فاکتورهای مهم بنیادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

فاکتورهای بنیادی سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

نام شرکت: سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

نماد: ومعادن

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: در شرکت های تولیدکننده محصولات فولادی و کانی های فلزی

معرفی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

 

شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات جزو شرکت های فرعی فولاد مبارکه اصفهان می باشد و در سال ۱۳۷۴ با هدف سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه بطوریکه بتواند به تنهایی یا بهمراه شرکت های زیرمجموعه خود کنترل شرکت را بدست بگیرد. شرکت های مزبور بایستی در حوزه محصولات فولادی و فرآورده های فرعی آن، استخراج کانی های فلزی و غیرفلزی و باشد. لازم به ذکر است بخشی از درآمد این شرکت در قالب فروش واسطه ای محصولات زیرمجموعه اش می باشد.

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

 

سهامداران شرکت

 

۱-۱)فولاد مبارکه اصفهان – فولاد

۲-۱)موسسه صندوق بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر

۳-۱)سرمایه گذاری صدر تامین

۴-۱)سایر

پرتفوی سرمایه گذاری ومعادن

 

حدود ۷۰ درصد از پرتفوی سرمایه گذاری ومعادن بورسی می باشد که سنگ آهن گل گهر، صنعتی و معدنی چادرملو، ملی صنایع مس ایران، مجتمع فولاد خراسان و تامین مواد اولیه فولاد صبانور و سنگ آهن گهر زمینی مهم ترین سهام موجود در آن هستند.

حساب های دریافتنی تجاری

 

عمده اقلام تشکیل دهنده این حساب مربوط به مطالبات ومعادن از شرکت های زیرمجموعه بابت سود مصوب تقسیم نشده می باشد.

 سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت

 

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری

 

درآمد حاصل از سرمایه گذاری عمدتا بابت سود دریافتی از شرکت های ملی صنایع مس ایران، صنعتی و معدنی چادرملو، سنگ آهن گل گهر و سنگ آهن گهرزمین می باشد.

سایر اقلام عملیاتی

 

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی

 

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام ومعادن

 

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه ومعادن را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

سنگ آهن گل گهر

 

محصول اصلی این شرکت گندله بوده که بر اساس ۲۱ درصد میانگین فروش محصولات فولاد خوزستان تعیین می گردد. دومین محصول شرکت کنسانتره سنگ آهن است که برابر ۱۴ درصد میانگین نرخ فروش فولاد خوزستان تعیین می گردد. لازم به ذکر است که عمده فروش کگل داخلی است.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت تجارت الکترونیک پارسیان

صنعتی و معدنی چادرملو

 

گندله، کنسانتره سنگ آهن و فولاد محصولات کچاد می باشند که در رابطه با شیوه قیمت گذاری آنها در بالا توضیحاتی ارایه شد. لازم به ذکر است که این شرکت صادرات ندارد و تمام فروش آن داخلی است.

ملی صنایع مس ایران

 

کنسانتره مس و کاتد و مفتول و بیلت و اسلب محصولات اصلی این شرکت می باشند.

مجتمع فولاد خراسان

 

محصولات سبک ساختمانی و شمش محصولات اصلی این شرکت بوده و آهن اسفنجی رتبه آخر را در ارزش ریالی کل فروش شرکت دارد.لازم به ذکر است که بیش از ۹۰ درصد از فروش شرکت، داخلی و از طریق بورس کالا می باشد و آهن اسفنجی نیز بر اساس ۵۰ درصد میانگین نرخ فروش فولاد خوزستان تعیین می گردد.

تامین مواد اولیه فولاد صبانور

 

کنسانتره سنگ آهن و گندله دو محصول اصلی این شرکت بوده که عموما گندله را در داخل و کنسانتره را به خارج صادر می کند.توجه گردد که سهم کنسانتره در حدود ۷۵ درصد از کل فروش شرکت می باشد.

سنگ آهن گهر زمین

 

کنسانتره سنگ آهن مهم ترین محصول این شرکت است که ارتباط مستقیمی با قیمت شمش فولاد دارد. کنسانتره داخلی را بر مبنای ۱۵ درصد میانگین نرخ فروش فولاد خوزستان بفروش می رساند.

همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق منجر به رشد قیمت سهام ومعادن خواهد شد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

امتیاز شما به این مقاله چند است؟
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (4 رای, میانگین: 4٫25 از 5)
Loading...

[/vc_row]

دوره نخبگان بورس چیست ؟

نخبگان بورس یک دوره جامع حضوری و غیر حضوری است که از همه جای ایران می توانید در آن شرکت کنید و در این دوره از صفر و بدون نیاز به هیچ پیش زمینه ای می آموزید چطور در بورس با خرید و فروش سهام سود کسب کنید.اگر شما هم میخواهید به جمع شرکت کنندگان دوره نخبگان بورس بپیوندید و در بورس کسب ثروت کنید روی دکمه زیر کلیک کنید، کارشناسان آموزش به صورت تلفنی شما را در مسیر آموزش درست بورس راهنمایی می کنند و دوره مناسب شما را پیشنهاد می دهند، برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

چطور اطلاعات دوره را داشته باشم؟

دوره جدید نخبگان بورس با ظرفیت محدود به صورت حضوری و خصوصی در حال پذیرش است، کارشناسان با شما تماس می گیرند و اطلاعات دوره را به شما می گویند، فرم زیر را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهی برای این مقاله وجود ندارد.