چگونه سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟

10,713 بازدید

چگونه سهام ارزشمند را شناسایی کنیم و از آنها بهره‌ی زیادی ببریم؟

نظریه‌های سرمایه‌گذاری زیادی در مورد یافتن بهترین نوع سرمایه‌گذاری بر اساس زمان‌بندی شما، قدرت تحمل ریسک و اهداف شخصی شما وجود دارد. یکی از روش‌های موجود که به کتاب سرمایه‌گذار باهوش بنجامین گراهام در سال 1949 برمی‌گردد، شناسایی سهام ارزشمند که به دلایل متعدد پایین‌تر از ارزش واقعی‌شان به فروش می‌رسند، است.

چگونه سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟

شاخصه های سهام ارزشمند

اما چگونه می‌توانیم سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟ در اینجا شش معیار که سرمایه‌گذاران به آن‌ها توجه می‌کنند را مطرح می‌کنیم:

  1. نسبت پایین قیمت به درآمد (P/E ratio): هیچ مبحثی در مورد قیمت سهام بدون در نظر گرفتن معیار معمول و رایج P/E که نشان‌دهنده‌ی ارزش نسبی سهام هست، کامل نیست. هر شرکتی P/E مخصوص به خود را دارد. هرچه مقدار این نسبت بیشتر باشد، نسبت قیمت سهام به نسبت سود آن نیز بالاتر می‌رود. درحالی‌که P/E پایین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی فرصت خرید خوبی باشد، باید همواره به خاطر داشته باشیم که دلایلی برای پایین بودن مقدار این نسبت وجود دارد. برای مثال، یک شرکت می‌تواند درآمد بالایی را گزارش دهد، اما سرمایه‌گذاران حرفه‌ای می‌دانند که شرکت‌ها همه‌ی حقایق را نمی‌گویند. درنتیجه قیمت سهام پایین می‌ماند و مقدار نسبت P/E مناسب(پایین) به نظر می‌رسد. این داستان به‌ندرت اتفاق می‌افتد ولی برای کسب نتیجه لازم است که به مقدارP/E اعتماد کنید.
  2. عملکرد کند نسبی قیمت: اگر قیمت سهم یک شرکت در مقایسه با دیگر شرکت‌های هم‌تراز و مشابه خود کمتر باشد، نشان‌دهنده‌ی عملکرد پایین شرکت است که می‌تواند به چند دلیل اتفاق بیفتد. برای مثال، یکی از دلایل می‌تواند توجه تحلیلگران سهم به یک فاکتور مالی خاص باشد. این موضوع که تنها یک خبر در CNB یا ژورنال wall street تأثیراتی را بر روی سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند که منجر به فروش مضاعف سهام و پایین آمدن قیمت می‌شود دور از پیش‌بینی نیست. اتفاقی که می‌افتد این است که سرمایه‌گذاران قیمت را تا حدی پایین می‌آورند که به یک سهم بی‌ارزش تبدیل می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از غربالگرها پیشینه‌ی قیمت یک سهم را در طول زمان‌های مختلف و در مقایسه با سهام دیگر و شاخص‌های سهام بررسی کنید.
  3. نسبت رشد پایین ( Low PGE Ratio): نسبت رشد PGE، در مقایسه با P/E یک کمپانی، نسبت دقیق‌تری در نظر گرفته می‌شود. هنگامی‌که به تحلیل یک سهم می‌پردازید، نسبت P/E را انتخاب کرده و تقسیم‌بر نرخ رشد درآمد کنید. اگر که نسبت کمتر از یک بود، سرمایه‌گذاران ممکن است به عملکرد گذشته بیشتر از فرصت‌های رشدی آینده توجه داشته باشند. در نظر داشته باشید که این‌ها پیش‌بینی‌هایی از رشد هستند.
  4. سود تقسیمی بالا ( High dividend yield): شرط می‌بندم که شما هرگز به سود سهام توجه نکرده‌اید. اما درواقع اگر نرخ پرداخت سود سهام شرکت بیش از رقبای خود باشد، این ممکن است نشان دهد که قیمت سهامم نسبت به وضعیت کم‌ارزش در رابطه با پرداخت سود سهام کاهش‌یافته است. اگر شرکت ازنظر مالی دچار مشکل نباشد و میزان سود تقسیمی آینده امن باشد، فرصت‌های سود سهام می‌تواند در کوتاه‌مدت بازده و همچنین امکان افزایش قیمت سهام در آینده را افزایش دهد. اگر از یک غربالگر سهم استفاده کنید، می‌توانید با استفاده از سود تقسیمی سهام ارزشمند و معرفی‌شده در صنعت را پیدا کنید.
  5. نسبت پایین ارزش بازار به ارزش دفتری ( Low market to book ratio): یک شرکت باارزش بازار پایین (کل سرمایه بازار) نسبت به ارزش دفتری(سهام کل سهامداران) وضعیت خوبی را دارد. موضوع اصلی درک ارزش واقعی دارایی‌های ملموس (زمین، ساختمان‌ها، پول نقد) و دارایی‌های نامشهود (دارایی های معنوی و…) است. به‌عنوان‌مثال، یک شرکت که اسباب‌بازی تولید می‌کند ارزش دارایی‌های شرکت می‌تواند به‌طور بالقوه از میزان کسب‌وکار تولید اسباب‌بازی بیشتر باشد. سرمایه‌گذاران ممکن است این را نادیده بگیرند و قیمت سهام منعکس‌کننده ارزش اساسی دارایی‌های شرکت اسباب‌بازی در دفاتر نخواهد بود.
  6. جریان نقدی آزاد ( Free cash flow) : بسیاری از سرمایه‌گذاران تأکید کمی بر سود گزارش‌شده دارند درحالی‌که بیشترین توجه آن‌ها به جریان نقدی آزاد است. جریان نقدی آزاد مقداری از نقدینگی است که توسط کسب‌وکار بعد از تمامی مخارج تولیدشده است. سهمی که با قیمت پایین به دلیل درآمد گزارش‌شده‌ی پایین‌تر عرضه می‌شود می‌تواند گزینه خوبی در راستای جریان نقدی باشد. به‌این‌ترتیب می‌توانید متوجه شوید که چطور دو شرکت یکسان ازنظر نقدینگی باهم متفاوت هستند.
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  آموزش کار با ابزار فیبوناچی زمانی در نرم افزار داینامیک تریدر

این معیارها معیارهای ثابتی برای تعیین ارزشمندی یک سهم نیستند. هیچ سیگنالی یا اندازه‌گیری نمی‌تواند یک سرمایه‌گذار را مطمئن سازد که این سرمایه‌گذاری ارزشمند یا پرسود است. اگر چندین معیار از این معیارهای گفته‌شده، ارزشمند بودن شرایط را بازگو کند، شما یک بازار ناکارآمد را تشخیص داده‌اید که فرصت سرمایه‌گذاری مناسبی است.

ابزارهای پیدا کردن سهام ارزشمند

 امروزه ابزارهای آنلاین بسیاری برای سرمایه‌گذاران فراهم‌شده است که به آن‌ها امکان جست‌وجو و مشاهده‌ی ایده‌های سرمایه‌گذاری را در چند ثانیه می‌دهد. شما می‌توانید با یک غربالگر سهم مانند غربالگر گوگل یا یاهو شروع کنید. اگر می‌خواهید جست‌وجوی دقیق‌تری داشته باشید، می‌توانید با پرداخت مقداری پول از Y charts’ stock  استفاده کنید. با ثبت‌نام در این غربالگر، شما به سایر ابزارها نیز دسترسی پیدا می‌کنید. چنانچه شما در یک شرکت کارگزاری حساب دارید، می‌توانید از غربالگر آن استفاده کنید. کاری که این ابزارها انجام می‌دهند، آنالیز کردن معیارهای مالی چندین شرکت و معرفی برخی از آن‌ها با توجه به داده‌های ورودی شماست. برای مثال اگر داده‌ی ورودی شما این باشد: P/E باید کمتر از 15 باشد، غربالگر به شما کمپانی‌های دارایP/E  بالاتر را نشان نمی‌دهد.

این مقاله هم مرتبط است، مطالعه نمایید: سهام ارزشمند را در سه مرحله شناسایی کنیم

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-4.jpg

با سری مقالات تحلیل بنیادی بیشتر آشنا شوید

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

1 Comments
حمید موسوی ۱۳۹۷-۰۷-۰۲

غربالگر منظور همون موتور جستجو هستش؟

form