دستگاه ماینینگ؛ آشنایی با انواع مدل های استخراج بیت کوین

54 بازدید
دستگاه ماینینگ

چگونه ماینینگ صورت می گیرد؟

استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که به واحد پردازش گرافیکی (GPU) با ظرفیت بالا نیاز دارد. در استخراج تراکنش های جدیدی به بلاک چین اضافه می شود و استخراج کنندگان در ازای اضافه کردن بلوک های جدید، توکن هایی به دست می آورند. سود حاصل از تراکنش ها از تفاوت بین انرژی مورد استفاده در فرآیند و نرخ تبادل عمومی ارزهای دیجیتال استخراج می شود. با افزایش قیمت ارز دیجیتال، استخراج کنندگان قدرت پردازش بیشتری را به رایانه خود اضافه می کنند تا خروجی خود را تقویت کنند. هرچه تعداد محاسباتی که سخت افزار کامپیوتر بتواند در هر ثانیه انجام دهد که به آن توان پردازشی یا نرخ هش گفته می شود بیشتر باشد، سرعت انجام محاسبات پیچیده ریاضی توسط کامپیوتر بیشتر و شانس برای یافتن یا ایجاد بلوک بعدی و دریافت پاداش مربوط به استخراج هم متعاقبا افزایش می یابد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در رابطه با انواع دستگاه ماینینگ را بدست آورید.

کسب درآمد از طریق دستگاه ماینینگ:

دستگاه ماینینگ بیت کوین یک نوع سرمایه گذاری است و از این حیث مشمول پرداخت هزینه هم می شود. هر چه این دستگاه قوی تر باشد، مصرف برق بالاتری هم خواهد داشت. قبل از خریدن دستگاه ماینینگ لازم است تا مصرف برق  آن را سنجید و میزان سودآوری را محاسبه کرد. توجه به پارامترهایی مانند هزینه تجهیزات، نرخ هش، مصرف برق و قیمت فعلی بیتکوین ضروری است تا متوجه شد چقدر زمان می برد تا سرمایه خود را پس گرفت و سود کرد. با این حال ماینینگ به کسب و کاری پر سود تبدیل شده است. در حال حاضر افراد زیادی هستند که حاضرند پول خود را صرف بهره برداری از مزارع استخراج بیت کوین کنند. برای ساختن این مزارع یا دیتاسنترها از دستگاه های ماینینگ مختلف، کارت های گرافیک و همچنین کولر استفاده می شود. بدیهی است کارکردن و روشن نگه داشتن آن ها برق زیادی لازم دارد. بنابراین توجه به انواع دستگاه های ماینینگ بیتکوین مناسب به ویژه برای تازه واردان بسیار مهم است؛ چرا که قرار است هزینه قابل توجهی چه از لحاظ سخت افزاری و چه میزان برق مصرفی پرداخت گردد. این نکته را هم باید مد نظر قرار داد که کسانی که تمایل به استخراج بیت کوین دارند، باید با شرکت های بین المللی که به منابع نامحدود سخت افزاری دسترسی دارند و بر روی مزارع استخراج هزینه زیادی می کنند و همچنین صدها استخراج کننده که در قالب استخرهای استخراج گرد هم می آیند، رقابت کنند. بنابراین یکی از سوالات اولیه برای علاقه مندان به استخراج ارزهای رمزنگاری شده این است که استخراج را به صورت فردی و تنها انجام دهند یا به یک استخر ملحق شوند.

استخر استخراج یا Mining Pool:

استخر استخراج یا Mining Pool به گروهی از کاربران گفته می شود که برای استخراج بیت کوین منابع سخت افزاری در دسترس خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. در چنین حالتی قدرت پردازش و شانس حل یک بلوک و کسب پاداش از آن هم بالاتر می رود. سپس پاداش به دست آمده بین استخراج کننده ها به نسبت توان پردازشی که هر نفر به اشتراک گذاشته تقسیم می شود. بنابراین پیوستن به استخر جریان ثابت درآمدی ایجاد می کند. اما باید در نظر داشت که برای پیوستن به استخرها باید مبلغی را پرداخت کرد البته ممکن است برخی استخرها هزینه ای نداشته باشند. پیوستن به استخر استخراج نیز مثل ثبت نام در یک وب سایت است. بعد از ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت استخر، نیاز به ایجاد Worker است که می توان چندین Worker نیز ساخت تا بتوان آن ها را به هر قطعه سخت افزاری که استفاده می شود اختصاص داد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  دانستنی های جالب در مورد بیت کوین

انواع دستگاه های ماینینگ:

امروزه با معرفی سخت افزارهایی که مخصوص استخراج بیت کوین طراحی شده اند، ماینر بیتکوین GPU (واحد پردازنده گرافیکی) و CPU (واحد پردازشگر مرکزی) منسوخ شده اند

برای نمونه یک دستگاه ماینینگ استاندارد FPGA با نرخ هش ۸۲۶ مگا هش هرتز در ثانیه ۸۰ وات برق مصرف می کند، اما یک کارت گرافیک معمولی با قدرت هش ۶۰۰ مگاهش بر ثانیه می تواند تا ۴۰۰ وات برق مصرف کند. این پیشرفت باعث شد تا اولین مراکز ( مزارع) بزرگ استخراج بیت کوین ساخته شود. .

مدل AntMiner S دستگاه با قدرت هش ۱۴۰۰۰۰۰۰ مگاهش یکی از قدرتمندترین دستگاه های ASIC بیت کوین است که  گفته می­ شود تا آینده ای نزدیک جایگزینی برای آن وجود ندارد. با این حال چنین دستگاهی قیمت بالایی هم دارد.

بسته به اینکه چه تجهیزاتی  برای استخراج بیت کوین انتخاب می شود، برای استفاده از آن می بایست نرم افزارهای مورد نیاز را نیز نصب کرد. مثلا زمانی که از GPU و FPGA استفاده می شود کامپیوتر میزبان برای اجرا نیاز به کلاینت استاندارد بیت کوین و نرم افزار استخراج بیت کوین دارد.

در مدل های جدید ASIC معمولا از قبل تنظیمات لازم انجام می شود که شامل یک آدرس بیت کوین نیز می باشد. در این صورت تنها کاری که لازم است انجام شود این است که آن را به برق وصل کرد. اما همچنان ممکن است برای ماینرهای ASIC قدیمی به نرم افزار نیاز داشت.

در زیر مقایسه چند تا از بهترین ماینرها با توجه به قیمت سال ۲۰۱۹ آن ها صورت گرفته است:

AntMiners17pro

۳۲۱٫۱۳ جزئیات

خالص در آمد ۰٫۰۶۳۱۲۳۹۰ BTC

کارمزد استخر ۰٫۰۰۱۲۶۲۴۸ BTC

درآمد بعد از کارمزد ۰٫۰۶۱۸۶۱۴۲ BTC

درآمد ۵۶۲٫۱۸$

هزینه برق ۲۴۱٫۰۶$

درآمد بعد از هزینه برق ۳۲۱٫۱۳$

 

یک ماه

به نظر می رسد S17 پیش از هزینه های برق سود قابل قبولی از ۰٫۰۶۳۱ BTC کسب کرده است. با این حال می بینید که در این حالت، برق بالا تقریباً ۵۰٪ هزینه ها را تشکیل می دهد.

Ebit b12

۲۳۷٫۳۷ خالص در آمد ۰٫۰۵۰۹۰۶۳۷ BTC

کارمزد استخر ۰٫۰۰۱۰۱۸۱۳ BTC

درآمد بعد از کارمزد ۰٫۰۴۹۸۸۸۲۵ BTC

درآمد ۴۵۳٫۳۷ USD

هزینه برق ۲۱۶٫۰۰ USD

درآمد بعد از هزینه برق ۲۳۷٫۳۷ USD

یک ماه

 

Ebit 12+ قادر به تولید ۰٫۰۵۰۹ BTC قبل از احتساب برق است. هزینه برق ۴۷٪ درآمد را تشکیل می دهد.

Innosilicon T3

۲۰۸٫۴۶ خالص در آمد ۰٫۰۴۳۷۷۹۴۸ BTC

کارمزد استخر ۰٫۰۰۰۸۷۵۵۹ BTC

درآمد بعد از کارمزد ۰٫۰۴۲۹۰۳۸۹ BTC

درآمد ۳۸۹٫۹۰ USD

هزینه برق ۱۸۱٫۴۴ USD

درآمد بعد از هزینه برق ۲۰۸٫۴۶ USD

یک ماه

 

T3 قبل از هزینه برق ،BTC 0.0437 یعنی سود کمی را ایجاد می کند.  هزینه برق کمی کمتر از ۵۰٪ هزینه های درآمد است. در نمونه های بالا هزینه خود دستگاه ماینینگ لحاظ نشده است.

استخراج ابری:

علاقه مندان به سرمایه گذاری در استخراج بیت کوین بدون پرداخت هزینه برای خرید سخت افزار و برق و … می توانند از استخراج ابری یا کلود ماینینگ Cloud Mining بهره ببرند. در این روش بر اساس یک قرارداد و پرداخت مبلغی به شرکت های ارائه دهنده، مقدار مشخصی توان پردازشی به دست می آیدکه با این کار فقط نیاز به یک کامپیوتر ساده برای ارتباطات و یک کیف پول خواهد بود. اما این روش همراه با خطر کلاهبرداری و تقلب است که سرمایه گذاران باید قبل از پرداخت مبلغ قرارداد، از شرکتهای طرف قرارداد اطمینان حاصل کنند. همچنین در این روش کنترلی بر روی سخت افزارها نیست و اگر متصدیان ارزش بیت کوین را ناپایدار ببینند، ممکن است عملیات استخراج را متوقف کنند و سودآوری کاهش یابد.

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *