چگونه پول خرج کنیم؟

491 بازدید
خرج کردن پول

خرج کردن پول چگونه است؟

خرج کردن پول کار ساده‌ای به‌نظر می‌رسد. بسیاری به این کار علاقه دارند و هم‌زمان می‌خواهند فرد ثروتمندی باشند. اما بسیاری از افراد ثروتمند دنیا به دلیل این‌که در خرج کردن پول با وسواس قدم برمی‌دارند، به ما توصیه می‌کنند که پول‌های خود را برای کالاهای مصرفی خرج نکنید. همه‌ی ما خرج کردن پول را از کودکی می‌آموزیم و از آن لذت زیادی می‌بریم. اما طریقه‌ی صحیحِ این‌کار را هر کسی بلد نیست. حتی اگر پول را یک ‌شبه به‌دست آورده‌ باشید (سهم ارث یا برنده شدن در قرعه‌کشی بانک)، باز هم باید برای ذره‌ ذره‌ی آن ارزش قائل شوید. وقتی پول با زحمت به‌دست بیاید، باید زمان خرج کردن پول به یاد لحظات زحمت خود بیفتید تا از خرید لوازم غیرضروری خودداری کنید. در ادامه سعی داریم به شیوه‌های خرج کردن پول بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با خانه سرمایه همراه باشید.

فریفته‌ی لوازم ارزان قیمت نشوید

متأسفانه یکی از دلایلی که بسیاری از ما پول خود را بیهوده خرج می‌کنیم، زمانی است که مجذوب کالاهایی می‌شویم که فروشنده قیمت خیلی پایینی را برای آن‌ها تعیین می‌کند. این در حالی است که ما به آن محصول نیاز مبرم نداریم. اما چون قیمت پایین را مشاهده می‌کنیم، خیلی زود فریفته‌ی محصولات می‌شویم. زیرا فکر می‌کنیم با خرید یک کالای ارزان‌قیمت سود زیادی نصیب‌مان می‌شود. بنابراین حتی اگر به آن محصول نیاز نداشته باشیم، آن را می‌خریم. برای مثال به بازار می‌روید و در حالی که از کنار ویترین یک مغازه رد می‌شوید، برچسب حراج پوشاک را مشاهده کنید. به داخل فروشگاه می‌روید تا ببینید در آنجا چه می‌گذرد. ناگهان چشمتان به یک لباس ارزان قیمت می‌خورد. در حالی که نمونه‌ی همان لباس را پیش‌تر تهیه کرده‌اید. اما چون این‌بار قیمت پایین‌تر است، سریع آن را می‌خرید. این کار کاملاً اشتباه است. بیل گیتس در این باره معتقد است که باید از خرید کالاهای غیرضروری خودداری کنید. حتی اگر آن کالا در بازار ۱۰ دلار است و اکنون با قیمت ۱ دلار آن را می‌فروشند، نباید آن را بخرید. بنابراین حتی کمترین مقدار پول را بابت کالاهای غیرضروری پرداخت نکنید. خانه را به انبار وسایل تبدیل نکنید. شما با پس‌انداز هزارتومانی‌های خود بعد از یک سال می توانید پول زیادی به‌دست آورید. اما با انباری از وسایل ریزودرشت که کسی آن‌ها را از شما خریداری نمی‌کند، چه خواهید کرد؟

برنامه‌ریزی برای پول

خرج کردن پول

قبل از این‌که پول را به‌دست آورید، برای آن برنامه‌ریزی کنید. وقتی به ناگهان پول به‌دستتان می‌رسد، سردرگم می‌شوید که با آن چه کنید. اما اگر از قبل برای حقوق خود برنامه‌ریزی کرده‌ باشد، پول را در جایی مصرف می‌کنید که واقعاً به آن نیاز دارید. در زمان برنامه‌ریزی برای پول بهتر است همه‌ی موارد را بر روی کاغذ بنویسید. همه چیز را اولویت‌بندی کنید. مصارف و هزینه‌ها را به سه دسته تقسیم کنید:

هزینه‌های ضروری ( برای مثال موادغذایی، ترمیم دندان، اجاره‌ی خانه و ….)

هزینه‌های غیرضروری (برای مثال خرید لوازم آرایش جدید، خرید یک گوشی مدل بالاتر و ….)

پس‌انداز

با برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی است که قادر خواهید بود میزان پس انداز پول خود را نیز مشخص کنید. از حقوق ماهیانه‌ی خود مقداری را برای پس‌انداز در نظر بگیرید. شما می‌توانید پس‌انداز را به‌صورت سپرده در بانک، خرید ارز، سکه و طلا، خرید ملک و … انجام دهید. اما به هر حال باید به آینده‌ی خود نیز فکر کنید. شما همیشه جوان نیستید که کار کنید و پول داشته باشید. پس باید به فکر روزهایی که قادر به کارکردن نیستید، باشید.

فریفته‌ی برندبازی نشوید

خرج کردن پول

متأسفانه این روزها مصرف‌گرایی و برندگرایی یکی از دلایلی است که باعث شده تا بسیاری پولی را که با زحمت به‌دست می‌آورند، صرف خرید کالاهای لوکس و گران‌قیمت کنند. چشم و هم‌چشمی باعث می‌شود برای خودنمایی، برتردانستن خود و یا اظهار وجود به سمت کالاهای لوکس، گران‌قیمت و بی‌ارزش بروید. برخی از آن‌ها کالاهایی هستند که صرفاً جنبه‌ی تجملاتی دارند و سود بلند مدتی عاید شما نمی‌شود. برای مثال شما می‌توانید یک کیف پول لوکس با قیمت ۵۰۰ هزارتومان خریداری کنید. بعد باقی‌مانده‌ی پول خود که ممکن است ناچیز هم باشد، داخل کیف قرار دهید (مثلاً ۵۰ هزارتومان). به‌جای این‌کار می‌توانید یک کیف پول با قیمت ۵۰ هزارتومان خریداری کنید و ۵۰۰ هزارتومان در آن نگه دارید. مثال دیگر در این مورد که این روزها به وفور دیده می‌شود، رغبت بیش از حد به لوگوی کالاهای لوکس است. اکنون که لوگوی گوشی‌های اپل محبوبیت زیادی بین کاربران پیدا کرده است، برخی حاضرند از پس‌انداز و دستمزد ناچیز خود بگذرند، اما یک گوشی با لوگوی اپل داشته باشند. پس اگر می‌خواهید راه درست خرج کردن پول را یاد بگیرید، باید از همین حالا به کالاهایی فکر کنید که با میزان درآمد شما متناسب باشند.

برای کالاهای لوکس وام نگیرید

یکی دیگر از راه‌کارهای مهم برای خرج کردن پول خودداری از قرض و وام برای کالاهای لوکس است. برخی از افراد برای خرید یک خودرو یا گوشی لوکس حاضرند وام با بهره‌ی سنگین بگیرند. اگرچه خودرو یک وسیله‌ی مهم است، اما اگر آن را نداشته باشید هیچ اتفاقی نمی‌افتد و می توانید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید. به این فکر کنید که یک وام با بهره‌ی سنگین برای خرید خودرو دریافت می کنید. اگر خودرو در یک حادثه از بین برود، خسارت زیادی به شما وارد می‌شود. البته منظور ما این نیست که وام و قرض را رد کنیم. اما این کار نباید برای کالاهای غیرضروری و لوکس انجام شود. شما می‌توانید برای رونق کسب وکار خود وام دریافت کنید که مطمئناً باعث افزایش سرمایه‌ی شما می‌شود.

از خریدهای انگیزشی بپرهیزید

بسیاری از خریدهای ما از روی احساسات است. برای مثال به هایپرمارکت می‌روید تا یک بسته چای خریداری کنید. اما در آن‌جا محصولات دیگری از جمله انواع شکلات و بیسکویت با بسته‌بندی زرق و برق‌دار را مشاهده می‌کنید. در حالی که نیازی به بیسکوییت ندارید، اما چون پاکت آن اغواگر است، آن را خریداری می‌کنید. شاید قیمت این بیسکوییت چندان زیاد نباشد. اما آنچه در اینجا مهم است، ناتوانی شما در کنترل هیجانات زمان خرید است. برای خرج کردن صحیح پول باید بتوانید در زمان خرید هیجانات خود را کنترل کنید. به جای این‌که احساسات‌تان برای خرید لوازم و کالاها تصمیم بگیرند، با عقل تصمیم بگیرید. شما به دلیل داشتن چند بسته بیسکوییت در منزل، به بیسکوییت جدید نیاز ندارید. بهتر است هیجانات خود را در زمان خرید کنترل کنید و حتی برای هزارتومان هم برنامه بچینید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  ۱۷ تفاوت عمده ذهنیت افراد ثروتمند و فقیر

کارت اعتباری را با خود به‌همراه نبرید

همه می‌دانیم که وجود کارت‌های اعتباری کار خرید را برای ما آسان کرده است. به طوری که به‌راحتی می‌توانیم در هر جایی که بخواهیم خرید کنیم. اینکه همیشه پول همراه ما هست، باعث می‌شود هیچ دغدغه‌ای برای خرید نداشته باشیم. اما همین کارت باعث می‌شود تا گاهی قادر به کنترل خود نباشید. اگر فرد ولخرجی هستید و پول خود را برای خرید کالاهای غیرضروری هدر می‌دهید، وقتی قرار است به بازار بروید، به‌اندازه‌ی مایحتاج خود پول نقد دریافت کنید. سپس کارت را در منزل بگذارید. با این کار تنها برای کار واجب پول خرج می‌کنید و باقی‌مانده در کارت می‌ماند.

فریب بازاریاب‌ها را نخورید

خرج کردن پول

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا بسیاری از افراد راهکارهای صحیح خرج کردن پول را فراموش کنند، وجود بازاریاب‌هاست. این گروه برای متقاعد کردن افراد از تکنیک‌های زیادی استفاده می‌کنند. از جمله می‌توان به تکنیک خطاهای شناختی اشاره کرد که بر روی مغز مشتریان تاثیر ایجاد می‌کنند. مثلاً یک شرکت برای محصولاتش امتیازات زیادی از جمله جوایز با قرعه‌کشی، ارسال رایگان و یا اشانتیون در نظر می‌گیرد. اما همین شرکت محصول خود را با قیمت بالاتر عرضه می‌کند. در اینجا با دادن امتیازات، سعی دارد قیمت بالا را از نظر دور نگه‌دارد. بسیاری از ما ممکن است به یک کالا نیاز زیادی نداشته باشیم. اما همین‌که متوجه می‌شویم قرار است در ازاء خرید، یک جایزه دریافت کنیم، فوراً دست به کار می‌شویم. این کار به معنای خرج کردن پول به شکل نادرست است. تا زمانی که به کالایی نیاز پیدا نکردید، آن را نخرید و اگر باید آن را بخرید، فریفته‌ی امتیازات نشوید.

