همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت‌ های بورسی

همیشه مجامع شرکت‌های بورسی برای سرمایه گذاران تازه وارد به بورس ابهاماتی را به همراه دارند. سهام‌داران تازه کار باید برای به دست آوردن اطلاعات درباره مجامع شرکت‌ها منابع مختلف را زیرورو کنند تا شاید چیزی دستگیرشان شود. زمانی که فصل مجامع شرکت‌ها فرا می‌رسد سهام‌داران تازه وارد به بورس که تجربه شرکت در مجامع را ندارند با ابهامات زیادی مثل وضعیت نماد در هنگام مجمع، وضعیت قیمت سهم قبل و بعد از مجمع، اتفاقاتی که در مجامع می‌افتد و غیره مواجه می‌شوند. حتی تفاوت مجمع عمومی عادی و فوق العاده نیز برای بسیاری از عزیزان جای سوال دارد. در این مقاله از وبلاگ خانه سرمایه به سراغ مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده شرکت‌ها می‌رویم و سعی می‌کنیم تا اطلاعات موجود را تا حد ممکن در قالبی ساده و کاربردی به شما ارائه دهیم.

منظور از مجمع شرکت چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف مختصر و ساده از مجمع داشته باشیم می‌توانیم این گونه بگوییم که به هر گونه گردهمایی سهام‌داران و مدیران یک شرکت سهامی که به منظور تعیین وضعیت شرکت و تصمیم گیری در خصوص فعالیت‌های آن شکل می‌گیرد، مجمع گفته می‌شود. شرکت در این مجمع‌ها برای سهام‌داران و شرکت، منافعی را در بر دارد.

در ادامه این مطلب به سراغ اتفاقاتی می‌رویم که در صورت تشکیل مجمع‌ها برای وضعیت معاملاتی سهم، قیمت سهم و سود سهم می‌افتد. اما قبل از آن بد نیست که آشنایی مختصری با انواع مجامع شرکت‌ها داشته باشید.

شرکت‌ها چند نوع مجمع دارند؟

مجمع عمومی عادی سالیانه

مجمع عمومی عادی سالیانه با هدف رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و همچنین تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهام‌داران تشکیل می‌شود. این مجمع با حضور حداقل بیش از نیمی از سهام‌داران شرکت رسمیت پیدا می‌کند و تنها یک بار در سال برگزار می‌شود. طبق قانون تجارت ایران شرکت‌های سهامی موظف هستند که مجمع عمومی عادی سالیانه خود را حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی‌شان برگزار کنند. در نتیجه از آنجایی که سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی پایان اسفند ماه است، اکثر مجامع شرکت‌ها نیز در خرداد و تیر ماه برگزار می‌شوند.

این مطلب را حتما بخوانید:  مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عادی سالیانه چیست؟

مجمع عمومی فوق العاده

نحوه برگزاری مجمع عمومی فوق العاده نیز تقریبا شبیه به مجمع عمومی عادی است با این تفاوت که در آن موضوع‌هایی مانند تغییر اساسنامه شرکت، کاهش و افزایش شرکت یا حتی انحلال شرکت مورد تصمیم گیری قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با مجامع شرکت‌ها می‌توانید از دوره ورود به دنیای بورس در ۳ روز کمک بگیرید.

چگونه سهام‌داران از تشکیل مجمع‌ها با خبر می‌شوند؟

معمولا ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع، صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده شرکت به همراه کلیه یادداشت‌های پیوست آن و همچنین گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت و آگهی دعوت به مجمع از طریق سایت کدال (codal.ir) در اختیار سهام‌داران قرار می‌گیرد تا با خاطری آسوده در مورد شرکت کردن یا غیبت در این جلسه، تصمیم گیری کنند. علاوه بر این، جدول زمان‌بندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی توسط هیئت مدیره نیز قبل از برگزاری مجمع در سامانه کدال اطلاع رسانی می‌شود.

ضمنا شرکت‌ها موظف هستند که زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستورجلسه مجامع عمومی خود را حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع افشا کنند که این اطلاعات نیز در سایت کدال، روزنامه رسمی شرکت و همچنین سایت اینترنتی شرکت اطلاع رسانی می‌شود. هر فردی که در تاریخ برگزاری مجمع شرکت سهام‌دار باشد، می‌تواند در مجمع شرکت کند.

نکته‌های مهم در مورد مجمع شرکت‌ها

 • معمولا ۲ روز کاری قبل از برگزاری مجمع شرکت، نماد معاملاتی آن در تابلوی بورس متوقف خواهد و دیگر قابل معامله نخواهد بود. پس اگر قصد ندارید تا در جلسه مجمع شرکت کنید باید سهام خود را قبل از آن بفروشید.
 • تصمیماتی که در مجامع شرکت‌های بورسی گرفته خواهد شد از قبیل تقسیم سود نقدی یا افزایش سرمایه، مشمول تمام افرادی که در این تاریخ سهام‌دار شرکت هستند خواهد شد.
 • ۲ روز بعد از برگزاری مجمع شرکت، نماد معاملاتی آن شرکت بازگشایی خواهد شد. همانطور که گفته شد تصمیماتی که در مجمع گرفته می‌شود مشمول افرادی خواهد شد که در تاریخ برگزاری مجمع، سهام‌دار شرکت بوده‌اند. پس اگر شما بعد از بازگشایی نماد، سهام خود را بفروشید همچنان مشمول تصمیماتی هستید که در مجمع گرفته شده است. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را روشن‌تر کنیم. تصور کنید که شرکت در مجمع خود ۱۰۰ تومان سود نقدی تصویب می‌کند و شما نیز روز بعد از بازگشایی نماد، سهام خود را به فرد دیگری می‌فروشید. این ۱۰۰ تومان سود در هر زمانی که پرداخت شود متعلق به شما خواهد بود نه به فردی که سهام را روز بعد از مجمع از شما خریداری کرده است.
 • اگر در مجامع شرکت‌های بورسی، سود نقدی تصویب شود، معمولا در روز بازگشایی نماد، این سود از قیمت قبل از مجمع سهم کسر می‌شود و قیمت تئوریک سهم در هنگام بازگشایی برابر خواهد بود با قیمت روز قبل از مجمع منهای سود تقسیمی تصویب شده در مجمع. ممکن است این قیمت به دلیل عرضه و تقاضا در زمان بازگشایی متفاوت با فرمولی که گفته شده باشد.
 • طبق قانون تجارت، شرکت‌ها تا ۸ ماه پس از تاریخ برگزاری مجمع فرصت دارند که سود نقدی را بین سهام‌داران توزیع کنند. برخی شرکت‌ها خیلی زود سود نقدی را بین سهام‌داران تقسیم می‌کنند و برخی دیگر تا آخرین مهلتی که دارند این سود را پرداخت نمی‌کنند. پس باید دقت داشته باشید که قبل از برگزاری مجمع آگهی زمان‌بندی پرداخت سود را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید در مورد شرکت یا عدم شرکت در مجمع تصمیم گیری کنید.
 • اگر سود نقدی تقسیمی شرکت در مجامع شرکت‌های بورسی شامل شما شود و در تاریخ معین شده آن را از شرکت دریافت نکنید، شما همچنان این سود را از شرکت طلبکار هستید؛ حتی اگر چند سال بعد هم به شرکت مراجعه کنید می‌توانید آن سود را دریافت کنید.
این مطلب را حتما بخوانید:  مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عادی سالیانه چیست؟

تاریخ برگزاری مجامع بورسی را می‌توانید از این لینک در سایت رادیو سهام ببینید.

دانلود و مشاهده ویدئو صفر تا صد آموزش مجامع ( بخشی از بسته آموزشی تحلیل بنیادی )

download

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.6 / 5. تعداد امتیاز: 7

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

239 دیدگاه
 1. mdt می گوید

  چه سایت خوبی دارین

  1. پشتیبان می گوید

   ممنون لطف دارین

 2. پارسا می گوید

  با سلام اگر شنبه مجمع باشد نماد کی بسته میشود

  1. پشتیبان می گوید

   سلام
   ۲روز قبل مجمع بسته می شود یعنی پایان معاملات ۲شنبه

 3. محسن صفری می گوید

  با درود
  بسیاری از خریداران خرد از روی بی اطلاعی یا کم بودن سود، برای دریافت به بانک مراجعه نمیکنند.این پولها در نهایت به کجا میره؟آیا به حساب شرکت بر می گرده؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این سود نزد شرکت و در ترازنامه قابل مشاهده است و هرگاه سهامدار از طریق امور سهام مطالبه حقوق خود را کند قابل واریز است

 4. اصغر می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  چرا بعضی از شرکت ها سود مجمع را دیر پرداخت میکنند؟؟؟ این پول ها بلوکه نمیشود تو مجمع؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   حداکثر مهلت پرداخت سود نقدی بر اساس قانون تجارت، ۸ ماه پس از برگزاری مجمع می‌باشد؛ اما زمان واریز سود در این بازه زمانی بر اساس سیاست شرکت‌ها متفاوت است.

 5. سروش می گوید

  سلام
  حکشتی بعد از رفتن به مجمع عمومی چند روز بعد نمادش باز میشه؟تعداد روز مهمه یا تعداد روز کاری؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۲روز بعد از مجمع نماد بازگشایی می شود

 6. محمود می گوید

  درود بر شما
  سهام بپاس و تاپیکو و کخاک و دحاوی خیلی وقته مجمع داشتن و هنوز باز نشدن علتش چی میتونه باشه تو کدال اطلاعیه جدید هم نزدن بابت بسته بودن

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   برای کسب اطلاعات دقیق در این زمینه، باید با بخش امور سهام شرکت‌های مذکور تماس بگیرید.

