نکته هایی در نسبت P/E نهفته است

نکته هایی در نسبت P/E نهفته است

همان گونه که از نام آن پیدا است، برای محاسبه P/E آخرین قیمت روز سهام یک شرکت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می‌شود. غالبا P/E در تاریخ‌هایی محاسبه می‌شود که شرکت‌ها اطلاعات EPS (معمولا سه ماهانه)  را افشا می‌کنند.

به لحاظ نظری،P/E یک سهم به ما می‌گوید که سرمایه‌گذاران چند ریال حاضرند به ازای هر ریال سود یک شرکت پرداخت نمایند. به همین جهت به آن ضریب سهام نیز می‌گویند. به عبارت دیگر اگر P/E یک سهم ۲۰ باشد، به این معنی است که سرمایه‌گذاران حاضرند ۲۰ ریال برای هر ریال از سود این سهم (که شرکت تولید می‌کند) بپردازند.

نکته هایی در نسبت P/E نهفته است

همه چیز یا به عبارتی حرف آخر را درباره ارزش سهم نمی‌گوید، اما برای مقایسه شرکت‌های یک صنعت، کل بازار یا روند تاریخی P/E یک شرکت سودآور است.

به یاد بسپارید که :

  p/e -1  یک نسبت است و از تقسیم P یا PRICE یا قیمت روز سهم به EPS یا E یا سود هر سهم به دست می‌آید.
  -۲  سه نوع EPS به نام‌های EPS دنباله دار، آینده و میانگین وجود دارد.
  -۳  به لحاظ تاریخی، میانگین P/E‌ها در بازه ۲/۳ _ ۲/۱۳ قرار می‌گیرد.
  -۴  به لحاظ نظری، P/E یک سهم به ما می‌گوید که سرمایه‌گذاران حاضرند چند ریال به ازای هر ریال سود بپردازند.
۵ -۵  تفسیر بهتری از P/E این است که آن بازتاب خوشبینی بازار از آینده رشد یک شرکت است.
 p/e  -۶  در مقایسه با قیمت بازار شاخص بهتری برای ارزش گذاری یک سهم است.
  -۷ بدون در نظر گرفتن نرخ‌های رشد صنعت، صحبت از بالا یا پایین بودن P/E یک شرکت بی معناست.
  -۸ تغییر در اصول حسابداری شامل وجود چندین روش مجاز برای سود (EPS) تجزیه و تحلیل P/E را دشوار می‌کند.
 -۹ ‌‌ها عموما در زمان تورم حاد پایین تر می‌آیند.
  -۱۰ تفاسیر بسیاری پیرامون دلیل پایین بودن P/E یک شرکت وجود دارد.
  -۱۱ تنها به اتکای ضریب P/E اقدام به خرید و فروش سهام نکنید.

20 دیدگاه
 1. reza می گوید

  سلام
  ببخشید p\e چه اعدادی باشند برای خرید بهتر است ?

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در ارزش گذاری با P/E ، نسبت P/E هر سهم در واقع انتظار سرمایه گذار از چشم انداز آینده شرکت برای رشد و توسعه می باشد.p/e می تواند نشان دهنده سطح ریسک شرکت نیز باشد.نسبت p/e معمولا نشان دهنده نظر سرمایه گذاران بازار درباره شرکت می باشد و عموما برای شرکت های خوب و رو به رشد مقدار بالاتر و نشان دهنده این است که بازار به این شرکت ها خوش بین است و بر این باور است که شرکت توانایی رشد سود یا افزایش قیمت سهام را دارد. به همین طریق شرکت هایی که بازار دید مثبتی به آنها ندارد عموما نسبت P/E پایینی دارند زیرا بازار به رشد سود آوری این شرکت ها یا افزایش قیمت سهام آن ها در آینده بدبین است.

 2. مهدی می گوید

  سلام تاریخچه eps های یک نماد رو کجای اینترنت میتونیم پیدا کنیم؟
  یه سوال دیگه توی محاسبه peg باید eps توی مدت های یکسان بررسی کنیم مثلا از روی صورت مالی های یک ساله ۹۸ و ۹۷ مقایسه کنیم ؟مثلا نمیتونیم eps حاصل بعد صورت مالی یکساله رو با شش ماهه همون سال مقایسه کنیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   قسمت خدمات اطلاعاتی سایت Fipiran به آدرس http://www.fipiran.com/WebService.aspx به شما امکان دریافت اطلاعات بسیاری با فرمت های csv xml excell می دهد.
   اطلاعاتی از قبیل ریز معاملات شرکت ها و کل معاملات در تاریخ خاص که با کمی تغییر می توانید در برنامه MetaTrader ازش استفاده کنید.
   اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری که شامل NAV صندوق ها می باشد.(این بخش در حال کاملتر شدن می باشد)
   در این قسمت شما می توانید تاریخچه Eps های شرکت ها را در یافت نمائید.
   علاوه بر تاریخچه Eps شرکت ها اطلاعات مالی دیگری مانند فروش سود خالص ………. دریافت کنید.
   قسمت راهنمای این صفحه به شما اطلاعات مناسبی ارائه می دهد.

 3. ایمان می گوید

  با سلام و احترام
  فاکتورهای مهم در خرید یک سهم علاوه بر p/e با توجه به شرایط فعلی شرکتها و وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور چه مواردی هستند؟ اگر اشاره ای داشته باشید ممنون میشم
  تشکر بابت وقتی که برای پاسخ به سوالات میذارید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در انتخاب یک سهم خوب ابتدا سرمایه گذار باید با درک صورت مالی مانند صورت سود و زیان و تفسیر آن به این نتیجه برسد که شرکتی که برای خرید مد نظر دارد دارای حداقل شرایط لازم برای خرید می باشد یعنی اینکه زیانده نباشد و یا اینکه با توجه به قیمت آن و عملکرده دوره های گذشته دارای سود مناسب و از طرفی p/e مناسبی باشد. اینکه شرکتی دارای حاشیه سود ناخالص و حاشیه سود خالص مناسبی باشد و عملکرد شرکت در این دو مولفه در حال افزایش باشد نشان میدهد که انتظار سودآوری از شرکت در میان مدت بالا می باشد ولی اگر برعکس حاشیه سود ناخالص شرکتی در گزارش های میان دوره ای در حال کاهش باشد این نشان میدهد که یا فروش شرکت در حال کاهش می باشد و یا بهای تمام شده شرکت در حال افزایش است و این موضوع برای رشد سوداوری شرکت بسیار نامناسب است. این نشان میدهد که شرکت به لحاظ بنیادی شرایط مناسبی برای رشد سودآوری ندارد.
   حال در انتخاب یک سهم اگر مولفه های ذکر شده مناسب بوده و شرکت هم دارای کیفیت سودسازی مناسبی باشد و چشم انداز مناسبی برای افزایش سوداوری در اینده داشته باشد باید اقدام به خرید سهم کنیم. خرید سهم در یک قیمت مناسب و در یک زمان مناسب مربوط به علم تکنیکال است و چارتیست ها با استفاده از ابزارهای مختلف به دنبال یافتن بهترین نقطه برای خرید سهم هستند.

 4. ایمان می گوید

  اگر p/e از p/e گروه بزرگتر باشد یعنی چی؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   تحلیل شرکتی با نسبت P بر E بالاتر از گروه
   همانظور که گفتیم P بر E شرکت تمایل دارد خود را به گروه نزدیک کند. برای این منظور باید حاصل نسبت P بر E شرکت کاهش یابد. این اتفاق در دو صورت امکان پذیر است. دو پارامتر اصلی در نسبت P بر E شرکت تاثیر گذار است. یکی قیمت سهم و دیگری مقدار سود هر سهم (EPS) می‌­باشد. اگر بخواهیم حاصل نسبت قیمت به درآمد شرکت کاهش یابد یا باید قیمت سهم کاهش یابد که بسیار خطرناک است یا باید سودآوری سهم یعنی EPS آن افزایش یابد که در این صورت اتفاق خوبی برای سهم رقم خواهد خورد.
   حال فرض کنید سهمی P/E بالاتری نسبت به گروه دارد و نتوانسته روند سودآوری خود را افزایش دهد. چنین سهمی برای کاهش نسبت قیمت به درآمد خود ناچار به کاهش قیمت خود می‌­باشد و برای سرمایه گذاری اصلا مناسب نیست!

 5. معصومی می گوید

  با سلام
  نحوه ی محاسبه ی p/e یک گروه صنعتی به چه صورتی انجام میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نسبت قیمت به درآمد گروه میانگین P بر E شرکت هایی است که در یک زمینه مشخص فعالیت دارند.اگر در صفحه مربوط به یک سهم در سایت معاملات بروید خواهید دید که علاوه بر نسبت P/E برای آن سهم در کنار آن P/E گروه هم آمده است

 6. امیر می گوید

  چرا Eps بعضی از سهامها نسبت به قیمت سهم خیلی کم است؟؟ مثلا سهم با قیمت ۱۲۰۰ تومان eps آن ۱۲ ریال است…..

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در پست زیر پاسخ سوال شما کامل آمده است
   https://www.khanesarmaye.com/eps-dps/

 7. ماه نیک می گوید

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتان. میشه راهنمایی کنید epsکه از طریق سود خالص تقسیم بر تعداد سهام بدست می آید (از صورت سود و زیان شرکتها) چه فرقی با مقدار e در نسبت p/e دارد؟ چون از ضرب آن دو در هم قرار است ارزش ذاتی هر سهم بدست آید پس نباید مقدارeps و e یکی باشد. میشه بفرمایید مقدارe در مخرج کسر p/e چگونه حساب میشه. ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   p/e یک نسبت است و از تقسیم P یا PRICE یا قیمت روز سهم به EPS یا E یا سود هر سهم به دست می‌آید.
   EPS به شرح زیر محاسبه می‌شود:
   درآمد به ازای هر سهم= خالص درآمد تقسیم‌بر میانگین سهام عرضه‌شده

 8. محسنی می گوید

  سلام pe با pe گروه چه فرقی داره؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام گروه مربوط به صنعت هست برای این هست که شما پی به ای سهم رو با گروه مقایسه کنین

 9. رضا می گوید

  سلام
  نحوه محاسبه p/e و نحوه محاسبه eps سهم رو می خواستم اگه در این خصوص آموزش دارید لطفا به ایمیلم بفرستید
  ممنونم

  1. پشتیبان می گوید

   نحوه محاسبه EPS یا سود هر سهم، کاملا مرتبط با تحلیل بنیادی است، بدین معنی که شما باید تک تک اقلام صورت سود و زیان را به صورت تحلیلی محاسبه کرده و برای یک بازه زمانی مشخص پیش رو مثلا ۱۲ ماه اینده یا سال مالی اینده تخمین بزنید و به ترتیب از محاسبه سود ناخالص تا سود عملیاتی و سود خالص پیش بروید و در نهایت سوداوری خالص را تقسیم بر تعداد سهام کرده و سود هر سهم را محاسبه کنید.(با مراجعه به سامانه کدال می توانید به صورت مالی شرکت ها دسترسی پیدا کنید) لازمه این امر شناخت صنعت مربوطه، مطالعه کامل صورت مالی شرکت و تسلط بر مدلسازی مالی است. البته شما می توانید سوداوری تاریخی(گذشته نگر) سهم شرکت مورد نظر را در گزارشات بارگذاری شده در سامانه کدال مشاهده کنید. این گزارشات در بازه های سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و سالانه ارائه می شود و نشان می دهد شرکت در هر یک از این بازه ها به ازای هر سهم چه میزان سود یا زیان داشته است.

   P/E یا نسبت قیمت به سود نیز دو حالت گذشته نگر(TTM) و اینده نگر دارد. در حالت TTM قیمت فعلی سهم بر سوداوری هر سهم ۱۲ ماه اخیر تقسیم می شود و در حالت اینده نگر قیمت بر سوداوری “تخمینی” شما از ۱۲ ماه پیش روی شرکت یا سال مالی اینده شرکت نقسیم می شود که لازمه آن برآورد سود تخمینی سال مالی آتی(که در مخرج قرار می گیرد) است که پیش از این توضیح داده شد. البته در صورت تقسیم سود در مجمع، سود تقسیمی نیز با در نظر گرفتن ارزش زمانی پول(بدین معنی که باید ارزش فعلی سود تقسیمی محاسبه شود) باید از قیمت سهم کسر شود.

 10. محمد می گوید

  سلام.نمادهایی که پی ای بالایی دارند پر ریسکتر محسوب می شوند ،درسته؟
  پی ای بالا تقریبا چه حدودی است،

  1. پشتیبان می گوید

   سلام وقت بخیر.
   بله.
   شرکت های مختلف P/E های مختلفی دارند و عدد ثابتی اصولا در نظر گرفته نمی شود

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.