چگونه هزینه های اضافی را کنترل کنیم

270 بازدید
هزینه های اضافی

در سال ۲۰۰۷ همراه با رکود اقتصادی، رئیس جمهور جورج دبلیو بوش مشاوره ای را به همتایان آمریکایی خود ارائه داد: «بیشتر خرید کنید!» و به این ترتیب هزینه های اضافی را روی دست مردم آمریکا قرار داد.

رفتارهای زیادی وجود دارد که همه ما در برخی شرایط از خود بروز می دهیم. اما خرید بی رویه در زمره این رفتارها قرار نمی گیرد. در عین حال بسیاری از ما نیز به راحتی از مشاوره «خرید بیشتر» پیروی می کنیم.

هنگامی که ما وارد مغازه ای می شویم که اجناس هیجان انگیز دارد، در بسیاری از مواقع نمی توانیم خودمان را کنترل کنیم. در واقع ۶ تا ۷ درصد از مردم جهان به عنوان خریداران اجباری شناخته می شوند. در یک بررسی ۲۰ ساله ای که روی مردم دنیا اغلب کشورها انجام شده است، به این نتیجه رسیده اند که بخش عظیمی از مردم به خرید کردن معتاد هستند!

کوروش اوتووری، نویسنده کتاب «درمان اضطراب پول» می گوید:

«ممکن است ما در هنگام خرید موارد غیر ضروری، احساس لذت بکنیم، اما این موضوع در بلندمدت عواقب فوق العاده بدی برای ما در پی خواهد داشت.»

یکی از عواقب خریدهای غیر ضروری رویه و هزینه های اضافی، بروز مشکلات مالی است که ممکن است برای ما پیش بیاید: بدهی های فراوان، حساب بانکی خالی، از دست دادن خانه و دارایی ها. شما باید بدانید که هر چقدر هم توانایی مالی داشته باشید، باز هم اجازه ندارید به طور بی رویه هزینه های اضافی را وارد زندگی تان کنید.

هزینه های اضافی ممکن است حساب بانکی شما را به خطر بیندازد. حتی اگر شما هوش مالی خوبی داشته باشید، باز هم خرید موارد غیر ضروری منجر به هدر رفتن بخشی از درآمد و زمان شما می شود.

هنگامی که شما از نظر مالی در محدودیت هستید، شاید صرف یک سری هزینه های اضافی به طور موقت احساس خوبی برای شما ایجاد کند، اما اغلب باعث استرس و اضطراب تان می شود. جالب تر اینجاست که حتی خود فروشندگان نیز گاهی در این چرخه خرید موارد غیر ضروری به دام می افتند و به همین دلیل احساس بدی را تجربه می کنند؛ ولی برای رفع این احساس بد به خرید بیشتر می پردازند.

آیا آمادگی متوقف کردن این خریدهای غیر ضروری و هزینه های اضافی را دارید؟!

هزینه های اضافی

اولین گام این است که بفهمید که چرا این کار را انجام می دهید. آیا تا به حال اقدام به خرید یک ژاکت ۳۰۰ هزار تومانی کرده اید، در حالی که بودجه کافی برای انجام این کار را نداشته اید؟!

در خانه سرمایه به سه دلیل احتمالی برای صرف هزینه های اضافی اشاره می کنیم:

ممکن است افراد برای تخلیه احساسات خود هزینه های اضافی را انجام دهند

برخی از مردم از خرید برای مقابله با احساس ترس، گناه، استرس و یا خستگی استفاده می کنند. برخی از مردم نیز کاملا بر اساس عادت این کار را انجام می دهند. گاهی اوقات شما بر اساس عادت همیشگی به خرید وسایل غیر ضروری روی می آورید. گاهی اوقات ما در هنگام خرید به هیچ عنوان به کارمان فکر نمی کنیم و به عبارت دیگر فقط به صورت فیزیکی در آن مکان حضور داریم.

 برای افزایش محبوبیت در اجتماع

این که شما بخواهید بر اساس مد خریدهای خود را انجام دهید، کار بسیار خوبی است؛ اما این که شما بخواهید بدون هیچ قید و شرطی هر چیزی که مد می شود را بخرید و آن را بپوشید به هیچ عنوان کار مناسب و عاقلانه ای نیست.

 گاهی افراد برای اثبات خود و یا دستیابی به موفقیت های بزرگتر این کار را انجام می دهند

البته شما باید این نکته را بدانید که به هیچ عنوان ارزش شما از روی ظاهر و پوششتان مشخص نخواهد شد.

۸ راه عملی برای مقابله با هزینه های اضافی

 به فروشگاه های مورد علاقه خود بروید ولی هیچ خریدی نکنید

هزینه های اضافی

شما باید بر روی کنترل احساسات و افکار خود تمرکز زیادی بکنید. هنگام خرید به این نکته فکر کنید که آیا واقعا به این جنس احتیاج دارید یا خیر. در صورت انجام این کار پس از گشت و گذار در فروشگاه متوجه خواهید شد که هیچ جنس ضروری برای خرید وجود ندارد.

یادتان باشد که توانایی نه گفتن به شما احساس قدرت می دهد. در این حالت شما به راحتی توانسته اید خود را کنترل کنید، پس احساس بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد. احساسی که در موارد بعدی نیز سعی در تکرار آن دارید.

 بررسی اجناسی که در خانه دارید

در ابتدا شما باید نگاهی به کمد لباس های خود بیندازید. تعداد اقلامی که شما هرگز از آن ها استفاده نکرده اید، چقدر است؟! چه چیزی باعث شد که شما این موارد را بخرید؟ و هم اکنون نسبت به آن ها چه احساسی دارید؟ آیا این خریدها نیازهای شما را برآورده کرده است؟ نسبت به این که شما لباس و زیورآلات بیشتری داشته باشید، چه احساسی دارید؟!

 سعی کنید در کمال آرامش خریدهای خود را انجام دهید

هنگامی که شما غمگین هستید و یا استرس دارید بهتر است از رفتن به فروشگاه و خرید کردن خودداری کنید. چرا که در این حال شما در حالت عادی قرار ندارید و ممکن است هزینه های اضافی انجام دهید.

به دنبال راه های دیگری برای پرورش نیازهای عاطفی خود باشید تا بتوانید به مقابله با هزینه های اضافی بپردازید. در چنین شرایطی بهتر است با یک دوست تماس بگیرید. هنگامی که شما از لحاظ روحی احساس خستگی می کنید، بهتر است به مطالعه یک کتاب جدید بپردازید، وقتی احساس عصبانیت می کنید، بهتر است کمی پیاده روی کنید.

 برای خرید کردن عجله نکنید

بهتر است قبل از خرید کمی صبر کنید و از خودتان بپرسید: آیا واقعا به این نیاز دارم؟ آیا می توانم هزینه های آن را تامین کنم؟ چند ساعت برای انجام این خرید باید کار کنم؟ پس از خرید این مورد من چه احساسی خواهم داشت؟ آیا در خانه فضای کافی برای نگهداری این مورد دارم؟

ما به طور مداوم تحت فشار رسانه های اجتماعی، تبلیغات و حتی دوستان خود هستیم. بنابراین در هنگام خرید باید کمی فکر کنیم تا بتوانیم به مقابله با هزینه های اضافی بپردازیم. همواره این نکته را به هاطر بسپارید که صبر کردن و ایجاد چنین مکثی در هنگام خرید می تواند تغییرات بزرگی را در زندگی ‌مان به وجود آورد.

برای خرید موارد بزرگتر و ضروری تر بهتر است مکث بیشتری داشته باشید؛ مثلا در حدود چند هفته. شما باید خریدهای خود را اولویت بندی کنید تا از تهیه موارد غیر ضروری جلوگیری کنید.

 قبل از رفتن به فروشگاه لیست خرید تهیه کنید

هزینه های اضافی

اگر واقعا به کفش ورزشی جدید نیاز دارید، خوب به فروشگاه بروید و یک جفت بخرید. اما سعی کنید به هیچ عنوان بدون هدف به فروشگاه نروید. برای گذشتن از این مرحله هم می توانید به مورد ۴ مراجعه کنید.

 برای دو هفته، چیزی به جز غذا و ملزومات ضروری نخرید

این کار مانند رژیم گرفتن است، یعنی شما مواد غذایی مضر را از رژیم غذایی خود حذف می کنید. با انجام این کار به شما ثابت خواهد شد که بدون داشتن هزینه های اضافی نیز می توانید به زندگی خود ادامه دهید.

 روزانه از خودتان تشکر کنید

هر روز به دلیل سه کار خوبی که انجام داده اید از خودتان تشکر کنید، مانند نواختن پیانو، انجام حرکات یوگا و … وقتی شما کارهای خوب‌تان را به یاد می آورید، دیگر کمتر احساس نارضایتی خواهید کرد. قدردانی، نیازهای عاطفی شما را تا حدی برآورده می کند و مانع این می شود که برای احساس رضایت به خریدهای غیر ضروری و هزینه های اضافی روی آورید.

 پیگیری هزینه ها

هزینه های اضافی

شما باید در طی روز دقایقی را به بررسی هزینه های اضافی خود اختصاص دهید. در نظرسنجی اخیر که توسط Tiller Money انجام شد، ۷۹ درصد از مردم گفتند هنگامی که هزینه هایشان را پیگیری می کنند، راحت تر می توانند آن ها را کنترل نمایند.

اگر از نظر شما اجرای هر کدام از این روش ها سخت و غیر ممکن است و به هیچ طریقی نمی توانید هزینه های اضافی خود را کنترل کنید، باید به یک مشاور یا درمانگر مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.

منبع: https://www.lifehack.org/487978/8-ways-to-overcome-impulsive-spending

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *