خانه سرمایه

چگونه بدون پول ازدواج کنیم؟ ۱۳ راه کاربردی ازدواج بدون پول

ازدواج بدون پول شاید این روزها کمی غیرمعقول به‌نظر برسد؛ اما اگر به‌دقت به آن نگاه کنیم، چندان هم دور از عقل نیست. با توجه به اهمیتی که ازدواج در حفظ سلامت روح و جسم دارد، برای در امان ماندن یک جامعه از معضلات اجتماعی، یک امر ضروری است؛ اما یکی از موانع مهم برای ازدواج جوانان، نداشتن شرایط مناسب مالی است. بسیاری از جوانان ازدواج بدون پول را یک ریسک بزرگ می‌دانند که حاضر نیستند به هیچ قیمتی به آن دست بزنند. درحالی‌که می‌توان با کاهش توقعات و ترجیح خواسته‌های خود بر نظرات دیگران، یک ازدواج آسان و کم‌خرج را برای خود رقم زد. در ادامه قصد داریم به ارائه‌ی راه‌هایی برای ازدواج بدون پول بپردازیم.

۱۳ راه کاربردی ازدواج بدون پول

۱- برای ازدواج بدون پول شما در رأس هستید

ازدواج بدون پول

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود هزینه‌های ازدواج افزایش یابد، توجه بیش از حد به نظرات دیگران است. بسیاری از جوانانی که قصد ازدواج دارند، بیش از حد به نظرات دیگران اهمیت می‌دهند. برای مثال برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد که جشن خود را در یک سالن اشرافی برگزار کنند تا مورد تحسین اقوام و نزدیکان قرار بگیرند. ماشین عروسی آن‌ها یک خودروی آخرین سیستم گران‌قیمت باشد و یا سالن آرایش خود را از بین گران‌ترین سالن‌های زیبایی شهر انتخاب کنند. به‌طور کلی بسیاری از جوانان ازدواج خوب را ازدواجی می‌دانند که برای آن بهای زیادی صرف شده باشد. دلیل این موضوع توجه بیش‌ از حد به صحبت‌ها و نظریات دیگران است. درحالی‌که برای ازدواج بدون پول باید خواسته‌ها، توان مالی و خوشبختی خود را در اولویت قرارداد. درواقع زمان برگزاری جشن و تهیه‌ی وسایل موردنیاز برای زندگی، باید به میزان توان مالی و نیازهای خود توجه داشته باشید. شما با افراد زیادی در ارتباط هستید که هر یک سلیقه‌ی خاص خود را دارد. همچنین در بین اقوام، دوستان و آشنایان سلیقه‌های مختلفی وجود دارد. حتی اگر ازدواج شما با بالاترین هزینه‌ها همراه شود، بازهم قادر نیستید تمامی مهمانان یک جشن و یا اطرافیان خود را راضی نگه‌دارید؛ زیرا آن‌ها برحسب سلیقه‌ی خود اظهارنظر می‌کنند و میزان هزینه‌ها و بهایی را که شما برای برگزاری یک جشن و یا خرید لوازم زندگی کرده‌اید، در نظر نمی‌گیرند؛ بنابراین از فکر نظریات دیگران بیرون بیایید تا بتوانید هزینه‌های ازدواج را به‌خوبی مدیریت کنید.

۲- برخی از سنت‌ها را کنار بزنید

ازدواج بدون پول

برخی از سنت‌ها و رسوم قدیمی به هزینه‌های زیادی نیاز دارد. برای ازدواج بدون پول باید این سنت‌های پرهزینه را کنار بگذارید. برای مثال درگذشته رسم بر این بود که جشن عروسی در چند وعده برگزار می‌شد. این رسومات هزینه‌های سنگینی را به زوجین متحمل می‌کرد. برخی دیگر از رسومات به هدیه‌دادن و خرید لوازم غیرضروری اختصاص داشت. درحالی‌که اکنون بسیاری از این رسومات منسوخ شده‌اند. برای ازدواج بدون پول توصیه‌ می‌شود جشن را در یک شب و بدون در نظر گرفتن حاشیه‌ها برگزار کنید. یک عروسی عجیب و غریب باعث بدهکار شدن عروس و داماد می‌شود. حتی اگر در منطقه‌ی زندگی شما هنوز به رسومات گذشته پایبند هستند، شما ساختارشکنی کنید و تغییرات ساده‌ای در مراسمات ازدواج خود ایجاد کنید. درواقع ازدواج نیز مثل یک قرارداد ساده است که تنها مراسمات باعث افزایش هزینه‌های آن شده است. پس می‌توانید با حذف این مراسمات، ازدواج خود را ارزان کنید.

۳- محل برگزاری جشن را ارزان قیمت انتخاب کنید

ازدواج بدون پول

یکی دیگر از توصیه‌های مهم برای ازدواج بدون پول در نظر گرفتن محل برگزاری جشن در منطقه‌ی ارزان‌قیمت است. اول این‌که با توجه به تعداد مهمان‌های خود یک سالن پذیرایی را در نظر بگیرید. ممکن است برخی برای تعداد محدودی مهمان، یک سالن بزرگ در نظر بگیرند. در این صورت باید هزینه‌ی بیش‌تری را صرف کنند. اگر تعداد مهمان‌ها به‌طور دقیق در دسترس باشد، می‌توان متناسب با آن‌ها وسایل و مواد غذایی برای پذیرایی تهیه کرد. اگر مواد غذایی بیش‌ازحد باشد، باعث به هدر رفتن پول می‌شود. غذاهای رستوران بعد از یک روز قابل‌استفاده نیستند و به همین دلیل باید از قبل تعداد دقیق مهمان‌ها را داشته باشید. برای تعیین محل برگزاری جشن می‌توانید یک باغ یا محیط رایگان را در نظر بگیرید. سپس در آن صندلی بچینید و با کمترین هزینه، جشن خود را در آنجا برگزار کنید. برای مثال یک حیاط بزرگ هم می‌تواند مثل یک تالار پذیرایی باشد. به‌شرط این‌که آنجا را با کمک چراغ‌های رنگی، گلدان‌های طبیعی، موکت‌های رنگی و … زیباتر کنید. آنچه بیش‌تر از همه مهمان‌ها را راضی نگه می‌دارد، ارائه‌ی خدمات پذیرایی و شورِ و هیجان جشن است.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید؛  راز ثروت وارن بافت جوان چه بود و چگونه آن را به دست آورد؟

۴- خلاقیت به خرج دهید

ازدواج بدون پول

بسیاری از عروس و دامادها برای این‌که جشن عروسی آن‌ها بهتر از دیگران برگزار شود، حاضرند چند برابر هزینه‌های معمولی، پول خرج کنند. به‌عنوان مثال برای یک دسته‌گل که در حالت عادی با قیمت ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شوند، حاضرند ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. این در حالی است که بسیاری از فروشندگان نیز با توجه به نیاز عروس و دامادها، قیمت اجناس و خدمات خود را افزایش می‌دهند. برای این‌که گرفتار چنین مشکلاتی نشوید، بهتر است حداقل یک ماه قبل از عروسی برخی از نیازهای عروسی را با خلاقیت خود برطرف کنید. برای مثال ساخت یک دسته‌گل قبل از عروسی به کمی خلاقیت و ذوق هنری نیاز دارد. در مقابل به‌جای پرداخت مبالغ زیاد، تنها هزینه‌ی مواد اولیه‌ی آن را پرداخت می‌کنید. علاوه بر دسته‌گل، وسایل زیادی وجود دارد که می‌توانید با خلاقیت از قبل تهیه کنید تا مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا نشوید. حتی ‌می‌توانید از دوستان و خانواده‌ی خود نیز کمک بگیرید. شاید شما نتوانید یک دسته‌گل درست کنید، اما ممکن است در نزدیکی شما یک نفر بتواند این کار را به‌خوبی انجام دهد. حتی آن‌ها می‌توانند به شما ایده بدهند تا جشن را به نحو بهتر و آسان‌تری مدیریت کنید. برای مثال کارت‌های عروسی را خودتان طراحی کرده و روی آن گل‌های مصنوعی زیبا بچسبانید و از خانواده و دوستان کمک بگیرید. حتی می‌توانید با رومیزی‌های ساده، میزهای پذیرایی را تزئین کنید؛ بنابراین به اجاره‌ی یک تالار لوکس و گران‌قیمت نیاز ندارید.

۵- از خریدهای اضافه خودداری کنید

ازدواج بدون پول

یکی دیگر از توصیه‌های مهم برای ازدواج بدون پول خودداری از خریدهای اضافه است. خرید لباس عروسی به هزینه‌ی زیادی نیاز دارد. اگر به دنبال یک ازدواج آسان و بدون دردسر هستید، بهتر است به فکر کرایه‌ی لباس عروسی باشید. همچنین برخی از خریدهای اضافه و غیرضروری مثل خرید لباس و وسایل شخصی را به بعد از عروسی، موکول کنید و یا تعداد کمتری تهیه کنید. شاید نیاز باشد برخی از وسایل را از نزدیکان خود قرض بگیرید. برای مثال عروس به یک کیف و کفش سفیدرنگ نیاز دارد که اغلب بعد از عروسی هیچ استفاده‌ای ندارند. به‌جای خرید این دو وسیله‌ با قیمت بالا، می‌توانید آن‌ها را از دوستان یا نزدیکان خود قرض بگیرید.

۶- بودجه‌ی عروسی را از قبل مشخص کنید

ازدواج بدون پول

یکی از کارهای مهمی که قبل از برگزاری جشن عروسی باید در نظر بگیرید، نوشتن بودجه‌ی لازم برای برگزاری جشن عروسی است. شما با نوشتن هزینه‌ها و میزان توان مالی خود، آن‌ها را اولویت‌بندی می‌کنید. برخی از کارها و وسایل به هزینه‌ی بالایی نیاز دارد که قادر به پرداخت آن نیستید. از سوی دیگر نبود این خدمات و وسایل به ازدواج شما هیچ صدمه‌ای وارد نمی‌کند. بلکه فقط دورنمای آن را زیباتر نشان می‌دهد. با نوشتن بودجه و هزینه‌های موردنیاز، می‌توانید اولویت‌های خود را مشخص و هزینه های غیرضروری را حذف کنید.

۷- جهیزیه‌ی ساده تهیه کنید

ازدواج بدون پول

یکی دیگر از نیازهای اساسی برای ازدواج، تهیه‌ی جهیزیه است. هرچند نمی‌توان گفت با وسایل ابتدایی یک زندگی جدید تشکیل دهید، اما خرید برخی از وسایل نیز ضرورتی ندارد. این روزها وسایل جدید و لوکس زیادی در بازار موجود است. برخی از خانم‌ها تصور می‌کنند هر وسیله‌ای که در بازار وجود دارد و یا در فروشگاه‌های لوازم‌خانگی پیدا می‌شود، باید برای زندگی آینده تهیه شود. درحالی‌که بسیاری از این لوازم برای رستوران‌ها، فست‌فودها و یا سایر مکان‌ها کاربرد دارد. برای مثال خرید یک دستگاه سرخ‌کن گران‌قیمت یک هزینه‌ی غیرضروری است. این وسیله برای رستوران‌ها و فست‌فودها کاربرد بیش‌تری دارد. وسایل دیگری نیز وجود دارد که قبل از ازدواج خریداری می‌شود و پس از ازدواج با قیمت پایین فروخته می‌شوند. یکی از نکات مهم زمان تهیه‌ی جهیزیه، خرید وسایلی است که واقعاً به آن‌ها نیاز دارید. قبل از این‌که به خرید بروید یک لیست تهیه کنید و تمامی لوازمی که برای خانه‌داری و آشپزی به آن‌ها نیاز دارید، تهیه کنید. در این صورت از خرید وسایل غیرضروری خودداری می‌کنید. همچنین باید متراژ خانه‌ای را که باید در آن زندگی کنید، در نظر بگیرید. با خرید وسایل بیش از اندازه، به فضای زیادی برای نگهداری آن‌ها نیاز دارید. پس فقط برای چشم و هم‌چشمی بیش از حد جهیزیه تهیه نکنید؛ اما بعد از ازدواج به دلیل کمبود جا و یا غیرکاربردی بودن برخی از وسایل، مجبور به فروش آن‌ها با قیمت کمتر می‌شوید.

۸- خانه‌ای با متراژ کم تهیه کنید

ازدواج بدون پول

برای ازدواج بدون پول باید یک خانه با متراژ حداقل تهیه کنید. شما در ابتدای زندگی فقط دو نفر هستید که گاهی نیز باید از مهمان پذیرایی کنید. پس لزومی ندارد که یک خانه با متراژ بالا تهیه کنید. درحالی‌که بخش زیادی از آن بلااستفاده می‌ماند؛ اما اگر یک خانه با متراژ کوچک تهیه کنید، هزینه‌ی کمتری را بابت تهیه‌ی خانه پرداخت می‌کنید.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید؛  ۱۱ گام در راستای سرمایه گذاری موفق

۹- عروسی را در شهرهای کوچک برگزار کنید

ازدواج بدون پول

بسیاری از هزینه‌ها ازجمله کرایه‌ی یک تالار برای برگزاری جشن عروسی در شهرهای بزرگ، گران‌تر از شهرهای کوچک است؛ بنابراین اگر قصد دارید از میزان هزینه‌های عروسی بکاهید، بهتر است جشن عروسی را در یک شهر کوچک و یا در حومه‌ی شهر برگزار کنید. برخی از سالن‌هایی که در موقعیت جغرافیایی بهتری قرار دارند (نزدیک به شهر هستند)، هزینه‌ی زیادی برای برگزاری جشن دریافت می‌کنند. بهتر است به سراغ سالن‌هایی بروید که از شهر فاصله‌ی بیش‌تری دارند. همچنین برخی دیگر از هزینه‌های لازم برای برگزاری جشن عروسی در شهرهای کوچک ارزان‌تر است.

۱۰- در خرید کادوی عروسی سخت نگیرید

ازدواج بدون پول

یکی از رسومات مهم در عروسی، خرید کادوی عروس و داماد برای یکدیگر است. برای ازدواج بدون پول باید از توقعات خود بکاهید و برخی از وسایل را کنار بگذارید. اگرچه طلاهایی که در زمان عروسی خریداری می‌شود به‌نوعی پس‌انداز محسوب می‌شوند، اما اگر داماد توانایی مالی برای تهیه‌ی طلا را نداشته باشد، می‌توان به‌جای آن بدلیجات هم‌رنگ طلا نیز هدیه داد. بعدها که وضعیت زندگی زن و شوهر روبه‌راه شد، می‌توانند طلا خریداری کنند. حتی لزومی ندارد که حلقه‌ی عروسی از جنس طلا باشد. خوشبختی با طلا خریداری نمی‌شود. برای ازدواج بدون پول باید از برخی موارد چشم‌پوشی کرد. همچنین برای خرید حلقه و سرویس طلا باید نمونه‌ای را انتخاب کنید که نگین‌های کمتری داشته باشند؛ زیرا زمان خرید باید هزینه‌ی نگین‌ها را پرداخت کنید؛ اما زمانی که قصد فروش طلا را داشته باشید، نگین‌ها محاسبه نمی‌شود. پس ضرر می‌کنید.

۱۱- از نزدیکان خود قرض بگیرید

ازدواج بدون پول

بدون شک ازدواج بدون پول ممکن نیست و شما فقط می‌توانید هزینه‌های تشکیل زندگی را کمتر کنید. اگر هیچ پولی در بساط ندارید، می‌توانید از نزدیکان خود قرض بگیرید. بعد از دریافت کادوی عروسی، پول آن‌ها را پس بدهید. دریافت وام بانکی هم یکی دیگر از راه‌های ازدواج بدون پول است؛ اما به‌شرط این‌که مجبور نباشید بهره‌ی زیادی بابت دریافت وام پرداخت کنید. وام ازدواج بهره‌ی پایینی دارد و یکی از بهترین راه‌ها برای ازدواج است؛ اما باید آن را در جای درست مصرف کنید. این پول را برای خرید وسایل غیرضروری مصرف کنید. می‌توانید آن را برای اجاره‌ی خانه کنار بگذارید و برای برگزاری مراسم جشن عروسی روی پول خودتان حساب بازکنید.

۱۲- تجهیزات و مخلفات عروسی را کمتر کنید

ازدواج بدون پول

برای برگزاری یک جشن عروسی باید از مهمانان با میوه، شیرینی و غذا پذیرایی کنید. به‌جای چندین نوع غذا و میوه، یک نوع غذا و دو میوه را در نظر بگیرید. به سراغ گران‌ترین غذاها و میوه‌ها نروید. با یک غذای ارزان‌قیمت هم می‌توانید جشن خود را به بهترین شکل ممکن راه بیندازید. برای فیلم‌برداری مجبور نیستید به سراغ حرفه‌ای‌ترین فیلم‌بردارهای شهر بروید. اگر در بین دوستان و آشنایان کسی دوربین عکاسی یا فیلم‌برداری داشته باشد، می‌تواند لحظات شیرین عروسی را برای شما ثبت کند. بعد از اتمام عروسی می‌توانید آن‌ها را با نرم‌افزارهای ویرایشگر فیلم و عکس به‌دلخواه خود تغییر دهید. به سراغ یک خواننده محبوب نروید. بلکه با دو دستگاه باند هم می‌توانید موسیقی جشن را تأمین کنید.

۱۳- برای ماه‌عسل به مکان‌های ارزان‌قیمت بروید

ازدواج بدون پول

برای بعد از مراسم ازدواج به یک سفر ماه‌عسل هم نیاز دارید تا خاطره‌ی خوش آن تا ابد با شما بماند. به‌جای این‌که به سراغ شهرهای پرزرق و برق یا کشورهای خارجی فکر کنید، روی یک منطقه در نزدیکی خود حساب بازکنید. هر چه سفر کوتاه‌تر باشد، هزینه‌ی کمتری را به دنبال دارد. از تعداد روزهای سفر خود بکاهید تا مجبور نباشید هزینه‌ی زیادی را برای هتل پرداخت کنید. بهتر است به‌جای یک هتل چند ستاره، یک هتل معمولی و ارزان را انتخاب کنید. همچنین برای کاهش هزینه‌ها در زمان ماه‌عسل، بهتر است خودتان برای آشپزی و سایر خدمات دست به‌کار شوید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.