عادت‌هایی نادرست خود را پیدا کنید

برای این‌که راه درست خرج کردن پول را پیدا کنید، باید به دنبال عادت‌های نادرست خود بگردید. برای مثال هزینه‌ی زیاد برای لباس، خرید بیش از حد موادغذایی و دور ریختن برخی از آن‌ها، پول خرج کردن بیش از حد برای تفریح و … از جمله عادت‌هایی است که باعث به‌هدر رفتن سرمایه می‌شود. اگر می‌خواهید عادت‌های نادرست خود را پیدا کنید برای دو ماه تمامی مخارج را بر روی کاغذ بنویسید. در پایان بررسی کنید که در دو ماه گذشته کدام کار غیرضروری را تکرار کرده‌اید؟ مثلاً اگر در هر دو ماه چند دست لباس خریده‌اید، این کار جزء عادت‌های شما در هر ماه است. پس باید برای افزایش مقدار پس‌انداز برای هر ماه، خرید لباس را کمتر کرده یا حداقل برای چند ماه آن را به صفر برسانید.

لذت پس‌انداز را در خود افزایش دهید

خرج کردن پول

اگر گزاف نگوییم، اغلب مردم عادی، ثروتمندان را افرادی خسیس می‌دانند که برای نیازهایشان پول خرج نمی‌کنند. به سراغ افرادی مثل بیل گیتس برویم. آیا او فرد خسیسی است؟ اگر از او بپرسیم آیا تو فرد خسیسی هستی؟ قطعاً پاسخ می‌دهد خیر؛ من فقط فرد صرفه‌جویی هستم. افراد ثروتمند از پس‌انداز کردن پول لذت می‌برند. آن‌ها عاشق این هستند که مثلاً بگویند: «من چند صد میلیون در بانک پس‌انداز کرده‌ام». اما اغلب افراد عادی عاشق این هستند که بگویند: «من هفته‌ی گذشته یک گوشی همراه گران‌قیمت خریده‌ام». سطح دغدغه‌ی افراد ثروتمند با افراد عادی تفاوت زیادی دارد. آن‌ها به فکر این نیستند که مدام اثاثیه‌ی منزل خود را تعویض کنند تا مهمان‌ها از دیدن مبلمان لوکس‌شان لذت ببرند. بلکه یک فرد ثروتمند بیشتر به آینده‌ی خود فکر می‌کند. او از داشتن پس‌انداز بیشتر لذت می‌برد و آن را پشتوانه‌ی خود می‌داند. اما افراد عادی اغلب دید کوتاهی به زندگی دارند. فکر می‌کنند زندگی در همین امروز خلاصه شده است و شاید فردایی نباشد که بخواهند از پس‌اندازشان استفاده کنند. پس باید تمام آنچه را که دارند، خرج کنند و از آن لذت ببرند. یکی از قوانین مهم خرج کردن پول صحیح این است که از پس‌انداز، به همان اندازه‌ی خرج کردن لذت ببرید. این باور را در خود ایجاد کنید که داشتن پس‌انداز و سرمایه مثل داشتن یک خودروی لوکس یا لوازم خانگی زیبا نشاط‌آور است. بیاموزید که پس‌انداز بیشتر از محصولات و کالاهای مصرفی ارزش دارد.

یک حساب بلندمدت باز کنید

اگر قصد شما برای پس‌انداز جدی است، باید یک حساب بلندمدت باز کنید و به‌جای خرید کالاها و وسایل غیرضروری پول‌های خود را در این حساب بگذارید. شاید در ابتدا پول زیادی نداشته باشید، اما ضرب‌المثل معروف «قطره قطره جمع شود وانگهی دریا شود» را فراموش نکنید. به این فکر نکنید که پول شما این ماه برای پس‌انداز ناچیز است. به این فکر کنید که در سال آینده و بعد از گذشت ۱۲ ماه چقدر خواهید داشت.

خریدهای گران‌قیمت را به موقع انجام دهید

اگر فردی هستید که خیلی زود از وسایل خود دلزده می‌شوید، بهتر است از خرید کالاهای لوکس و گران‌قیمت خودداری کنید. برای مثال شما بعد از چند بار پوشیدن یک مانتو، دیگر علاقه‌ای به آن ندارید. پس وقتی این اخلاق را دارید، به سراغ مانتوهایی که جنس بهتری دارند و گران هستند، نروید. زیرا یک مانتوی گران‌قیمت با جنس عالی برای کسانی دوخته می‌شود که می‌خواهند از آن برای مدت طولانی استفاده کنند. وقتی قرار است مانتو را بعد از سه ماه کنار بگذارید، چه دلیلی دارد به سراغ بهترین و گران‌‌ترین جنس بروید؟ در عوض برای برخی از محصولات که به سلامت شما آسیب وارد می‌کنند، بهتر است پول بیش‌تری خرج کنید. در غیر این ‌صورت مجبور می‌شوید چند برابر همان پول را برای بهبود سلامت خود مصرف کنید. برای مثال در مورد لوازم آرایش که این روزها بازار پر از محصولات تقلبی شده است، بسیاری به سمت محصولات ارزان ‌قیمت گرایش دارند. این در حالی است که لوازم آرایش به‌طور مستقیم با پوست، چشم و یا دهان در ارتباط است. خرید یک کرم‌پودر ارزان‌قیمت، سلامت پوست را به خطر می‌اندازد که بعداً باید پول زیادی را صرف بهبودی پوست خود کنید. مثال دیگر در مورد مسواک یا خمیردندان است که به‌طور مستقیم به دندان‌های شما ارتباط دارد. اگر بخواهید در این کار خساست به‌خرج دهید، آسیب زیادی به دندان‌ها وارد می‌شود. بعد از مدتی باید هزینه‌ی زیادی را صرف ترمیم دندان خود کنید. پس توصیه‌ی ما این است که زمان خرید اجناس گران و ارزان به‌طور نسبی تصمیم بگیرید. برخی از لوازم که برای مدت کوتاه استفاده می‌شوند و هیچ آسیبی به سلامت شما وارد نمی‌کنند (مثل لباس)، بهتر است نوع ارزان‌قیمت آن را تهیه کنید. اما اگر لوازم و کالاها با سلامت شما در ارتباط هستند، بهتر است به سراغ بهترین بروید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  پولدار شدن و راه های عملی و کاربردی آن در ایران

از فروشگاه‌های معمولی خرید کنید

خرج کردن پول

همان‌طور که می‌دانید برخی از فروشگاه‌ها در قسمت‌های بهتر شهرها، اجناس خود را با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند. خرید از این فروشگاه‌ها اعتبار و پرستیژ زیادی دارد. برخی برای چشم‌ و هم‌چشمی حاضرند پول زیادی را در این فروشگاه‌ها خرج کنند. اگر می‌خواهید طریقه‌ی صحیح پول خرج کردن را تمرین کنید، بهتر است از رفتن به فروشگاه‌های خاص و گران‌قیمت صرف‌نظر کنید. به سراغ فروشگاه‌های معمولی‌تر بروید. معمولاً کالاهای هر دو فروشگاه (لوکس و معمولی) از نظر کیفیت در یک سطح قرار می‌گیرد. اما به دلیل این‌که فروشگاه در منطقه‌ی ۱ شهر اجاره‌ و مالیات بیش‌تری پرداخت می‌کند، مجبور است کالاهای خود را با قیمت بالاتری عرضه کند. برخی از فروشگاه‌ها نیز به دلیل لوکس بودن دکوراسیون و یا ارائه‌ی خدمات خاص، اجناس خود را گران‌تر از حد معمول عرضه می‌کنند. برای مثال در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای کالاها گران‌تر از فروشگاه‌های معمولی است. پس اگر شما به پس‌انداز فکر می‌کنید، بهتر است خرید از این فروشگاه‌ها را فراموش کنید.

صرفه‌جویی را فراموش نکنید

بسیاری صرفه‌جویی را با خسیس بودن یکی می‌دانند. در حالی که بین این دو عبارت تفاوت زیادی وجود دارد. خسیس به کسی گفته می‌شود که از خرج کردن پول در موارد ضروری خودداری می‌کند. مثلاً فردی که به‌شدت بیمار است، اما از رفتن به کلینیک خودداری می‌کند تا پول خرج نکند. اما فرد صرفه‌جو کسی است که موارد غیرضروری را حذف می‌کند. اما وقتی به پول نیاز مبرم داشته باشد، از خرج کردن آن ابایی ندارد. پس سعی کنید یک فرد صرفه‌جو باشید. برای این‌کار از لامپ‌های اضافه‌ی منزل شروع کنید. میزان مصرف انرژی را به حداقل برسانید و همچنین از دور ریختن موادغذایی خودداری کنید. براساس مطالعاتی که در آمریکا صورت گرفته، مشخص شده است که در هر خانواده‌ی چهارنفره‌ی آمریکایی به‌طور میانگین تقریباً ۵۰ % از موادغذایی دور ریخته می‌شود. قیمت این مقدار موادغذایی برای هر خانواده در هر سال ۲۲۷۵ دلار تخمین زده شده است. در ایران نیز دورریختن موادغذایی به‌خصوص در مهمانی‌ها یک امر معمول است. برای صرفه‌جویی باید به‌اندازه‌ غذا درست کنید. قبل از خرید لیست تهیه کنید و به اندازه‌ی نیاز خود خرید کنید. خرید بیش از حد (به‌خصوص در مورد میوه و سبزی) باعث فاسد شدن آن‌ها می‌شود. پس پول خود را با خرید بیش از حد دور نیندازید. یخچال را به به‌ انباری موادغذایی تبدیل نکنید. از گرم کردن یا خنک ‌نگه‌داشتن تمام فضای منزل با وسایل گرمایشی و سرمایشی خودداری کنید. وقتی شما فقط از قسمت خاصی از منزل استفاده می کنید، دلیلی ندارد که کل فضای منزل را گرم یا خنک نگهدارید. برای مثال در فصل زمستان در طی روز به قسمت نشیمن و آشپزخانه نیاز دارید. پس در طی روز این قسمت‌ها را گرم نگه دارید. اما در زمان شب به اتاق خواب نیاز دارید. پس در زمان شب اتاق خواب را گرم نگه دارید و شومینه یا بخاری سایر قسمت‌های منزل را خاموش کنید.

از خرید محصولات آماده خودداری کنید

خرج کردن پول

یکی دیگر از نکاتی که برای خرج کردن پول باید مد نظر داشته باشید، درست کردن موادغذایی یا محصولات مورد نظر به‌صورت دستی است. اگر وقت کافی برای درست کردن ترشیجات، مربا، انواع سبزی و … دارید، چرا آن را از بیرون آماده تهیه کنید؟ به‌جای این‌که وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی و یا کارهای غیرضروری صرف کنید، موادغذایی و برخی از محصولات مورد نیاز را خودتان تهیه کنید. تنها زمانی به محصولات آماده روی بیاورید که فرصتی برای تهیه‌ی آن‌ها ندارید و یا قادر نیستید برخی از محصولات را خودتان در منزل تهیه کنید.

نتیجه گیری 

اگرچه خرج کردن پول کار ساده ای به نظر می‌رسد، اما اینکه چگونه خرج کنیم تا ثروتمند باشیم کار چندان ساده ای نیست. برای ثروتمند شدن لازم است که در خرج کردن پول با وسواس قدم بردارید و از خرید کالاهای مصرفی که نیاز مبرم به آن‌ها ندارید پرهیز کنید. مهمترین نکته در خرج کردن پول این است که از قبل برای خریدهای خود برنامه ریزی داشته باشید و خارج از برنامه چیزی را نخرید. همواره به یاد داشته باشید که:

“جیب خالی هرگز کسی را عقب نگه نداشته است. فقط سر خالی و قلب خالی می‌تواند اینکار را بکند (وینسنت پیل)”.

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

0 Comments

No Comment.

form