۱۰ روش کاربردی برای ذخیره پول با هر وضعیت مالی

چگونگی ذخیره پول، یکی از پرسش‌های اساسی مالی است که در وضعیت اقتصادی امروز، اهمیت آن دو چندان شده است. در واقع ذخیره پول، اولین قدم برای ساختن ثروت است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند ذخیره کردن پول، کار سخت و غیر قابل انجامی است. چون انسان را مجبور می‌کند از چیزهای مورد علاقه‌اش دست بکشد. این گفته هم درست است و هم نادرست. در حقیقت، موضوع ذخیره پول به چگونگی برخوردمان با پول بازمی‌گردد. در این مقاله راهکارهایی اساسی و کاربردی برای ذخیره پول به شما ارائه می‌دهیم.

با راه‌های میانبر ذخیره پول آشنا شوید

در ابتدا باید کمی شما را ناامید کنیم و بگوییم که هیچ نسخه طلایی برای ذخیره کردن پول وجود ندارد. زندگی هر فرد، با دیگری متفاوت است و همین تفاوت‌ها دست و پای ساختن یک فرمول بی عیب و نقص را می‌بندند. اما از آن جایی که در قلب هر تاریکی همیشه نقطه‌های امید در حال درخشش هستند، در این مورد نیز می‌توان راه چاره‌ای پیدا کرد. توصیه ما در خانه سرمایه این است که چندین ایده ذخیره پول را با هم ترکیب کرده و راه‌حل مخصوص به خودتان را ایجاد کنید. در ادامه، چند ترفند برای ذخیره پول ارائه ‌شده که به شما در تصمیم‌گیری و انتخاب روش درست، کمک خواهند کرد.

از قانون ۵۰، ۳۰، ۲۰ استفاده کنید

قانون ۵۰، ۳۰، ۲۰، روشی عالی برای بودجه‌ریزی است. هدف این روش، تقسیم‌بندی درآمدتان به ۳ طبقه است. در طبقه‌ی اول باید هزینه‌های ضروری‌تان را مشخص کنید. شما باید پنجاه‌ درصد درآمد خود را به هزینه‌های ماهانه‌تان مانند استفاده از وسایل حمل‌ونقل، مواد غذایی، پرداخت قبض‌ها و هر آنچه نمی‌توانید بدون آن‌ها زندگی کنید اختصاص دهید. طبقه‌ بعد به هزینه‌های شخصی یا همان «لیست خواسته‌هایتان» اختصاص دارد. این بدان معنا است که شما باید ۳۰ درصد از حقوق خود را برای سرگرمی، خرید، سفر و هر آن چیزی که باعث خوشبختی و شادی شما می‌شود در نظر بگیرید. در طبقه‌ آخر نیز ۲۰ درصد از پولتان را به‌ پس‌انداز اختصاص دهید. می‌توانید برای انجام این کار، ذخیره‌سازی پول خود را خودکار کنید که هر ماه به‌صورت خودکار ۲۰ درصد از موجودی‌تان را به‌حساب پس‌اندازتان منتقل کند. می‌توانید در آینده از پس انداز خود برای سرمایه‌گذاری در سهام یا اوراق قرضه استفاده کنید. برای کسانی که درآمد متغیر دارند، انتقال خودکار همیشه امکان‌پذیر نیست. در عوض، باید خود را عادت دهید که هر بار و پس از دریافت دستمزد، ۲۰ درصد از آن را ذخیره کنید.

برنامه‌ی مالی خود را با جزئیات مشخص کنید

ذخیره پول

بودجه‌بندی فقط مختص دولت‌ها و مشاغل نیست. زمانی که بودجه‌ محدودی دارید، نوشتن یک برنامه‌ مالی دقیق ضرورت دارد. اهداف خود را به‌دقت مشخص و برای ذخیره پولتان برنامه‌ریزی کنید. برای مثال اگر قصد دارید سال آینده به سفر بروید، ابتدا محاسبه کنید هزینه‌ سفرتان چقدر خواهد شد. درآمد ماهانه‌ خود را در نظر بگیرید، تمام هزینه‌های ضروری را از آن کم کنید و میزان ذخیره‌ ماهانه‌تان را در دراز مدت مشخص کنید. اهداف بلندمدت می‌توانند محرک‌های بسیار قوی و انگیزه‌ ذخیره‌ هر چه بیشتر پول باشند.

 از شر بدهی‌هایتان خلاص شوید

بدهی‌ها می‌توانند مقدار زیادی از پول شما را ببلعند. به همین دلیل باید تا جایی که امکان دارد بدهی‌های خود را صاف کنید یا آن‌ها را کاهش دهید. یکی از بهترین راه‌های مقابله با بدهی این است که در وهله اول اصلا به سراغ قبول بدهی نروید. در غیر این صورت اگر از قبل بدهی دارید و در پرداخت آن دچار مشکل هستید می‌توانید راهی برای کاهش سنگینی بار این مسئولیت پیدا کنید. مثلا می‌توانید در کنار کسب و کار خود درآمدزایی دیگری داشته باشید. اگر بتوانید راهی برای کسب درآمد اضافی بیابید – بدون اینکه وقت زیادی از شما بگیرد- از شر بدهی‌هایتان خلاص خواهید شد. همچنین می‌توانید از طریق ایجاد بودجه‌بندی مناسب برای کسب و کار خود، ضمن اطمینان از مدیریت سایر هزینه‌ها، پرداخت بدهی‌تان را آسان‌تر کنید.

زمان را در چنگ خود بگیرید

ذخیره پول

حتما شما هم شنیده‌اید که «زمان، گنج است». به همین دلیل نباید آن را به هدر دهید. مدیریت زمان مهارتی است که اگر بر آن مسلط شوید، نه تنها در بسیاری از هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود بلکه زمینه‌های ذخیره پول را برایتان ایجاد خواهد کرد. یکی از بهترین راه‌های صرفه‌جویی در وقت، استفاده از ابزارهایی است که می‌توانند عملکرد شما را مؤثرتر کنند. برای این کار می‌توانید قسمت‌هایی از فعالیتتان را خودکار کنید و وقت خود را بابت انجام کارهای روتین به هدر ندهید. همچنین می‌توانید بخش‌هایی از کارتان را برون‌سپاری کنید. درست است که این اقدام به‌نوعی هزینه محسوب می‌شود اما اگر می‌خواهید پتانسیل درآمدزایی خود را به حداکثر برسانید، نباید این نکته را از قلم بیندازید.

هزینه‌های ماهانه‌ خود را کنترل کنید

 برای شروع می‌توانید بابت تمام خریدهای خود رسید دریافت کنید. تا در پایان ماه ببینید پولتان خرج چه چیزهایی می‌شود و کدام‌ یک از هزینه‌های غیرضروری را می‌توان حذف کرد. سپس آن مقدار را به پس‌اندازتان اضافه کنید. بین ذخیره و پس انداز پول برای آینده تفاوت وجود دارد. بنابراین فقط پول کمتری خرج نکنید بلکه برای هزینه های بازنشستگی، دانشگاه یا شرایط اضطراری نیز برنامه‌ریزی کنید. هزینه‌های غیرضروری و افراطی خود را با میزان ذخیره‌تان مطابقت دهید. به این صورت که اگر برای انجام کاری ولخرجی کردید، به همان مقدار در حساب پس‌انداز خود جایگزین کنید.

 قانون ۳۰ روز را به کار بگیرید

این قانون به اجتناب از خرید اجناس گران‌قیمت یا غیرضروری و درنهایت به ذخیره پول کمک می‌کند. کنترل خشنودی لحظه‌ای یکی از مهم‌ترین قواعد مالی شخصی است. درنتیجه برای خریدتان ۳۰ روز صبر کنید. انتظار به شما کمک می‌کند تا ببینید که آیا خرید موردنظرتان ارزش صرف پول را دارد؟!

قبل از اینکه به خرید بروید فهرستی تهیه کنید و فقط طبق آن پیش بروید

ذخیره پول

یکی از ساده‌ترین راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها این است که به هنگام خرید، فهرستی تهیه کنید. در حالت عادی خریدهای ناگهانی و غیرمترقبه‌ بسیاری پیش می‌آیند و خب همه‌ این‌ها هزینه‌بر هستند. تهیه‌ لیست نه‌تنها به شما در خرید موارد متناسب با برنامه غذایی‌تان کمک می‌کند، بلکه می‌تواند از خریدهای اضافی و غیرضروری نیز جلوگیری کند.

دستی به سر و گوش نگرشتان بکشید

برای برخی از افراد، ذخیره‌ پول تجربه خوشایندی نیست. چون تصور می‌کنند درنتیجه‌ آن باید از سرگرمی‌ها، سفر، خرید و غیره، محروم شوند. اما برای برخی دیگر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها نتیجه‌ یک برنامه‌ریزی استراتژیک برای رفاه بیشتر در آینده‌شان است. این تفاوت به طرز تفکر برمی‌گردد. اما اگر پول بیشتری به دست بیاورید، پس‌انداز بیشتر آسان‌تر خواهد بود. به‌جای تمرکز بر صرفه‌جویی بیشتر، بر ارتقای مهارت و یادگیری‌تان تمرکز کنید تا درآمدتان افزایش پیدا کند.

هزینه‌های اختیاری خود را کاهش دهید

برخی هزینه‌ها در ماه ثابت هستند؛ مانند وام، اجاره و حق بیمه که این‌ها هزینه‌های غیر اختیاری یا همان «هزینه‌های زندگی» محسوب می‌شوند. اما هزینه‌های اختیاری «هزینه‌های سبک زندگی» هستند که حتی‌الامکان می‌توان آن‌ها را کاهش و پول بیشتری ذخیره کرد. مثلا می‌توانید در هزینه‌های گرمایشی خود در طول زمستان یا هزینه‌های سرمایشی در طول تابستان صرفه‌جویی کنید، مصرف آب را کاهش دهید، بیشتر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، سایت‌های تخفیف گروهی را بررسی کرده و تا جایی که امکان دارد خریدهای خود را با تخفیف انجام دهید تا هزینه‌هایتان کاهش پیدا کند.

چالش استفاده از پول نقد را به راه بیندازید

ذخیره پول

مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که وقتی شما به جای کارت کشیدن «از پول نقد» استفاده می‌کنید تمایلتان به خرید، کاهش می‌یابد. بنابراین، چالش «تنها استفاده از پول نقد» می‌تواند در ذخیره‌ پول بیشتر به شما کمک کند. برای انجام این چالش می‌توانید پرداخت‌های اینترنتی و خودکار خود را به همان طریق قبل انجام دهید اما برای خرید پوشاک، مواد غذایی، سرگرمی و مابقی هزینه‌ها از پول نقد استفاده کنید.

هوشمندانه ذخیره کنید

روش‌های زیادی برای ذخیره و پس انداز کردن پول وجود دارند. اما مهم‌ترین جنبه‌ کنترل هزینه‌ها، مشخص کردن «دلیل این کار» است. زمانی که چرایی ذخیره پولتان را در دراز مدت بدانید، به‌ احتمال زیاد برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌ مدتتان را با تمایل بیشتری دنبال خواهید کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که ذخیره پول به معنای پس‌انداز افراطی و زندگی بدون رفاه و راحتی نیست. بلکه تنها باید نسبت به هزینه‌هایتان هوشیار باشید، از منابع خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و رفاه آتی‌تان را نیز در نظر بگیرید.

اما مهم‌ترین دلیل شما برای ذخیره پولتان چیست؟

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.