حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس چه میزان است؟ - خانه سرمایه

حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس چه میزان است؟

حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس

همواره یکی از دغدغه‌های افراد در جامعه این است که چگونه می‌توان مالک یک شرکت شد که در حال حاضر به فعالیت خودش با خوبی ادامه می‌دهد؟ همواره در اطراف ما افرادی حضور دارند که مالک یک شرکت بالغ می‌باشند و اگر شما به آن‌ها پیشنهاد مشارکت بدهید مبلغی را به شما پیشنهاد خواهند کرد که به‌احتمال‌زیاد از توان شما خارج هست و در این برهه این سؤال پیش می‌آید که با سرمایه اندکی که دارم چگونه می‌توانم مالک یک شرکت بالغ بشوم؟ در مقاله حاضر تلاش می‌کنیم تا پاسخ جامع و مناسبی را در خصوص حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس به شما ارائه بدهیم تا با اطمینان خاطر به امر سرمایه‌گذاری اشتغال بورزید.

نکته‌ای که در ابتدا باید بدانید

اگر شما بخواهید شخصاً اقدام به تأسیس یک شرکت نمایید، پس از ثبت شرکت که هزینه جزیی دارد برای اینکه بتوانید کسب‌وکار خود را فعال نمایید مجبور هستید تا هزینه سنگینی را پرداخت کرده تا بتوانید تجهیزات و ماشین‌آلات، ابزار و وسایل و … را خریداری نمایید. هرچه فعالیت موردنظر شما به سمت تولید گرایش پیدا کند سرمایه سنگین‌تری را مطالبه می‌کند. حال اگر شما سرمایه محدودی داشته باشید عملاً نمی‌توانید وارد بسیاری از حوزه‌های کسب و کار بشوید. برای مثال جهت تأسیس یک شرکت پتروشیمی چندین هزار میلیارد ریال سرمایه لازم است و یا جهت تأسیس فروشگاه زنجیره‌ای به چندین میلیارد تومان سرمایه لازم دارید تا بتوانید موتور محرکه لازم جهت شروع و توسعه این فروشگاه فراهم آورید.

تمامی این مباحث جدای از ریسک‌های متعددی است که کسب‌وکار شما را تهدید می‌کند. حال فرض کنید که کل ثروت شما حدود ۴۰ میلیون تومان باشد، آیا این موضوع به این معنی است که شما بایستی این ثروت را در حساب بانکی سپرده کرده و وارد هیچ شرکت و کسب‌وکاری ننمایید. پاسخ به این سؤال منفی است. خوشبختانه در بازار بورس شرایطی فراهم آمده است که شما با سرمایه محدود نیز می‌توانید مالکیت یک شرکت بورسی که از بسیاری از فیلترها گذر کرده و اطمینان بیشتری نسبت به فعالیت آن و دوام فعالیت آن داریم به دست آورید و این تنها به لطف قوانینی است که در رابطه با سهام شرکت‌های سهامی عام تعریف شده است. بنابراین شما با ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در یک شرکت بورسی عملاً مالکیت بخشی از یک شرکت (کسب و کار) را به دست می‌آورید و در واقع وارد یک فعالیت با ارزش‌افزوده اقتصادی می‌شوید.

ثبت نام در بورس چگونه انجام می‌گیرد؟

برای آنکه بتوانید در بورس به سرمایه‌گذاری بپردازید بایستی به یکی از شعب کارگزاری های مورد تائید سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه نمایید و در آنجا ضمن انجام فرایند ثبت‌نام (به‌صورت حضوری یا غیرحضوری) در سامانه سجام نیز ثبت‌نام نمایید. پس از گذشت دو روز کاری (در زمان نگارش این مقاله چنین زمانی جهت صدور کد بورسی زمان لازم بوده است) کد بورسی شما صادر خواهد شد و پس از آن می‌توانید به معامله در بورس و خرید سهام اقدام نمایید.

نحوه خرید و فروش سهام در بورس چگونه است؟

تا قبل از سال ۱۳۸۴ معاملات بورس تنها به‌صورت حضوری و تلفنی انجام می‌پذیرفت اما در سال ۱۳۸۴ و پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در مجلس به‌تدریج زمینه انجام معاملات اینترنتی در بازار بورس فراهم شد و امروزه معاملات به سه صورت آنلاین، اینترنتی و حضوری (تلفنی) انجام می‌پذیرد.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس به چه روش هایی انجام می شود؟

آیا سرمایه‌گذاری در بورس خوب است؟

برای پاسخ به این سؤال توجه شما را به این نکته جلب می‌نماییم که برخلاف شغل کارمندی و یا سپرده بانکی الزامی به ایجاد سود در طی یک ماه ندارد و ممکن است برای کسب سود مجبور شوید بین چند ماه تا بعضاً چند سال صبر نمایید و پس از آن سود مناسبی را کسب نمایید. اما به‌طور عمومی درصورتی‌که بر اساس تحلیل دقیق و در نقطه مناسب سهامی را خریداری نمایید، می‌توانید بازدهی مناسبی را از آن کسب نمایید که بسیار بالاتر از سود سپرده بانکی و یا سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. برای مثال بازدهی بیش از ۸۰۰ درصدی نماد فراور طی ۵ سال، بازدهی بیش از ۹۰۰ درصدی نماد زاگرس طی ۳ سال، بازدهی حدود ۴۳۰۰ درصدی نماد شخارک در طی ۲۰ سال، بازدهی ۹۰۰ درصدی نماد کسرام در طی ۹ ماه و … نمونه‌هایی از بازدهی‌های خارق‌العاده ناشی از سرمایه‌گذاری در بورس است و همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید بازدهی‌های مورداشاره در طی بازه‌های زمانی بیش از یک ماه محقق شده است و بایستی رفتاری متناسب با آن داشت و نباید با کسب بازدهی محدود فوراً از سهم خارج بشوید و سهام خود را بفروشید. برای اینکه این مسئله پیش نیاید لازم است تا آموزش‌های لازم در تحلیل بنیادی و تکنیکال را سپری نمایید و هیجانات خود را کنترل نمایید.

لازم به ذکر است که چندین شیوه معامله‌گری در بازار سرمایه وجود دارد که به‌صورت مختصر در مورد برخی از رایج‌ترین شیوه‌ها توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

الف) سفته‌بازی (نوسان گیری): این نوع از سرمایه‌گذاران با توجه به وضعیت نموداری کوتاه‌مدت سهام اقدام به ورود به سهم کرده و طی چند ساعت و تا حداکثر چند روز پس از رسیدن به هدف قیمتی (عموماً ۱۰ الی ۱۵ درصد بالاتر از قیمت خرید) از سهم خارج می‌شوند.

ب) سرمایه‌گذاری در سهام بنیادی: سرمایه‌گذاران در این حالت در سهامی که پتانسیل بنیادی قوی دارند و درواقع اتفاقات بنیادی مثبتی در سهم در حال وقوع است در نقطه مناسب وارد شده و بعضاً تا چند سال با سهم می‌مانند و با سود سنگینی از سهم خارج می‌شوند.

پ) سرمایه‌گذاری با هدف کسب سود نقدی: سرمایه‌گذاری در این دسته به این صورت است که سرمایه‌گذار در یک شرکت که سود نقدی جذابی را هرساله پرداخت می‌کند سرمایه‌گذاری می‌کند و بدون حضور فعال در بازار هرساله سود نقدی مصوب مجمع عمومی عادی صاحبان سهام را دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که حالتی وجود دارد که بتوان در سهامی سرمایه‌گذاری کرد که از منافع سود نقدی مناسب و سود ناشی از افزایش قیمت سهم به‌صورت هم‌زمان بهره برد که البته شناسایی این دسته از سهام در هرسال راحت نیست.

ت) سرمایه‌گذاری تلفیقی: که سرمایه‌گذاران با تلفیق سه حالت فوق سبد سرمایه‌گذاری خود را انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر است که این روش در بین عموم سرمایه‌گذاران حرفه‌ای رایج است.

برای خرید سهام در بورس چه میزان سرمایه لازم است؟

همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر گردید چندین روش جهت انجام معاملات پیش روی شما قرار دارد. چنانچه قصد انجام معاملات به‌صورت حضوری یا تلفنی دارید حداقل سرمایه معاملات بدون در نظر گرفتن کارمزد معاملات ۵۰ هزار تومان است درحالی‌که جهت انجام معاملات به صورت آنلاین حداقل مبلغ خرید سهام در بورس و فرابورس معادل ۵۰۰ هزار تومان و در معاملات اینترنتی ۵۰۰ هزار تومان نیاز است. اما سؤال مهم این است که شما بایستی به این سرمایه‌های محدود قانع شوید یا اینکه حجم سرمایه سنگینی را وارد معاملات بورس نمایید. در این رابطه ذکر این نکته ضروری است که هر چه دانش و سابقه معاملاتی شما در بورس بیشتر باشد می‌توانید سرمایه بیشتری را وارد بازار بورس کنید. اگر شما در ابتدای راه معامله‌گری در بازار سرمایه هستید بهتر است که با سرمایه محدود یک الی سه میلیون تومانی وارد شوید و توصیه نمی‌گردد که در قوی‌ترین حالت بیش از ۱۰ میلیون آورده بیاورید چون شروع معاملات با ضررهای سنگینی همراه است که ممکن است تمامی سودهای شما را پوشش دهد و برآیند معاملات شما را منفی نماید. هر چه سابقه حضور شما در بازار بورس افزایش پیدا کند می‌توانید سهم سرمایه بورسی خود را از ثروتتان افزایش دهید و از این دریچه عملکرد معاملاتی خود را بهبود ببخشید.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  چگونه از تحلیل بنیادی و سیگنال های تکنیکال استفاده نماییم؟

درواقع بایستی آن بخش از ثروتتان را برای شروع وارد بازار بورس کنید که اگر چنانچه سرمایه شما صفر شد بابت از دست دادن آن زندگی شما مختل نگردد (توجه فرمایید که موضوع ذکرشده صرفاً یک فرض محال است و با توجه به محدودیت نوسان قیمتی در بورس ایران عملاً امکان صفر شدن سرمایه وجود ندارد). لازم به ذکر است که سقف آورده شما در بورس محدودیتی ندارد و شما می‌توانید تا چندین میلیارد تومان را نیز وارد بورس نمایید. از طرفی به این نکته نیز توجه فرمایید که هر چه سرمایه بورسی شما بیشتر شود سرمایه‌گذاری شما در سهام مختلف سنگین‌تر بوده و درنتیجه خروج از سهام نیز نیاز به برنامه‌ریزی پیچیده‌تری دارد.

حداقل مبلغ فروش سهام

برای ثبت سفارش فروش در پنل کارگزاری باید حداقل ۵ میلیون ریال ثبت کنید و این کار تخلف معاملاتی است و امکان مسدود شدن کد معاملاتی شما وجود دارد. البته اگر ارزش ریالی کل سهام یک نماد خاص شما کمتر از ۵ میلیون ریال (۵۰۰ هزار تومان) است می توانید یک سفارش فروش در آن نماد به مبلغ کل دارایی خودتان ارسال کنید وگرنه مشمول تخلف معاملاتی خواهید شد.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.2 / 5. تعداد امتیاز: 17

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

192 دیدگاه
 1. سعید می گوید

  سلام میخواستم بدونم قیمت خرید را بر چه اساس باید انتخاب کرد؟ چون در روز معامله قسمت خرید اعداد در حال تغییر هستند و از کجا بفهمیم چه مبلغی مناسب هست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   انتخاب قیمت بستگی به سیاست و روش خرید سهام شما و رویکرد شما در سهامداری دارد.

 2. لیلا می گوید

  سلام. جمله
  “ارزش سفارش بیش از سقف خرید است”
  یعنی چی؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حداکثر تعداد سهام قابل خرید در فرابورس (محدودیت حجمی در بازار فرابورس ایران)
   در فروردین ماه امسال سازمان فرابورس به منظور افزایش سرعت معاملات و کاهش ترافیک در سامانه معاملاتی فرابورس طی اطلاعیه خبر از تعیین محدودیت حجمی در هر سفارش نمادهای معاملاتی داد. طبق این اطلاعیه محدودیت حجمی سفارش یا حداکثر تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات در فرابورس به شرح زیر است:

   ۱- در نمادهای معاملاتی شرکتهایی که سرمایه پایه ۱۰۰ میلیون و بیشتر دارند محدودیت حجمی (حداکثر تعداد اوراق بهاداری که در هر سفارش در سامانه معاملات فرابورس وارد می‌شود) ۲۰۰ هزار سهم می باشد

   ۲- در نمادهای معاملاتی شرکتهای که سرمایه پایه کمتر از ۱۰۰ میلیون دارند، محدودیت حجمی ۱۰۰ هزار سهم می باشد

   حداکثر تعداد سهام قابل خرید در بورس (محدودیت حجمی در بازار بورس ایران)
   در بازار بورس ایران محدودیت یا حجم هر سفارش خرید/ فروش به شرح زیر است:

   ۱- حداکثر حجم سفارش وارد شده در سامانه برای نمادهایی که قیمت آنها بین ۱ الی ۵۰۰ تومان است معادل ۴۰۰ هزار سهم می باشد.

   ۲- حداکثر حجم سفارش وارد شده در سامانه برای نمادهایی که قیمت آنها بین ۵۰۰۱ الی ۱۰۰۰تومان است معادل ۲۰۰ هزار سهم می باشد.

   ۳- حداکثر حجم سفارش وارد شده در سامانه برای نمادهایی که قیمت آنها بین ۱۰۰۱ الی ۱۰ هزار تومان است معادل ۱۰۰ هزار سهم می باشد.

   ۴- حداکثر حجم سفارش وارد شده در سامانه برای نمادهایی که قیمت آنها بین ۱۰۰۰۱ به بالا است معادل ۵۰ هزار سهم می باشد.

 3. محمد می گوید

  با سلام در خرید سهام آیا میشه از حداکثر قیمت سهام کمی گرونتر خرید کرد تا در اولویت خرید سهام قرار گرفت در سهامی که متقاضیش بالاست

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر. درخواستهای خارج از بازه مبلغ مردود اعلام می شود

 4. مروارید می گوید

  سلام میخوام ببینم حداقل تعداد سهامی که میشه خرید چقدر هست؟ مثلا من برا خرید ۵۰ یا ۱۰۰ میزنم قابل قبول نیست براش

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شما می توانید
   ۲۵۰ سهم ۲۰٫۰۰۰ ریالی
   ۱۶۶ سهم ۳۰٫۰۰۰ رالی
   ۱۰ سهم ۵۰۰٫۰۰۰ ریالی خریداری کنید
   حساب شما باید به میزان ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به علاوه کارمزد معامله موجودی داشته باشد

 5. محمد می گوید

  سلام آیا میشود با ده هزار تومان شروع کرد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبالغ کمتر از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال فقط در عرضه های اولیه امکان پذیرند

 6. فاطمه می گوید

  ایا میشه با پنجاه هزارتومن شرو کرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای مبالغ کمتر از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می توانید در عرضه اولیه ها مشارکت داشته باشید

 7. الناز می گوید

  برای سرمایه کذاری میلیاردی نوشتید خروج از سهام به برنامه ریزی پیچیده نیاز داره، میشه لطفا بیشتر توضیح بدین؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سه نکته اساسی در توسعه استراتژی خروج وجود دارد که باید حتماً در نظر بگیریم.
   ۱– چه مدت می‌خواهم در معامله باقی بمانم؟
   ۲– چقدر می‌خواهم ریسک کنم؟
   ۳– از چه نقطه‌ای بیرون برم؟
   فقط دو راه برای خارج شدن از موقعیت معاملاتی در بازارهای مالی وجود دارد؛ ۱-کسب سود ۲- از دست دادن سود. زمانی که از استراتژی خروج صحبت می‌شود، ما از دستورات Take Profit و Stop Loss استفاده می‌کنیم، این دستورات نوعی از استراتژی‌های خروج هستند. و در بازار سرمایه معمول است که این دو دستور را با عنوان “T/P” و “S/L” بکار می‌برند. (مطالعه مقاله”آشنایی با عجیب‌ترین اصطلاحات سرمایه‌گذاری” می تواند برای شما جذاب باشد).

 8. بهياد زرنقي می گوید

  “با توجه به وضعیت گروه نماد انتخاب شده خرید امکان پذیر نمیباشد!”
  این خطا دقیقا معنیش چیه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به منظور انجام معاملات باید وضعیت نماد مدنظر، در حالت مجاز باشد. در غیر اینصورت شما امکان معاملات را نخواهید داشت.

 9. سعید می گوید

  ایا میشود سهام یک شرکت را در بورس در روزهای مختلف خریداری کرد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله محدودیتی ندارد

 10. صابر می گوید

  سلام منظور از ۵۰۰هزار خرید جمع کل سفارش از نمادهای مختلف است یا فقط باید از هر نماد ۵۰۰هزار خرید داشته باشیم؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   میزان هر سفارش شما حداقل ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال باید باشد

 11. صابر می گوید

  سلام منظور از ۵۰۰هزار تومان خرید جمع کل سفارشهاست یا فقط از یک نماد باید ۵۰۰هزار خرید داشته باشیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   میزان هر سفارش شما حداقل ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال باید باشد

 12. جاوید می گوید

  اینا ک ۱سهم ۲تا سهم خرید میکنن چطوریه مگه حداقل ۵۰۰تومن نیست

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   محدویت حداقل مبلغ خرید فقط در عرضه اولیه وجو ندارد در غیر اینصورت خداقل اوردر ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد.

 13. مهدی می گوید

  سلام..منظور از این پیغام چیه :
  ارزش سفارش کمتر از حداقل ارزش سفارش مشخص شده میباشد

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   مقرر گردید حداقل ارزش هر سفارش خرید ارسالی از طریق سامانه معاملات برخط (موضوع بند ۸ ماده ۱۶ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط مصوب ۶ شهریور ۱۳۹۸) به استثنا سفارش‌های خرید در روز عرضه اولیه، از مبلغ یک میلیون ریال به مبلغ ۵ میلیون ریال افزایش یابد. این مصوبه از تاریح ۲۰ فروردین ۹۹ عملیاتی است.

 14. فرزانه می گوید

  سلام
  اینکه در ابتدا ، ۳۰۰ هزار تومن بلوکه شده ، به چه معناست؟
  قابل پس گرفتن نیست؟
  با این ۳۰۰ تومن نمیشه سفارش داد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   درخصوص بلوکه شدن مبلغ از پشتیبانی کارگزاری پیگیری کنید معمولا مبلغی بلوکه نمی ماند

 15. سینا می گوید

  سلام ایا برای عرضه اولیه در کارگزاری مفید که به صورت خودکار انجام میده حداقل موجودی حساب باید ۵۰۰ هزارتومان باشه؟ یا اگه کمتر باشه هم خرید رو اوتوماتیک انجام میدن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه حداقل ۵۰۰۰۰۰۰ریال اجرا نمی شود

  2. بی نام می گوید

   نه برای عرضه هر چه قدر پول داشته باشی میتونی خرید کنی حالا یا بیست هزار تومن یا پنجاه هزار تومن…ولی در حالت عادی اگر بخواید سهام بخرید مثل اینکه باید پونصد تومن پول داشته باشید.

 16. مجتبی می گوید

  سلام چرا هرچی برای خرید میزنم میگه پیغام مقدار معامله خارج از محدوده تعریف شده چیکار کنم مشکل از کجاست ؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حداقل مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ رابل بعلاوه کارمزد باید در حساب کارگزاری وجود داشته باشد. یعنی وقتی سفارش شما اماده ثبت است عدد محاسبه شده تعداد سهام ضربدر مبلغ بعلاوه کارمزد باید ببش از ۵۰۰۰۰۰۰ ریال باشد

 17. محمد سلیم می گوید

  سلام اولین خرید ۵۰۰ هزار تومان در خرید های بعدی هم حداقل مقدار خرید سهام همین مقدار است؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حداقل خرید ۵۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد

 18. سهیل می گوید

  سلام
  حداقل مبلغی که ما میتونیم سفارش فروش(حداقل مبلغ فروش سهام) بزاریم چه مقدار می باشد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در مورد فروش سهام محدودیت حداقل مبلغ فروش ۵ هزار تومان می‎باشد.

 19. صالح می گوید

  سلام ای کاش برای هر صفحه متنی یک فایل پادکست آن رو هم قرار می دادین و در اضای اون پاد کست می تونستین اسم شماره تماس و یا … رو از فرد دریافت کنید

 20. سمیرا می گوید

  سلام
  خوبید
  برای خرید سهام باید چقدر پول داشته باشیم
  و از کجا باید سهام بخریم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حداقل ثبت سفارش ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد. از طریق کارگزاریها اقدام کنید

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.