امکانات نرم افزار مفیدتریدر در نمودارهای قیمتی سهام

امکانات نرم افزار مفیدتریدر در نمودارهای قیمتی سهام بورسی

نرم افزار مفید تریدر(متاتریدر) یا MofidTrader 5 که کارگزاری مفید آن را در اختیار سرمایه گذاران بازار بورس قرار داده است یکی از پر کاربردترین و در دسترس ترین نرم افزارهای رایگان تحلیل بورس ایران است. امکانات نرم افزار مفیدتریدر در نمودارهای قیمتی سهام متعدد و زیاد هستند که پس از آموزش نصب مفیدتریدر ، در این مقاله به بررسی گزینه ویژگی ها (Properties) این نرم افزار خواهیم پرداخت.

آموزش پنجره ویژگی‌ها در مفیدتریدر

یکی از مهمترین امکانات نرم افزار مفیدتریدر تغییر ظاهر نمودار است که برای انجام آن، بر روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه properties(ویژگی‌ها) را بزنید یا از طریق منوی نمودارها در بالای نرم‌افزار گزینهٔ ویژگی‌ها را کلیک کنید.

همان‌طور که می‌بینید کلید میانبر این گزینه f8 می‌باشد.

 امکانات نرم افزار مفیدتریدر در نمودارهای قیمتی سهام بورس تهران

سه سربرگ عمومی، نمایش و رنگ‌ها در بالای این قسمت قرار دارد.

سربرگ عمومی

 

در قسمت اول سه گزینه نمودار میله‌ای، شمعی و خطی وجود دارد که انتخاب هرکدام از این‌ها نمودار قیمت به این سه شکل درخواهد آمد. در شکل زیر ظاهر نمودار در هر یک از حالات می‌بینید.

خطی شمعی میله‌ای

 

نمودار پیش‌زمینه: با فعال کردن این گزینه نمودار در جلوی ابزارهای تحلیلی قرار خواهد گرفت. گزینه انتقال نمودار اسکرول خودکار قابلیت جابه‌جایی نمودار را به چپ و راست فراهم می‌کند. گزینه مقیاس ثابت یک‌به‌یک و مقیاس ثابت هم بهتر است غیرفعال باشد. در بعضی مواقع خاص که قصد دارید بازه قیمتی خاصی را موردتوجه قرار دهید، این گزینه را می‌توانید فعال کنید.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  دانلود نرم افزار مفید تریدر و آموزش نصب آن

سربرگ نمایش

 

در سربرگ نمایش نیز هرکدام از موارد را قصد دارید بر روی صفحه‌نمایش دهید آن را فعال کنید. مثلاً گزینه اول نمایش ohlc است. با فعال کردن این آیتم قیمت‌های باز، بسته، بالا و پایین سهم را در بالای نمودار نشان می‌دهد.

امکانات نرم افزار مفیدتریدر در نمودارهای قیمتی سهام بازار ایران

بهتر است جهت خلوت نشان دادن نمودار فقط سه گزینه مشخص‌شده در تصویر بالا فعال باشند و بقیهٔ پارامترها بسته به نیاز خود فعال کند.

  سربرگ رنگ‌ها

سربرگ آخر مربوط به رنگ‌ها می‌باشد در این قسمت که از امکانات نرم افزار مفیدتریدر هست نیز می‌توانید رنگ‌های اجزا مختلف نمودار ازجمله پس‌زمینه، شمع‌ها، میله‌ها و …. به رنگ دلخواه تغییر دهید. در قسمت پایین نمودار لیستی از نمادهایی که شما قبلاً استفاده کردید، قرار دارد و با کلیک کردن بر روی هرکدام از آن‌ها نمودار سهم موردنظرتان ظاهر می‌شود.

در بالای نام نمادها تاریخ شمسی و میلادی نمایش داده‌شده است که با اسکرول کردن نمودار می‌توانند تاریخ هر قسمت از نمودار را مشخص کنید.

امکانات نرم افزار مفیدتریدر در نمودارهای قیمتی سهام بورس

در ادامه مبحث امکانات نرم افزار مفیدتریدر لازم است اجزای نوارابزار بالای نمودار را معرفی کنیم.

از این ابزار جهت کوچک و بزرگ کردن نمودار بهره می‌بریم.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  آموزش منوی insert در نرم افزار مفید تریدر

این ابزار قابلیت دیده شدن چند نمودار را در یک قاب فراهم می‌کند.

از این ابزار جهت تنظیم جهت نمودار استفاده می‌کنند.

از این دو به‌عنوان نشانگر نمودار استفاده می‌کنند.

جهت خط عمودی، خط افقی، خط روند و خط موازی از این ابزار استفاده می‌کنیم.

این ابزار جهت رسم خطوط فیبوناچی می‌باشد.

درج تکست یا نوشته بر روی نمودار با این ابزار انجام می‌شود.

برای رسم پیکان از این ابزار استفاده می‌کنیم.

جهت تغییر نمودار به میله‌ای، شمعی و خطی از این ابزار استفاده می‌کنیم (از چپ به راست).

 

ویدیو مرتبط با بخش امکانات نرم افزار مفیدتریدر

2 دیدگاه
 1. YGNH می گوید

  چطورتنظیمات تقویم شمسی تو مفیدداشته باشیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   ابتدا از منو insert بر روی گزینه indicators رفته سپس از منوی کشویی باز شده بر روی گزینه Custom رفته و سپس بر روی گزینه آخر یعنی PersianCalendar کلیک نمایید.
   در پنجره باز شده تب Inputs را انتخاب نموده و از بخش TextColor رنگ مورد نظر را روی Black انتخاب می نماییم.دلیل تغییر رنگ این است که در نرم افزار نشان داده شود در صورتی که رنگ را تغییر ندهید نمی توانید تاریخ را مشاهده نمایید.سپس بر روی دکمه Ok کلیک نمایید.پس از انتخاب رنگ روی محور زمان تاریخ شمسی اضافه خواهد شد.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.