نحوه خرید آنلاین عرضه اولیه سهام

تعریف عرضه اولیه

برای آنکه با نحوه خرید آنلاین عرضه اولیه آشنا شویم، شاید بد نباشد، ابتدا راجع به عرضه اولیه توضیحاتی بدهیم. عرضه اولیه به زبان ساده، اولین حضور یک شرکت در بازار سرمایه به صورت رسمی است؛ به عبارت دیگر، در عرضه اولیه، سهام یک شرکت برای بار اول در بورس توسط عموم قابل خریداری خواهد بود. یک شرکت برای حضور در بازار بورس، باید مدارک لازم را به سازمان تقدیم و مراحل پذیرش را طی کند تا بتواند مجوز حضور در این بازار را دریافت کند. عرضه‌های اولیه در سال‌های اخیر در بورس تهران، رونق زیادی پیداکرده است. دلیل این امر، رشد قیمتی سهم در روزهای اول عرضه و دست‌یابی به سود بی‌دردسر برای خریداران است؛ زیرا بسیاری از عرضه‌های اولیه برای سرمایه‌گذاران سودده بوده‌اند. با پیشرفت تکنولوژی، معامله در بازار سهام روز به روز آسان‌تر شده و افراد با سطح دانش کمتر نیز می‌توانند به‌ راحتی معاملات خود را انجام دهند. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که لازم است قبل از ورود به بازار بورس، اطلاعات و دانش کافی کسب‌شده و باتجربه مفید اقدام به معامله نماییم. عرضه‌های اولیه معمولاً چندین بار در سال انجام می‌شوند. به عنوان مثال، در ۸ ماهه نخست سال ۱۳۹۸، ۱۴ عرضه اولیه انجام شده است.

خرید آنلاین عرضه اولیه سهام

روش‌های عرضه اولیه

به طور کلی سه روش برای قیمت‌گذاری و نحوه عرضه اولیه سهام وجود دارد:

 • عرضه عمومی به روش ثبت دفتری Book Building
 • عرضه عمومی به روش حراج Auction
 • عرضه عمومی به روش قیمت ثابت Fixed Price Offering

درروش “ثبت دفتری” که هم‌اکنون مورداستفاده است، قیمت سهام شرکت طی فرآیندی از طریق بازاریابی، جمع‌آوری سفارشات خرید و قیمت‌های پیشنهادی و برآورد میزان تقاضا، مشخص می‌شود. سپس کف و سقفی برای قیمت و حجم مشخصی برای سفارش در نظر گرفته می‌شود. ازجمله مزایایی که برای این روش می‌توان عنوان کرد، عدالت تخصیص عرضه اولیه است؛ زیرابه هر کد تعداد یکسانی اختصاص می‌یابد و اولویت باکسانی است که قیمت بالاتری ثبت کرده‌اند. این امر رقابتی را برای رشد قیمتی سهم فراهم می‌کند و از هرج و مرج جلوگیری می‌کند. این روش چندین سال است که مورداستفاده قرار می‌گیرد و نسبت به روش حراج که درگذشته استفاده می‌شد آسان‌تر و کم دردسرتر است.

خرید آنلاین عرضه اولیه سهام

درروش “حراج”، سهام به شخصی تعلق می‌گیرد که بیشترین قیمت را ثبت کرده است. درواقع مزایده‌ای برای فروش سهام برگزار می‌شود. این روش برای عرضه اوراق دولتی و همچنین اوراق خصوصی‌سازی‌هایی که مجبور هستند تغییر ماهیت مالکیتی سهام بدهند، مفیدتر است.

