی در بازار بورس دارند؟

تاریخ برگزاری مجامع بورسی را می توانید از این لینک در سایت رادیو سهام ببینید

دانلود و مشاهده ویدئو صفر تا صد آموزش مجامع ( بخشی از بسته آموزشی تحلیل بنیادی )

download

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

یک دیدگاه

 1. رض احمدی

  در زمان زیان تکلیف Dps چیست؟

  پاسخ
  1. پیمان باغچه سرا

   سود سهام پرداختنی یا DPS قسمتی از سود حاصل شده شرکت است که در مجمع تصویب شده و به سهامداران پرداخت می شود.پس در صورتی که شرکت زیانده باشد عملا سودی نداشته است که بخواهد قسمتی از آن را بین سهامداران تقسیم کند.به غیر از یک استثنا که در صورتی که شرکت در یک سال مالی زیان داشته باشد ولی سود انباشته از سال های قبل داشته باشد،می تواند با تصویب مجمع قسمتی از آن سود انباشته را بین سهامداران تقسیم کند.

   پاسخ
 2. رضا رحیمی

  thank you

  پاسخ
 3. محمدمحسن ذنوبی

  خوب است به شرط آنکه تداوم داشته باشد .
  با احترام و سپاس فراوان

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *