معرفی و خلاصه کتاب موضوع پول نیست؛ کتابی که با باورهایتان بازی می‌کند!

340 بازدید
موضوع پول نیست

بسیاری از ما در مورد پول و شیوه‌های برخورد با آن دچار یک سوءتفاهم بزرگ شده‌ایم. به همین دلیل است که گاهی در زندگی‌مان، پول در حال قایم‌باشک بازی است؛ وقتی ما هستیم، او نیست و وقتی او هست، ما نیستیم! همه این موارد، نشانه‌های فرایندی اشتباه هستند که باید اصلاح شود. خواندن کتاب معروف «موضوع پول نیست» دریچه‌ای است که از ورای آن می‌توانیم نوع نگاه و به دنبال آن، نوع برخوردمان را با پول تغییر دهیم. در این مقاله، خلاصه‌ای از مهم‌ترین بخش‌های این کتاب خواندنی را باهم مرور می‌کنیم.

فرانتس کافکا، نویسنده

کتاب باید به‌عنوان تبری برای دریای منجمد درون ما عمل کند.

موضوع پول نیست را چه کسی نوشته است؟

کتاب «موضوع پول نیست» اثری از نویسنده نام‌آشنای موضوع‌های انگیزشی و موفقیت فردی، باب پراکتور است. باب پراکتور، فردی است که موفقیت شخصی را نه‌تنها در کلام بلکه در عمل به انجام رسانده است. او یکی از ستاره‌های «مستند راز» است که با تلاشی خستگی‌ناپذیر در حال آموزش شیوه موفقیت به مردم است. این کتاب، یکی دیگر از شاهکارهای او است که در طی ۹ فصل، تحولی جالب در رابطه ما با پول ایجاد می‌کند.

پول، هدف نیست!

باب پراکتور در فصل اول از کتاب «موضوع پول نیست» به موضوع جالبی می‌پردازد. او بیان می‌کند که انسان‌های موفق تاریخ، کسانی که آن‌ها را با ثروتشان می‌شناسیم در زندگی واقعی‌شان اصلا به دنبال پول نبودند. بلکه پول را به‌عنوان پاداش جانبی کارشان در نظر می‌گرفتند. بیایید دیدگاه پراکتور را در این زمینه جویا شویم:

رابطه بین ثروت و پول

تولید ثروت، ارتباط بسیار اندکی با تمرکز بر پول دارد. درواقع با ذهن، رفتار و طرز تفکرتان مرتبط است. به من بگویید وقتی به ثروتمندانه زندگی کردن می‌اندیشید، چه چیزی به ذهنتان می‌آید؟ خانه‌ای در جزیره‌ای استوایی؟ هواپیمای شخصی؟ انجام هر کاری که دوست دارید و هر وقت که دلتان بخواهد؟ شاید هم تمامی آن‌ها و حتی بیشتر؟ ولی آیا به تپه‌ای از اسکناس هم فکر کردید؟ یا اعداد ۹، ۱۰ یا ۱۱ رقمی حساب بانکی‌تان به ذهنتان رسید؟ من که فکر نمی‌کنم. پول، ارزشمند است چون ما بر این باوریم. درواقع پول، کاغذ کم‌ارزشی است که چیزی روی آن چاپ شده است؛ بنابراین، وقتی کسی به من می‌گوید که دوست دارد پول زیادی دربیاورد، چیزی که من می‌شنوم این است که او چیزهایی را می‌خواهد که می‌توان با پول معامله کرد. چیزهایی مانند خودرو، جزیره یا هواپیما. ولی در اکثر موارد، نهایت ثروت را می‌خواهد؛ یعنی اوقات فراغت برای لذت بردن از زندگی واقعی. پس وقتی می‌گویم موضوع پول نیست، منظورم دقیقا همین است. هدف، انباشتن ثروت نیست، بلکه سفری پیوسته برای رشد فردی و مالی است. درک این مفهوم برای بسیاری از ما سخت است. هر چه باشد، در سراسر زندگی به ما یاد داده‌اند که پول درآوردن یعنی اینکه تا می‌توانی پول جمع کنی. عده‌ای می‌گوید: «پول، خوشبختی نمی‌آورد.» راستش را بخواهید این مضحک‌ترین جمله‌ای است که در عمرم شنیده‌ام. درست است که خوشبختی را نمی‌توان با پول خرید ولی پول به شما آسایشی می‌دهد که دیگر مجبور نباشید به آن فکر کنید. یادتان باشد، برای پولدار شدن، اول باید باور کنید که شما لایق ثروت هستید. این نکته بسیار ساده‌ای است ولی خیلی‌ها آن را نمی‌فهمند. چون پول را خیلی بزرگ کرده‌اند. ولی واقعیت این است که پول، فقط پاداش خدمات عرضه شده است.

باب پراکتور

سنگ بنای تفکر ثروتمندانه، باور است.

تفکر فقیرانه، تفکر ثروتمندانه

موضوع پول نیست

در فصل دوم از کتاب موضوع پول نیست، باب پراکتور به دنبال توضیح تناقض‌هایی در مورد باور پول می‌رود. از نظر او، درک این تفاوت‌ها می‌تواند راه‌گشای بسیاری از مشکلات باشد. ادامه ماجرا را از زبان نویسنده کتاب می‌خوانیم:

شاید شما نیز در درک این موضوع سردرگم شده باشید که: «اگر ثروتمندان به خاطر پول کار نمی‌کنند و بدون پول گرفتن هم کار نمی‌کنند، پس به چه دلیل کار می‌کنند؟» و پاسخ این است: «وقتی حرفه یا تجارتی می‌یابید که از صمیم قلب دوستش دارید، دیگر فقط کار کردن نیست. این اشتیاقی برای لذت بردن از زندگی است.» افراد موفق، خاص نیستند ولی همه آن‌ها ویژگی اشتیاق را دارند. آن‌ها توانی درونی‌ برای حفظ استقامت در خود پرورش داده‌اند. این کار، آن‌ها را قادر می‌سازد تا فراتر از جایی که آدم‌های معمولی تسلیم می‌شوند پیش بروند. این طرز فکر ثروتمندانه در عمل است. این به شما نشان می‌دهد که چگونه ورای دنیای زندگی معمولی یا متوسط را ببینید. خیلی‌ها تمام زندگی‌شان را در دروغ «متوسط بودن» می‌گذرانند. آن‌ها خود را متقاعد می‌کنند که آن‌چنان خاص نیستند تا زندگی ثروتمندانه‌ای داشته باشند. ولی ظرفیت یادگیری شما نیز مانند دیگران است؛ شاید حتی بیشتر. تنها باید این تصور متوسط بودن را رها کنید، روی پای خود بایستید و بگویید: «من می‌خواهم و به هر قیمتی انجامش دهم.»

به جای سیاهی لشکر، نقش اصلی باشید

ایمان به توانایی خود، موضوعی است که پراکتور در فصل سوم از کتاب موضوع پول نیست به آن می‌پردازد. عده زیادی با توانایی‌های بالا در نزدیکی‌مان زندگی می‌کنند که ذره‌ای به خودشان اعتماد ندارند. آن‌ها خودشان را لایق موفقیت نمی‌دانند، در صورتی که پیروزی در کنارشان ایستاده است. باب پراکتور می‌‌گوید: چه خواهید گفت اگر بگویم شما نیز مانند تمام زنان و مردان بزرگ تاریخ، همان توانایی تغییر دنیا را دارید؟ احتمالا باور نمی‌کنید؛ اما چرا چنین است؟ جواب در شرطی شدن است. ما تمایل داریم توانایی یا عدم توانایی یک نفر را بر اساس دست‌آوردهای فعلی او بسنجیم؛ مثلا اگر ضعیف بود نتیجه‌ می‌گیریم که او همیشه ضعیف و فقیر بوده است. اگر دست‌آوردهای زندگی شما نشانگر متوسط بودنتان باشد، طبیعی است که فکر کنید همیشه متوسط بوده و خواهید بود. ما این بازی را در ذهنمان انجام می‌دهیم و بر این اساس نتیجه می‌گیریم که جایگاهمان کجاست؛ اما نتایج امروز، ابدا کاری به وضعیت آینده شما ندارند. این دو کاملا بی‌ارتباط هستند. این تصور که شما کمتر از سایر انسان‌های روی زمین هستید کاملا مضحک است. همه انسان‌ها توانایی بالقوه یکسانی دارند. تنها تفاوت، همانی است که ما در ذهن خود می‌پنداریم.

قانون جاذبه، قانونی ابدی

توجه داشته باشید که قانون جذب، همیشه در زندگی شما فعال است. این قانون، همیشه بوده و هست. فقط شاید حواستان به آن نباشد. این قانون می‌گوید که همه‌چیز در زندگی، توسط افکارمان به سوی ما جذب می‌شود. قانون جذب، همیشه در حال فعالیت است. هرچه برای ما پیش می‌آید را – خوب، بد یا بی‌اهمیت – خودمان بر سر خودمان می‌آوریم؛ حتی اگر ندانیم چرا. این را گفتم زیرا اغلب از من می‌پرسند چرا بلاها و اتفاقات بد روی می‌دهند؟

به آهنگ زندگی‌تان گوش دهید

موضوع پول نیست

موضوع پول نیست، بلکه موضوع اصلی، هدف و افکار شما است. این لپ ‌کلام باب پراکتور در فصل چهارم است. درنهایت همه‌چیز به ریشه خود بازمی‌گردد و زندگی ما نیز ریشه در افکار و اهدافمان دارد. قسمت‌های طلایی این فصل را باهم می‌خوانیم:

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  خلاصه کتاب ۲۴ استراتژی وارن بافت

ثروتمندان کارهایی را انجام می‌دهند که دوست دارند. این را بارها و بارها گفته‌ام. چرا؟ چون درست است. اگر می‌خواهید در ردیف آن‌ها باشید، باید آنچه دوست دارید را با آغوش باز بپذیرید. شما با مجموعه‌ای از استعدادها به دنیا می‌آیید که به طور ژنتیکی در ذهنتان قرار دارند. این استعدادها در گذر زندگی، کشف شده و رشد پیدا می‌کنند. مقصود یا آهنگ زندگی شما آمیخته به این استعدادها است. این آهنگ، چیزی است که شما را از دیگران مجزا کرده و دلیل بودنتان را تعریف می‌کند. آهنگ زندگی شما مانند یک سیستم راهنما است که اعمال و افکارتان را هدایت می‌کند تا زندگی مورد علاقه خودتان را بسازید.

لئو بوسکالیا، استاد دانشگاه و سخنران انگیزشی، معروف به معلم عشق

استعداد شما، هدیه خداوند به شما است. کاری که با آن انجام می‌دهید، هدیه شما به خدا است.

اشتیاق، قابل تقلید نیست

تقلید، کشنده است. چون شما نمی‌توانید شور و اشتیاق یک نفر دیگر را تقلید کنید. راز یافتن آهنگ زندگی شما در این است که از اشتیاق خودتان پیروی کنید. به فعالیت‌هایی فکر کنید که دوست دارید آن‌ها را انجام دهید. البته بدون در نظر گرفتن اینکه آیا در قبال انجامشان به شما پول می‌دهند یا خیر. وقتی موفق به یافتن آن اندیشه اصلی که وجودتان را شعله‌ور می‌کند بشوید، دیگر صبح‌ها به زور از خواب بیدار نخواهید شد. بلکه مثل یک فنر از جا خواهید پرید و از کشف آنچه یک روز جدید برایتان خواهد داشت به هیجان خواهید آمد. آهنگ زندگی شما، دلیل اصلی زندگی‌تان است. باید بدانید که از بیرون نمی‌آید بلکه فقط آن را در درون خود خواهید یافت.

بینش زندگی یا آهنگ زندگی؟

آهنگ زندگی یا مقصود را با بینش اشتباه نگیرید. آهنگ زندگی یعنی رسیدن به قله‌ای که هرگز تغییر نمی‌کند. در حالی که ممکن است جدا از راهی که هم‌اکنون در آن هستید، راه‌های فراوانی برای صعود از کوه وجود داشته باشد. مردم اغلب می‌گویند با اینکه آهنگ زندگی خود را هدف قرار داده‌اند ولی به هر دلیل، حرکت و پیشرفتی در مسیر نداشته‌اند. آن‌ها به غلط به این نتیجه رسیده‌اند که مقصودشان اشتباه است نه مسیری که انتخاب کرده‌اند. بیشتر اوقات، مقصود درست است این بینش است که نیاز به تغییر دارد. یک ارزیابی سریع نشان می‌دهد که کدام‌یک نیاز به اصلاح دارند. برای این منظور، پرسش‌های زیر را از خودتان بپرسید:

آیا به ندای دلتان گوش داده و با خودتان صادق بوده‌اید؟

آیا مانع از اثر نظرات منفی دیگران بر خود شده‌اید؟

آیا مطمئن شده‌اید که این استعداد‌های ویژه، شما را به هیجان آورده و پرانرژی کرده‌اند؟

اگر پاسختان به همه پرسش‌های بالا مثبت باشد، بنابراین آهنگ زندگی خود را یافته‌اید. حالا می‌دانید که باید توجه خود را به بینشتان متمرکز کرده و راه دیگری برای تحقق رویاهایتان پیدا کنید.

