اوراق مسکن یا تسه چیست و چگونه اوراق بانک مسکن خریداری نماییم؟ - خانه سرمایه

اوراق مسکن یا تسه چیست و چگونه اوراق بانک مسکن خریداری نماییم؟

طبق قانون بانک مرکزی، افرادی که برای خرید مسکن به وام نیاز دارند باید به بانک مسکن مراجعه کنند. تا چندین سال قبل، ماجرا به این ترتیب بود که افراد باید حساب سپرده یک‌ساله باز کرده و در سرمایه‌شان تغییری ایجاد نمی‌کردند تا پس از یک سال، بانک مطابق دستورالعمل، مبلغ وام را به آن‌ها بدهد. حالا اگر نمی‌توانستید برای خرید خانه یک سال صبر کنید در تنگنا قرار می‌گرفتید. به همین دلیل، اوراق تسهیلات مسکن از سوی مدیران بانک ایجاد شد تا شما بتوانید زودتر از موعد به وام مسکن دست پیدا کنید. به‌طورکلی با پرداخت مبلغی برای خرید اوراق مسکن نسبت به حالت عادی در دریافت وام اولویت می‌یابید.
سرمایه‌گذاران با دو هدف در اوراق تسهیلات مسکن سرمایه گذاری می‌کنند؛ هدف اول، تبدیل کردن اوراق به وام و هدف دوم، استفاده از تغییرات قیمتی اوراق و کسب سود معاملاتی است. در ادامه این موارد را توضیح خواهیم داد.

معاملات اوراق مسکن به چند روش انجام می‌شوند؟

 شما می‌توانید به سه روش، اوراق مسکن را معامله کنید. راه اول، افتتاح حساب صندوق پس‌انداز یکم، پس‌انداز مبلغ ۴۰ میلیون تومان به مدت یک سال و پس‌ از آن دریافت مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان (۸۰ میلیون وام + ۴۰ میلیون اصل سپرده) در قالب وام با بهره بین ۱۰ تا ۱۲ درصد که مشخص است. راه دوم، به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کرده و اقدام به افتتاح حساب ممتاز با سود سپرده ۹ درصد کنید. در این حالت، شما باید حداقل ۲۷ میلیون تومان را برای سه ماه نگه‌ دارید و پس از آن بانک به ازای هر ۲۷ میلیون تومان در نوبت اول ۳ برگه حق تقدم تسهیلات مسکن و پس‌ از آن به ازای همان مبلغ در هر ماه یک برگه دیگر را به سپرده‌گذار خواهد داد. لازم به ذکر است که این اوراق ۱۵ام هرماه به سپرده‌گذار اعطا می‌شود و پس از انجام فرایندهای اداری از اول ماه بعد این اوراق قابلیت معامله در بازار را دارند.

اما همان‌طور که از توضیحات بالا برمی‌آید این حالات بسیار زمان‌بر هستند و برای افرادی که زمان زیادی جهت خرید ندارند مناسب نیستند. این افراد می‌توانند به دو شیوه، مالکیت اوراق تسه را در اختیار بگیرند؛ اول با مراجعه به شعب بانک مسکن و درخواست خرید اوراق از شعب بانک که معمولا فرایند زمان‌بری را طی می‌کند و دوم افتتاح حساب کارگزاری، دریافت کد آنلاین و خرید اوراق از طریق سامانه معاملات آنلاین است. لازم به ذکر است که نماد اوراق تسهیلات مسکن همراه با ماه و دو رقم آخر سال انتشار نشان داده می‌شود، مثلا اوراق تسهیلات مسکن منتشر شده در تیرماه ۱۳۹۷ به‌ صورت تسه۹۷۰۴ نشان داده می‌شود.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  چگونه اوراق قرضه بخریم؟ راهنمای خرید اوراق قرضه

ویژگی‌های اوراق مسکن

این اوراق سررسید دوساله دارند و در صورت صلاح‌دید تا ۶ ماه دیگر قابل تمدید هستند.

بر اساس آخرین دستورالعمل دارندگان اوراق تسه که تا تاریخ سررسید، اوراق را نگه می‌دارند می‌توانند به ازای هر ورق ۵ میلیون ریال وام دریافت کنند.

