ارزش دفتری چیست؟

322 بازدید
ارزش دفتری

ارزش دفتری، ارزش یا بهای خالص یک دارایی است که در ترازنامه‌ی شرکت ثبت می‌شود و از طریق کم کردن هرگونه هزینه‌ی استهلاک انباشته از قیمت خرید یا بهای تاریخی یک دارایی محاسبه می‌شود. ارزش دفتری معیاری کلیدی است که سرمایه گذاران برای اندازه‌گیری ارزش سهام از آن استفاده می‌کنند. ارزش دفتری یک شرکت، ارزش کل دارایی‌های شرکت منهای بدهی‌هایش است. معمولا، این ارزش بر مبنای هر سهم بیان می‌شود و اگر مبلغ حقوق صاحبان سهام شرکت را بر تعداد سهام تقسیم کنیم، عدد حاصل بیانگر ارزش دفتری هر سهم خواهد بود.

برای مثال:

شما برای شرکت خود یک دستگاه به ارزش ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان خریداری و همچنین ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان اضافی برای گسترش ظرفیت تولید آن دستگاه هزینه کرده‌اید. از آن زمان تاکنون ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان هزینه‌ی استهلاک انباشته‌ی این دستگاه است و همچنین ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان هزینه‌ی تعمیر ایرادات آن برآورد شده است. درنتیجه ارزش دفتری این دستگاه ۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان خواهد بود.

(۵۰،۰۰۰،۰۰۰+۲۵،۰۰۰،۰۰۰) – (۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰+۲۰،۰۰۰،۰۰۰۰) =۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

چرا ارزش دفتری مفید است؟

ارزش دفتری

مزیت اصلی استفاده از ارزش دفتری به‌عنوان مبنایی برای ارزیابی یک شرکت این است که هیچ‌گونه استنباط شخصی در محاسبه آن دخیل نیست. هنگامی‌که دارایی را خریداری می‌کنید، هزینه‌ی خرید آن برای ثبت ارزش آن دارایی وارد ترازنامه می‌شود. باگذشت زمان، آن دارایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزینه‌ی استهلاک به‌تدریج، ارزش ثبت شده دارایی در ترازنامه را کاهش می‌دهد. اگرچه روش‌های محاسبه‌ی استهلاک معمولا افت واقعی ارزش دارایی در طول زمان را نشان نمی‌دهند، اما این تخمین دیدگاه نسبتاً دقیقی از ارزش فعلی دارایی به شما ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذارانی که بر مبنای ارزش یک شرکت تصمیم‌گیری می‌کنند، جهت معاملات سهام به رقم این ارزش توجه بسیاری می‌کنند. اگر ارزش یک سهام کم‌تر از مبلغ ارزش دفتری اش باشد، سرمایه گذاران به‌طور معمول آن را به‌عنوان فرصتی برای خرید زیر قیمت یک دارایی در نظر می‌گیرند. خطر بالقوه این است که اگر ارزش دارایی‌ها در برگه‌ی ترازنامه با دست‌کاری رقم بالاتری ثبت شده باشد، مبلغ ارزش آن کاملا قابل توجیه است و درنتیجه قیمت سهام معامله را نشان نمی‌دهد.

کاستی‌های ارزش دفتری:

یکی از مشکلات عمده این ارزش این است که ارزش دارایی‌های نامشهود مانند حقوق مالکیت معنوی را به‌درستی نشان نمی‌دهد. شرکت‌هایی که ماشین آلات یا ابزارهای مالی زیادی دارند، معمولاً ارزش دفتری بالایی دارند. در مقابل، شرکت‌های معاملاتی، خدماتی و یا طراحی ممکن است ارزش دفتری کم و یا ناچیزی داشته باشند، چراکه سرمایه‌ی آن‌ها افرادی هستند که در آنجا کار می‌کنند و تجهیزاتشان ممکن است بهای زیادی برایشان نداشته باشد. استفاده از ارزش دفتری در ارزیابی‌ها برای گروه دوم خیلی مفید نیست اما برای گروه اول، معیاری مهم است که بسیاری از سرمایه گذاران آن را در نظر می‌گیرند. شما می‌توانید برای حل این مشکل، از ارزش دفتری به‌عنوان “یک معیار مقایسه‌ای در یک صنعت مشخص” استفاده کنید. برای مثال، اگر نسبت قیمت به این ارزش یک شرکت فناوری از شرکتی دیگر بسیار پایین‌تر باشد، پس ممکن است این یک معامله نسبتاً زیر قیمت و سودآور باشد. به‌طور مشابه، این امکان وجود دارد که یک شرکت صنعتی که به‌شدت وابسته به دارایی‌هایش است ارزش دفتری کمتری نسبت به یک شرکت تکنولوژی محور داشته باشد، اما اگر نسبت قیمت به ارزش دفتری آن بیشتر از سایر شرکت‌های موجود در همان بخش از صنعت باشد، ممکن است بیش از ارزش واقعی‌اش قیمت‌گذاری شده باشد. دیگر کاستی ارزش دفتری این است ارزش دارایی‌های شرکت در ترازنامه به‌روز نیستند و قیمت دارایی‌ها ممکن است در زمان محاسبه تغییر چشم‌گیری پیداکرده باشند.

نتیجه گیری:

ارزش دفتری از منظر ارزیابی، معیاری مهم تلقی می‌شود که برای تعیین ارزش یک شرکت و اینکه آیا قیمت سهام آن بالاتر و یا پایین‌تر از ارزش واقعی‌اش است، به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما طبیعتاً در زمان ارزیابی، باید همه‌ی گزارشات مالی به‌دقت مطالعه شوند و موارد دیگری نیز در کنار این ارزش مانند ماهیت دارایی‌ها و بدهی‌ها، اینکه آیا شرکت در حال حاضر سودآور است یا زیان ده، نسبت بدهی به دارایی و … بررسی شوند.

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  آیا بدون تحصیلات مرتبط می توان در بورس فعالیت کرد؟
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *