زندگی نامه وارن بافت آموزگار سرمایه‌گذاری و یکی از ثروتمندترین و مورد احترام‌ترین تجار جهان:

وارن بافت در سال ۱۹۳۰ در نبراسکا متولد شد و از همان کودکی هوش مالی قوی داشت. او شرکت مشارکت بافت را در سال ۱۹۶۵ با مسئولیت محدود ایجاد کرد و تا سال ۱۹۶۵ کنترل شرکت برکشایر هاتاوی را در دست گرفت. بافت در آن زمان مسؤولیت مجتمعی تجاری را بر عهده داشت که در رسانه‌ها، بیمه، انرژی و صنایع موادغذایی و آشامیدنی سرمایه‌گذاری کرده بود و از همین طریق به یکی از ثروتمندترین مردان دنیا و بشردوستی نامی مبدل شد.

همسر و فرزندان

وارن بافت در سال ۲۰۰۶ و در سن ۷۶ سالگی با آسترید مرکس، شریک قدیمی خود ازدواج کرد. بافت پیش از ازدواج دوم، با اولین همسرش سوزان تامسون از سال ۱۹۵۲ تا زمان مرگ وی در سال ۲۰۰۴ بود؛ اگرچه این زوج در دهه ۷۰ از هم جدا شدند. او و سوزان سه‌ فرزند داشتند: سوزان، هاوارد و پیتر.

ارزش خالص

املاک و دارایی‌های وارن بافت تا سال ۲۰۱۸ ارزش خالصی بالغ بر ۸۴ میلیارد دلار داشته است.

کمک‌های اخیر وارن بافت به خیریه

براساس گزارش یو‌اس‌اس تودی، بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۷، بافت ۲۸ میلیارد دلار به خیریه‌ها کمک کرده است.

دوران کودکی

در زندگی نامه وارن بافت آمده است که پدرش هاوارد بافت تاجر و سیاستمدار بود. وارن بافت دومین فرزند از سه فرزند و تنها پسر خانواده بافت بود. او در همان کودکی نیز استعداد شگفت‌انگیزی در تجارت از خود نشان می‌داد. وارن تحصیلات خود را در دبستان رز هیل در اوماها آغاز کرد. در سال ۱۹۴۲ پدرش در انتخابات کنگره آمریکا پیروز شد و در پی آن وارن بافت به همراه خانواده به واشنگتن دی سی نقل مکان کرد. وی در آن‌جا در مدرسه راهنمایی آلیس دیل تحصیلات‌اش را ادامه داد و در سال ۱۹۴۷ در ۱۷ سالگی از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ التحصیل شد.

وارن بافت در آن دوران کارش را با فروش خانه به خانه آدامس، نوشابه کوکاکولا و مجلات هفتگی شروع کرد و مدتی نیز در مغازه پدربزرگ‌اش مشغول به کار شد. در ۱۱ سالگی سه سهم شرکت سایتزسرویس را به قیمت هر سهم ۳۷ دلار خرید. پس از مدتی، قیمت هر سهم به ۲۷ دلار کاهش یافت. وی دست نگه داشت و پس از مدتی هر سهم را ۴۰ دلار فروخت؛ ولی سیر صعودی قیمت سهام مذکور ادامه یافت و به ۵۰۰ دلار رسید. این تجربه بعدها به یکی از بزرگ‌ترین درس های سرمایه‌گذاری وارن بافت تبدیل شد و این پیام را در بر داشت که صبر و شکیبایی یکی از اصول اولیه سرمایه‌گذاری است که در زندگی نامه وارن بافت به آن اشاره شده است.

تحصیلات و اولین مشاغل

بافت در سن ۱۶ سالگی تحصیلات‌اش را در رشته اقتصاد در دانشگاه پنسیلوانیا آغاز کرد. پس از سپری کردن دو سال در پنسیلواینا، به دانشگاه نبراسکا رفت تا تحصیلاتش را در آن‌جا به پایان برساند و در سن ۲۰ سالگی با درآمد ده هزار دلاری دوران کودکی‌اش از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

او در سال ۱۹۵۱ مدرک لیسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه کلمبیا، جایی که در کلاس‌های اقتصاددان بزرگ، بنجامین گراهام حضور یافته بود، دریافت کرد. وارن بافت پس از آن، تحصیلاتش را در موسسه مالی نیویورک ادامه داد.

بافت با الهام از کتاب «سرمایه‌گذار هوشمند» گراهام به مدت سه سال به فروش اوراق بهادار بافت-فالک پرداخت و همچنین به مدت دو سال به عنوان تحلیل‌گر در شرکت گراهام-نیومن در خدمت استادش گراهام بود.

شرکت برکشایر هاتاوی

در دوران جوانی و پس از فراغت از تحصیل، پدر وارن و استادش گراهام سعی بر منصرف کردن وی از کار در وال استریت داشتند. ولی وارن که علاقه‌ی زیادی به تجارت داشت، به گراهام پیشنهاد کرد که به صورت رایگان برای شرکت‌اش مشغول به کار شود ولی پیشنهاداش پذیرفته نشد. پس از آن، وارن سرخورده، به زادگاهش بازگشت و در مؤسسه‌ی کارگزاری پدرش مشغول به کار شد. در سال ۱۹۵۴، گراهام تغییر عقیده داده و وارن را در شرکت خود پذیرفت. ولی با تعطیلی شرکت گراهام، وارن بافت مجبور به شروع کسب و کار شخصی خود شد.

وارن بافت در سال ۱۹۵۶ شرکت مشارکت بافت را با مسئولیت محدود در زادگاهش اوماها تأسیس کرد. وی با استفاده از تکنیک‌هایی که از گراهام آموخته بود شرکت‌های زیادی را که ارزشی بیش از تخمین‌ تحلیل گران داشتند شناسایی کرده و از همین طریق تبدیل به یک میلیونر شد؛ یکی از این شرکت‌ها، نساجی برکشایر هاتاوی بود. او که در اوایل دهه ۱۹۶۰ شروع به جمع‌آوری سهام این شرکت کرده بود، تا سال ۱۹۶۵ کنترل کامل آن را در دست گرفت.

با وجود موفقیت شراکت بافت، در سال ۱۹۶۹ این شرکت را منحل کرد تا بر توسعه برکشایر هاتاوی تمرکز کند. بافت تولیدات نساجی برکشایر هاتاوی را به تدریج به صفر رساند و در عوض دارایی‌های آن را با خرید سهام در رسانه‌ها (واشنگتن‌پست)، بیمه (GEICO) و نفت (اکسون) گسترش داد. در این زمان وارن بافت که اکنون به موفقیت‌های بزرگی دست یافته بود، سرمایه گذاری های به ظاهر ضعیف را به منابع پول‌سازی قدرتمندی تبدیل کرد، که از آن جمله می‌توان شرکت برادران سولومون را نام برد که رسوایی‌های زیادی به بار آورده بود.

بعد از سرمایه‌گذاری قابل‌توجه برکشایر در کوکاکولا، بافت از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ مدیریت این شرکت را بر عهده گرفت. وارن بافت همچنین مدیریت شرکت هلدینگ بین‌المللی سیتی‌ گروپ، هلدینگ گراهام و شرکت ژیلت را در کارنامه دارد.

فعالیت‌های بشردوستانهوارن بافت آموزگار سرمایه گذاری

در زندگی نامه وارن بافت فعالیت های بشردوستانه زیادی به چشم می خورد و در ژوئن ۲۰۰۶، با اعلام این‌که تمام ثروتش را به خیریه خواهد بخشید، ۸۵ درصد آن را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس واگذار کرد. این بزرگ‌ترین مبلغ صدقه‌ پرداخت شده در تاریخ ایالات متحده است. در سال ۲۰۱۰، وارن بافت و بیل گیتس کارزاری را برای جذب ثروتمندان بیشتر برای کمک‌های بشردوستانه آغاز کردند. در سال ۲۰۱۲، بافت اعلام کرد که به سرطان پروستات مبتلا شده است. وی در ژوئیه همان سال تحت درمان قرار گرفت و دوره درمانی‌اش تا پایان ماه نوامبر به پایان رسید. مشکلات جسمی تأثیر اندکی بر عملکرد موفق بافت هشتاد ساله داشته و او همچنان در فهرست ثروت‌مندترین‌ افراد دنیا در مجله فوربس باقی مانده است.

شرکت ها و سرمایه گذاری های بافتوارن بافت آموزگار سرمایه گذاری

بافت در فوریه ۲۰۱۳ شرکت اچ‌.جی‌.هینز را با دارایی‌هایی شخصی به مبلغ ۲۸ میلیارد دلار خریداری کرد. شرکت‌ باتری‌سازی دوراسل و گروه مواد غذایی کرافت در سال ۲۰۱۵ به برکشایر هاتاوی الحاق شدند تا در رده‌بندی بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید مواد غذایی و نوشیدنی ایالات متحده در جایگاه سوم قرار گیرند.

سایت Drive 2vote

در سال ۲۰۱۶، بافت Drive2Vote را راه‌اندازی کرد که وب سایتی با هدف تشویق اهالی نبراسکا برای رأی‌ دادن و همچنین کمک به ثبت و هدایت رای‌دهندگان در مسیرهای طولانی منتهی به محل رای‌گیری است.

بافت که حامی هیلاری کلینتون نامزد ریاست‌جمهوری دموکرات بود، در سال ۲۰۱۵ دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه را به چالش اشتراک بازده‌ مالیاتی دعوت کرد. او در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در ۱ اوت در اوماها گفت: «حاضرم با او در هر زمانی پیش از انتخابات در اوماها یا مارالاگو ملاقات کنم یا او می‌تواند مکان مورد نظر‌اش را انتخاب کند. بازده مالیاتی یکدیگر را به اشتراک می‌گذاریم. حسابرس‌ها، بازده مالیاتی هر دو ما را زیر نظر دارند؛ و باور کنید، هیچ‌کس جلوی ما را از صحبت در مورد بازده مالیایتی نخواهد گرفت». با این‌که ترامپ پیشنهاد را نپذیرفت، این موضوع در نهایت مانع از انتخاب وی به ریاست‌ جمهوری نشد.

شرکت های IBM و Apple

وارن در می ۲۰۱۷ اعلام کرد که حدود ۸۱ میلیون سهم متعلق به شرکت IBM را به فروش رسانده‌ و بر این باور است که ارزش این شرکت نسبت به شش سال قبل کاهش یافته است. پس از فروش دیگری در سه‌ماهه سوم، سهم او در شرکت به ۳۷ میلیون سهم تقلیل یافت. از طرف دیگر، او سرمایه‌گذاری در اپل را ۳ درصد افزایش داد و با به جریان انداختن حواله ۷۰۰ میلیون سهم، به بزرگ‌ترین سهامدار بانک آمریکا تبدیل شد. وی در ابتدای سال بعد تعداد بیشتری از سهام اپل را خریداری کرد تا بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری برکشایر هاتاوی را رقم زند.

سرمایه‌گذاری در خدمات درمانی

در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸، برکشایر هاتاوی، جی‌پی مورگان، چیس و آمازون طی انتشار خبری به صورت رسمی اعلام کردند که اجرای طرحی گروهی را برای تشکیل یک شرکت خدمات بهداشتی جدید برای کارمندان آمریکایی در نظر دارند.

طبق این خبر، شرکت مذکور، اهداف و محدودیت‌های شرکت‌های سودمحور را نخواهد داشت، چرا که در تلاش است هزینه‌ها را کاهش داده و روند کلی خدمات درمانی را برای بیماران با تمرکز اولیه بر راه‌حل‌های مبتنی بر تکنولوژی‌ آسان کند.

بافت که هزینه‌های درمانی را به زالویی سیری‌ناپذیر در اقتصاد آمریکا تشبیه کرده، در این باره می‌گوید: «بر این باوریم که پشتوانه قرار دادن سرمایه‌های مشترک‌مان برای درخشان‌ترین استعدادهای کشور می‌تواند در درازمدت، هزینه‌های فزاینده درمانی را کنترل کرده و همزمان رضایت بیماران را جلب کند».

طبق گزارش‌هادر ماه مارس، شرکت هوم‌سرویس متعلق به برکشایر هاتاوی که در جایگاه دوم رده‌بندی بزرگ‌ترین مالکان کارگزاری مسکونی در آمریکا است، بیش از پیش به کسب رده اول این فهرست نزدیک شده است. در حال حاضر شرکت ریلوجی ان‌آر تی، در رتبه اول این فهرست قرار دارد. در زندگی نامه وارن بافت، وی در سال ۲۰۰۰ آگاهی چندانی از خریداری هوم‌سرویس به عنوان بخشی از شرکت انرژی میدامریکن توسط برکشایر هاتاوی نداشته است. طبق آمار، وارن بافت در حال حاضر ثروتی ۸۷.۵ میلیارد دلاری دارد.

راز ثروت وارن بافت جوان چه بود؟

وارن بافت مانند افسانه‌ای در دنیای سرمایه‌گذاری است. وی در حال حاضر به عنوان سومین فرد ثروتمند دنیا شناخته می‌شود ولی راز ثروت وارن بافت چیست؟ بافت در دنیای اقتصاد با لقب‌هایی همچون جادوگر، غیب‌گو و حکیم شناخته می‌شود، گویی سرمایه‌گذاری‌ها و ثروتش منشأ جادویی دارد و او با قدرت‌های ماورا‌ء‌الطبیعی دارد یا با مالیدن چراغ جادو به سرمایه‌های هنگفت‌ دست پیدا کرده است.

 ولی راز ثروت وارن بافت و موفقیت وی تنها مدیون هوش و خرد اوست و هیچ جادو و قدرت ماوراء‌الطبیعی در آن نقشی نداشته است. موفقیت وارن بافت ریشه‌ بنیادی دارد. مهم‌تر اینکه، فلسفه موفقیت او موضوعی رمزآلود نیست. بافت فعالیت‌های بشردوستانه زیادی داشته و هموراه دانش و ثروت‌‌اش را به اشتراک گذاشته تا سرمایه‌گذاران تازه‌کار بتوانند از روش موفقیت او پیروی کنند.

تاکنون بیش از ۴۷ کتاب در مورد وارن بافت نوشته شده ‌است. تنها افراد زنده دیگری که کتاب‌های بیشتری در موردشان نوشته شده، روسای جمهور آمریکا، شخصیت‌های سیاسی جهان و دالای لاماهای تبت بوده‌اند. این‌‌ بدین معنی که همه به دنبال کشف راز ثروت وارن بافت بوده‌اند.

پس ممکن است از خود بپرسید:

آیا هنوز ناگفته دیگری در مورد وارن بافت که قبلاً ۴۷ کتاب در مورد‌ش نوشته شده وجود دارد؟

راز ثروت وارن بافت جوان

درست همین‌جاست که بیشتر سرمایه گذاران در دام وارن بافت می‌افتند. سرمایه‌گذاران جوان تنها ظاهر قضیه موفقیت وارن بافت را می‌بینند و به وی به عنوان فردی معمولی نگاه نمی‌کنند. آن‌ها می‌خواهند استراتژی‌های یک میلیاردر را دنبال کنند و به درس‌های جوان ۲۰ ساله‌ای توجه نمی‌کنند که با ۹،۸۰۰ دلار سوار قطار شد تا با قهرمان و مربی‌اش، بنجامین گراهام کار کند.

به عبارت ساده‌تر، روش سرمایه‌گذاری وارن بافت در حال حاضر به اندازه روش‌های سرمایه‌گذاری او در جوانی مؤثر واقع نخواهد شد. کسانی که به دنبال کسب سود خالص سهام هستند به این نکته به خوبی واقف‌اند. انتخاب سرمایه‌گذاری به روش کنونی وارن بافت درست مثل ایستادن جلوی قطار سنگین باری و تلاش برای متوقف کردن آن است. شما به عنوان سرمایه‌گذاران تازه‌کار به سادگی نمی‌توانید خود را با مهارت‌های سرمایه‌گذاری وارن بافت وفق دهید و دنبال کردن روش کنونی او هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

برای درک این مطلب بهتر است نگاهی بیاندازیم به یکی از نامه‌‌های وارن بافت به سهام‌داران شرکت برکشایر هاتاوی. در سال ۲۰۱۴، سود برکشایر هاتاوی از ارزش خالص، ۱۸.۳ میلیارد دلار بود که ارزش دفتری هر دو گروه A و B را ۸.۳ درصد افزایش داد. بازدهی این شرکت نسبتاً پایین بود، حتی کم‌تر از سود سرمایه‌گذاری غیر فعال در اس‌اند‌پی ۵۰۰ در همان سال.

بافت در آن سال در نامه‌‌ به سهامداران به این موضوع پرداخت و یکی از مهم‌ترین درس‌هایش را در همین نامه‌ در اختیار همگان قرار داد. وی در این نامه در مورد شروع فعالیت‌هایش سخن گفت.

وارن بافت در نامه‌اش می‌نویسد: «اولین سهام بی‌پی‌ال را در دسامبر ۱۹۶۲ خریداری و پیش‌بینی کردم که خرید و فروش‌های زیادی در آینده انجام خواهد شد. پس از آن، هر سهم به قیمت ۷/۵۰ دلار فروخته ‌می‌شد که نسبت به قیمت ۱۰/۲۵ دلاری سرمایه در گردش و ارزش دفتری ۲۰/۲۰ دلاری، تخفیف قابل توجهی به حساب می‌آمد. خریدن سهام با آن قیمت، مثل برداشتن ته‌سیگاری بود که تنها یک پک می‌توان از آن زد؛‌ و وقتی آن لذت زودگذر تمام شود، نمی‌شود انتظار دیگری از آن داشت».

یک راز ثروت وارن بافت این بود که به جای رها کردن سهام در زمان مناسب و کشیدن ته سیگار، آن را نگه داشت و در نهایت بیش از ۲۵ درصد از سرمایه بی‌پی‌ال را در کسب‌وکاری با آینده‌ نامعلوم سرمایه‌گذاری کرد که اطلاعات کمی در موردش داشت. به زبان خود وارن بافت: «مثل سگی بودم که ماشین را گرفته است»؛ که اصطلاحاً اشاره به کسی دارد که به هدفی رسیده ولی نمی‌داند بعد از آن چه کار باید بکند.

به دلیل زیان‌های عملیاتی برکشایر و خریداری دوباره سهام، ارزش خالص آن در پایان سال مالی ۱۹۶۴ از ۵۵ میلیون دلار به ۲۲ میلیون دلار در زمان ادغام سال ۱۹۵۵ کاهش یافت.

در طول ۱۸ سال آینده، وارن پیوسته با صنعت نساجی دست و پنجه نرم می‌کرد. او در نهایت در سال ۱۹۸۵ تسلیم شد و نساجی را کنار گذاشت. اما مشکل کار در کجا بود؟

راز ثروت وارن بافت و مدل سرمایه‌گذاری ته‌سیگاری

وارن بافت اکنون همان سرمایه‌گذاری نیست که تنها با مبالغ ناچیز سروکار داشت. سرمایه‌گذاری ته‌ سیگاری تنها با سرمایه‌های محدود عملی است. این مدل هیچ‌گاه در سرمایه‌گذاری‌های با مبالغ هنگفت عملی نخواهد بود.

چارلی مانگر می‌گوید: «هر آنچه را که در مورد خرید و فروش با قیمت‌های شگفت‌انگیز می‌دانید فراموش کنید. در عوض، در کسب‌وکارهای عالی با قیمت‌های عادلانه سرمایه‌گذاری کنید». طبق همین اصل، بافت روش‌های پیشین را کنار گذاشت و بر اساس ارزش ذاتی‌ و با هدف حفظ کسب‌وکارها در طولانی مدت، در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. این بهترین استراتژی ممکن برای افرادی است که صدها میلیون دلار سرمایه دارند؛ اما برای کسب بازده خالص، همیشه سرمایه‌گذاری با روش ته‌سیگاری بهترین گزینه است.

سرمایه‌گذاران جوان و تازه‌کار باید تا می‌توانند ته‌سیگار پیدا بیابند، آن‌ها را دود کنند و ته سیگارهای بیشتری پیدا کنند. این فلسفه‌ای بود که بافت از بنجامین گراهام آموخت و تا به امروز مؤثرترین استراتژی سرمایه‌گذاری است. وارن می‌گوید:

«بهترین دوران زندگی‌ام از حیث عملکرد سرمایه‌گذاری، دهه ۱۹۵۰ بود که ته سیگارهای زیادی برای پک زدن پیدا می‌کردم».

بزرگ‌ترین رقیب وارن بافت

شکی نیست که وارن بهترین سرمایه‌گذار تمام دوران است؛ ارزش خالص کنونی دارایی‌های او خود شاهدی بر این حقیقت است. در واقع، تنها یک نفر در کل تاریخ وجود دارد که بتوان او را با بافت هم‌تراز دانست. تنها یک نفر با نرخ بازده ترکیبی بهتر وجود که رقیبی برای وارن بافت به حساب می‌آید؛ و آن شخص کسی نیست جز وارن بافت جوان.

بیایید اعداد و ارقام کسب شده توسط وارن بافت در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ را با اعداد ارقام بعدی‌اش مقایسه کنیم.

از سال ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۹، بافت به بازده میانگین ۲۹.۵ درصد و بازده تجمعی ۲۷۹۴/۹ درصد رسید! این در حالی است که در طول این ۵ تا ۱۲ سال، داوجونز بازده منفی را تجربه می‌کرد. وارن بافت در تمام این ۱۲ سال بازدهی مثبت داشت و در موفق‌ترین سال خود یعنی سال ۱۹۶۸، بازده قابل‌توجه ۵۸.۸ درصدی را از آن خود کرده و  داوجونز را با اختلاف بیش از ۵۰ درصد شکست داد.

این نقطه اوج موفقیت بافت با استفاده از راهبردهای بنجامین گراهام و سرمایه‌گذاری در سهام خالص بود. او روی بهترین سرمایه‌گذاری‌های ان‌سی‌ای‌وی، مانند شرکت اوراق بهادار وسترن سکوریتیز، تمرکز داشت و اغلب اوقات سهام نسبتاً متمرکز را انتخاب می‌کرد. او با یافتن سهام مورد نظر، سیگارش را پک زد و پیروزی‌هایش را جشن گرفت.

در آن زمان، پیدا کردن چنین شرکت‌های ارزان‌قیمت و با ارزشی دشوار بود و بافت جوان مجبور بود خودش برای یافتن این سهام دست به کار شده و به جست‌وجو بپردازد. او ماه‌های زیادی را صرف جستجو در راهنماهای سهام مودی می‌کرد تا تعداد زیادی سهام خالص پیدا کند. اما امروزه می‌توان بدون هیچ هزینه‌ای گزینه‌هایی خوبی را از میان سهام خالص باکیفیت بین‌المللی پیدا کرد.

سرمایه گذاری های وارن بافت در سال های ۱۹۶۵ و ۲۰۱۴

برای مقایسه، بین سال‌های ۱۹۶۵ و ۲۰۱۴، زمانی که وارن بافت به غول بزرگی در تجارت تبدیل شده بود، برکشایر به بازده سالانه ۱۹.۴ درصدی رسید که این عدد بیش از ۱۰ درصد کم‌تر از بهترین سال‌های سرمایه‌گذاری اوست. این در حالی است که اعداد مذکور تا حدود زیادی تحت تأثیر فعالیت‌های بافت جوان در اواخر دهه ۱۹۶۰ بوده است. نکته قابل توجه آن است که در این دوره حتی او نیز با وجود کسب موفقیت‌های بسیار، سال‌های کم‌بازده‌ای را تجربه کرد.

شاید بازده ۱۹.۴ درصدی چیز دندان گیری نباشد و سهامداران بسیاری، بازده‌ای حتی کمتر از این داشته باشند. با وجود این، بافت میلیاردر ۸۴ ساله، در رینگ مبارزه با نسخه جوان‌تر و چابک‌تر ۳۰ ساله خود حتی یک راند هم دوام نخواهد آورد. وی در یکی از نشست‌های سالانه برکشایر در این مورد گفت:

«بله، اگر می‌خواستم با مبالغ کوچک کار کنم، بیشتر متمایل به خرید سهامی بودم که می‌توان به آن سهام گراهامی گفت؛ این سهام ارزش خالص کمتری دارد، ارزشی شاید حتی کمتر از سرمایه در گردش. از قضا از نقطه نظر درصد بازدهی، کار با مبالغ کوچک، نتایج بهتری نیز در پی دارد؛ چرا که فرصت‌های بیشتری با این‌گونه سرمایه‌گذاری نصیبتان می‌شود. اگر با مبالغ کوچک کار کنید، هزاران هزار فرصت بالقوه در دنیای سرمایه‌گذاری خواهید داشت. پس اگر با مبالغ اندک کار می‌کنید، مزیت‌های بیشتری نسبت به من دارید».

با این اوصاف شما هزاران و هزار فرصت بالقوه دارید که وارن از آن‌ها بی‌نصیب است. شما با سرمایه‌گذاری در سهام خالص یا سهام‌های کلاسیک گراهامی، مزیت بزرگی نسبت به جادوگر اوماها دارید!

از طرفی به رغم سادگی روش گراهام، به نظر می‌رسد که بیشتر سرمایه گذاران، سهام کلاسیک گراهامی را نادیده می‌گیرند. امروزه سرمایه‌گذاران طوری سرمایه‌گذاری می‌کنند گویی میلیاردر هستند. انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری که نام‌های بزرگی چون اپل و گوگل را یدک می‌کشند و نگه داشتن آن‌ها، بزرگ‌ترین اشتباه سرمایه‌گذاران تازه‌کار است.

وارد شدن به بازار سرمایه مستلزم داشتن اراده و ایمان قوی است، چیزی که هم گراهام و هم بافت در چنته داشتند. سرمایه گذاران هوشمند در مورد مالکیت سهام اپل و گوگل لاف نمی‌زنند. آن‌ها به سرمایه‌گذاری در کارخانه‌های کوچک الکترونیک و شرکت‌های کوچک خرده‌فروشی تمایل بیشتری دارند.

اگر تا این‌ جای مطلب را خوانده‌اید پس احتمالاً سرمایه‌گذاری پیر مانند وارن بافت نیستید. شما مانند وارن جوان با افق دیدی بی‌انتها هستید که پیش به سوی ثروتمند شدن در حرکت است.

قوانین طلایی سرمایه گذاری وارن بافت

وارن بافت مالک شرکت برکشایر هاتاوی و سومین مرد ثروتمند جهان است. وارن بافت ثروت خود را از راه سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای سودآور و در درازمدت کسب کرده است. وی که از شاگردان بنجامین گراهام معروف است در کتاب مجموعه مقالاتش نکاتی ارزشمند را برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار بیان کرده که چندی از آن‌ها را در قالب قوانین طلایی سرمایه گذاری وارن بافت در خانه سرمایه مرور خواهیم کرد.

تئوری مالی مدرن

جالب‌ترین ایده‌های سرمایه گذاری وارن بافت در سی و پنج سال گذشته آن‌هایی بوده‌اند که با نام تئوری مالی مدرن شناخته می‌شوند.

این تئوری مجموعه‌ای از ایده‌ها است که به یک مفهوم ساده و گمراه‌کننده تبدیل می‌شود. یکی از اصول عمده تئوری مالی مدرن، تئوری مجموعه است چرا که مطالعه فرصت‌های سرمایه گذاری انفرادی نیز اتلاف وقت است. طبق این تئوری شما می‌توانید ریسک هر سهمی را با نگه داشتن یک مجموعه متنوع از بین ببرید. ریسک باقی‌مانده تنها ریسکی است که سرمایه گذاران باید جبران کنند.

این ریسک با یک فرمول ساده ریاضی (بتا) قابل اندازه‌گیری است و نشان می‌دهد که اوراق بهادار در مقایسه با بازار چقدر پرنوسان هستند. بتا این نوسانات را به خوبی برای اوراق بهادار موجود در بازار اندازه‌گیری می‌کند، جایی که اطلاعات وثیقه‌های مبادله ‌شده به سرعت و با دقت در قیمت‌ها قرار می‌گیرد. در دنیای مالی امروز، این بازارهای کارامد هستند که حرف اول و آخر را می‌زنند. وارن بافت تصور می‌کند که بیشتر بازارها کاملاً کارامد نیستند و هم‌تراز کردن نوسان با ریسک، اختلالی بزرگ در آن‌ها ایجاد می‌کند.

تمرکز روی یک سبد سهام در سرمایه گذاری وارن بافت

وارن بافت در مورد تمرکز روی سبد سهام یاد‌‌آور می‌شود که جان مینارد کینز، که اقتصاددانی برجسته و سرمایه‌گذاری زیرک بود باور داشت که سرمایه‌گذارها باید مبالغ زیادی از سرمایه خود را به دو یا سه کسب‌وکار شناخته‌ شده و قابل مدیریت اختصاص دهند.

طبق گفته بافت موفق نامیدن سرمایه‌گذاران فعال در چند حوضه، مانند این است که هوس‌بازان را رمانتیک بدانیم. به نظر وارن بافت، سرمایه‌گذاران همیشه باید به توصیه مارک تواین عمل کنند که می‌گفت: «همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد بگذار و به آن سبد نگاه کن».

میراث بنجامین گراهام

هنر سرمایه‌گذاری وارن بافت از بن گراهام نشات گرفته که در تعدادی از آثار کلاسیک‌اش از جمله سرمایه گذار هوشمند، شخصیتی به نام آقای بازاری را معرفی کرده که در وال استریت زندگی می‌کند. آقای بازاری، شریک تجاری فرضی شما است که سود روزانه کسب‌وکار شما را می‌خرد یا سود خود را با قیمت‌های رایج بازار به شما می‌فروشد. او دمدمی‌مزاج است و درجه دیوانگی‌اش با شکاف بین قیمت و ارزش نسبت مستقیم دارد و در نتیجه فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری را در اختیار شما می‌گذارد. وارن بافت نیز آقای بازاری را بازتعریف کرده و بر ارزش این تمثیل گراهام در مورد بازار و عملکرد مناسب آن در سرمایه‌گذاری صحه می‌گذارد. درس ارزشمند بعدی بن گراهام، اصل حاشیه امن اوست. طبق این اصل، سرمایه‌گذاری امن توصیه نمی‌شود مگر آن‌که شواهد کافی وجود داشته باشد که بهای پرداخت‌ شده به طور قابل‌ توجهی پایین‌تر از ارزش سهام است.

ارزیابی رابطه قیمت و ارزش

سرمایه‌گذاری واقعی باید بر اساس ارزیابی رابطه بین قیمت و ارزش باشد. استراتژی‌هایی که مقایسه قیمت و ارزش را به کار نمی‌بندند منجر به سرمایه‌گذاری نشده، بلکه تنها در مورد بالا رفتن قیمت گمانه‌زنی می‌کنند. از این استراتژی‌ها نمی‌توان بدین نتیجه رسید که بهای پرداخت شده کمتر از ارزش سهام است.

اصل حلقه صلاحیت

اصل حلقه صلاحیت پایه سوم طرح گراهام-بافت در سرمایه‌گذاری هوشمند است که در کنار آقای بازاری و حاشیه امن قرار می‌گیرد. این قاعده منطقی، به سرمایه گذاران توصیه می‌کند که تنها در کسب و کارهایی که قادر به درکشان هستند سرمایه‌گذاری کنند.

سه توصیه بافت به سرمایه‌گذارن

سرمایه گذاری وارن بافت

بافت به سرمایه‌گذاران سه توصیه می‌کند:

  1. مراقب شرکت‌هایی باشید که اصول حسابداری را رعایت نمی‌کنند. باید مراقب شرکت‌هایی باشید که حساب هزینه‌هایش مشخص نیست و به عنوان مثال درک درستی از هزینه‌های بازنشستگی کارمندانش ندارد.
  2. قراردادهای نامفهوم معمولاً نشان از مدیریت ناکارامد یا حقه‌باز دارد. اگر پاورقی یا توضیحات قراردادی را متوجه نمی‌شوید، معمولاً به این دلیل است که مدیرعامل نمی‌خواهد شما به اصل قضیه پی ببرید.
  3. به شرکت‌هایی که در مورد درآمد بالا و رشد شرکت‌شان در آینده غلو می‌کنند، اعتماد نکنید.

بررسی داده‌ها

همیشه باید گزارش داده‌ها را زیر نظر داشت. حال این داده‌ها از نوع GAAP باشد یا غیر از آن. خواندن این اطلاعات به شما کمک می‌کند که به سه پرسش کلیدی پاسخ دهید:

  1. ارزش تقریبی یک شرکت چقدر است؟
  2. آیا این شرکت می‌تواند در آینده به تعهداتش پایبند بماند؟
  3. مدیران این شرکت با در نظر گرفتن سرمایه‌ای که در اختیار آن‌ها می‌گذارید چقدر کارامد هستند؟

سرمایه گذاری وارن بافت و اوراق قرضه

بافت در در رابطه با اوراق‌ قرضه می‌گوید: «در بحران اقتصادی اوایل دهه ۱۹۹۰ تعداد زیادی از شرکت‌ها زیر بار بدهی کمر خم کردند که این قضیه درست خلاف چیزی بود که تحقیقات آکادمیک پیش‌بینی می‌کرد. طبق این تحقیقات نرخ‌های بهره بالاتر اوراق قمارآمیز باید نرخ‌های بهره پیش‌فرض را جبران می‌کرد که چنین اتفاقی نیافتاد».

سرمایه‌گذاری منطقی و درازمدت

سرمایه گذاری وارن بافت

بیشتر سرمایه گذاران، چه انفرادی و چه وابسته به بنگاه سرمایه‌گذاری، به خوبی می‌دانند که بهترین راه برای سرمایه گذاری مشترک، استفاده از صندوق سرمایه‌ گذاری شاخص است که هزینه‌های کوچک را پشتیبانی می‌کند. کسانی که چنین روشی را پیش می‌گیرند اطمینان خواهند داشت که نتایج خالصی (پس از هزینه‌) حتی بهتر از اکثر متخصصان سرمایه‌گذاری به دست خواهند آورد.

با این حال، اگر شما می‌خواهید سبد سهام خود را بسازید، باید چند نکته را در نظر بگیرید: سرمایه گذاری وارن بافت چیز پیچیده‌ای نیست، هرچند نمی‌توان آن را آسان نامید. سرمایه‌گذار باید بتواند کسب‌وکارهای منتخب را به درستی ارزیابی کند. منظور از «کسب‌و‌کارهای منتخب» آن است که شما لزوماً نیازی به داشتن تخصص در زمینه کارکرد هر شرکتی نیستید. شما فقط باید بتوانید شرکت‌هایی را که در حلقه صلاحیت‌تان است ارزیابی کنید. اندازه این حلقه خیلی مهم نیست؛ اما، شناخت مرزهای آن امری حیاتی است.

برای سرمایه‌گذاری موفق، نیازی به شناخت بازارهای کارامد، تئوری سبد سهام، قیمت‌گذاری اختیاری، یا شناخت بازارهای نوظهور ندارید. در واقع، بهتر است که هیچ اطلاعی از این موارد نداشته باشید. هدف شما به عنوان یک سرمایه گذار باید صرفاً خرید با قیمت منطقی و انتخاب کسب‌وکاری ساده و منطقی باشد که در ۵، ۱۰ و ۲۰ سال آینده، درآمدی بیشتر از اکنون خواهد داشت.

اگر نمی‌توانید سهامی را تا ۱۰ سال نگه دارید حتی برای ده دقیقه هم مالک آن نباشید. سرمایه‌گذاری مانند تجارت آنی و در لحظه نیست. آینده‌نگری و شناسایی ریسک‌های سرمایه گذاری، می تواند در استمرار موفقیت دخیل باشد. سرمایه‌گذاری اهداف طولانی‌مدت دارد و ریسک‌های تجارت را نیز ندارد. سرمایه گذاری وارن بافت یعنی به حداقل رساندن ریسک برای کسب ثروت در درازمدت.

با کمترین قیمت بالاترین ارزش را بدست آورید

سرمایه گذاری وارن بافت

قیمت چیزی است که می‌پردازید و ارزش چیزی است که به دست می‌آورید. اتلاف پول ممکن به شکل پرداختن بهایی بیش از ارزش واقعی سهام نمود پیدا کند. هزینه‌های تلف شده زمانی مشخص می‌شوند که بهره زیادی بابت بدهی وام‌ها یا کارت‌های اعتباری می‌پردازید.

طبق این اصل وارن، همیشه باید به دنبال فرصتهایی برای کسب ارزش بیشتر با پرداخت کمترین قیمت ممکن بود. اگر می‌خواهید سهام یا حتی جوراب بخرید، بهتر است زمانی بخرید که کیفیت را در ازای قیمتی مناسب به دست می‌آورید. بهترین صنایع برای سرمایه گذاری، شرکت‌هایی هستند که توانایی ارائه کیفیت را در هر زمانی دارند. در حقیقت باید به دنیال سرمایه گذاری در شرکت‌هایی بود در عرضه محصولات با کیفیت پیشتازاند.

تقویت عادات مالی سالم

طبق قوانین سرمایه گذاری وارن بافت، عادت کردن یکی از مهم‌ترین عادات بشریت است و زنجیرهای که عادات بر گردن ما می‌افکند آن‌قدر سبک است که آن‌ها را حس نمی‌کنیم و به تدریج به قدری محکم می‌شوند که گسستن آنها غیر ممکن است. وارن بافت بر این باور است که برای تبدیل شدن به سرمایه‌گذاری موفق باید عادات مالی مثبت و سالم را در خود تقویت کرده و عادات مضر مالی را ترک کنیم. سرمایه گذاری سودهای اولیه از نظر وی، مقدمه ی پیشرفت در سرمایه گذاری بلندمدت است.

طبق ایده های وارن بافت نباید فریب سودهای آنی را خورد و باید پول‌های کسب شده را دوباره وارد چرخه سرمایه‌گذاری کرد. تقویت عادات مالی به معنای مراقبت از درآمدها و جلوگیری از هزینه‌های بی‌مورد است. پس باید مخارج خود را در همه حال مدیریت کرد.