اگر می‌خواهید با خرید اوراق تسه وام دریافت کنید با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ مقدار وام مسکن ۱۱۰ میلیون تومان است و ۱۰ میلیون در قالب جعاله به شما پرداخت می‌گردد بنابراین شما باید تعداد ۲۰۰ برگه تسه را خریداری کنید و تا قبل از انقضای اوراق، آن را به جریان بیندازید.

بر اساس قوانین سازمان بورس، هر زمان که این اوراق را بخرید حداقل دو ماه و در شرایطی تا چهار ماه اجازه معامله مجدد اوراق تسه را ندارید مگر آنکه کمتر از چهار ماه از تاریخ سررسید آن باقی‌مانده باشد. بنابراین همان‌طور که مشاهده می‌کنید تا حدودی امکان سفته‌بازی در این اوراق از بین رفته است و شما به‌ عنوان یک سرمایه‌گذار عادی (و نه سفته‌باز) باید در صورت نیاز به گرفتن وام، این اوراق را بخرید. تجربه نشان داده جز در ماه‌های اول ایجاد این اوراق و معاملات آن در بازار، در ایام دیگر شاهد نوسانات جذاب در نمادهای اوراق تسهیلات نبوده‌ایم.

این اوراق مشروط بر آنکه چه فاصله زمانی تا سررسید باقی‌مانده است قیمت‌های مختلفی دارند، ولی معمولا هرچه فاصله زمانی تا سررسید آن بیشتر باشد، این اوراق گران‌تر خواهند بود. بنابراین برای آنکه هزینه سنگینی به شما وارد نشود باید به این نکته توجه کنید.

  در حال حاضر طبق قانون، هر کد معاملاتی در یک جلسه معاملاتی مجاز به خرید ۱۶۰ ورقه تسهیلات مسکن است.

از زمان خرید اوراق تسهیلات مسکن تا زمان انقضای آن، دارنده ورقه می‌تواند برای دریافت وام مسکن اقدام کند. باید توجه داشته باشید که با توجه به فرایند زمان‌بر اخذ وام مسکن، اوراق خریداری شده توسط شما نباید خیلی نزدیک به تاریخ سررسید باشند. مثلا نباید اوراقی که تاریخ سررسید آن‌ها ۱۰ تا ۱۵ روز دیگر است را خریداری کنید.

ممکن است با افزایش شدید تقاضای خانه و رونق معاملات مسکن، قیمت این اوراق نیز روند افزایشی به خود بگیرد.

مبلغ وام اعطایی به هر فرد با توجه به شهر محل زندگی آن متفاوت بوده و از ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان متغیر است. بنابراین پیش از آنکه اقدام به خرید اوراق تسه کنید در این رابطه اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس بر اساس مبلغ وام اعطایی، تعداد مشخصی از اوراق تسه را بخرید. در ضمن، درصد بهره این اوراق نیز با توجه به زمان دریافت وام و مبلغ آن متفاوت است.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  اوراق بهادار چیست و نحوه خرید آن چگونه است؟

دامنه نوسان این اوراق همانند عموم شرکت‌های بورسی و فرابورسی ۵ درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل است.

یک مثال عملی از خرید اوراق تسه

فرض می‌کنیم که شما فردی ساکن تهران هستید و به وام مسکن ۱۱۰ میلیون تومانی نیاز دارید (تاریخ بررسی شما ۱۵ آذر ۱۳۹۷ است.) با توجه به اینکه حدود ۱۰ میلیون تومان از مبلغ در قالب جعاله توسط بانک پرداخت می‌گردد و به ازای هر ورقه تسه می‌توانید ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کنید؛ در نتیجه، شما باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن را بخرید. حالا فرض کنید که شما چهار ورقه تسهیلات مسکن را ارزیابی می‌کنید:

۱) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید دی‌ماه ۱۳۹۷ به قیمت ۴۷۰۰۰ تومان.

۲) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید بهمن ۱۳۹۷ به قیمت ۴۸۵۰۰ تومان.

۳) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید اسفند ۱۳۹۷ به قیمت ۵۰۰۰۰ تومان.

۴) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید اردیبهشت ۱۳۹۸ به قیمت ۵۲۵۰۰ تومان.

با توجه به مطالب ارائه‌ شده در بالا، اوراق سررسید دی‌ماه و بهمن ۱۳۹۷ علی‌رغم جذابیت بیشتر قیمتی به دلیل نزدیکی به تاریخ سررسیدشان و سررسید اردیبهشت ۱۳۹۸ به دلیل قیمت بالاتر، گزینه‌های جذابی به شمار نمی‌روند. اما اوراق سررسید اسفند ۱۳۹۷ بهترین گزینه است. درنتیجه، شما باید در یک جلسه معاملاتی ۱۶۰ ورقه و در جلسه معاملاتی بعد ۴۰ برگه را بخرید. با این حساب، شما با پرداخت مبلغ ۱۰ میلیون تومان دارای اولویت در دریافت وام شده‌اید و باید پس از خریداری اوراق مزبور با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن، فرایند تبدیل اوراق تسه به وام را آغاز کنید.

چگونه از آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن مطلع شویم؟

آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن یا همان تسه را می‌توانید از سایت فرابورس ایران یا با کلیک بر اینجا مشاهده نمایید.

ویدیویی درباره دریافت وام خرید مسکن از طریق تسه

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 2.4 / 5. تعداد امتیاز: 5

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

47 دیدگاه
 1. سعید می گوید

  دیدم یک سری از دوستان میگن ما اوراق گرفتیم نمیتونیم بفروشیم
  از زمان خرید تا ۴ ماه حق فروش ندارید مگر اینکه نمادی که خریدید مهلتش در حال اتمام باشه مثلا ۹۷۰۵ و ۹۷۰۶ و ۹۷۰۷ و ۹۷۰۸

 2. سعید می گوید

  سلام من ۲۰۰ عد اوراق تسه ۹۸۰۱ را زا طریق کدبورسی که خودم داشتم و هر روز باهاش سهام میخریدم و میفروختم خریداری کردم تاریخ خریدم چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹ بودش . امروز یکشنبه ۲۹ تیر رفتم بانک میگه شما اصلا اوراقی خریداری نکردی توی سیستم نیست.
  جالبه از سایت سجام قسمت ذینفعان بازار سرمایه پرینت اوراق را گرفتم ولی توی پرتفوی نیست.
  خلاصه نمیدونم چیکار کنم . کارگزاری هم جواب درست نمیده
  بنظرتون اشتباهی توی کار من بوده

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده­‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می­‌شود که نشان می‌دهد فرد چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خرید کرده است. کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و مشتری با ارائه این گواهی به بانک میتواند فرایند دریافت وام خود را جلو ببرد.

 3. احمد می گوید

  سلام من اشتباهی ۱۵ تا تسه ۹۹۰۳ خریدم هرکاری میکنم فروش نمیره . خطا میزه . چه زمان میتونم بفروشمش ؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   وضعیت این نماد مجاز می باشد و دارای معاملات خرید و فروش است می توانید برای فروش دربازه قیمتی آن اقدام کنید

 4. احمد می گوید

  لطفا کمک کنید ممنون
  سلام من اشتباه کردم تسه۹۹۰۳ خریدم
  کی میتونم بفروشمش؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این نماد درحال حاضر دروضعیت مجاز می باشد

 5. احمد می گوید

  سلام من اشتباه کردم تسه۹۹۰۳ خریدم
  کی میتونم بفروشمش؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این نماد درحال حاضر در وضعیت مجاز می باشد

 6. امید می گوید

  سلام
  من هفته ی قبل یک آپارتمان ۱۰۰ متری قولنامه کردم. قصد اخذ ۲۰۰ میلیون تومان وام بانک مسکن را دارم. خواستم بدونم بایستی اوراق تسه چه ماهی رو خریداری کنم و به بانک تحویل دهم؟ گویا ۳۰ تا ۴۰ روز طول میکشه که بانک نامه معرفی به دفترخانه رو بزنه. (در قولنامه تاریخ تنظیم سند برای اواخر مراداد ماه ثبت شده و من بایستی بتونم نهایت تا اوایل شهریور این وام رو از بانک بگیرم)

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   هر برگه ی اوراق مسکن تا دو سال بعد از تاریخ انتشار، اعتبار دارد.مدّت اعتبار اوراق تسه با صلاحدید بانک مسکن می تواند حداکثر تا ۲ دوره ۶ ماهه تمدید شود. با توجه به زمان انقضای اعتبار اوراق و زمان بررسی و پاسخ بانک اوراق منایب خود را انتخاب کنید

 7. محمد می گوید

  من اشتباهی تسه خریدم که اعتبارش گذشته… با فرض اینکه شش ماه تمدید بشه دو ماه دیگه اعتبار داره. چه کاری می تونم انجام بدم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   رییس اداره ابزارهای نوین مالی بانک مسکن از مراجعه تعداد زیادی از سرمایه گذاران این اوراق به علت ابطال گواهی های امتیاز تسهیلات مسکن در پایان تاریخ انقضای آن سخن گفت و افزود: پیگیری های متعددی در رابطه با ابطال اوراق در تاریخ سررسید توسط سرمایه گذاران انجام شده؛ اما حقیقت در این است که هیچ کدام از پیگیری دارندگان این اوراق به نتیجه لازم نرسیده است؛ چراکه بانک مسکن پیرو مجوز صادره توسط بانک مرکزی نمی تواند اقدام خاصی را در این خصوص انجام دهد و طبق مقررات، اوراق مذکور دارای مدت عمر مشخصی بوده اند که پایان یافته است.

 8. هادی می گوید

  اگر در ۱۳۹۹/۰۵/۰۱ زمان گرفتن وام باشه میتونم از تسه۹۷۰۶ به بعد رو خرید کنیم؟ با توجه به اینکه دوسال اعتبار دارند؟
  دوم اینکه اونهایی که برای قبل از تاریخ تسه۹۷۰۶ و با مبالغ خیلی پایین تر قابل خرید هستند (مثلا تسه۹۷۰۲) یعنی تمدید (شش ماه) بهشون خورده که قابل خرید هستند؟
  با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با توجه به بازه زمانی حدود یک ماه برای ارزیابی و استعلام و … بانک، در خرید اوراق دقت داشته باشید که اعتبار اوراق تمام نشود.

 9. mojtaba می گوید

  سلام
  من نماد تسه۹۹۰۲درتاریخ۹۹/۴/۲، ۱۶ تا سهم خریدم تو پرتفوی لحظه ایم هست ولی تو پرتفوی اصلیم نمیاد و نمیتونم بفروشم مینویسه عدم موجودی کافی
  کارگذاریم زنگ میزنم جوابمو درست نمیدن میخوام بفروشم.
  راهنمایی میکنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با توجه به بازه زمانی حدود یک ماه برای ارزیابی و استعلام و … بانک، در خرید اوراق دقت داشته باشید که اعتبار اوراق تمام نشود.

 10. علی احدی می گوید

  سلام من۱۰روز پیش نماد تسه۹۹۰۲ رو خودم با کد بورسی خودم خریدم ولی به پرتفوی بورسم اضافه نشده،دلیلش چیه؟باید چیکار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 11. رضا امیری کیا می گوید

  تا دو ماه حق فروش نداری مگه اینکه چهار ماه تا سررسیدش باقی مونده باشه

 12. زهرا عراقی می گوید

  سلام من میخوام وام مسکن بگیرم گفتن ۳۲۰ تا اوراق باید بگیرم .خودم هم کد بورسی دارم ؟میشه راهنماییم کنید چیکار باید بکنم .ممنون میشم.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   پاسخ کامل سوال شما در این مطلبس آمده است

 13. سروش می گوید

  سلام. برای وامی به مبلغ ۴۸۰ میلیون تومان که مشارکت در ساخت زوجین بوده است، برای هر زوج باید ۴۸۰ برگ سهام خریداری شود؟ و آیا نیازمند این است که به کارگزاری مراجعه کنیم یا خودمان به صورت آنلاین مثل سایر سهام ها می توانیم انجام دهیم؟ آیا نیازمند تاییدیه ی بانک است؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به مبلغ مورد اشاره و تنوع شرایط اخذ اوراق به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کنید.

 14. کمال می گوید

  سلام چگونه می شود در کارگزاری سهام تسه ۹۷۰۹ را فروخت؟ بیش از ۴ ماه است در پرتفوی هست اما در صفحه خرید و فروش کارگزاری نیست.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   لطفا با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 15. مهدی می گوید

  سلام
  بنده اقدام به خرید اوراق کردم و کارگزاری تسه ۱۰ ۹۸ رو خریداری کرده ممکن فرایند خرید من تا ۵ سال۹۹ زمان ببره آیا این مشکل ایجاد میکنه یاخیر یعنی تا اون زمان باطل نمیشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اعتبار این اوراق از زمان صدور به مدت دو سال شمسی است؛ لازم به ذکر است که مدت اعتبار اوراق تسه، ممکن است حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه (مجموعاً ۱۲ ماه) با صلاحدید بانک مسکن تمدید شود.
   چنانچه دارنده اوراق تسه در مدت اعتبار، از تسهیلات استفاده نکرده باشد، مبالغی که جهت خرید آن پرداخت نموده است، به او بازگردانده نمی‌شود.

   1. سهیل می گوید

    سلام یعنی حداکثر سه سال میشه؟

    1. خانه سرمایه می گوید

     با سلام دوست عزیز
     اعتبار این اوراق از زمان صدور به مدت دو سال شمسی است؛ لازم به ذکر است که مدت اعتبار اوراق تسه، ممکن است حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه (مجموعاً ۱۲ ماه) با صلاحدید بانک مسکن تمدید شود.
     چنانچه دارنده اوراق تسه در مدت اعتبار، از تسهیلات استفاده نکرده باشد، مبالغی که جهت خرید آن پرداخت نموده است، به او بازگردانده نمی‌شود.

 16. حمید می گوید

  آقا من یه تعداد اوراق تسه ۹۸۰۹دارم
  از تاریخ خریدش ۴ ماه هم گذشته
  اما نمیتونم بفروشم
  قضیه چیه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در حال حاضر تسه۹۸۰۸ خرید و فروش می شود.

 17. رضا می گوید

  سلام.این اوراق تسه رو باید از کارگزاری بانک مسکن بخیرم یا میتونیم از هر کارگزاری بخریم؟ برای اینکه یشه وام گرفت

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   پس از آگاهی از شرایط اعطای تسهیلات، درصورت دارا بودن کدمعاملاتی، متقاضی می تواند از طریق کارگزاری‌ها اقدام به خرید اوراق مذکور نماید. سفارش خرید می‌تواند به صورت حضوری، تلفنی، اینترنتی و یا خرید آنلاین صورت پذیرد. توجه به این نکته لازم است که برای ثبت سفارش به صورت هر یک از روش‌های ذکر شده، علاوه بر دارا بودن کد سهامداری، امضای قرارداد مربوط به هر یک از این روش‌ها نیز ضروری است. بعد از واریز مبلغ خرید اوراق به حساب کارگزاری و تکمیل فرم درخواست خرید، اوراق برای مشتری خریداری می‌شود. برگه گواهی اوراق خریداری شده بعد از گذشت سه روز کاری آماده تحویل به مشتری برای ارائه به بانک مسکن است. پس از انجام مراحل بانکی و دریافت وام از بانک مسکن، اوراق مربوطه توسط شعبه بانک باطل شده و قابل فروش نخواهند بود

 18. مرتضی سنقری می گوید

  یک سوال ۹۸۱۰ یا ۹۹۰۱ تسه یعنی چه

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن
   تسه۹۸۱۰ امتیاز مسکن دی ۹۸
   تسه۹۹۰۱ امتیاز مسکن فروردین ۹۹

 19. علی رضا می گوید

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور، اگر کسی بخواهد صاحب خانه شود حتما باید وام بگیرد. بعلاوه با توجه به نرخ بالای تورم ، وام مسکن و کلا هر وام بانکی در ایران وام قرض الحسنه حساب میشود. این را میتوان با اعداد و ارقام ثابت کرد. پس : زنده باد وام.

 20. مهدوی می گوید

  خیلی وام بیخودی شده وام مسکن پیرت می کنه

  1. نیما می گوید

   من امروز اوراق ۹۸۱۰ رو به پایین ترین قیمت یعنی ۴۸۷۰۰ خریدم

   خیلی حال داد قیمت اصلیش ۶۰۳۰۰ بود

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.