فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی

فاکتورهای بنیادی شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی

نام شرکت: سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی

نماد:وپترو

موضوع: سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه‌گذاری: در شرکت‌های تولیدکننده محصولات شیمیایی؛ خدمات فنی و مهندسی، انبوه‌سازی و مستغلات

معرفی شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی:

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۷۰ باهدف اصلی مشارکت در طرح‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی عموماً صنایع پتروشیمی تأسیس شد و در سال ۱۳۷۴ در لیست شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار درآمد.

 آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

 

 سهامداران وپترو

 

۱-۱)شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین – تاپیکو

۲-۱)سازمان تأمین اجتماعی

۳-۱)شرکت آوای پردیس سلامت

۴-۱)سایر

 پرتفوی سرمایه‌گذاری وپترو

 

از منظر بهای تمام‌شده حدود ۳۹ درصد و ازنظر تأثیرگذاری ارزش بازار حدود ۸۰ درصد از پرتفوی وپترو بورسی می‌باشد که مهم‌ترین سهام موجود در پرتفوی، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، کربن ایران، دوده صنعتی پارس، بازرسی فنی و کنترل خوردگی تکین کو و صنایع لاستیک سهند می‌باشند. هم‌چنین سرمایه‌گذاری هامون کیش، پتروشیمی الیانس، پتروشیمی کارون، شیمی بافت مهم‌ترین سهام ازنظر بهای تمام‌شده می‌باشند.

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با نماد وپترو

سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت

 

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به‌صورت گزارش عملکرد یک‌ماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می‌گردد تجمیع شده و به‌صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت‌های مالی حسابرسی شده ارائه می‌گردد که می‌توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش‌های یک‌ماهه خواهد بود.

درآمد سود حاصل از سرمایه‌گذاری

 

درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری عمدتاً بابت سود دریافتی از شرکت‌های بازرسی فنی و کنترل خوردگی تکین کو، شیمی بافت و کربن ایران می‌باشد. لازم به ذکر است که این شرکت عموماً از محل فروش سهام درآمدهای مهمی را شناسایی می‌کند.

 سایر اقلام عملیاتی

 

عمدتاً مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها و برگشت آن می‌باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری‌شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام‌شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها می‌کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش‌دهنده سود خالص هست(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می‌باشد که شرکت را ملزم به ارائه این حساب‌ها می‌کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی

 

درصورتی‌که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولاً در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت‌گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام وپترو

 

ازآنجایی‌که رشد قیمت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری منوط به وجود فرصت‌های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت‌های زیرمجموعه آن می‌باشد، به همین دلیل بایستی پتانسیل‌های رشد شرکت‌های زیرمجموعه وپترو را بررسی کرد که در ادامه به‌ صورت خلاصه توضیحاتی را ارائه می‌کنیم:

ساختمان ایران:

 

این شرکت در حوزه سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های حوزه عمران و ساختمان فعالیت می‌کند و مالک سهام بانک اقتصاد نوین، نوسازی و ساختمان تهران، سرمایه‌گذاری ساختمان نوین، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران کرمان، سرمایه‌گذاری و توسعه خوزستان است.

کربن ایران:

 

این شرکت در حوزه تولید دوده صنعتی فعالیت دارد و بخش عمده‌فروش آن در داخل انجام می‌گیرد. برای مطالعه فاکتورهای مهم بنیادی شکربن اینجا را کلیک نمایید.

دوده صنعتی پارس:

 

این شرکت نیز به تولید دوده صنعتی پرداخته و عمده‌فروش خود را در داخل انجام می‌دهد. برای مطالعه فاکتورهای مهم بنیادی شدوص اینجا را کلیک نمایید.

 بازرسی فنی و کنترل خوردگی تکین کو:

 

این شرکت در حوزه خدمات بازرسی فنی و محیطی می‌پردازد. لازم به ذکر است که شیوه درآمدزایی این شرکت در قالب عقد قرارداد با شرکت‌های طرف قرارداد می‌باشد که در قالب افشاییات شرکت به اطلاع عموم می‌رسد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  علت رشد 64 درصدی قیمت سهام چادرملو

صنایع لاستیک سهند:

 

این شرکت به تولید تسمه‌نقاله و قطعات فنی اشتغال دارد و مرجع قیمت‌گذاری آن درون‌سازمانی و بر اساس تصمیمات کمیته فروش انجام می‌پذیرد.

شیمی بافت:

 

این شرکت به فروش محصولات شیمیایی MTBE و رافینت اشتغال دارد که MTBE محصول اصلی بوده و عمده‌فروش را در داخل انجام می‌دهد. اما طبیعتاً قیمت این محصولات از نرخ‌های جهانی اثر می‌پذیرد. همان‌طور که گفته شد هرگاه پتانسیل‌های رشد قیمت در سهام شرکت‌های زیرمجموعه و به‌ویژه شرکت‌های فوق منجر به رشد قیمت سهام وپترو خواهد شد.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

امتیاز شما به این مقاله چند است؟
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (6 رای, میانگین: 3٫00 از 5)
Loading...

[/vc_row]

دوره نخبگان بورس چیست ؟

نخبگان بورس یک دوره جامع حضوری و غیر حضوری است که از همه جای ایران می توانید در آن شرکت کنید و در این دوره از صفر و بدون نیاز به هیچ پیش زمینه ای می آموزید چطور در بورس با خرید و فروش سهام سود کسب کنید.اگر شما هم میخواهید به جمع شرکت کنندگان دوره نخبگان بورس بپیوندید و در بورس کسب ثروت کنید روی دکمه زیر کلیک کنید، کارشناسان آموزش به صورت تلفنی شما را در مسیر آموزش درست بورس راهنمایی می کنند و دوره مناسب شما را پیشنهاد می دهند، برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

چطور اطلاعات دوره را داشته باشم؟

دوره جدید نخبگان بورس با ظرفیت محدود به صورت حضوری و خصوصی در حال پذیرش است، کارشناسان با شما تماس می گیرند و اطلاعات دوره را به شما می گویند، فرم زیر را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهی برای این مقاله وجود ندارد.