حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس چه میزان است؟

حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس

همواره یکی از دغدغه‌های افراد در جامعه این است که چگونه می‌توان مالک یک شرکت شد که در حال حاضر به فعالیت خودش با خوبی ادامه می‌دهد؟ همواره در اطراف ما افرادی حضور دارند که مالک یک شرکت بالغ می‌باشند و اگر شما به آن‌ها پیشنهاد مشارکت بدهید مبلغی را به شما پیشنهاد خواهند کرد که به‌احتمال‌زیاد از توان شما خارج هست و در این برهه این سؤال پیش می‌آید که با سرمایه اندکی که دارم چگونه می‌توانم مالک یک شرکت بالغ بشوم؟ در مقاله حاضر تلاش می‌کنیم تا پاسخ جامع و مناسبی را در خصوص حداقل مبلغ خرید سهام آنلاین در بورس به شما ارائه بدهیم تا با اطمینان خاطر به امر سرمایه‌گذاری اشتغال بورزید.

نکته‌ای که در ابتدا باید بدانید

اگر شما بخواهید شخصاً اقدام به تأسیس یک شرکت نمایید، پس از ثبت شرکت که هزینه جزیی دارد برای اینکه بتوانید کسب‌وکار خود را فعال نمایید مجبور هستید تا هزینه سنگینی را پرداخت کرده تا بتوانید تجهیزات و ماشین‌آلات، ابزار و وسایل و … را خریداری نمایید. هرچه فعالیت موردنظر شما به سمت تولید گرایش پیدا کند سرمایه سنگین‌تری را مطالبه می‌کند. حال اگر شما سرمایه محدودی داشته باشید عملاً نمی‌توانید وارد بسیاری از حوزه‌های کسب و کار بشوید. برای مثال جهت تأسیس یک شرکت پتروشیمی چندین هزار میلیارد ریال سرمایه لازم است و یا جهت تأسیس فروشگاه زنجیره‌ای به چندین میلیارد تومان سرمایه لازم دارید تا بتوانید موتور محرکه لازم جهت شروع و توسعه این فروشگاه فراهم آورید.

تمامی این مباحث جدای از ریسک‌های متعددی است که کسب‌وکار شما را تهدید می‌کند. حال فرض کنید که کل ثروت شما حدود ۴۰ میلیون تومان باشد، آیا این موضوع به این معنی است که شما بایستی این ثروت را در حساب بانکی سپرده کرده و وارد هیچ شرکت و کسب‌وکاری ننمایید. پاسخ به این سؤال منفی است. خوشبختانه در بازار بورس شرایطی فراهم آمده است که شما با سرمایه محدود نیز می‌توانید مالکیت یک شرکت بورسی که از بسیاری از فیلترها گذر کرده و اطمینان بیشتری نسبت به فعالیت آن و دوام فعالیت آن داریم به دست آورید و این تنها به لطف قوانینی است که در رابطه با سهام شرکت‌های سهامی عام تعریف شده است. بنابراین شما با ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در یک شرکت بورسی عملاً مالکیت بخشی از یک شرکت (کسب و کار) را به دست می‌آورید و در واقع وارد یک فعالیت با ارزش‌افزوده اقتصادی می‌شوید.

ثبت نام در بورس چگونه انجام می‌گیرد؟

برای آنکه بتوانید در بورس به سرمایه‌گذاری بپردازید بایستی به یکی از شعب کارگزاری های مورد تائید سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه نمایید و در آنجا ضمن انجام فرایند ثبت‌نام (به‌صورت حضوری یا غیرحضوری) در سامانه سجام نیز ثبت‌نام نمایید. پس از گذشت دو روز کاری (در زمان نگارش این مقاله چنین زمانی جهت صدور کد بورسی زمان لازم بوده است) کد بورسی شما صادر خواهد شد و پس از آن می‌توانید به معامله در بورس و خرید سهام اقدام نمایید.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  ۱۵ ترفند خرید سهام و فروش آن در بازار بورس ایران

نحوه خرید و فروش سهام در بورس چگونه است؟

تا قبل از سال ۱۳۸۴ معاملات بورس تنها به‌صورت حضوری و تلفنی انجام می‌پذیرفت اما در سال ۱۳۸۴ و پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در مجلس به‌تدریج زمینه انجام معاملات اینترنتی در بازار بورس فراهم شد و امروزه معاملات به سه صورت آنلاین، اینترنتی و حضوری (تلفنی) انجام می‌پذیرد. لازم به ذکر است که برای انجام معاملات به‌صورت اینترنتی و آنلاین بایستی حداقل دارای مدرک دیپلم باشید.

آیا سرمایه‌گذاری در بورس خوب است؟

برای پاسخ به این سؤال توجه شما را به این نکته جلب می‌نماییم که برخلاف شغل کارمندی و یا سپرده بانکی الزامی به ایجاد سود در طی یک ماه ندارد و ممکن است برای کسب سود مجبور شوید بین چند ماه تا بعضاً چند سال صبر نمایید و پس از آن سود مناسبی را کسب نمایید. اما به‌طور عمومی درصورتی‌که بر اساس تحلیل دقیق و در نقطه مناسب سهامی را خریداری نمایید، می‌توانید بازدهی مناسبی را از آن کسب نمایید که بسیار بالاتر از سود سپرده بانکی و یا سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. برای مثال بازدهی بیش از ۸۰۰ درصدی نماد فراور طی ۵ سال، بازدهی بیش از ۹۰۰ درصدی نماد زاگرس طی ۳ سال، بازدهی حدود ۴۳۰۰ درصدی نماد شخارک در طی ۲۰ سال، بازدهی ۹۰۰ درصدی نماد کسرام در طی ۹ ماه و … نمونه‌هایی از بازدهی‌های خارق‌العاده ناشی از سرمایه‌گذاری در بورس است و همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید بازدهی‌های مورداشاره در طی بازه‌های زمانی بیش از یک ماه محقق شده است و بایستی رفتاری متناسب با آن داشت و نباید با کسب بازدهی محدود فوراً از سهم خارج بشوید و سهام خود را بفروشید. برای اینکه این مسئله پیش نیاید لازم است تا آموزش‌های لازم در تحلیل بنیادی و تکنیکال را سپری نمایید و هیجانات خود را کنترل نمایید.

لازم به ذکر است که چندین شیوه معامله‌گری در بازار سرمایه وجود دارد که به‌صورت مختصر در مورد برخی از رایج‌ترین شیوه‌ها توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

الف) سفته‌بازی (نوسان گیری): این نوع از سرمایه‌گذاران با توجه به وضعیت نموداری کوتاه‌مدت سهام اقدام به ورود به سهم کرده و طی چند ساعت و تا حداکثر چند روز پس از رسیدن به هدف قیمتی (عموماً ۱۰ الی ۱۵ درصد بالاتر از قیمت خرید) از سهم خارج می‌شوند.

ب) سرمایه‌گذاری در سهام بنیادی: سرمایه‌گذاران در این حالت در سهامی که پتانسیل بنیادی قوی دارند و درواقع اتفاقات بنیادی مثبتی در سهم در حال وقوع است در نقطه مناسب وارد شده و بعضاً تا چند سال با سهم می‌مانند و با سود سنگینی از سهم خارج می‌شوند.

پ) سرمایه‌گذاری با هدف کسب سود نقدی: سرمایه‌گذاری در این دسته به این صورت است که سرمایه‌گذار در یک شرکت که سود نقدی جذابی را هرساله پرداخت می‌کند سرمایه‌گذاری می‌کند و بدون حضور فعال در بازار هرساله سود نقدی مصوب مجمع عمومی عادی صاحبان سهام را دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که حالتی وجود دارد که بتوان در سهامی سرمایه‌گذاری کرد که از منافع سود نقدی مناسب و سود ناشی از افزایش قیمت سهم به‌صورت هم‌زمان بهره برد که البته شناسایی این دسته از سهام در هرسال راحت نیست.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  صرف سهام به چه معناست؟

ت) سرمایه‌گذاری تلفیقی: که سرمایه‌گذاران با تلفیق سه حالت فوق سبد سرمایه‌گذاری خود را انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر است که این روش در بین عموم سرمایه‌گذاران حرفه‌ای رایج است.

برای خرید سهام در بورس چه میزان سرمایه لازم است؟

همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر گردید چندین روش جهت انجام معاملات پیش روی شما قرار دارد. چنانچه قصد انجام معاملات به‌صورت حضوری یا تلفنی دارید حداقل سرمایه معاملات بدون در نظر گرفتن کارمزد معاملات ۵۰ هزار تومان است درحالی‌که جهت انجام معاملات به صورت آنلاین حداقل مبلغ خرید سهام در بورس و فرابورس معادل ۵۰۰ هزار تومان و در معاملات اینترنتی ۵۰۰ هزار تومان نیاز است. اما سؤال مهم این است که شما بایستی به این سرمایه‌های محدود قانع شوید یا اینکه حجم سرمایه سنگینی را وارد معاملات بورس بنمایید. در این رابطه ذکر این نکته ضروری است که هر چه دانش و سابقه معاملاتی شما در بورس بیشتر باشد می‌توانید سرمایه بیشتری را وارد بازار بورس کنید. اگر شما در ابتدای راه معامله‌گری در بازار سرمایه هستید بهتر است که با سرمایه محدود یک الی سه میلیون تومانی وارد شوید و توصیه نمی‌گردد که در قوی‌ترین حالت بیش از ۱۰ میلیون آورده بیاورید چون شروع معاملات با ضررهای سنگینی همراه است که ممکن است تمامی سودهای شما را پوشش دهد و برآیند معاملات شما را منفی نماید. هر چه سابقه حضور شما در بازار بورس افزایش پیدا کند می‌توانید سهم سرمایه بورسی خود را از ثروتتان افزایش دهید و از این دریچه عملکرد معاملاتی خود را بهبود ببخشید.

درواقع بایستی آن بخش از ثروتتان را برای شروع وارد بازار بورس کنید که اگر چنانچه سرمایه شما صفر شد بابت از دست دادن آن زندگی شما مختل نگردد (توجه فرمایید که موضوع ذکرشده صرفاً یک فرض محال است و با توجه به محدودیت نوسان قیمتی در بورس ایران عملاً امکان صفر شدن سرمایه وجود ندارد). لازم به ذکر است که سقف آورده شما در بورس محدودیتی ندارد و شما می‌توانید تا چندین میلیارد تومان را نیز وارد بورس نمایید. از طرفی به این نکته نیز توجه فرمایید که هر چه سرمایه بورسی شما بیشتر شود سرمایه‌گذاری شما در سهام مختلف سنگین‌تر بوده و درنتیجه خروج از سهام نیز نیاز به برنامه‌ریزی پیچیده‌تری دارد.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

158 دیدگاه
 1. زهرا می گوید

  بعد از خرید عرضه اولیه اگه بخواهیم به تعداد سهم های عرضه اولیه در روزهای بعد اضافه کنیم، چه میزان سرمایه نیاز است؟ بازم حداقل ۵۰۰ تومن؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   خیر. سهمیه‌بندی صرفاً در زمان عرضه اولیه سهام اجرا می‌شود. پس از انجام عرضه اولیه و اجرایی شدن معاملات سهام مذکور در بازار، خرید و فروش این سهام بر اساس شرایط عرضه و تقاضای عادی روزمره امکان‌پذیر است.

 2. الی می گوید

  سلام
  من مبلغ ۵۰۰ هزار داخل حساب بورس دارم، اما موقع خرید سهم میگه: حداقل سفارش دسته ای رعایت نشده🙄
  چه کاری باید انجام بدم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   چون بر اساس قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل ارزش سفارش خرید و فروش در سامانه آنلاین باید ۵۰۰ هزار تومان بوده و شما حین خرید سهم حدوداً ۰٫۴ درصد ارزش ریالی سفارش کارمزد پرداخت می‌کنید، باید موجودی حساب و ارزش ریالی سفارش شما بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان باشد، تا با چنین خطاهایی مواجه نشوید.

 3. حیدری می گوید

  سلام، مگر نه اینکه حداقل خرید سهام باید ۵۰۰ هراز تومن باشد. الان پس چطوری میتونیم عرضه اولیه شاروم به قیمت ۲۶ هزارتومن را بخریم؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خرید عرضه اولیه مستثنی از این قاعده است

 4. Ali می گوید

  میخواستم یک سهم بخرم و بالای ۵۰۰ هزار تومن هم هست ولی برای من اخطار مقدار معامله خارج از محدوده تعریف شده می باشد
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر مجموع خرید سهام و کارمزد کارگزاری بیش از۵۰۰هزار تومان است و معامله انجام نمی شود با کارگزاری تماس بگیرید تا بررسی کنند

 5. رضا می گوید

  سلام یه سوال داشتم قیمت پایه سهام اولیه چقدره؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   قیمت پایه سهم ۱۰۰۰ ریال است

 6. رضا می گوید

  آیا در یک ثبت سفارش (حداقل ۵۰۰ هزار تومن) میشه چند نماد متفاوت رو خرید؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر.هر نماد خداقل ۵۰۰هزار تومان

 7. صدف می گوید

  سلام من برای اولین بار میخوام سهم بخرم بعد نمیدونم با ۵۰۰هزار تومن چقدر از سهام ذوباهنو میتونم بخرم وارد سایت tsetmcهم شدم بیشترین رو زده بود ۱۰۷۳۱بعد نمیدونم این مبلغ به ریاله یا تومن ؟ممنون میشم راهنماییم کنین 😭

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبالغ به ریال می باشد.با احتساب مبلغ ذکر شده شما باید درخواست خرید ۴۶۵ سهم به ارزش ۵٫۰۰۸٫۰۳۶ ریال را سفارش می داید تا در صف خرید قرار بگیرید.

 8. صدف می گوید

  سلام من وارد سایت tsetmc شدم برای خرید سهام ذوب اهن بیشترین ۱۰۷۲۱بود این قیمت هر سهم هست ؟؟؟بعد به ریال هست درسته؟؟بعد اگه من ۵۰۰هزار تومن داشتم چقدر از این سهمو میتونم بخرم؟لطفا جواب بدین 😭

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبالغ به ریال می باشد.با احتساب مبلغ ذکر شده شما باید درخواست خرید ۴۶۵ سهم به ارزش ۵٫۰۰۸٫۰۳۶ ریال را سفارش می داید تا در صف خرید قرار بگیرید.

  2. مهدی می گوید

   ماشین حساب داره اون پایین شما سرمایه رو وارد کن خودش میگه چقد میتونی بخری

 9. آیدا می گوید

  سلام من با اینکه مبلغ بیش از ۵۰۰هزارتوان در حساب دارم اما وقتی سهمی را می خواهم بخرم پیغام می دهد:
  طبق دستورالعمل سازمان حداقل ارزش سفارش سفارش خرید ارسالی از طریق سامانه برخط پنج میلیون ریال می باشد
  لطفاً راهنمایی فرمایید اشکال از کجاست و چگونه آنرا رفع کنم. ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درصورتی که جمع مبلغ سفارش به همراه کارمزد آن بیش از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰۰ ریال است و این پیام را دریافت می کنید با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید تا مشکل را بررسی کنند

 10. mahi می گوید

  حداقل قیمت خرید ۵۰۰۰۰۰۰ریال است ولی من رافزا خرید کردم با ۵۰ هزارتومان ;ایا برای خرید بعضی سهام کمتر از ۵۰۰ هزار تومن هم میشه خرید کرد اون سهام کدامند

