حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس چه میزان است؟

حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس

همواره یکی از دغدغه‌های افراد در جامعه این است که چگونه می‌توان مالک یک شرکت شد که در حال حاضر به فعالیت خودش با خوبی ادامه می‌دهد؟ همواره در اطراف ما افرادی حضور دارند که مالک یک شرکت بالغ می‌باشند و اگر شما به آن‌ها پیشنهاد مشارکت بدهید مبلغی را به شما پیشنهاد خواهند کرد که به‌احتمال‌زیاد از توان شما خارج هست و در این برهه این سؤال پیش می‌آید که با سرمایه اندکی که دارم چگونه می‌توانم مالک یک شرکت بالغ بشوم؟ در مقاله حاضر تلاش می‌کنیم تا پاسخ جامع و مناسبی را در خصوص حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس به شما ارائه بدهیم تا با اطمینان خاطر به امر سرمایه‌گذاری اشتغال بورزید.

نکته‌ای که در ابتدا باید بدانید

اگر شما بخواهید شخصاً اقدام به تأسیس یک شرکت نمایید، پس از ثبت شرکت که هزینه جزیی دارد برای اینکه بتوانید کسب‌وکار خود را فعال نمایید مجبور هستید تا هزینه سنگینی را پرداخت کرده تا بتوانید تجهیزات و ماشین‌آلات، ابزار و وسایل و … را خریداری نمایید. هرچه فعالیت موردنظر شما به سمت تولید گرایش پیدا کند سرمایه سنگین‌تری را مطالبه می‌کند. حال اگر شما سرمایه محدودی داشته باشید عملاً نمی‌توانید وارد بسیاری از حوزه‌های کسب و کار بشوید. برای مثال جهت تأسیس یک شرکت پتروشیمی چندین هزار میلیارد ریال سرمایه لازم است و یا جهت تأسیس فروشگاه زنجیره‌ای به چندین میلیارد تومان سرمایه لازم دارید تا بتوانید موتور محرکه لازم جهت شروع و توسعه این فروشگاه فراهم آورید.

تمامی این مباحث جدای از ریسک‌های متعددی است که کسب‌وکار شما را تهدید می‌کند. حال فرض کنید که کل ثروت شما حدود ۴۰ میلیون تومان باشد، آیا این موضوع به این معنی است که شما بایستی این ثروت را در حساب بانکی سپرده کرده و وارد هیچ شرکت و کسب‌وکاری ننمایید. پاسخ به این سؤال منفی است. خوشبختانه در بازار بورس شرایطی فراهم آمده است که شما با سرمایه محدود نیز می‌توانید مالکیت یک شرکت بورسی که از بسیاری از فیلترها گذر کرده و اطمینان بیشتری نسبت به فعالیت آن و دوام فعالیت آن داریم به دست آورید و این تنها به لطف قوانینی است که در رابطه با سهام شرکت‌های سهامی عام تعریف شده است. بنابراین شما با ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در یک شرکت بورسی عملاً مالکیت بخشی از یک شرکت (کسب و کار) را به دست می‌آورید و در واقع وارد یک فعالیت با ارزش‌افزوده اقتصادی می‌شوید.

ثبت نام در بورس چگونه انجام می‌گیرد؟

برای آنکه بتوانید در بورس به سرمایه‌گذاری بپردازید بایستی به یکی از شعب کارگزاری های مورد تائید سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه نمایید و در آنجا ضمن انجام فرایند ثبت‌نام (به‌صورت حضوری یا غیرحضوری) در سامانه سجام نیز ثبت‌نام نمایید. پس از گذشت دو روز کاری (در زمان نگارش این مقاله چنین زمانی جهت صدور کد بورسی زمان لازم بوده است) کد بورسی شما صادر خواهد شد و پس از آن می‌توانید به معامله در بورس و خرید سهام اقدام نمایید.

نحوه خرید و فروش سهام در بورس چگونه است؟

تا قبل از سال ۱۳۸۴ معاملات بورس تنها به‌صورت حضوری و تلفنی انجام می‌پذیرفت اما در سال ۱۳۸۴ و پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در مجلس به‌تدریج زمینه انجام معاملات اینترنتی در بازار بورس فراهم شد و امروزه معاملات به سه صورت آنلاین، اینترنتی و حضوری (تلفنی) انجام می‌پذیرد. لازم به ذکر است که برای انجام معاملات به‌صورت اینترنتی و آنلاین بایستی حداقل دارای مدرک دیپلم باشید.

آیا سرمایه‌گذاری در بورس خوب است؟

برای پاسخ به این سؤال توجه شما را به این نکته جلب می‌نماییم که برخلاف شغل کارمندی و یا سپرده بانکی الزامی به ایجاد سود در طی یک ماه ندارد و ممکن است برای کسب سود مجبور شوید بین چند ماه تا بعضاً چند سال صبر نمایید و پس از آن سود مناسبی را کسب نمایید. اما به‌طور عمومی درصورتی‌که بر اساس تحلیل دقیق و در نقطه مناسب سهامی را خریداری نمایید، می‌توانید بازدهی مناسبی را از آن کسب نمایید که بسیار بالاتر از سود سپرده بانکی و یا سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. برای مثال بازدهی بیش از ۸۰۰ درصدی نماد فراور طی ۵ سال، بازدهی بیش از ۹۰۰ درصدی نماد زاگرس طی ۳ سال، بازدهی حدود ۴۳۰۰ درصدی نماد شخارک در طی ۲۰ سال، بازدهی ۹۰۰ درصدی نماد کسرام در طی ۹ ماه و … نمونه‌هایی از بازدهی‌های خارق‌العاده ناشی از سرمایه‌گذاری در بورس است و همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید بازدهی‌های مورداشاره در طی بازه‌های زمانی بیش از یک ماه محقق شده است و بایستی رفتاری متناسب با آن داشت و نباید با کسب بازدهی محدود فوراً از سهم خارج بشوید و سهام خود را بفروشید. برای اینکه این مسئله پیش نیاید لازم است تا آموزش‌های لازم در تحلیل بنیادی و تکنیکال را سپری نمایید و هیجانات خود را کنترل نمایید.

لازم به ذکر است که چندین شیوه معامله‌گری در بازار سرمایه وجود دارد که به‌صورت مختصر در مورد برخی از رایج‌ترین شیوه‌ها توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

الف) سفته‌بازی (نوسان گیری): این نوع از سرمایه‌گذاران با توجه به وضعیت نموداری کوتاه‌مدت سهام اقدام به ورود به سهم کرده و طی چند ساعت و تا حداکثر چند روز پس از رسیدن به هدف قیمتی (عموماً ۱۰ الی ۱۵ درصد بالاتر از قیمت خرید) از سهم خارج می‌شوند.

ب) سرمایه‌گذاری در سهام بنیادی: سرمایه‌گذاران در این حالت در سهامی که پتانسیل بنیادی قوی دارند و درواقع اتفاقات بنیادی مثبتی در سهم در حال وقوع است در نقطه مناسب وارد شده و بعضاً تا چند سال با سهم می‌مانند و با سود سنگینی از سهم خارج می‌شوند.

پ) سرمایه‌گذاری با هدف کسب سود نقدی: سرمایه‌گذاری در این دسته به این صورت است که سرمایه‌گذار در یک شرکت که سود نقدی جذابی را هرساله پرداخت می‌کند سرمایه‌گذاری می‌کند و بدون حضور فعال در بازار هرساله سود نقدی مصوب مجمع عمومی عادی صاحبان سهام را دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که حالتی وجود دارد که بتوان در سهامی سرمایه‌گذاری کرد که از منافع سود نقدی مناسب و سود ناشی از افزایش قیمت سهم به‌صورت هم‌زمان بهره برد که البته شناسایی این دسته از سهام در هرسال راحت نیست.

ت) سرمایه‌گذاری تلفیقی: که سرمایه‌گذاران با تلفیق سه حالت فوق سبد سرمایه‌گذاری خود را انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر است که این روش در بین عموم سرمایه‌گذاران حرفه‌ای رایج است.

برای خرید سهام در بورس چه میزان سرمایه لازم است؟

همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر گردید چندین روش جهت انجام معاملات پیش روی شما قرار دارد. چنانچه قصد انجام معاملات به‌صورت حضوری یا تلفنی دارید حداقل سرمایه معاملات بدون در نظر گرفتن کارمزد معاملات ۵۰ هزار تومان است درحالی‌که جهت انجام معاملات به صورت آنلاین حداقل مبلغ خرید سهام در بورس و فرابورس معادل ۵۰۰ هزار تومان و در معاملات اینترنتی ۵۰۰ هزار تومان نیاز است. اما سؤال مهم این است که شما بایستی به این سرمایه‌های محدود قانع شوید یا اینکه حجم سرمایه سنگینی را وارد معاملات بورس بنمایید. در این رابطه ذکر این نکته ضروری است که هر چه دانش و سابقه معاملاتی شما در بورس بیشتر باشد می‌توانید سرمایه بیشتری را وارد بازار بورس کنید. اگر شما در ابتدای راه معامله‌گری در بازار سرمایه هستید بهتر است که با سرمایه محدود یک الی سه میلیون تومانی وارد شوید و توصیه نمی‌گردد که در قوی‌ترین حالت بیش از ۱۰ میلیون آورده بیاورید چون شروع معاملات با ضررهای سنگینی همراه است که ممکن است تمامی سودهای شما را پوشش دهد و برآیند معاملات شما را منفی نماید. هر چه سابقه حضور شما در بازار بورس افزایش پیدا کند می‌توانید سهم سرمایه بورسی خود را از ثروتتان افزایش دهید و از این دریچه عملکرد معاملاتی خود را بهبود ببخشید.

درواقع بایستی آن بخش از ثروتتان را برای شروع وارد بازار بورس کنید که اگر چنانچه سرمایه شما صفر شد بابت از دست دادن آن زندگی شما مختل نگردد (توجه فرمایید که موضوع ذکرشده صرفاً یک فرض محال است و با توجه به محدودیت نوسان قیمتی در بورس ایران عملاً امکان صفر شدن سرمایه وجود ندارد). لازم به ذکر است که سقف آورده شما در بورس محدودیتی ندارد و شما می‌توانید تا چندین میلیارد تومان را نیز وارد بورس نمایید. از طرفی به این نکته نیز توجه فرمایید که هر چه سرمایه بورسی شما بیشتر شود سرمایه‌گذاری شما در سهام مختلف سنگین‌تر بوده و درنتیجه خروج از سهام نیز نیاز به برنامه‌ریزی پیچیده‌تری دارد.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

109 دیدگاه
 1. بابک می گوید

  سلام وقت بخیر
  اگر یک سهم دو یا سه بار با قیمت های مختلف و تعداد سهم مختلف خریداری بشه نحوه محاسبه قیمت واحد شما از این نوع خرید به چه شکل خواهد بود ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   اصطلاحا در چنین شرایطی قیمت میانگین محاسبه می شود، این میانگین توسط تعداد خرید های شما وزن دهی می شود و به نوعی میانگین وزنی محاسبه می شود، شما می توانید در سامانه معاملاتی خود قیمت میانگین خرید خود را مشاهده کنید.

 2. ب می گوید

  سلام. مبلغ ۵۰۰که حداقل شده ایا برای خرید سهم ازیک نماد در یک روز هست؟ یا میشه در یک روز جمع چندین سهم از چند نماد ۵۰۰هزار بشه یعنی چندین سهم باهم جمعش بشه ۵۰۰هزار ؟
  اگر من بخام سهم از چندین نماد بخرم. باید از هرکدومش ۵۰۰هزار خرید کنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   این مبلغ برای خرید در یک نماد است.

 3. متین می گوید

  اگر بخواهم به کمک نرم افزار خرید و فروش کنم هزینه ای به جز خرید خود سهم باید پرداخت کنم یا نه؟و حتما باید داخل نرم افزار ۵۰۰ هزار تومن بفروشم یا کمتر هم میشه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   خیر هزینه جداگانه ای ندارد و مبلغ حداقلی خرید ۵۰۰ هزار تومان تحت هر شرایطی برقرار است.

 4. khan می گوید

  سلام. ببخشید من یه سوال برام پیش اومده. من به تازگی کد بورسی دریافت کرده ام حال میخوام بدونم اون حداقل مبلغ خرید سهام تو یه روز فقط واسه یک نماد(سهم) باید استفاده کرد یا با اون ۵۰۰ هزار تو یه روز میشه چند سهم مختلف خرید کرد؟ مثلا از سهمی ۲۰۰ هزار از یکی دیگه ۱۰۰ هزار و از یکی دیگه ۳۰۰ هزار؟ لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   محدودیت جداقل خرید مبلغ سهام به میزان ۵۰۰ هزار تومان مربوط به سهام یک شرکت( یک نماد) است.

  2. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   محدودیت حداقل مبلغ خرید ۵۰۰ هزار تومان مربوط به خرید سهام یک شرکت(یک نماد) است.

 5. علیرضا می گوید

  سلام . من هنوز دیپلم نگرفته ام ولی ۱۸ سال سن دارم آیا میتوان اینترنتی خرید و فروش سهام کنم ؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   در صورتی که فرد زیر ۱۸ سال نباید امکان صدور کد معاملاتی انلاین فراهم است و در صورتی که زیر ۱۸ سال باشد نیز برای ثبت نام حضور ولی یا قیم ضرروی بوده و صدور کد معاملاتی انلاین با امضای تهدنامه از جانب ولی فراهم است.

 6. کما می گوید

  چه تعداد سهم میشه خرید ینی یه شرکت مثلا سایپا هر تعداد سهم بخای میتونی بخری با محدودیت داره ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   حداقل مبلغ خرید نماد هر شرکت ۵۰۰ هزار تومان می باشد.

 7. محسن می گوید

  سلام
  میخواستم بدونم حداقل میزان سفارش در سفارش دسته ای چقدره؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   حداقل مبلغ سفارش در خرید هر نماد ۵۰۰ هزار تومان است.

 8. حسن می گوید

  سلام. من کد بورسی دریافت کردم الان نمیدونم برای خرید و فروش چه کار کنم. و مدرک تحصیلی خودم رو دفتر پیشخوان نبردم چون بهم نگفتن میتونم از معاملات انلاین استفاده کنم. و معماملات انجام توی کدوم سایت انجام بدم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   با مراجعه به کارگزاری مورد نظر خود نام کاربری و رمز عبور دریافت کنید، سپس با مراجعه به سایت کارگزاری وارد سامانه معاملاتی شوید.

 9. Ali می گوید

  من یک سهم خریدم و فروختم وبه اندازه ۳۰ هزار تومن از اون سهم جا موند میشه اون رو فروخت ؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   در صورتی که سفارش فروش شما با خطا روبرو می شود، از کارگزار خود درخواست کنید تا باقی مانده سهام شما را به فروش برساند

 10. سعید می گوید

  سلام
  اگر تعداد هزار سهم ۵۰۰ تومانی خرید کنیم
  و در فردا ان روز میتوانیم نصف آن سهام ها را بفروشیم؟
  مثلا پانصد سهم پانصد تومانی
  ارزش فروش زیر پانصد هزار تومان میاد

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بر اساس قوانین جدید بازار سهام ایران، حداقل ارزش ریالی هر سفارش معاملاتی برخط سهام، ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. در صورتی که ارزش سفارش فروش شما کمتر از این مقدار باشد یه دو روش امکان فروش سهم وجود دارد:
   ۱) فروش سهام از طریق مراجعه حضوری یا سایر روش‌ها
   ۲) خرید مجدد سهام مذکور تا رسیدن ارزش دارایی به حداقل ۵۰۰ هزار تومان و سپس فروش مجدد کل سهام

 11. سهیل می گوید

  سلام پدر من حدود بیست سال پیش سهام خریداری کرده میخواستم بدونم چطوری میتونه به سهامش دسترسی داشته باشه و بدونه چقدر افزایش قیمت داشته

  1. خانه سرمایه می گوید

   باید با شرکتی که سهامش رو دارین تماس بگیرید و ازشون سوال کنید

 12. سارا می گوید

  سلام
  برای خرید یا فروش یک سهم بر چه اساس باید قیمت بدیم؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. خانه سرمایه می گوید

   هر سهم هرروز یه بازه قیمتی داره و از قیمتی که خریداران و فروشنده ها دارن لحاظ میکنن هم میتونین استفاده کنین

 13. فاتح می گوید

  سلام، آیا بعد از اینکه یک سهم ۵درصدش پر بشه بازم توی اون روز میشه خرید یا فروش اون سهم انجام بشه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   ۵% دامنه نوسان یک سهم است، در تابلو معاملات بخشی به نام حجم معاملات وجود دارد که به صورت عملی پاسخ سوال خود را در یک نماد می توانید دقیقا روی تابلو مشاهده کنید، اما به صورت کلی در صورتی که سهم در چنین شرایطی صف خرید سنگین نداشته، عرضه کننده یا فروشنده ای وجود داشته باشد که سهم را در مثبت ۵ درصد بفروشد و در طرف مقابل متقاضی یا خریدار نیز وحود داشته باشد، بله، “امکان معامله” وجود دارد. اما در نظر بگیرید که این تنها یک امکان است و به شرایط مختلفی روی تابلو معاملاتی بستگی دارد، برای مثال ممکن است سهم صف خرید باشد و هیچ فروشنده ای سهم خود را نفروشد، در این حالت معامله ای انجام نمی شود.

 14. الهام یاورشیوا می گوید

  سلام من میخوام سهام بگیرم باید چیکار کنم چه سهامی خوب هست که بخرم

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام باید بتونین سهم ها رو تحلیل کنید و برای اینکار هم باید تحلیل کردن رو یاد بگیرید

 15. At می گوید

  من یه سوال برام پیش اومده. حداقل مبلغ سهام ۵۰۰٫۰۰۰ تومان و حداقل تعدادش چقدره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   هر سهمی یک قیمتی داره و حداقل تعداد سهم براساس قیمت هر سهم محاسبه میشه
   مثلا یه سهمی که قیمتش ۵۰۰ تومنه رو حداقل میتونین ۱۰۰۰ تا بخرین که میشه ۵۰۰٫۰۰۰ تومان

 16. بردیا می گوید

  حداقل مقدار فروش چقدره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در مورد فروش سهام محدودیت حداقل مبلغ فروش ۵ هزار تومان می‎باشد.

 17. سارا می گوید

  سلام
  حداقل مبلغ خرید سهام ۱۰۰هزار تومن بود که…کی تغییر کرده؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام
   بله از ۲۶ فروردین شده ۵۰۰٫۰۰۰ تومان

 18. فرهاد می گوید

  مطالب مفید بود.

 19. محمدجواد محبوبی می گوید

  از تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ هم به همین منوال است؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   از ۲۰ فروردین ۹۹ حداقل ثبت سفارش در بورس و فرابورس ۵ میلیون ریال معادل ۵۰۰ هزار تومان هستش

 20. سیاوش می گوید

  سلام و روز خوش

  تفاوت “معاملات اینترنتی” و “معاملات آنلاین” در چیست؟

  آیا معامله اینترنتی همان معاملاتی است که از طریق سایت (وب اپلیکیشن) کارگزاری انجام می پذیرد، و معامله آنلاین از طریق نرم افزارهایی است که بر روی کامپیوتر و یا گوشی نصب می شوند؟

  1. پشتیبان می گوید

   معاملات آنلاین و معاملات اینترنتی هر کدام پنل خود را دارند و باهم متفاوت هستند. معاملات انلاین به صورت روزانه معامله صورت میگیرد و شما امکان ثبت سفارش در زمان باز بودن بازار را دارید اما در معاملات اینترنتی امکان ثبت سفارش در ساعات خارج از بازار برای روز معاملاتی بعدی امکان پذیر می باشد.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.