خرید آنلاین عرضه اولیه سهام

در “عرضه عمومی به قیمت ثابت”، قیمت ثابت و مشخصی اعلام می‌گردد و خریداران همان قیمت را ثبت می‌کنند. این روش یکی از روش‌های قدیمی عرضه به شمار می‌آید. در برخی کشورها از روش‌های ترکیبی نظیر حراج-عرضه عمومی به روش قیمت ثابت یا عرضه عمومی به روش گشایش و یا عرضه عمومی به روش ثبت سفارش (روش مرسوم در ایران) نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

خرید آنلاین عرضه اولیه سهام

چگونه سهامی که عرضه اولیه می‌شود را خریداری کنیم؟

با توجه به اینکه مدتی است از روش ثبت سفارش برای خرید آنلاین عرضه اولیه استفاده می‌شود، به توضیح این روش می‌پردازیم. به منظور عرضه اولیه به روش ثبت سفارش، مدیر عرضه باید حداقل ۷ روز کاری قبل از آغـاز ثبت سفارش، گزارشی شامل اطلاعات مشخصات مدیر عرضه، تاریخ ثبت سفارش، کـف قیمـت و دامنه قیمت در ثبت سفارش، تعداد سهام قابل‌عرضه و سـقف تعهـد خریـد، اعضـای گـروه متعهدین و تعهدات ایشان را مطابق فرم بورس پـس از تأییـد ناشـر پذیرفته‌شده، سـهامداران عمـده عرضه‌کننده و مدیر عرضه به بورس ارسال نماید. بورس، پس از موافقت باعرضه اولیه، این اطلاعـات را در اطلاعیه عرضه اولیه قید نموده و حداقل ۲ روز کاری قبل از ثبت سفارش منتشر می‌نماید (دامنه قیمت نمی‌تواند بیشتر از ۲۰ درصد بالاتر از کف قیمت پیشنهادی باشد). پس از انتشار اطلاعیه عرضه اولیه و مشخص شدن زمان عرضه اولیه، باید منتظر اعلام ساعت دقیق در روز عرضه از طریق اطلاعیه‌های پیام ناظر بازار باشیم. پس از آنکه زمان دقیق عرضه اولیه مشخص شد، می‌توانیم با مراجعه به صفحه آنلاین کارگزاری که در آن معامله می‌کنیم، سفارش خود را ثبت کنیم. مزیت روش ثبت سفارش آن است که نیازی نیست خریداران سهام، در یک‌لحظه سفارش را وارد سیستم کنند و نوبت ارسال سفارش مهم نیست. حجم ارسالی نیز میزان مشخصی است و هر کد معاملاتی بیش از حجم اعلام‌شده نمی‌تواند سهم خریداری کند. نکته مهم دیگر آن است که هر کد معاملاتی در هر عرضه اولیه فقط یک‌بار می‌تواند ثبت سفارش داشته باشد. آنچه در این روش اهمیت دارد، قیمت ثبت‌شده است.

هرچه قیمت ثبت شده به قیمت کشف‌شده نزدیک‌تر باشد، احتمال تخصیص سهم به سهامدار بیشتر است. به عنوان مثال در عرضه اولیه “وآوا” بازه قیمتی ۲۱۰ تا ۲۱۶ تومان اعلام شد. قیمت کشف‌شده ۲۱۶ تومان بود. شخصی که سقف قیمتی را مدنظر قرارداد و ثبت سفارش انجام داد موفق به خرید این سهم شد. طبق تجربیات، با توجه به خیل عظیم شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه و رقابت تنگانگ، بهتر است سقف قیمتی مدنظر باشد تا خرید انجام شود؛ بنابراین کسانی که قیمت خرید را در حداکثر قرار ندهند به احتمال زیاد صاحب سهام نخواهند شد. در مورد بازه زمانی ثبت سفارش نیز، دست سهامدار باز گذاشته‌شده تا با دقت و آرامش سفارش خود را ثبت نماید. به عنوان مثال اگر بازه زمانی اعلام‌شده بین ۱۰ صبح تا ۱۲ باشد، سهامدار در فاصله این ۲ ساعت می‌تواند به سامانه آنلاین خود مراجعه کند و حجم و قیمت مدنظر خود را ثبت کند. قبل و بعد از این زمان، وی مجاز به ثبت سفارش نیست و خریدی صورت نمی‌گیرد. اختصاص سهم در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ دیگر براساس اولویت زمانی ثبت سفارش نیست. شخصی که در ساعت ۱۰ سفارش ثبت کرده نسبت به کسی که ساعت ۱۲ ثبت سفارش انجام داده، هیچ اولویتی در تخصیص سهام ندارد. در مورد چگونگی تخصیص سهام چند حالت ممکن است پیش بیاید:

 • وضعیت اول – در صورتی که حجم کل سفارشات، در سقف قیمت، از تعداد سهام قابل‌عرضه بیشتر باشد.

قیمت پایانی سهم همان سقف قیمت خواهد بود ولی نحوه تخصیص به کدهای افراد به این‌صورت است که تعداد حداقلی را مشخص، و از اولین تا آخرین سفارش، عرضه انجام شده و دوباره از ابتدا تا انتها تکرار می‌شود تا میزان سهم مشخص به اتمام برسد؛ مثلاً اگر محدودیت حجمی ۱۰۰۰ سهم باشد و ۲۰۰۰۰ کد داشته باشیم، حداقل حجمی تعیین می‌شود (۱۰۰ تا)، به همه کدها ابتدا ۱۰۰ عدد سهم داده می‌شود و آن‌قدر این کار انجام می‌شود تا سهام‌ها به پایان برسد. پس در این مرحله اگر قیمت کف را انتخاب کرده باشید به شما سهمی تعلق نمی‌گیرد.

 • وضعیت دوم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده برابر با تعداد سهام قابل‌عرضه باشد.

در این شرایط براساس اولویت قیمتی از بالاترین تقاضا تا کف قیمتی عرضه می‌شود و قیمت پایانی به همان روش میانگین موزون قیمت تخصیص‌یافته در بازار عادی خواهد بود.

 • وضعیت سوم در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در دامنه قیمت، بیشتر از تعداد قابل‌عرضه باشد.

در این شرایط ابتدا با توجه به اولویت سفارشات براساس قیمت آن‌ها، سهم‌ها از بالاترین قیمت به سمت پایین‌ترین قیمت عرضه می‌شود، سپس اگر در پایین‌ترین قیمت، حجم سفارشات بیش از تعداد سهام باقیمانده باشد دقیقاً به روشی که در وضعیت اول اشاره شد، با حداقلی مشخص سهام باقیمانده اختصاص می‌یابد.

 • وضعیت چهارم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده کمتر از تعداد کل سهام قابل‌عرضه باشد

ولی به گونه‌ای باشد که پس از اعمال تمام یا بخشی از تعهد خرید، کل سهام قابل‌عرضه معامله شود، در صورتی که ایفای تعهد خرید حداقل به میزان ۵۰ درصد کل تعهد و بیش از ۱۰ درصد کل سهام قابل‌عرضه باشد، قیمت عرضه معادل قیمت کف خواهد بود. اگر حجم خریدار از تعداد سهام قابل‌عرضه کمتر باشد سهم باقیمانده را متعهد خرید باید خریداری نماید.

 • وضعیت پنجم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در عرضه اولیه به اندازه‌ای کم باشد

با اعمال تعهد خرید هم کل سهام قابل‌عرضه معامله نشود، عرضه انجام نمی‌شود. در این‌صورت عرضه شکست‌خورده و باید باقیمت پایین‌تری مجدداً اطلاعیه عرضه اعلام گردد. حال که شمای کلی از عرضه اولیه، روش‌های آن و جزئیات ثبت سفارش ارائه شد.

قدم به قدم به نحوه خرید آنلاین عرضه اولیه سهام می‌پردازیم.

قدم اول: مطالعه اطلاعیه خرید آنلاین عرضه اولیه

معمولاً اطلاعیه‌های عرضه اولیه از طریق سایت سازمان یا فرابورس اطلاع‌رسانی می‌شوند. نکاتی که لازم است در این اطلاعیه به آن توجه کنید، حداکثر حجم سفارش، بازه قیمتی و تاریخ عرضه اولیه است.

قدم دوم: اطلاع از زمان دقیق خرید آنلاین عرضه اولیه

در روز موعود، از طریق سایت www.tsetmc.com و مطالعه پیام‌های ناظر بازار می‌توانید از بازه زمانی موردنظر برای ثبت سفارش اطلاع پیدا کنید. اطلاعیه‌های ناظر بازار به شکل یک اعلام کوچک در گوشه سمت چپ و پایین صفحه‌نمایش داده می‌شود. البته از طریق سامانه آنلاین خود نیز می‌توانید اطلاعات پیام ناظر را ببینید.

قدم سوم: بررسی موجودی حساب آنلاین

با دانستن حجم درخواستی و بازه قیمتی اعلام‌شده، می‌توانید مبلغ تقریبی موردنیاز جهت خرید آنلاین عرضه اولیه سهام را محاسبه نمایید و حساب خود را به آن میزان شارژ کنید. بدین‌صورت که حجم موردنظر را در سقف قیمت درخواستی ضرب نمایید. البته این مبلغ بدون احتساب کارمزد است و برای محاسبه دقیق‌تر لازم است از ماشین‌حساب بورسی استفاده نمایید. بهتر است افزایش موجودی را، به روز عرضه اولیه موکول نکرده و در روزهای پیشین این کار را انجام دهید؛ زیرا با توجه به رقابت زیاد شرکت‌کنندگان، احتمال شلوغی آنلاین‌ها و اتلاف وقت برای شارژ حساب وجود دارد. عده‌ای از سهامداران، از طریق فروش سهام دیگر با افزایش موجودی در همان روز عرضه اولیه، قصد فراهم کردن موجودی موردنیاز رادارند که بهتر است این کار را انجام ندهند.

قدم چهارم: ثبت سفارش

با توجه به امکانات سامانه معاملاتی، ثبت سفارش متفاوت است. در برخی از سامانه‌های معاملاتی، گزینه خرید آنلاین عرضه اولیه وجود دارد که شما با کلیک روی آن می‌توانید، حجم موردنظر، قیمت موردنظر را ثبت کنید. در سایر سامانه‌های معاملاتی، لازم است از گزینه جستجو استفاده نمایید و نماد شرکت موردنظر برای خرید آنلاین عرضه اولیه را تایپ کنید و مانند دیگر معاملات سهام، قیمت و حجم را وارد نموده و ثبت نهایی کنید. پس از ارسال سفارش، باید پیغام موفقیت‌آمیز بودن ارسال سفارش را ببینید. برای اطمینان از ارسال شدن سفارش، می‌توانید لیست سفارشات را بررسی کنید. با بستن صفحه آنلاین، سفارش شما باقی می‌ماند و مشکلی برای آن پیش نمی‌آید.

قدم پنجم: بررسی نتیجه

معمولاً، تخصیص سهام عرضه اولیه تا ساعت ۱۶ همان روز پایان می‌یابد و شما با مراجعه به پنل معاملاتی خود می‌توانید سفارش معامله‌شده خود را مشاهده نمایید. درروش ثبت سفارش به هر نفر، حجم مشخصی تخصیص می‌یابد بنابراین با افزایش تعداد شرکت‌کنندگان از سهمیه هر شخص کاسته خواهد شد و الزاماً به میزان حداکثر حجم ثبت شده، تخصیص صورت نمی‌گیرد.

سایر نکات مربوط به خرید آنلاین عرضه اولیه

روشی که بیان شد، خرید آنلاین عرضه اولیه به روش آنلاین از طریق ثبت سفارش بود. البته که روش‌های دیگر نیز وجود دارد. در برخی سامانه‌های معاملاتی، صرفاً لازم است به اندازه موردنیاز برای عرضه اولیه در حساب شما موجودی باشد تا به صورت خودکار خرید انجام شود؛ بنابراین نیازی نیست مراحل بالا طی شده و ثبت سفارش انجام شود. همچنین شما قادر خواهید بود با ثبت سفارش آفلاین، از کارگزار بخواهید عرضه اولیه را برای شما بخرد. این کار را در روزهای قبل از عرضه اولیه با ثبت در سامانه معاملاتی می‌توانید انجام دهید.

44 دیدگاه
 1. امیر می گوید

  سلام برای عرضه اولی که مثلا قراره چهارشنبه این هفته عرضه بشه کی باید ثبت سفارش کنیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درصورتی که می خواهید خودتان اقدام به ثبت درخواست کنید دربازه رمانی که نماد بازگشایی می شود درخواستتان را با حداکثر مبلغ و حجم ثبت کنید درغیر اینصورت کارگزاری های مختلف روشهایی را به عنوان خدمات برای مشتریان ارائه می دهند که می توان به سفارش به صورت آفلاین در روزقبل یا داشتن موجودی درحساب و خرید توسط کارگزاری اشاره کرد

 2. مرادی می گوید

  سلام من دو تا سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدین: اول اینکه احراز هویت سجام و کارگزاری انجام دادم، برای صندوق مالی دارایکم ۲ روز هست که تغییر کارگزار دادم اما هنوز وارد پرتفوی من نشده علتش چیه ؟
  دوم اینکه زمان خرید عرضه اولیه مثلا برای ۸۰۰سهم مبلغ یک میلیون دویست بلوکه شد، الان پس از تخصیص ۳۰۰ سهم مبلغ ۷۰۰ هزار باید به حساب من برگرده اما هنوز برنگشته و مانده برای من زده هزار تومان میخواستم بدونم روالش چجوری هست و کی مابقی پول من برمیگرده

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   هر دو مشکل مربوط به حجم بالای درخواست و کندی هسته معاملاتی می باشد مشکل تا چند روز آینده حل می گردد

 3. حسین می گوید

  سلام فرق بازار اول و دوم چیه مثلا الان جلوی سیتا زده بازار دوم؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از شهریور ۱۳۸۱ سازمان بورس اوراق بهادار تصمیم به طبقه بندی شرکت های پذیرش شده در بازار نمود، که این کار به منظور تفکیک شرکت های نقد شونده و غیر نقد شونده، ایجاد حس رقابت بین مدیران شرکت ها ودر نهایت شفاف سازی وضعیت سهام مختلف برای خریداران و فروشندگان صورت گرفت. شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار بر اساس میزان سرمایه ثبت شده؛ درصد شناوری سهام؛ میزان شفافیت؛ سودآوری و …. در دو دسته به نام بازار اول و بازار دوم طبقه بندی می شوند و بازار اول نیز به دو زیرمجموعه با نام تابلوی اصلی و تابلوی فرعی تقسیم شده است.

 4. علیرضا می گوید

  با سلام
  اگر در هنگام خرید سهام اولیه کف قیمت را انتخاب کنیم چه می شود؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به خیل عظیم شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه و رقابت تنگانگ، بهتر است سقف قیمتی مدنظر باشد تا خرید انجام شود؛ بنابراین کسانی که قیمت خرید را در حداکثر قرار ندهند به احتمال زیاد صاحب سهام نخواهند شد

 5. نجوا می گوید

  سلام
  من عرضه اولیه سیتا رو قبل اینکه مجاز بزنه اشتباهی خرید زدم توی کارگزاری مفید
  اولین بارمه خرید میزنم
  ثبت سفارش زد شارژو بلوکه کرد
  الان از کجا بدونم درست بوده خریدم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نتیجه خرید شما حدود ساعت ۴-۵ مشخص خواهد شد

  2. سید می گوید

   سلام ، عرضه اولیه رو که خرید کردیم مقدار کمتری به هر کد بورسی رسید ، مبلغ درخواست خرید ۱م و ۲۰۰هزار بوده و بیشتر از مقدار سهم تقسیم شده انجام گرفته است. مبلغ کل که از حساب کسر شده ولی کمتر خرید شده ، مابقی مبلغ چطور میشه؟ برمیگرده به حساب بورسی یا خودمون باید اقدامی انجام بدیم؟؟

   1. خانه سرمایه می گوید

    باسلام دوست عزیز
    به حساب شما نزد کارگزاری برگردانده می شود

 6. مهدی می گوید

  سلام اگر به جای قبل از ۷ صبح بعد اون مثلا ۹ موفق به شارژ حساب بشیم خرید خودکار برای ما انجام میشه و اگر انجام نمیشه باید چکار کنیم میشه خودمون دستی خرید کنیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به متقاضی زیاد خرید سهام عرضه اولیه بهتر است درخواست خرید را در بازه زمانی مشخص شده به صورت دستی ثبت کنید

 7. گل پور می گوید

  سلام من تازه کد بورسی گرفتم برای خرید عرضه اولیه یا سهام اولیه چه اقدامی انجام بدم.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   باید یک کارگزاری را انتخاب کنید. پس ازتکمیل اطلاعات و احراز هویت مجدد برای کارگزاری امکان معامله در بازار برای شما فراهم می شود.

 8. ستاره می گوید

  سلام میشه فیلم خرید عرضه اولیه را بزارید
  به هرکی میگم راهنماییم نمی کنه

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به کارگزاری اقدام برای خرید متفاوت است. بعضی از کارگزاری ها با شما توافقنامه ای امضا کرده اند و درصورتی که حساب شما نزد کارگزرای موجودی داشته باشد برای شما خرید را انجام می دهند. بعضی به صورت آفلاین سفارش شما را دریافت و دربازه زمانی ثبت سفارش درخواست شما را ثبت می کنند. اگر هم قصد سفارش شخصی دارید طبق اعلام سازمان بورس زمان ثبت سفارش ۷:۳۰ تا ۱۱ می باشد براساس اطلاعیه مندرج , حداکثر سهام قابل خرید برای هر شخص حقیقی و حقوقی در عرضه اولیه سیتا ، ۸۰۰ سهم خواهد بود که با فرض سقف قیمتی برای این عرضه و تعلق ۸۰۰ سهم به هر کد مبلغ ۱۲٫۶۰۰٫۰۰۰ ریال برای شرکت در عرضه اولیه سیتا مورد نیاز خواهد بود.

 9. ستاره می گوید

  سلام چه جوری عرضه اولیه سیتارابخرم ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به کارگزاری اقدام برای خرید متفاوت است. بعضی از کارگزاری ها با شما توافقنامه ای امضا کرده اند و درصورتی که حساب شما نزد کارگزرای موجودی داشته باشد برای شما خرید را انجام می دهند. بعضی به صورت آفلاین سفارش شما را دریافت و دربازه زمانی ثبت سفارش درخواست شما را ثبت می کنند. اگر هم قصد سفارش شخصی دارید طبق اعلام سازمان بورس زمان ثبت سفارش ۷:۳۰ تا ۱۱ می باشد براساس اطلاعیه مندرج , حداکثر سهام قابل خرید برای هر شخص حقیقی و حقوقی در عرضه اولیه سیتا ، ۸۰۰ سهم خواهد بود که با فرض سقف قیمتی برای این عرضه و تعلق ۸۰۰ سهم به هر کد مبلغ ۱۲٫۶۰۰٫۰۰۰ ریال برای شرکت در عرضه اولیه سیتا مورد نیاز خواهد بود.

 10. محمد می گوید

  با سلام
  در عرضه اولیه اگر قیمت ما از دامنه قیمت بیشتر باشه مثلا دامنه قیمت ۱۲۰ تا ۱۳۰ باشه و ما ۱۳۱ ثبت سفارش بدیم در اولویت هستیم یا پذیرفته نیست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   پذیرفته نمی شود

 11. مهتاب ابراهیمی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من به تازگی کد بورسی گرفتم ولی هیچ اطلاعاتی درباره خریدافلاین و انلاین ندارم و نمیدونم چطور باید حساب کارگزتری شارژ کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شارژ حساب نزد کارگزاری های مختلف از منوی خاص خود که در نهایت پس از انتخاب درگاه بانکی شما را به صفحه بانک مربوط هدایت و مبلغ را به حساب خود منتقل می کنید انجام می پذیرد.درصورت نیاز نام کارگزاری را بیان کنید تا بیشتر راهنمایی انجام شود

   1. فطوم می گوید

    سلام مثلا کارگزاری سهم آشنا
    باید چکار کنیم؟
    من تازه کد بورسی رو گرفتم و هیچ اطلاعاتی ندارم
    چطور حساب رو شارژ کنیم؟ اپلیکیشن باید نصب کنیم؟

    1. خانه سرمایه می گوید

     با سلام دوست عزیز
     پس از ورود به سامانه آنلاین خود در سمت راست صفحه می­توانید گزینه پرداخت الکترونیکی را جهت واریز آنی وجه به حساب کارگزار انتخاب نمایید. (داشتن رمز دوم کارت برای واریز اینترنتی الزامی است). اگر از سامانه قدیم استفاده می­کنید باید گزینه عملیات و سپس گزینه پرداخت الکترونیکی را کلیک نمایید، پس از وارد کردن مبلغ پرداختی موردنظر و ثبت اطلاعات بانکی خود سقف خرید شما به اندازه مبلغ مذکور شارژ خواهد شد.

 12. مهتاب ابراهیمی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من به تازگی کد بورسی گرفتم ولی هیچ اطلاعاتی درباره خریدافلاین و انلاین ندارم و نمیدونم چطور باید حساب کارگزتری شارژ کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شارژ حساب نزد کارگزاری های مختلف از منوی خاص خود که در نهایت پس از انتخاب درگاه بانکی شما را به صفحه بانک مربوط هدایت و مبلغ را به حساب خود منتقل می کنید انجام می پذیرد.درصورت نیاز نام کارگزاری را بیان کنید تا بیشتر راهنمایی انجام شود

 13. nas2266 می گوید

  سلام
  میخواستم بدونم چطوری میتونم عرض اولیه بخرم وراه وروش خریدش چطوری وبه چه صورت است وچه مقدارمیتونم براش هزینه کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   پاسخ سوال شما کامل در این مطلب توضیح داده شده است

 14. آرمان مقدسی می گوید

  سلام و وقت بخیر.میخواستم بدونم آیا میشه سهم های عرضه اولیه رو چند ماه بعد عرضه اون سهم هم خریداری کرد؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام بله میشه

 15. آرمان مقدسی می گوید

  سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم آیا میشه سهم های عرضه اولیه رو چند ماه بعد عرضه اون سهم هم خریداری کرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   سهام عرضه اولیه در روزهای پس از عرضه مانند سهام دیگر قابل خرید و فروش می باشند

 16. عادل می گوید

  با عرض سلام ببخشین واسه خرید حداقل چقدر باید شارژ کنم بعد هم عرضه اولیه باید از کدوم قسمت بخرم

  1. پشتیبان می گوید

   سلام حداقل ۵٠٠تومن
   نماد را سرچ کنین و روی خرید بزنین تعداد و قیمت را وارد کنین

 17. امیر می گوید

  سلام یه سوال داشتم اگه جواب بدین ممنون میشم‌. واسه شارژ حساب ،براخریدعرضه اولیه هم حداقل مقدار باید۵۰۰تومن باشه؟؟؟ فقط میخام عرضه اولیه بخرم نه سهم دیگه. ممنون میشم جواب بدین

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای خرید عرضه اولیه مبلغ و تعداد تخصیص از قبل اعلام می شود و اگر از حداقل خرید بازار هم کمتر باشد انجام می شود

 18. لیان می گوید

  با عرض سلام
  به عنوان مثال اگر در عرضه اولیه گفته شود که مثلا ۱۵۰ سهم از یک عرضه را میتوان خرید ولی ما ۱۲۰ سهم سفارش خرید بدیم..
  آیا امکان دارد مثلا به بقیه افراد که ۱۵۰ تا سقف را درخواست داده اند ۱۰۰ سهم برسد ولی به ما کمتر از ۱۰۰ سهم؟
  سپاس از شما

  1. پشتیبان می گوید

   سلام نه به همه ١٠٠ تا میرسه ولی اگر ٩٠ تا سفارش داده بودین ٩٠ میرسید

 19. راحله می گوید

  با عرض سلام وادب،ما کی میتونیم عرض اولیه رو بفروشیم و بیشترین سود رو هم داشته باشیم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اینکه چه زمانی بهترین نقطه برای فروش عرضه اولیه است وجود ندارد زیرا این موضوع به عوامل مختلفی مانند نیاز شما به نقدینگی حاصل از عرضه اولیه، خرید عرضه اولیه به صورت اعتباری از کارگزار و در نتیجه تسویه‌حساب با آن و … بستگی دارد.

 20. مهندس مهرزاده می گوید

  متشکر ، خیلی مفید بود

  1. پشتیبان می گوید

   سلاو وقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بود خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.