آموزش ثبت نام سجام بورس به صورت گام به گام و ویدیویی

با گسترش دانش افراد راجع به بازار سرمایه و همچنین آگاهی نسبت به مزایای آن، تعداد سهامداران روز به روز در حال افزایش است. ورود سهامداران جدید مساوی با تزریق سرمایه هنگفت است. یکی از اقدامات مفید در راستای راحتی سهامداران، راه‌اندازی سامانه سجام است. سجام، مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است، که جهت تسریع عملیات احراز هویت مشتریان، مبارزه با پول شویی و … راه‌اندازی شده است. افراد حقیقی و حقوقی با ثبت نام در سجام بورس می‌توانند از کلیه خدمات بازار سرمایه استفاده کنند.

سامانه سجام بورس چیست؟

طبق دستورالعمل سازمان بورس و سپرده‌گذاری مرکزی، تمامی افراد فعال در بازار سرمایه که شامل فعالان بازار بورس و بازار بدهی، سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردانی و به‌طورکلی تمام افرادی که هر نوع دارایی مالی دارند باید در سامانه سجام احراز هویت شوند. سجام در دسته سامانه‌های زیرساختی بازار سرمایه بوده و هدف آن کسب درآمد نیست. همچنین، به لحاظ گستردگی ارائه خدمات نیز سامانه‌ای ملی محسوب می‌شود. سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان سجام، مسئولیت خودکار فرآیند جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را بر عهده دارد. با راه‌اندازی این سامانه نه‌تنها شاهد تسهیل در گردآوری اطلاعات سهامداران هستیم، بلکه با تجمیع اطلاعات و سوابق معاملاتی، شفافیت بازار نیز با رشد قابل‌توجهی همراه شده است.

ویدیو ثبت نام در سجام بورس برای افراد حقیقی

ویدیو ثبت نام در سجام بورس برای افراد حقوقی

ثبت نام در سامانه سجام به عنوان نماینده قانونی

مزایای ثبت نام در سجام چیست؟

۱- شما با ثبت اطلاعات شخصی و سهامداری خود به تجهیز و طبقه‌بندی بانک اطلاعاتی بازار سرمایه و نهادهای مالی کمک شایانی می‌نمایید.

۲- با یکپارچه شدن این اطلاعات، دسترسی به آن‌ها راحت خواهد بود و شما مجبور نیستید برای به دست آوردن هر اطلاعاتی به چند سازمان مراجعه نمایید.

۳- همچنین شما با یک‌بار ثبت‌نام در این سامانه، برای انجام اموری چون اخذ کد بورسی، صدور کد سبد گردانی، تغییر کارگزاری، تغییر صندوق، دریافت سود سهام و … دیگر نیاز به مراجعه مداوم به دفاتر کارگزاری و پیشخوان دولت برای انجام عملیات احراز هویت نخواهید داشت.

۴- یکی از مهم‌ترین دلایل پیدایش سجام، مبارزه با پول شویی و تأمین مالی غیرمجاز است.

۵- مزیت بعدی، کوتاه شدن دست سوءاستفاده گران به اطلاعات سرمایه‌گذاران است. اطلاعات شما در این سامانه محفوظ است.

۶- شما بدون نیاز به احراز هویت مجدد و تکمیل فرم کامل می‌توانید از خدمات مؤسسات فعال در بازار مالی بهره‌مند شوید. به‌عنوان‌مثال، اگر بخواهید کارگزاری یا صندوق سرمایه گذاری خود را عوض کنید، دیگر نیازی نیست، مدام مشغول پر کردن فرم باشید. سجام این مشکل را برای همیشه حل می‌کند.

۷- سود شرکت‌های بورسی که در آن سهامدار هستید بدون نیاز به مراجعه به بانک و به‌صورت مستقیم به‌حساب بانکی (که به سامانه سجام معرفی کرده‌اید) واریز خواهد شد.

۸- سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت نیز است. به‌زودی سهام عدالت در قالب صندوق‌های ETF (قابل معامله) قابل‌خرید و فروش خواهند شد که هر فرد از طریق سامانه سجام به سهام عدالت خود دسترسی خواهد داشت.

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

برای عضویت و ثبت اطلاعات در سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان نیاز به طی کردن مراحل زیر است:

۱- وضعیت اولیه

۲- تکمیل فرم‌ها

۳- تائید استعلام و دریافت کد پیگیری

۴- احراز هویت غیر حضوری یا حضوری

۵- انجام عملیات احراز هویت در مراکز منتخب

۶- تائید سهام‌دار در سامانه سجام بورس

اگر شما به تازگی می‌خواهید وارد حوزه معاملات در بازار سرمایه بشوید ضمن پر کردن فرم‌های کارگزاری می‌بایست حتماً اطلاعات خواسته‌شده در سامانه سجام بورس را نیز تکمیل نمایید تا پس از گذراندن مراحل و مشاهده نهایی شدن اطلاعات، یک کد ده رقمی به شماره همراه اعلامی به سامانه ارسال می‌گردد و شما حتماً باید این کد را به مسئول کارگزاری اعلام فرمایید تا فرآیند ثبت‌نام شما در کارگزاری کامل گردد. حال به‌صورت مرحله به مرحله به شما توضیح می‌دهیم که ثبت نام در سامانه سجام بورس چگونه انجام می شود.

سجامی شدن شخص حقوقی بعد از سجامی شدن اعضای هیئت‌مدیره، صاحبان امضا و اشخاص مجاز به سفارش آن شخصیت حقوقی به‌صورت خودکار انجام می‌شود. بر اساس اطلاعیه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، کلیه‌ی سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه کشور، مکلف‌اند ضمن مراجعه به سامانه سجام و تکمیل پرسشنامه، نسبت به ثبت‌نام در این سامانه اقدام نمایند. لازم به ذکر است پس از گذشت مهلت، کد معاملاتی اشخاصی که در سامانه فوق‌الذکر، ثبت‌نام ننموده‌اند، غیرفعال خواهد گردید.

البته در ابتدای امر مهلتی تعیین شده بود که در صورتی که در این بازه اقدام به ثبت نام در سامانه سجام نکرده بودید، کد بورسی شما متوقف می شد، اما در حال حاضر و پس از گذشت مهلت قانونی کدها غیرفعال نشدند، با این حال به نظر می رسد با توجه به این که راه اندازی سامانه سجام، در راستای سیستمی کردن جمع آوری داده ها و سهولت ارتباط جامعه سهامداران و شرکت ها و نهادهای ناظر است، در اسرع وقت بهتر است که نسبت به ثبت نام و احراز هویت غیر حضوری و ثبت اطلاعات خود در این سامانه اقدام کنید.

✎ آموزش گام به گام ثبت نام در سجام

در قدم نخست شما باید وارد سایت sejam.ir شوید. شماره همراه خود را وارد نمایید تا کد برای شما پیامک شود. پس از واردکردن کد ارسالی شما وضعیت اولیه را پشت سر گذاشتید.

در مرحله بعدی شما لازم است فرم‌های مربوطه را با اطلاعات صحیح پر کنید.

این اطلاعات، در چند دسته هویتی، ارتباطی، سهامداری، شغلی، مالی و اطلاعات حساب بانکی، تقسیم‌بندی می‌شوند.

بعد از تکمیل مراحل ثبت‌نام در سامانه سجام و پذیرفتن تعهدات استعلام اطلاعات هویتی، اطلاعات کدهای سهامداری و اطلاعات حساب بانکی شخص گرفته‌شده و در صورت تائید کد پیگیری برای شخص پیامک می‌شود، در این مرحله شخص راستی آزمایی شده و شروع از قسمت ثبت‌نام اولیه ثبت‌نام را آغاز می‌کنید.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  احراز هویت غیر حضوری یا الکترونیکی سامانه سجام چگونه انجام می شود؟

پس از ثبت‌نام در سامانه، یک کد ۱۰ رقمی برای شما پیامک می‌شود که باید با استفاده از آن احراز هویت الکترونیکی را از طریق اپلیکیشن های سیگنال، آپ و کارگزاری آشنا انجام دهید و یا با مراجعه به یکی از شعب منتخب دفاتر الکترونیک دولت یا کارگزاری‌ها، مراحل نهایی را انجام دهید تا ثبت اطلاعات شما در سامانه سجام نهایی گردد و احراز هویت شوید.

در حال حاضر ثبت نام و سپس احراز هویت سامانه سجام، شرط اولیه دریافت کد بورسی و شروع معاملات در بورس است و همانطور که اشاره شد در صورتی که شما از قبل کد بورسی داشته و فعال بازار سرمایه هستید نیز پیشنهاد ما این است که ثبت نام در سجام را به تعویق نیندازید و هرچه سریعتر اطلاعات خود را وارد سامانه کرده و احراز هویت را انجام دهید، در زمان ارائه این مقاله تعدادی از شرکت ها سود تقسیمی سالانه خود را از طریق سامانه سجام پرداخت می کنند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بانک ندارید که این مورد را باید تنها یکی از مزایای ثیت نام در این سامانه دانست.

در شهر تهران بیش از ۲۶۰ مرکز احراز هویت را انجام می‌دهند. بعد از دریافت کد پیگیری از سامانه سجام از زمانی که شرکت اعلام می‌نماید شخص حقیقی با همراه داشتن مدارک هویتی و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت گردیده و سجامی محسوب می‌گردد.

۱- وارد سامانه ثبت‌نام در سامانه سجام بورس به آدرس https://profilesejam.csdiran.com بشوید. با ورود به این آدرس به صفحه ذیل هدایت می‌شوید:

ثبت نام در سجام۲- حال برای شروع بر روی گزینه ((ثبت‌نام در سجام)) کلیک نمایید. پس از آن شما به صفحه ذیل ارجاع داده می‌شوید:

ثبت نام در سجام

۳- حال در این صفحه شما می‌بایست شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید و پس از آن دکمه ((دریافت تائید کد)) را کلیک نمایید. سپس به این صفحه وارد خواهید شد:

ثبت نام در سجام

۴- در این صفحه شما بایستی کد تائید ارسال‌شده به شماره تلفن همراه را وارد نموده و در قسمت پایین صفحه کد ملی ۱۰ رقمی را وارد نمایید. هم‌چنین با توجه به اینکه برای خود یا شرکتتان کد می‌گیرید بایستی به ترتیب شخص حقیقی و یا شخص حقوقی را انتخاب نمایید. پس از آن با زدن دکمه تائید به صفحه ذیل ارجاع داده می‌شوید:

ثبت نام در سجام

۵- در این صفحه چنانچه شما شخصاً اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنید می‌بایست حتماً گزینه اصیل را انتخاب نمایید اما اگر به نمایندگی از فرد یا شرکتی اقدام به افتتاح حساب می‌کنید گزینه دوم را انتخاب کرده و توجه داشته باشید که در مورد دوم حتماً بایستی یک برگه وکالت که از سوی دفترخانه‌های رسمی کشور تائید شده باشد همراه داشته باشید. پس از آن شما ب صفحه زیر هدایت می‌شوید:

ثبت نام در سجام

۶- شما در این مرحله با انتخاب یکی از درگاه‌های ارائه‌شده مبلغ ۱۰۰ هزار ریال (۱۰ هزار تومان) را واریز نموده و پس از آن به صفحه ذیل خواهید رفت:

ثبت نام در سجام

۷- در این صفحه بایستی اطلاعات هویتی خود اعم از نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، نام پدر، شماره شناسنامه و سایر اطلاعات موجود در شناسنامه را وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات فوق و زدن دکمه تائید، به صفحه ذیل ارجاع داده می‌شوید:

ثبت نام در سجام

۸- در این صفحه اطلاعات ارتباطی خود اعم از آدرس دقیق پستی به ترتیب خواسته‌شده و هم‌چنین پست الکترونیک (E-mail)، تلفن ثابت (منزل) و تلفن همراه خود را وارد نموده و پس از بررسی عدم وجود خطا در اطلاعات واردشده با زدن دکمه تائید به مرحله بعد می‌روید:

ثبت نام در سجام

۹- در این مرحله شما بایستی با توجه به اینکه شما می‌خواهید در کدام بازار به فعالیت بپردازید یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید. بازار بورس و فرابورس که همان بازار اوراق بهادار است و بورس کالا و بورس انرژی نیز از سایر گزینه‌هاست. سرمایه‌گذاران حقیقی عموماً در بورس‌های اوراق بهادار و کالا فعال هستند اما اشخاص حقوقی متناسب با برنامه‌های خودشان ممکن است در بورس انرژی نیز وارد شوند. لازم به ذکر است که برای تکمیل این مرحله، پس از انتخاب نوع بازار، حتماً کد سهامداری خود را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل این مرحله وارد مرحله بعدی بشوید.

ثبت نام در سجام

۱۰- در این قسمت اطلاعات شغلی خود را وارد نمایید. توجه فرمایید که می‌توانید تنها موارد ستاره‌دار را تکمیل نمایید و سایر موارد که درواقع داده‌های اختیاری می‌باشند را رها نمایید. چنانچه خانه‌دار هستید می‌توانید اطلاعات منزل خود را وارد نمایید تا موردی خالی نمانده و بتوانید سایر مراحل را نیز طی نمایید. پس از تکمیل اطلاعات به صفحه اطلاعات مالی ارجاع داده خواهید شد که تصویر آن را در ذیل می‌بینید:

ثبت نام در سجام

۱۱- در این مرحله نیز تنها اطلاعات ستاره‌دار را پر نمایید و در ضمن حتماً نیاز نیست که به‌حساب و کتاب دقیق بپردازید و محاسبات انجام دهید بلکه صرفاً یک برآورد کلی از آینده معاملات را در نظر گرفته و به سؤالات پاسخ دهید. پس از آن دکمه تائید را زده تا به صفحه اطلاعات حساب بانکی ارجاع داده شوید:

ثبت نام در سجام

۱۲- در این صفحه می‌بایست شماره‌حسابی که به کارگزاری معرفی می‌کنید تا تمامی مراودات مالی شما با نهادهای بورسی انجام بگیرد، ارائه نمایید؛ بنابراین تمامی اطلاعات اعم از شماره‌حساب و شماره شبای بانکی، نام شعبه و کد شعبه و … را درج نمایید. حتماً تیک حساب پیش‌فرض را بزنید. توجه فرمایید که تمامی مطالبات شما از نهادها و شرکت‌های بورسی مانند سود تقسیمی به‌حساب پیش‌فرض معرفی‌شده از سوی شما واریز خواهد شد.

۱۳- در آخر شما در صفحه تعهدات بایستی متعهد شوید که تمامی اطلاعات را به‌درستی وارد کرده‌اید و در ضمن در صورت هرگونه تغییر در اطلاعات ثبتی، فورا اقدام به ویرایش اطلاعات خود از طریق سامانه سجام بورس sejam.ir نمایید. پس از نهایی شدن این مرحله، تمامی اطلاعات واردشده به‌صورت یکجا برای شما به نمایش داده می شود و شما در آن صفحه مجدداً بررسی می‌کنید که تمامی اطلاعات را صحیح وارد کرده‌اید و به این ترتیب با نهایی کردن اطلاعات ثبت‌نام اولیه شما تکمیل می‌گردد و در این مرحله یک کد ۱۰ رقمی به شماره همراه شما پیامک می‌گردد.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  سامانه سجام بورس چیست؟

بعد از دریافت کد ۱۰ رقمی می توانید از طریق اپلیکیش های رسمی و معرفی شده در سجام اقدام به احراز هویت الکترونیکی کنید و یا به شعب دولت الکترونیک مراجعه کنید و حضوری احراز هویت شوید تا در اسرع وقت کد بورسی تان را دریافت کنید.

راهنمای پیگیری سجام

درصورتی‌که کد پیگیری شما پیامک نشود، احتمالاً بخشی از اطلاعات هویتی مهم خود مانند کد ملی یا شماره شناسنامه را اشتباه وارد کرده‌اید. در این صورت با ورود مجدد به سامانه سجام از این لینک می‌توانید وضعیت خود را در مراحل ثبت‌نام ببینید و اطلاعات هویتی را ویرایش کنید.

ویرایش سریع اطلاعات در سامانه سجام

اگر اطلاعات ثبتی شما نزد یک کارگزار (اعم از آدرس محل سکونت یا شماره‌حساب اعلامی و …) تغییر می‌کرد به‌منظور الزامات سازمان بورس حتماً بایستی موضوع را به تمامی نهادهای بازار سرمایه اعم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا کارگزاری اعلام می‌کردید و شاید بابت این موضوع نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت داشتید و این خود موضوعی فرسایشی محسوب می‌شود. درحالی‌که با راه‌اندازی سامانه سجام شما بلافاصله با مراجعه به سایت sejam.ir می‌توانید سریعاً اطلاعات خود را ویرایش نمایید.

سوالات متداول قبل از ثبت نام سجام

هزینه ثبت نام در سجام چقدر است؟

هزینه ثبت‌نام آنلاین در سجام ۱۰ هزار تومان است. البته برخی کارگزاری‌ها هزینه ثبت‌نام آنلاین سجام را به هنگام ثبت‌نام در کارگزاری پرداخت می‌کنند. احراز هویت سجام نیز در کارگزاری‌ها رایگان هست ولی اگر به مراکز پیشخوان برای احراز هویت مراجعه کنید، هزینه‌ای بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان باید بپردازید.

مهلت ثبت نام سجام تا چه زمانی است؟

برای ثبت نام در سامانه سجام مهلتی تعیین نشده و در هر زمان می توانید در این سامانه ثبت نام کنید.

اگر شماره پیگیری سجام را فراموش کنیم چطور به آن دسترسی پیدا کنیم؟

در سایت سجام بر روی گزینه “ورود به سجام” کلیک کنید و وارد سامانه شوید. در صفحه ورود کد پیگیری شما در سامانه نمایش داده می‌شود.

مدارک لازم برای احراز هویت چیست؟

برای انجام احراز هویت کافی است شناسنامه و کارت ملی هوشمند را به همراه داشته باشید.

برای احراز هویت الکترونیکی سامانه سجام، چه کارهایی باید انجام دهم؟

برای انجام احراز هویت الکترونیکی، حتما لازم است قبلاً در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌ و احراز هویت نشده‌ باشید. در این صورت وارد بخش استعلام سجام شده و احراز هویت خود را انجام دهید. در صورتی که دارای شرایط فوق هستید، وارد بخش ثبت نام شده، مشخصات موردنیاز را در فرم‌های مربوطه وارد و پس از ارسال تصویر امضاء خود، در نهایت ویدئوی سلفی خود را آپلود کنید و احراز هویت خود را تکمیل کنید.

مشتریانی که قبلاً توسط کارگزاری‌ها احراز هویت شده‌اند، باید مجدد احراز هویت شوند؟

بله تمامی افراد کد معاملات آنلاین بورس دارند و قبلاً توسط کارگزاری احراز هویت شده‌اند باید یک‌بار دیگر در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوند.

✔ نکاتی مهم در رابطه با سامانه سجام بورس

۱- اگر پس از نهایی شدن ثبت‌نام اولیه یا نهایی خود نیاز به ویرایش اطلاعات داشتید به دو شیوه می‌توانید اقدام نمایید: اول مراجعه به سایت https://profilesejam.csdiran.com/ و طی کردن مجدد گام‌های اول و دوم، تمامی اطلاعات واردشده از سوی شما نمایش داده خواهد شد و شما می‌توانید تمامی اطلاعاتی را که مدنظر شما است ویرایش نمایید. هم‌چنین می‌توانید با شماره ۶۴۶۱-۰۲۱ تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

۲- حتماً بایستی کد رهگیری ۱۰ رقمی را تا پایان مراحل ثبت نام نزد خود نگاه دارید. چنانچه به هر دلیلی کد مزبور از دسترس شما خارج شد می‌توانید با طی گردن گام‌های یک و دو در این مقاله به صفحه اطلاعات ثبتی وارد شوید و در قسمت بالای صفحه به کد رهگیری دسترسی پیدا خواهید کرد.

۳- فارغ از نوع فعالیت شما و بدون توجه به اینکه شما در کدام کارگزاری معامله می‌کنید حتماً بایستی در سامانه سجام بورس ثبت‌نام نمایید و شخصاً تا نهایی شدن فرایند ثبت‌نام مراحل را طی نمایید.

۴- چنانچه تا پایان اسفندماه شما به هر دلیلی ثبت‌نام خود را نهایی نکنید و اطلاعیه تمدید فرصت ثبت‌نام از سوی سازمان‌های مربوطه اعلام نگردد ریسک غیرفعال شدن کد سهامداری شما در تمامی کارگزاری‌ها وجود دارد و تا زمانی که ثبت‌نام شما تکمیل نشود حساب شما بلوکه باقی خواهد ماند و اگر شما در این برهه با زیان مواجه شوید مسئولیتی از سوی سازمان پذیرفته نخواهد شد و تمام مسئولیت این موضوع بر عهده شما خواهد بود؛ به همین دلیل حتماً تا پایان اسفندماه ۱۳۹۷ اقدام به نهایی کردن ثبت‌نام خود نمایید و چنانچه شما این مقاله را در سال ۱۳۹۸ به بعد مطالعه می‌کنید مطابق جدول زمانی تعریف‌شده و اعلامی به شما ثبت‌نام خود را نهایی نمایید تا از این بابت مشکلی برای شما پیش نیاید.

434 دیدگاه
 1. ساسان احمدی می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من از سمت بانک تجارت ۲ماه پیش اقدام به فروش کردم بعد از مدتی پیگیری کردم گفت که اطلاعات شما به سجام ارسال شده است داخل سجام هم ثبت نام کردم و احراز هویت انجام دادم یک ماهی میشه ولی مبلغی به حسابم نیومد از سمت فروش سهام ایا لازم هست که کارگزاری هم ثبت نام کنم یا لازم نیست برای فروش؟ کارگزاری بانک پاسار گاد نیاز به احراز هویت نداره ایا همون کار رو انجام میده یا کارگذاریهایی که لازم به احراز هویت دارن باید ثبت نام کنم؟ ببخشید من ۲ ماهه پیگیرم ولی راههارو اشتباه میرم لطفا راهنمایی کنین با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   وزارت اقتصاد طی اطلاعیه‌ای از فروشندگان سهام عدالت خواست چنانچه با تأخیر غیرمعمول در واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالتشان مواجه شده‌اند، می‌توانند مشکل خود را در بخش ارتباط مستقیم با وزیر امور اقتصادی و دارایی که در پورتال این وزارتخانه به نشانی mefa.gov.ir تعبیه شده است؛ برای پیگیری واحد ارتباطات مردمی این مرکز با درج مشخصات فردی، شماره تماس و کد هویت ملی مطرح کنند.
   علاوه بر این، فروشندگان سهام عدالت پس از طرح مشکل خود در پورتال این وزارتخانه، برای آگاهی از نتیجه درخواست مطروحه در پورتال این وزارتخانه، می‌توانند با شماره تلفن ۳۳۹۶۷۳۰۰- ۰۲۱ تماس حاصل کنند.

 2. صادق می گوید

  سلام. برای ثبت نام سجام حتما باید در سایت سهدم عدالت روش مستقیم را انتخاب کرده باشبم یا با انتخاب روش غیرمستقیم هم میشه ثبت نام کرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ثبت نام سجام ارتباطی با روش آزادسازی سهام عدالت ندارد

 3. حامد می گوید

  سلام،وقت شما بخیر؟بنده سهامدارعدالت هستم و روش غیرمستقیم راانتخاب کرده ام و درسامانه سجام ثبت نام کردم و مرحله احراز هویت را به علت کندی و مشکلات اینترنتی دردفترپیشخوان،حضوری انجام دادم و کدمعامله گری یاهمان کدبورسی ام را شرکت سرمایه گذاری مرکزی که شامل سه حرف وپنج رقم هست برایم ارسال کرد و اکنون تعدادی سوال دارم که ممنون می شوم پاسخ داده و راهنمایی کنید:۱-ایاپس از دریافت این کدبورسی مراحل یا کاردیگری هم هست که بایدانجام داد؟قضیه پیامک رمزعبور که دراینجا برخی پرسیده اند چیست؟برای من همچین پیامکی نیامده و بایدبیاید؟یابرای افرادیست که انلاین معامله می کنند و یا برای سهامداران مستقیم هست؟الان من که سهامدارشرکت سرمایه گذاری استانی اصفهان هستم و کد معامله گری دریافت کردم،چگونه باید از ارزش روز سهام خود مطلع شوم؟الان کدبورسیم خودکار در شرکت سرمایه گذاری استانی ثبت می شود یاباید جایی دیگرهم ثبت کنم؟نحوه واریز سود سهامم چگونه می شود؟سالیانه یا ماهانه یا…؟ایا این کد بورسی فقط برای معامله گری سهام عدالت هست یا با ان می توانم در کارگزاریهای دیگرسهام جدیدی بخرم یا درسبدگردانهای مختلف(مثلا سبدگران ارمان اقتصاد و…)مبلغی سپرده گذاری کنم و… یااینکه باید برای سبدگردان یا کارگزاری دیگر کدبورسی(معامله گری)جداگانه تهیه کنم؟اگربایدتهیه کنم بایستی حضوری دفترکارگزاری باشد یاازطریق سجام؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند بعد از ورود شرکت سرمایه گذاری استانی به بورس، می‌توانند ۶۰ درصد سهام خود را بفروشند.بله مربوط به درگاه آنلاین می باشد.سود توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی سالیانه واریز می شود.برای سرمایه گذاری با همین کدبورسی می توانید اقدام کنید

 4. Afshin می گوید

  سلام. کد سهامداری همون کد بورسیه؟ خب برای کسایی که اول سایت سجام رو ثبت نام میخوان بکنن و کارگزاری ثبت نام نکردن تکلیف چیه؟ اونا که کد ندارن

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله کد سهامداری همان کد بورسی است. حین ثبت‌نام در سجام اگر از قبل کد بورسی دارید، که در قسمت مربوطه وارد بفرمایید، در غیر اینصورت اجباری نیست؛ بخش مذکور را خالی گذاشته و مراحل ثبت‌نام را ادامه دهید.

 5. یونس می گوید

  سلام. من برای دریافت وام مسکن کد بورسی گرفتم. حالا دو تا سوال دارم. اول اینکه اون کد بورسی معتبر هست یا نه؟ دوم اینکه از اون کد رو پیدا کنم. یادم رفته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   کدبورسی اگر از طریق سجام گرفته شده باشد قابل استفاده است.با مراجعه به کارگزاری و ارائه کد ملی می توانید کدبورسی را دریافت کنید

 6. گربه می گوید

  سلام، کد سهامداری که باید در مراحل ثبت نام وارد شود و چط.ر به دست بیارم؟ و اینکه حتما یک ماه باید بگذره و اس ام بیاد بعدش برای احزار هویت به کارگزاری مراجعه کنم. یا اینکه هر زمان اس ام اس اومد میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   کد مورد اشاره مربوط به افرادی است که از قبل دارای کد بورسی بوده اند.شما پس از دریافت کد۱۰رقمی از سجام می توانید برای احراز هویت اقدام کنید

 7. گربه می گوید

  سلام، کد سهامداری که باید در مراحل ثبت نام وارد شود و چط.ر به دست بیارم؟ و اینکه حتما یک ماه باید بگذره و اس ام بیاد بعدش برای احزار هویت به کارگزتری مراجعه کنم. یا اینکه هر زمان اس ام اس اومد میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   کد مورد اشاره مربوط به افرادی است که از قبل دارای کد بورسی بوده اند.شما پس از دریافت کد۱۰رقمی از سجام می توانید برای احراز هویت اقدام کنید

 8. اصغر نورانی می گوید

  باسلام. مادر من ۸۵ ساله است و سیم کارت بنام خودش ندارد. آیا میتواند از سیم کارت من استفاده نماید؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر سیم کارت به نام متقاضی نباشد نمی توانید احرازهویت غیرحضوری انجام دهید

 9. صبا می گوید

  سلام من اهراز هویت غیرحضوری انجام دادم برام کدمعملاتی فرستاد کدمعملاتی چیه؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای اینکه شما بتوانید در بورس اقدام به خرید و فروش سهام بکنید، نیاز به یک کدمعاملاتی دارید. به کد معاملاتی، کد بورسی یا کد سهامداری نیز گفته می شود

 10. هویزه -_ شهر شهیدان بی کفن می گوید

  سلام خسته نباشید
  حتما باید از اون خط موبایلی ک برای ثبت نام استفاده میشه بنام خود شخص باشه؟ من سالهاست از خطی استفاده میکنم ک بنام شخص دیگری است

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای احرازهویت غیرحضوری حتما باید خط به نام شخص متقاضی باشد.

 11. امیر می گوید

  سلام.من همه ی کارهای ثبت نام سجام و احراز هویت و انتخاب کارگزاری را انجام دادم حالا چطوری میتونم نسب به خرید و فروش سهام اقدام کنم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر نام کاربری و رمزعبور سامانه آنلاین کارگزاری را دریافت کرده اید می توانید از درگاههای آنلاین کارگزاری برای خرید و یا فروش اقدام کنید.

 12. yekta می گوید

  من احراز هویت رفتم ولی همه ی کارگزاری ها برام مینویسند برای احراز هویت به دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید الان باید چیکار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما یک مرتبه احرازهویت (حضوری یا غیرخضوری)می شوید تا کدبورسی دریافت کنید و برای هرکارگزاری باید به صورت جداگانه احرازهویت شوید تا دسترسی به سامانه خرید و فروش آنلاین آنها داشته باشید

 13. مهدی می گوید

  سلام
  من همه مراحل ثبت نام اولیه و فرم هارو انجام دادم و الان ۶ ساعتی هست که پیام مبنی بر تایید استعلام و کد پیگیری دریافت نکردم،ایا باید بیشتر صبر کنم یا مشکلی وجود دارد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تا ۲۴ ساعت برای دریافت کد زمان دارید

 14. سیدحسن می گوید

  سلام من ایمیل گوگل را وارد میکنم در پاسخ میگه معتبر نمی‌باشد مشکل
  کجاست ممنون میشم راهنمای کنید ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سامانه با پست الکترونیکی گوگل مشکلی ندارد لطفا ورودی اطلاعات را بررسی کنید

 15. علی می گوید

  سلام من هر کاری میکنم برای احرازهویت غیرحضوری ویدیو ثبت نمیشه مشکل از کجاست ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   قوانین گرفتن فیلم و عکس سلفی چگونه است؟
   کیفیت پایین نباشد.
   سرعت اینترنت ضعیف نباشد.
   گوشی نباید در فاصله ای زیاد از چهره متقاضی باشد.
   نور مکان مناسب باشد.
   فیلم و عکس باید بصورت انفرادی باشد.
   چهره فرد باید فاقد گریم باشد.
   تصویر سلفی و فیلم باید در یک مکان و یک وضعیت باشد.

 16. رضا می گوید

  سلام. من کد بورسی از قدیم دارم و الان خارج از کشور هستم. آیا برای خرید و فروش سهام باید در سجام ثبت نام کنم؟ از خارج از کشور چطور میشه این کار رو کرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با عنایت به دستورالعمل نحوه انجام معاملات وکالتی اوراق بهادار، شما می‌توانید از طریق اعطای وکالت رسمی، اختیار انجام معامله را به وکیل خود واگذار کنید. این امر پس از تایید وکالتنامه امکان‌پذیر خواهد بود.

 17. تیارا می گوید

  سلام من در قسمت اطلاعات بانکی هرچند بار که شماره شبامو وارد میکنم میزنه شماره شبا مجاز نمیباشد همین الان از بانک گرفتم شماره شبامو

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در اطلاعات بانکی تنها حسابهایی مورد تایید می باشد که به نام خود شخص ثبت نام شونده باشد.حسابهای مشترک برای ثبت در سامانه سجام مورد تایید نمی باشند و حساب به شخص تنها متعلق می باشد .

 18. آریا می گوید

  باسلام خدمت دوست عزیز من مدارک ولایت رو اشتباه فرستادم و سایت تایید کرد هرکاری میکنم ویرایش نمیشه. چیکار باید انجام بدم یا چطور ثبت نام سجام رو حذف کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   در صورت نیاز به تغییر اطلاعاتی که ثبت کرده ایم باید چه کاری انجام دهیم؟
   با فشردن دکمه ورود به سجام و وارد نمودن شماره موبایل ثبت کرده در هنگام ثبت نام ، بعد از دریافت کد تایید جهت ورود به سجام با وارد نمودن کد/شناسه ملی مربوطه به محیط پروفایل خود ورود و در صورت نیاز با زدن دکمه ویرایش به ویرایش هر قسمت اقدام می نماییم.
   اگر بخش مورد نظر شما قابل ویرایش نبود به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید

 19. مهران غلامی اسلامیه ای می گوید

  با سلام من الان ثبت نام سجام انجام دادم و سپس با اپلیکیشن سیگنال هم احراز هویتم انجام و تایید شد و کد بورسی برای من ارسال شد از این به بعد من باید چه کاری انجام بدهم ممنون از شما لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   باید یک کارگزاری را انتخاب کنید. پس ازتکمیل اطلاعات و احراز هویت مجدد برای کارگزاری امکان معامله در بازار برای شما فراهم می شود.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.