 7. م.ک می گوید

  سلام. امروز مجمع کسرام برای افزایش سرمایه به حد نصاب نرسید.این سهم کی باز میشه؟ چون تاریخ مجمع بعدی معلوم نیست ومن می‌خوام وارد سهم دیگه بشم راهش چیه .ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۲روز بعد از تاریخ مجمع بازگشایی می شود

 8. علی جاویدی می گوید

  سلام معمولا چند روز بعد از مجمع فوق العاده وتصویب افزایش سرمایه سهم باز میشود؟
  مثلا صبا ۱۲ شهریور بسته میشه چقدر طول میکشه باز بشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۲روزکاریبعد از مجمع بازگشایی می شود

 9. محمد می گوید

  آیا سابقه عرضه و تقاضای سه ماه کذشته یک نماد ، در تقاضا و عرضه نماد بعد از بازکشایی که بدون محدودیت نوسان خواهد بود تاثیرگذار است؟ و اینکه لطفا یکم توضیح بدید من این رو کامل بفهمم یا اکر مقاله ای در سایت هست بفرمایید بخونم خیلی گشتم کیج شدم ، بالاخره تاثیرات مثبت و منفی بر تقاضای یا عرضه بعد از بازکشایی یه چیزایی هست؟
  منت بر من می نهید اکر راهنمایی کامل کنید ، سپاس از زحماتتون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   خیر، کشف قیمت در مرحله بازگشایی صرفاً تابع فعل و انفعالات خریداران و فروشندگان است.
   عوامل مشخص و دقیقی نمی‌توان ذکر کرد. به طور کلی روند قیمت و عرضه و تقاضای یک سهم در بازار بورس از عوامل مختلفی نظیر وضعیت بنیادی، اخبار افزایش سرمایه، طرح‌های توسعه‌ای، عرضه اولیه زیرمجموعه‌ها، اقتصادی، سیاسی و… تأثیر می‌پذیرد.

 10. محمد می گوید

  لطفا سوال من رو جواب بدید ، بعد از بازکشایی یک نماد بدون محدودیت نوسان جه بارامترهایی باعث که یهو سهم در یک روز ۱۰۰% قیمتش افزایش زیدا میکنه؟ و سوال دیکر اینکه من اکر اون سهم رو بخرم قبل متوقف شدن و بعد بازکشایی افزایش ۱۰۰% بر فرض بکنه قیمتش من منتفع هستم دیکه؟!

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   افزایش قیمت بر اساس عرضه و تقاضا در زمان کشف قیمت اعمال می‌شود، اما می‌تواند دلایل بنیادی مختلفی داشته باشد.
   بله سود حاصله متعلق به شما خواهد بود.

 11. Mehdi می گوید

  سلام
  من سهم ولیز رو دارم و شنبه افزایش سرمایه داره
  ۲ روز بعد با محدودیت دامنه نوسان باز میشه یا محدودیت نداره ؟
  ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   سلام
   معمولا بعد از مجمع فوق العاده که در اون میزان افزایش سرمایه تایید میشه سهم بین ۲۵-۶۰ روز بسته میشه و بعد از اون بدون دامنه نوسان سهم باز میشه

 12. علیرضا می گوید

  سلام
  من در خصوص آزاد سازی سهام عدالت روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم و پیامکی از طرف شرکت سرمایه گذاری استانی برای من ارسال شده و گفته برای حضور در مجمع عمومی شرکت باید در سامانه سجام ثبت نام کنید.
  می خواستم بدونم که آیا من باید حتما در مجمع عمومی شرکت کنم یا خیر؟
  با تشکر

  1. علیرضا می گوید

   و همچنین اگر اطلاع دارید ثبت نام در سامانه سجام برای کسانی که روش غیر مستقیم رو در خصوص سهام عدالت انتخاب کرده اند اجباریه یا خیر؟؟

   ممنون از سایت خوبتون

   1. خانه سرمایه می گوید

    باسلام دوست عزیز
    بله باید کدبورسی داشته بشید

  2. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر اجباری برای حضور نیست

 13. Afshin می گوید

  با عرض سلام،یسوال دارم اینه که سهمی که ب مجمع سالانه میره،و سود تقسیم میکنه اون سود از قیمت سهم کم میشه بعد از بازگشایی؟؟اگه کم بشه این دیگه اسمش ک تقسیم سود نمیشه از خودمون الان بگیرن هشت ماه بعد بهمون همونو برگردونن.لطفا اینو واسم روشن کنید.خسته نباشید

  1. خانه سرمایه می گوید
 14. حمید رضا حسین پور می گوید

  سلام خسته نباشید
  ایا سود مجمع به ازای هر یک سهم می باشد؟
  مثلا خگستر اعلام کرد ۳۰۰۰ ریال
  یا غسالم اعلام کرو ۲۴۰۰۰ریال برای هر تعداد سهم دادیم مباشد یا هر یک سهم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درسایت کدال آمده است
   خگستر: سود نقدی هر سهم (ریال) ۲
   غسالم: سود نقدی هر سهم (ریال) ۱۲

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این ویدیو ۱۰ دقیقه‌ای مهم را همین حالا ببینید! مشاهده ویدیو