کارگزار ناظر کیست و چگونه می‌توان آن را تغییر داد؟

کارگزار ناظر کیست؟

همانطور که می‌دانید در بورس اوراق بهادار ایران معاملات سهام برای مشتریان حقیقی از طریق کارگزاری‌ها و یا کارگزار ناظر انجام می‌گیرد. در واقع کارگزاری‌ها واسطه‌ی بین خریداران و فروشندگان محسوب می‌شوند. در سیستم معاملاتی پیشین سهام، افراد می‌توانستند سهام خود را در کارگزاری‌های مختلف به فروش برسانند. به طور مثال اگر شخص در دو کارگزاری مفید و آگاه حساب معاملاتی داشته و با حساب  آگاه خود ۲۰۰۰ سهم فولاد خریداری می‌کرد میتوانست  ۲۰۰۰ سهم خود را توسط کارگزاری مفید به فروش برساند. یعنی هیچ الزامی برای یکسان بودن کارگزار خریدار و فروشنده وجود نداشت. در سال‌های اخیر با راه اندازی سیستم معاملاتی جدید، مفهوم جدیدی به عنوان کارگزار ناظر به قوانین بازار افزوده شد. این بدین معنی است که سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی فقط می‌تواند توسط کارگزاری به فروش برسانند که سهام خود را از آن خریده‌اند. چنانچه با همان شرایط مثال قبلی اقدام به خرید ۲۰۰۰ سهم فولاد در کارگزاری آگاه کرده باشید؛ صرفا می‌توانید از طریق همان کارگزاری ۲۰۰۰ سهم فولاد خود را به فروش برسانید.

چگونه می‌توان کارگزار ناظر را تشخیص داد؟

اگر تنها در یک کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشید و تمامی خرید و فروش‌های خود را با همان حساب معاملاتی انجام دهید؛ کارگزار ناظر شما همان کارگزاری است که با آن کار می‌کنید. ولی اگر دارایی سهام‌تان در نمادهای معاملاتی مختلف متفاوت است، کارگزار ناظر با توجه به سابقه‌ی معاملاتی شما با کارگزاری‌های مختلف تعیین خواهد شد. بدین معنی که در هر نماد معاملاتی بسته به سابقه معاملاتی، کارگزار ناظر متفاوتی خواهید داشت. برای تشخیص این کارگزاری خود روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 1. مراجعه به سایت اینترنتی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به آدرس csdiran.com و مشاهده‌ کارگزار ناظر در قسمت سرویس‌های الکترونیکی به سهامداران. لازم به ذکر است؛ سهامداران حقیقی برای استفاده از این قابلیت باید کد ملی و سهامدارن حقوقی هم می‌بایست کد سهامداری خود را در سامانه وارد کنند.
 2. تطابق گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام
یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  معاملات برخط یا آنلاین چیست؟

راه دیگر برای تشخیص کارگزار آن است که سهامدار در هر نماد پس از مراجعه به سایت شرکت سپرده‌گذاری اوراق بهادار، کد کارگزار خریدار یا فروشنده را که در آخرین گواهینامه‌‌ی نقل و انتقال سهام صادر شده را با جدول شناسایی کد کارگزاری که در سایت موجود است، تطابق داده و از کارگزار خود در هر نماد معاملاتی اطلاع یابد.

توجه: بر اساس اطلاعیه سازمان بورس و اوراق بهادار چنانچه کد کارگزار خریدار یا فروشنده در آخرین گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام صادره‌ی پیش از ۱۶/۰۹/۱۳۷۸ برابر ۹۹۹، ۸۸۸، ۷۷۷، ۶۶۶ یا ۱۱ باشد؛ سهامداران تنها از روش اول می‌توانند از کارگزار ناظر خود مطلع شوند.