توهمی به نام مدیریت زمان

باب پراکتور در فصل پنجم از کتاب موضوع پول نیست نگاهی جنجالی به مفهوم مدیریت زمان می‌اندازد. او می‌گوید:

به نظر من، چیزی به نام مدیریت زمان وجود ندارد. زمان، نیروی ثابتی است که هرگز تغییر نمی‌کند. نمی‌توانید آن را بیشتر کنید. فقط می‌توانید فعالیت‌های خود را چنان اولویت‌بندی کنید که مهم‌ترین‌ها اول انجام شوند. شاید فکر کنید این همان معنی را دارد ولی فرق بزرگی در آن است. مدیریت زمان، یعنی مرتب کردن فعالیت‌های شما به‌طوری‌که تا حد ممکن در محدوده زمانی که در اختیار دارید جای بگیرند. اولویت‌بندی یعنی تمرکز بر فعالیت‌هایی که واقعا اهمیت دارند و نادیده گرفتن یا حتی حذف همیشگی آن‌ها. اولویت‌بندی شامل تصمیم‌گیری درباره تک‌تک فعالیت‌ها است به‌طوری‌که ببینید آیا ارزشی به زندگی شما می‌افزایند یا خیر.

ایلان ماسک

من تا حالا هیچ کتابی در مورد مدیریت زمان نخوانده‌ام.

یک تمرین برای اولویت‌بندی

برای شروع اولویت‌بندی باید یاد بگیرید که هرگونه فعالیت در زندگی را مرتبط با زمان ببینید. اغلب مردم، پول را در ارتباط با زمان نمی‌بینند در حالی که آن‌ها به صورت ذاتی به یکدیگر مرتبط هستند. ژوزف ژوران که از رهبران تئوری مدیریت بود اصل ۸۰/۲۰ را مطرح کرد. به نظر او ۸۰ درصد دست‌آوردهای شما حاصل فقط ۲۰ درصد از تلاش‌های شما است. وقتی ارزش فعالیت‌های روزمره خود را برآورد می‌کنید، این اصل خیلی به دردتان می‌خورد. به افرادی که سعی می‌کنند زندگی خود را اولویت‌بندی کنند تکلیفی می‌دهم؛ یک روزنگار از تمام فعالیت‌های روزمره خودتان تهیه کنید و آن ۲۰ درصد مفید را بیابید. وقتی کارهای مهم را پیدا کردید به دیگر فعالیت‌ها نگاه کنید. این فهرست دوم، فهرستی است که باید کاهش یافته یا حذف شود. اغلب مردم می‌فهمند که حداقل ۱۰ درصد از فعالیت‌هایشان بسیار وقت‌گیر است. باید به اینکه انرژی خود را کجا صرف می‌کنید خیلی حساس باشید. باید بتوانید روی کارهایی که شما را به اهدافتان می‌رسانند تمرکز کرده و موفقیت خود را به تعویق نیندازید. هرگاه احساس کردید که وقت کم آورده‌اید، مسئولیت را پذیرفته و بدانید که مشکل از نبود اولویت‌بندی است.

آیا از الگوهایتان خبر دارید؟

موضوع پول نیست

 

پراکتور در فصل ششم از کتاب موضوع پول نیست به سراغ الگوها می‌رود. او باورها را موشکافی می‌کند و علت راضی بودن مردم به وضعیت فعلی‌شان را آشکار می‌سازد. باقی داستان را از زبان آقای نویسنده می‌خوانیم:

از واژه الگو زیاد استفاده می‌شود. به‌طوری‌که خیلی‌ها معنی واقعی آن را نمی‌دانند. الگو، مجموعه‌ای از باورها است که گروهی از مردم به آن پایبند باشند؛ مثلا الگوی داشتن یک شغل سنتی یا آب‌باریکه در زندگی. هر الگو شامل چند ایده است؛ مثلا در الگوی شغل، ایده‌هایی مثل: «تحصیلات بهتر، شغل بهتر» یا «باید شغلی داشته باشید تا کماکان عضوی از جامعه باشید» نهفته است.

سیستم «الف» تا «ب»

اکثر سیستم‌های تجاری دنیا، رابطه بین اجرا و سود را همانند رابطه بین علت و معلول می‌دانند. اگر کار «الف» را انجام بدهی، نتیجه «ب» را خواهی داشت. این منطق، بسیار واضح و به نظر من کاملا غلط است. چون جستجوی شما به دنبال علت یک موضوع، درواقع نه یک عمل بلکه تصمیم است. اگر دوست دارید ثروتمند شوید، اول باید تصمیم به ثروتمند شدن بگیرید. تصمیم، اولین قدم در خلق طرز فکر ثروتمندانه است؛ طرز فکری که نتیجه تصمیم شما را پیش رویتان قرار خواهد داد. قدم دوم، عمل است. فراموش کردن همین نکته ساده، باعث بروز شکست‌های بی‌شماری می‌شود.

پروژه تبدیل تلاش ناچیز به تلاش ثروت‌ساز

ذهن، ایده و تغییر معنای امکان‌پذیر بودن، موضوع‌هایی هستند که باب پراکتور در فصل هفتم از کتاب موضوع پول نیست به آن‌ها می‌پردازد. بسیاری از ما به دلیل سوتفاهم‌هایی که در مورد خواستن بیشتر در زندگی‌مان داریم مدام در حال درجا زدن هستیم. پراکتور می‌گوید:

ما در ذهن خود، ایده‌های دم‌دستی را به ایده‌های «امکان‌پذیر» ترجیح می‌دهیم و بر همین اساس، هدف‌هایمان را تعیین می‌کنیم. سپس گام‌هایی برمی‌داریم تا به آن هدف محدود برسیم. ما اهداف ناچیز را تعیین کرده و با تلاش ناچیزی به آن‌ها می‌رسیم، سپس اهداف ناچیز بیشتری تعیین کرده و به همین ترتیب ادامه می‌دهیم. این چیزی است که باعث می‌شود احساس امنیت کنیم. حقیقت آن است که ما در این الگوی چرخشی گیر افتاده، از پیشرفت کُند خود خسته شده و سردرگم می‌شویم. چنین رفتاری باعث می‌شود که در هنگام رویاروی با اهداف بزرگ، به حقیقت امکانشان شک کنیم. آدم‌هایی که در چنین حالتی هستند باید دوباره اولویت‌بندی کرده و همه چیزهایی را که انرژی می‌گیرند و در مقابل نتیجه تقریبا پوچی به آن‌ها می‌دهند را از سر راه خود بردارند.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  خلاصه کتاب وارن بافت و تفسیر صورت های مالی

به کجا چنین شتابان؟

موضوع پول نیست

در فصل‌های پایانی کتاب موضوع پول نیست، باب پراکتور به دنبال آرامش می‌گردد. چون معتقد است که زندگی در هیاهو و شتاب، چیزی نیست که ما را به مقصودمان برساند. باب می‌گوید:

من در زندگی‌ام دریافته‌ام که با آرام گرفتن و هدایت انرژی‌هایم به همراه تمرکز، می‌توانم با آرامش و اطمینان خاطر بیشتری زندگی کنم و کارهای بیشتری نیز انجام دهم. وقتی نگرانی و تردید را از زندگی حذف کنید می‌توانید با آرامش و بی‌معطلی، گام‌هایی را ارزیابی کنید که شما را به اهدافتان می‌رساند. ولی مردم به انجام کارهایی ادامه می‌دهند که آشفتگی بیشتری به زندگی آن‌ها وارد می‌کنند. دلیل آن‌هم این است که طرز تفکر آن‌ها فقیرانه است. آن‌ها تمام انرژی خود را روی چیزی که ندارند متمرکز می‌کنند و به همین ترتیب، بازهم از همان چیز نصیبشان می‌شود؛ یعنی نداری و کمبود.

آلبرت انیشتین

آرامش با زور حاصل نمی‌شود، تنها درک بهتر است که می‌تواند به آرامش منجر شود.

به جای تقلید کردن، الهام بگیرید

امروزه جزئیات کسل‌کننده زندگی آدم‌های مشهور به اراجیفی تبدیل شده که نقل مجلس رسانه‌ها گشته‌اند. این جزئیات، هر چه بحث‌برانگیزتر و عجیب‌و‌غریب‌تر باشد، توجه بیشتری به خود جلب می‌کنند. عوام با تقلید کورکورانه از زندگی آن‌ها، استرس و پریشانی فراوانی به زندگی خود وارد می‌کنند. اگر به دنبال ثروت هستید، نباید وارد این مقولات بشوید. باید نکته‌سنجی را بیاموزید که شامل ارزیابی و شناسایی الگوهای موجود شما می‌شود. باید بررسی کنید که کدام‌یک از الگوهایتان به درد شما می‌خورند و کدام‌یک سد راهتان گشته‌اند.

از صدای سخن عشق، ندیدم خوش‌تر…

فصل پایانی از کتاب موضوع پول نیست به سراغ عشق و بخشش می‌رود. پراکتور معتقد است که برای ثروتمند شدن باید با استفاده از نیروی عشق، یک تیم ثروت برای خودتان بسازید. او معتقد است که:

هر یک از اطرافیان شما دانش خاصی دارند. این دانش می‌تواند شما را در رسیدن به ثروت، یاری دهد. با ساخت اعتماد از طریق روابط سالم می‌توانید به دانش آن‌ها دسترسی یافته و سود دوطرفه داشته باشید. در حالی که تیم ثروت خودتان را راه‌اندازی می‌کنید، افرادی را خواهید یافت که حاضر هستند وقتشان را با پول یا مهارت‌های شما مبادله کنند. اهرم زمان یا دو سر سود، وضعیت برنده-برنده را برای همه طرف‌های درگیر ایجاد می‌کند. به یاد داشته باشید که ارتباط، تعادل ظریفی میان صحبت کردن موثر و گوش دادن کامل است. وقتی پایه ارتباط بر صداقت، احترام و نیت خیر باشد، هر طرف احساس می‌کند که مقبول و ارزشمند است.

نیم‌نگاهی بر آنچه باهم از کتاب موضوع پول نیست خواندیم:

تنها فرق شما و یک میلیونر در طرز تفکر شما است.

آنچه به شما شور و اشتیاق می‌دهد را یافته و از آن اشتیاق برای تحقق رویاهایتان استفاده کنید.

از مقایسه دست‌آوردهای خودتان با دیگران دست بکشید. دست‌آوردهای امروز شما هیچ ربطی به آینده ندارند.

آهنگ زندگی، علت اصلی است. بینش، استراتژی است و اهداف، گام‌های خاصی هستند که شما را به آنجا خواهند رساند.

زمان، تنها منبع تمدید نشدنی شما است. پس روی تکالیفی که مهم هستند تمرکز کرده و هر فعالیت را در ارتباط با زمان، اولویت‌بندی کنید.

وقتتان را در کنار افرادی بگذرانید که هم فکر شما هستند و برای ثروتمند شدن، ابتدا تصمیمش را بگیرید.

تغییر واقعی، نیازمند تعهدی محکم و استوار است.

هرج‌ومرج را از زندگی خودتان حذف کنید و یاد بگیرید که دست رد به سینه موارد بی‌اهمیت در زندگی‌تان بزنید.

رابطه‌سازی، کلید ثروت‌آفرینی است.

یک معلم تازه

بعد از مدت‌ها کتابی خواندم که حرف‌هایی تازه برای گفتن داشت. کتاب موضوع پول نیست، بسیاری از مهم‌ترین توصیه‌های موفقیت را زیر سوال برد. مواردی همچون، برنامه‌ریزی، تقلید بی‌چون و چرا از سبک زندگی افراد موفق، افزایش سرعت در انجام کارها و حتی برداشتن گام‌های کوچک به سمت پیروزی. خب…گاهی بد نیست یک نفر پیدا شود و به طور اساسی بزند زیر کاسه و کوزه‌مان. شاید راه تغییر زندگی‌مان، کوچ کردنی جانانه از سرمنزل کنونی باشد. به یاد داشته باشید که زندگی، مسیری برای یکنواختی نیست. باید تنوع را وارد لحظه‌های زندگی کرد. باید تازه دید، تازه امتحان کرد و تازه موفق شد. شاید بد نباشد که گاهی شجاعتمان را یک‌کاسه کنیم و دلی به دریای تازگی بزنیم.

نظر شما چیست؟

آیا با نکته‌هایی که باب پراکتور در کتاب موضوع پول نیست بیان کرد، موافق هستید؟ کمی با خودتان فکر کنید، چند تفکر فقیرانه در کنج ذهنتان جا خشک کرده‌اند؟ آیا می‌توانید آن‌ها را با تفکری ثروتمندانه جایگزین کنید؟

AtlasNegar/uploads/2018/07/buffet-4-15.jpg

با سری مقالات خلاصه کتاب های مطرح بورسی و اقتصادی بیشتر آشنا شوید

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *