سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

26,467 بازدید

سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس

هر فردی که به تازگی قصد ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن را دارد به احتمال زیاد در ذهنش این سوال وجود دارد که سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ شخصیکه آشنایی زیادی با بورس و ماهیت آن ندارد به دنبال این است که بداند آیا واقعا بورس ارزش سرمایه گذاری و وارد شدن به آن را دارد یا اینکه بهتر است که پول خود را در جایی مثل بانک قرار دهد و ماهیانه درصدی کم ولی مطمئن و بدون ریسک را از بانک دریافت کند.اگر شما هم سوالاتی از قبیل : سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ درآمد بورس چقدر است؟ میزان سود ماهیانه بورس چقدر است؟ و سوالاتی اینچنینی در ذهنتان وجود دارد بهتر است که این مطلب را مطالعه کنید تا ذهنیت بهتری نسبت به این قضیه پیدا کنید.

سود بورس مثل بانک تضمین شده نیست

اولین و یکی از مهم ترین چیزهایی که قبل از شروع باید درباره بورس بدانید این است که در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد.یعنی هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که مثلا شما در صورتی که سهم شرکت X را بخرید حتما تا هفته آینده 10% سود از این خرید بدست خواهید آورد.چرا که مکانیزم سود کردن در بورس ناشی از تغییرات قیمت سهام شرکتهاست که این تغییرات قیمت سهام خود تابعی از عرضه و تقاضای فعالین بورس است،در نتیجه شما نمی توانید به طور قطع درباره رفتار یک فرد دیگر و اینکه در روزهای آینده حتما تصمیم به خرید یا فروش در قیمت بالا یا پایین می گیرد،صحبت کنید.پس هنگامی که صحبت از سود و درآمد کسب کردن در بورس می شود این سود کردن یک پیش بینی از رفتار آینده دیگر فعالین در بورس است که است که هرچه ما مهارت و تجربه بیشتری داشته باشیم احتمال درست بودن این پیش بینی ما بیشتر است.

سود و درآمد سرمایه گذاری در بورسحداکثر و حداقل سود در بورس چقدر است؟

نکته بعدی که بد نیست بدانید درباره حداقل و حداکثر سودی است که شما می توانید در بورس بدست آورید.بر اساس قوانین فعلی بورس ، سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا 5% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر 5% افزایش پیدا کند و یا 5% کاهش پیدا کند(البته بدون احتساب کارمزد خرید و فروش سهام).مثلا اگر شما 10 میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کنید در یک روز می توانید 500هزار تومان سود یا ضرر کنید.در صورتی که این روند مثلا 5 روز ادامه پیدا کند سود شما بیشتر از 25% (5 روز هر روز 5%) و در حالت منفی کمتر از 25% (5روز هر روز 5%) خواهد شد.چرا که این افزایش و کاهش در هر روز نسبت به سرمایه شما در روز گذشته محاسبه می شود.برای اطلاعات و آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید از دوره ورود به دنیای بورس در 3 روز نیز کمک بگیرید.

سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا 5% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر 5% افزایش پیدا کند و یا 5% کاهش پیدا کند

 میزان سود شما در بورس نسبت به میزان زیان شما بیشتر است

فرض کنید که شما دبروز سهام شرکتی را خریداری کرده اید و قیمت این سهم در حال رشد کردن است.اگر امروز سهم شما 5% رشد کند شما 500هزار تومان سود می کنید و این پول به 10میلیون اولیه شما اضافه می شود ،حالا در صورتی که فردا هم یک رشد 5 درصدی داشته باشد آن 5% به 10 میلیون و 500هزار تومان شما اضافه می شود و برابر با 525هزار تومان خواهد بود،یعنی بیش از 5% روز نخست و هرچه این روند ادامه پیدا کند این عدد بیشتر خواهد شد. در حالت منفی نیز  اگر شما روز اول 500هزار تومان(5%) ضرر کنید و روز دوم هم این 5% منفی ادامه داشته باشد این 5% در روز دوم نسبت به 9میلیون و 500هزار تومان شما محاسبه می شود و برابر با 475هزار تومان خواهد بود و هرجه ادامه پیدا کند این عدد کمتر خواهد شد.پس به صورن کلی اگر مثلا شما 10 روز هر روز 5% سود کنید سود واقعی شما بیشتر از 50% و اگر 10روز هر روز 5% ضرر کنید ضرر واقعی شما کمتر از 50% خواهد شد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  بورس چیست و چطور شکل گرفت؟ + فیلم + دانلود pdf آموزش بورس

درامد ماهیانه از بورس چقدر ، و میانگین درامد بورس برای یک فرد چقدر است ؟

خیلی ها در جستجوی این هستند که درآمد ماهیانه از بازار بورس چقدر است ، باید گفت درآمد ماهیانه از بازار بورس به تخصص شما و به میزان سرمایه شما در این بازار بستگی دارد . جدا از این موضوع چونیک ماه بازه بسیار کوتاهی در بازار بورس است ، بستگی بسیاری نیز به وضعیت بازار بورس دارد . مثلا در یک ماه خوب بازار بورس ممکن است شما 20% و حتی بیشتر هم سود کنید و در ماهی سود کمتری داشته باشید. ولی به بازار بورس نگاه بلند مدت داشته باشیم و به طور میانگین سود را در نظ ربگیریم مثلا یک فرد حرفه ای در بازار بورس می تواند در یک بازاره 5 ساله به طور متوسط ماهانه 5 تا 10% سود کند سودی که بسیار خوب است ، با فرض اینکه فردی 100 میلیون تومان در بازار بورس سرمایه گذاری کند این عدد ماهانه بین 5 تا 10 میلیون تومان سود و درآمد است . که البته ممکن است ماهی صفر باشد و ماهی دیگر 20 میلیون تومان باشد.