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما عرضه اولیه این سهم را با این مبلغ خریدید. در عرضه اولیه محدودیت مبلغی برای خرید نداریم

 11. امید می گوید

  من هرچی سفارش خرید میدم با اینکه مبلغ بیشتر از پانصد هزار تومان وموجودی هم دارم پیغام میده حداقل تعداد سفارش دسته ای رعایت نشده یعنی چی؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با افزایش تعداد مشتریان و معاملات سهام در بورس، ‌برخی کارگزاری‌های بورس، برای جلوگیری از کندی سامانه معاملات، دستور العمل لزوم رعایت تعداد سفارش(فاصله زمانی حداقل ۳۰۰ میلی ثانیه در ارسال سفارشات ) ارسال شده در ثانیه را به مشتری ارائه کردند.

 12. علی می گوید

  سلام
  ۱ – اگه من ۵۰۰ هزار تومان سهمی بخرم و این سهم افزایش پیدا کند به ۶۰۰ هزار تومان، با توجه به پایه قیمتی ۵۰۰ هزار تومان برای خریدار ۱۰۰ هزار آن باقی خواهد ماند یا خریدار ۶۰۰ هزار تومان را میتواند خرید کند؟
  ۲ – اگه من ۵۰۰ هزار تومان سهمی بخرم و این سهم کاهش پیدا کند به ۴۰۰ هزار تومان، با توجه به پایه قیمتی ۵۰۰ هزار تومان برای خریدار من این ۴۰۰ هزار تومان سهم خودم رو چگونه می توانم بفروشم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حداقل مبلغ فروش ۵۰٫۰۰۰ ریال است.درخواست های خرید کمتر از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال توسط سامانه رد می شوند

 13. علی می گوید

  سلام دوست عزیز من هر خریدی میخوام بکنم میزنه حداقل ۵۰۰ اما حسابم ۵۵۰ هست مشکل چیه حتی ۱ سهم هم نمیتونم بخرم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر مجموع خرید سهام و کارمزد بیش از ۵۰۰ هزار تومان است و خریدی انجام نمی شود با کارگزاری تماس بگیرید

 14. روشن می گوید

  درود ، برای وارد شدن به بازار بورس باید ۵۰۰ تومان تو حساب داشته باشی درسته؟؟بعد مبلغ خرید هر سهم هم از ده تومن آغاز میشه اینم درسته؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حداقل مبلغ خرید ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است علاوه بر این مبلغ باید کارمزد کارگزاری نیز موجود باشد. قیمت هر سهم با مراجعه به http://www.tsetmc.com/ بخش دیده بان از کمترین تا بیشترین قابل مشاهده است

 15. اسماعیلی می گوید

  سلام وقت بخیر من امروز هرچقدرخواستم ۱۵۰میلیون پول واریز کنم به حساب کارگزاریم تابتونم سهم بخرم اصلن قبول نمیکرد ودوماهی میشه که ثبت نام کردم ولی ۱۳ میلیون زدم رفت ینی به خاطراینکه جدیداَثبت نام کردم‌بخاطره اونه ؟یا هیچ فرقی نداره

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تا ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال از درگاه خرید قابل انتقال است بیش از این مبلغ باید به حساب کارگزاری واریز و پس از تایید در حساب شما نزد کارگزاری کارسازی شود

 16. Ali می گوید

  سلام میخواستم بدونم قیمت خرید را بر چه اساس باید انتخاب کرد؟ چون در روز معامله قسمت خرید اعداد در حال تغییر هستند و از کجا بفهمیم چه مبلغی مناسب هست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   انتخاب قیمت بستگی به سیاست و روش خرید سهام شما و رویکرد شما در سهامداری دارد.

   1. بهروز می گوید

    سلام من می خوام عرضه اولیه بخرم وتازه وارد هستم چقد باید واریز کنم؟

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     حداکثر مبلغ برای شرکت در عرضه اولیه قبل از برگزاری اعلام می شود و مبالغ مختلف است

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.