تغییر کارگزار ناظر

روش سنتی برای تغییر کارگزار ناظر بدین‌صورت است که سهامدار پس از فروش تمام دارایی سهام خود در یک نماد معاملاتی، حداقل برای یک روز معاملاتی دارایی سهام خود را در آن نماد صفر نگه دارد. پس از این انجام روند، کارگزار خریدار در اولین معامله آن نماد، کارگزار ناظر محسوب خواهد شد. علاوه بر روش سنتی روش‌های دیگری هم برای تغییر کارگزار ناظر وجود دارد:

 • نخستین روش آن است که به صورت حضوری به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کرده و با ارا‌ئه‌ی اصل و کپی شناسنامه، درخواست تغییر کارگزار خود را ثبت کنید.
 • روش دوم آن است که به سایت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کرده و پس از دریافت و تکمیل فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر، آن را به همراه گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پست کنید.
 • روش آخر هم مراجعه به کارگزاری‌هایی است که در نماد معاملاتی موردنظر می‌توانند به عنوان کارگزار ناظر فعالیت کنند.
یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  معاملات برخط یا آنلاین چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 2.6 / 5. تعداد امتیاز: 5

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

139 دیدگاه
 1. وحید می گوید

  سلام.
  من قبلا در کارگزاری امین سهم ثبت نام کرده بودم ولی فعالیتی نداشتم. جدیدا هم در کارگزاری پاسارگاد کد کاربری گرفتم. حال سهام عدالت من نه در امین سهم هست و نه در پاسارگاد و پیغام می دهد کارگزار ناظر شما قبلا انتخاب شده! می خواستم ببینم چه کارگزاری برای سهام عدالت من قرار داده شده و کی در پرتفوی من قابل مشاهده هست؟
  سهام‌دو میلیون تومانی بانکها و بیمه ها که من از طریق درگاه بانک خریدم در کدام کارگزاری قابل ثبت می شود؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نظر به اینکه ساز و کار فروش سهام عدالت برای آن دسته از سهامدارانی که قصد فروش سهام خود را دارند به صورتی متفاوت از فروش سهام عادی انجام می پذیرد ( از طریق سامانه ی معاملات برخط صورت نمی پذیرد) امکان افزودن پرتفوی سهام عدالت شما به پرتفوی نزد کارگزاری در حال حاضر وجود ندارد.
   بعد از اختصاص واحدهای صندوق به شما این دارایی به کد بورسی شما منتقل می شود

 2. وحیدملکیان می گوید

  با سلام من میخواهم سهام عدالت که ۳۰ درصد اون را بفروشم از در یقه کار گزار اما وقتی میخوام این کار را انجام بدم
  برای کد ملی مورد نظر قبلا کارگزار ناظر تعیین شده است این پیام میده اگر لطف کنید من را راهنمای کنید که چکار کنم ممنون میشیم از شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   «اطلاعیه مهم در خصوص دارندگان سهام عدالت
   مشتریان گرامی،
   نظر به اینکه ساز و کار فروش سهام عدالت برای آن دسته از سهامدارانی که قصد فروش سهام خود را دارند به صورتی متفاوت از فروش سهام عادی انجام می پذیرد (از طریق سامانه ی معاملات برخط صورت نمی پذیرد) لطفا به هیچ وجه نسبت به ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر اقدام نفرمایید.
   لطفا توجه داشته باشید امکان افزودن پرتفوی سهام عدالت شما به پرتفوی نزد کارگزاری در حال حاضر وجود ندارد.
   شما می توانید پرتفوی خود را از طریق بخش مربوطه مشاهده فرمایید.»

 3. علی می گوید

  با سلام.
  مادر من گواهی نقل و انتقال سهام یک نماد را داره که مربوط به پارسال است. برای انتقال این سهام به پرتفوی او در کارگزاری باید چکار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به تنوع راهکار کارگزاریها با پشتیبانی کارگزاریتان تماس بگیرید

 4. سارا مقدم می گوید

  سلام
  من سال ۸۲ سهام ساختمان ایران و خریدم و اصلا یادم نیست اسم کارگزار چی بود.. فقط یادمه نزدیهای بورس تهران بود
  چطور می تونم بفهمم؟؟ ا

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   درصورتی که در سامانه سجام ثبت اطلاعات انجام داده باشید و تجمیع کد بورسی صورت گرفته باشد از طریق کد ملی توسط کارگزاری ها قابل استعلام است

 5. سعید می گوید

  سلام کارگزار ناظر من مفید هستش سهام دومیلیون تومانی بانک های صادرات و ملت و اقتصاد نوین رو از طرق اپ خود بانک ها خریدم که قراره از اول تیر در بورس قابل معامله بشن
  آیا تو تاریخ مذکور به پرتفوی من تو ایزی تریدر مفید اضافه می شن یا واسه اضافه شدنشون تو پرتفوی مفید باید کار خاصی انجام بدم
  ممنون می شم جوابم رو بدید
  متشکرم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعد از اختصاص واحدهای صندوق به شما این دارایی به کد بورسی شما منتقل می شود

 6. محمدرضاغفاری می گوید

  سلام .آیا تغییر کارگزاری به معنی این هست که شخص از کارگزاری قبلی دیگه نمی تونه خریدکنه ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   کارگزار ناظر بر فروش موثر می باشد

 7. محمدرضاغفاری می گوید

  سلام اگه کارگزارم رو تغییربدم آیا می توانم از طریق کارگزاری قبلی خرید کنم ؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام خیر نمیشه

 8. علی می گوید

  سلام
  یک سوال داشتم از دوستانی که اطلاع دارن
  پدربزرگ من سجام ثبت نام کرده و کد بورسی گرفته
  ولی مثل اینکه قبلا کد بورسی دیگه ای داشت و با اون سهام هم خریده
  تو خود سایت ذینفعان هم کد بورسی قدیمی ثبت شده ولی غیرفعال هست
  چطوری سهام های که با اون کد ثبت شده رو به این کد جدید انتقال بدم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   از طریق کارگزاری خود اقدام به پیگیری و تغییر ناظر کنید.

 9. رنجبر می گوید

  سلام من از سال ۱۳۷۷ سهام وتوصا دارم و هیچ برگه ای ندارم .و تا الان هیچ اقدامی نکردم راهی هست که سهام زنده بشه ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام میتونین از طریق خود شرکت و یا دفاتر پیشخوان اقدام کنید برای گرفتن برگه سهامتون

  2. Masoud می گوید

   سلام
   منم از سال ۷۵ دارم.بله سهام‌ثبت خست و الان رشد سهام خوبی داشتید.

  3. علی می گوید

   برید سامانه سجام ثبت نام کنید وارد سامانه که بشید لیست سهامتونو میاره.پیروز باشید

 10. علی می گوید

  با سلام من سهامی رو توسط کارگزاری اتیه ۴ سال پیش خریدم و الان کار گزاری مفید ثبت نام کردم به صورت غیر حضوری چگونه سهام من در پرتفوی کارگزاری جدید که مفید هست می نشیند؟ ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   از طریق پشتیبانی کارگزاری و گزینه تغییر کارگزاری ناظر اقدام کنید.

 11. وحید زارعی می گوید

  سلام من در کارگزاریی اقتصاد بیدار بودم و سهم هم در این کارگزاری خریدم ولی الان از این کارگزاریی میخام برم و به کارگزاری مفید میشه راهنمایی کنید چه کاری بایذ انجام بدم که با حفظ سهام بتونم برم کارگزاری مفید البته در کارگزاری مفید هم ثبت نام کردم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شما باید کارگزار ناظر خود را تغییر دهید

 12. رضا می گوید

  با سلام. بنده سال ۹۳سهم شبندر از کارگزاری آتی ساز خریدم و این سهم هیچ جایی نفروختم الان این سهم در صورت دارایی و پرتفوی سپرده گذاری کارگزاری آتی هست ولی در لحظه ای نیست و دسترسی به فروش ندارم از طرفی در سایت شرکت سپرده گذاری این سهم موجود نمیباشد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که باید چکار کنم. از سوی دیگر مطمئن هستم این سهم نفروختم. با تشکر

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   در مواردی که مغایرت این چنینی وجود دارد، معیار پرتفو سپرده گذاری است، اما با توجه به توضیحاتی که دادین در گام اول لیست سفارشات خرید و فروش خود را که در سامانه انلاین کارگزاری شما به صورت کامل ثبت می شود چک کنید تا از عدم فروش سهام مطلع شوید، در گام بعدی این موضوع را با کارگزاری خود در میان بگذارید.

 13. پیمان می گوید

  با سلام من قبلاً کد بورسی و تعدادی سهام از یک نماد داشتم که البته هیچ گاه معامله ای نداشتم و تازه سجامی شده ام و کارگزار مفید را انتخاب کردم ولی قبلا در برگه سهام زده کارگزار ناظر DCSیعنی مجازی حالا چطور سهام را زیر نظر کارگزاری مفید ببرم؟ممنونن راهنمایی کنید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نکته مهم : درصورتی که سهامدار مبادرت به فروش کل دارایی سهام قابل معامله خود در یک نماد معاملاتی نماید و دارایی سهام قابل معامله وی در آن نماد معاملاتی باید برای حداقل یک روز صفر باشد، در این صورت کارگزار خریدار در اولین معامله بعدی،کارگزار ناظر وی در آن نماد معاملاتی خواهد بود.
   سهامداران می توانند جهت تغییر کارگزار ناظر خود به روش زیر اقدام نمایند:

   مراجعه به دفاتر تمامی شرکت هاى کارگزارى و تکمیل فرم مربوطه جهت تعیین یا تغییرکارگزار ناظر.

 14. بهزاد می گوید

  سپاس از اطلاعات مفیدتون متشکرم

 15. بهزاد می گوید

  سلام سپاس از مطالب مفیدتون متشکرم

 16. معصومه می گوید

  سلام بنده در دو کارگزاری سهم آشنا و مفید کد آنلاین دارم و معاملاتم رو در هردو انجام میدهم مشکلم اینه که دو تا از نمادهایی که در هر دوتا سامانه داشتم و در یکیش فروش زدم در سامانه دیگه نماد در بخش لحظه ای دارم ولی در پرتفوی سرمایه گزاری ندارم و در پرتفوی لحظه ایم هم قابل فروش نیست.. لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنم؟ باتشکر

 17. عادل می گوید

  درود بر شما.
  من کد بورسی رو از بانک صادرات گرفتم ولی تا الان خرید نداشتم، میتونم با نرم افزار مفید خرید و فروش کنم؟ در اصل تغییر کارگزاری بدم؟
  به نظر میرسه اگر کد بورسی داشته باشی اولین معامله تعیین کننده کارگزار ناظر هست! درسته؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   شما در واقع نام کاربری و رمز عبور سامانه مفید را ندارید که می توانید از طریق کارگزاری مفید اقدام به درخواست آن ها کنید.

 18. Mehdi می گوید

  سلام من میخام کارگزاریم از بورس ایران به مفید تغیر بدم چیکار بایدبکنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نکته مهم : درصورتی که سهامدار مبادرت به فروش کل دارایی سهام قابل معامله خود در یک نماد معاملاتی نماید و دارایی سهام قابل معامله وی در آن نماد معاملاتی باید برای حداقل یک روز صفر باشد، در این صورت کارگزار خریدار در اولین معامله بعدی،کارگزار ناظر وی در آن نماد معاملاتی خواهد بود.
   سهامداران می توانند جهت تغییر کارگزار ناظر خود به روش زیر اقدام نمایند:

   مراجعه به دفاتر تمامی شرکت هاى کارگزارى و تکمیل فرم مربوطه جهت تعیین یا تغییرکارگزار ناظر.

 19. کیوان می گوید

  با سلام بنده کارگزاری خودم را عوض کردم و الان سهمهام در کارگزاری آگاه قابل خرید و فروش هست اماسهمهایی رو که تازه توی آگاه خریدم برام جمع میکنه و تعدادشونو مینویسه.راهی هست که بدون فروش کلیه سهمهام جمع کل داراییهامو داشته باشم؟ممنونم لطف کنید جواب بدید

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام باید از پشتیبانی سایت آگاه بپرسید

 20. mohammad mehdi vahabi می گوید

  بسیار عالی

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.