میزان سود بورس چند درصد است؟

بسیاری از دوستان هم سوال دارند که سود در بورس چند درصد است و یا سود در بورس چقدر است ؟ در جواب میزان سود در بورس این سوال بیایید مثالی را بررسی کنیم ، تصویر زیر بیانگر روند رشد شاخص کل بورس تهران از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ است.تغییرات شاخص به این معنی است که اگر شما سرمایه خود را در تمام شرکت های بورسی پخش کنید،درصد سود یا زیان شما به طور متوسط به اندازه درصد تغییرات شاخص کل بورس خواهد بود.

شاخص کل6Daily

همانطور که در تصویر نیز مشخص است شاخص کل بورس علیرغم تمام فراز و نشیب هایش از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا ابتدای سال ۱۳۹۵ بیش از ۳۰۰%رشد داشته است.یعنی شما حتی اگر در بدترین روزهای بورس در سال های ۹۳ و ۹۴ هم سهام خود را به فروش نرسانده باشید بازهم سرمایه شما رشدی بیش از ۳۰۰% را تجربه می کرده

اما اگر بخواهیم این سود را با بازدهی بانک مقایسه کنیم بر اساس آمارهای روزنامه دنیای اقتصاد نرخ سود سپرده بانکی از سال های ۹۰ تا ۹۴ به ترتیب برابر با ۱۷%،۱۷%،۲۳٫۵%،۲۲% و ۲۱% بوده است.بر اساس این نرخ ها شما اگر در ابتدای سال ۹۰  مبلغ ۱ میلیون تومان را در بانک سپرده گذاری می کردید در انتهای سال ۹۴ پول شما تبدیل به حدود ۲٫۵ میلیون تومان می شده.یعنی پول شما بعد از ۵ سال تقریبا ۲٫۵ برابر شده است.

از طرفی بر اساس همین آمار روزنامه دنیای اقتصاد متوسط نرخ تورم در این سال ها به ترتیب ۲۱٫۵%،۳۰٫۵%،۳۴٫۷%،۲۱٫۱% و ۱۴٫۸% بوده است.این اعداد به این معنی است که در ۵ سال گذشته برای حفظ ارزش ۱ میلیون تومان،این پول باید به مبلغی بیش از ۳ میلیون تومان تبدیل شده باشد تا فقط ارزش خود را حفظ کرده باشد.از این اعداد می توان اینگونه نتیجه گرفت که اگر فردی در ۵ سال گذشته پول خود را در بانک سپرده گذاری کرده باشد نه تنها بازدهی بدست نیاورده است بلکه حدود ۱۶% از ارزش واقعی پول خود را نیز از دست داده است.

سخن آخر

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید قبل از ورود به بورس بدانید این است که  در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد.یعنی هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که شما در صورتی که سهم شرکتی را بخرید حتما تا هفته آینده به طور مثال 10% سود از این خرید بدست خواهید آورد،اما این دلیل نمی شود که قابلیت این میزان سود در بورس وجود نداشته باشد.بلکه فقط این میزان سود قطعیت ندارد و مقدار آن به عوامل زیادی که یکی از مهم ترین آنها میزان مهارت و تجربه شما در سرمایه گذاری است،بستگی دارد.در نهایت اینکه اطمینان داشته باشید که اگر سرمایه گذاری را از ابتدا و به صورت اصولی فرا بگیرید و به اصول آن پایبند باشید،همانطور که آمار بازدهی ۲۰ساله بازارهای ایران نیز نشان می دهد،هیچ بازاری را سودآورتر از بازار بورس پیدا نخواهید کرد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  سامانه بورسی سجام چیست؟

نویسنده:پیمان باغچه سرا

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-5.jpg
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

یک دیدگاه

 1. علی عمادی

  با سلام
  خواهش میکنم جواب منو بدید
  ممثلا من سهمی میخرم 1000 ریال و میفروشم 1500ریال به تعداد مثلا صد تا
  ایا epsدر سئد من موثره
  چگونه میتونم سود یا زیان محاسبه کنم
  لطفا راهنمایی کنید
  خیلی متشکرم

  پاسخ
  1. تحلیلگر بورس

   سلام.
   سود شما برابر است با :
   قیمت فروش بعلاوه میزان سود تقسیمی(DPS) منهای قیمت خرید.
   از سمت راست بخوانید فرمول بالا را.
   DPS با EPS که شما گفتید تفاوت دارد. تفاوت آنرا در لینک زیر بخوانید
   https://www.khanesarmaye.com/eps-dps/

   پاسخ
 2. مرتضی باقری

  سلام….عالیه

  پاسخ
 3. مرتضی باقری

  سلام و سپاسگذارم

  پاسخ
 4. طاهر

  ممنون از جناب اقای صابریان واقعا اطلاعاتتون عالی وخیلی ساده است توضیحاتتون که به راحتی قابل فهم است ممنون از اظلاعات مفیدتون

  پاسخ
 5. هادی

  اونجا که گفتید 300% افزایش داشته اشتباهه، 200% افزایش داشته یا به عبارت دیگه 3 برابر شده. ضمن اینکه چیزی که در مورد تورم گفتید در مورد سرمایه‎گذاری توی بورس هم صادقه و در اونجا هم از ارزش سرمایه کم میکنه.

  پاسخ
 6. حسین نظری

  عالی بود..مختصر و مفید…بسیار ممنونم

  پاسخ
 7. حسن داودی

  خوب و مفید

  پاسخ
 8. سميه بيگدلو

  عالی بود

  پاسخ
 9. سيد ابوالفضل جدايي

  خوب وعالي

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *