خلاصه کتاب چگونه سرمایه گذاری در سهام را شروع کنیم

2,658 بازدید

خلاصه کتاب چگونه سرمایه گذاری در سهام را شروع کنیم

شکی نیست که سرمایه گذاری در سهام، تلاش با ارزشی است و در بلندمدت هیچ کدام از انواع سرمایه گذاری ها بهتر از این نوع از سرمایه گذاری نیست. مقایسه بازدهی بین سرمایه گذاری ها در عرصه های مختلف مانند مسکن، طلا و ارز در ده سال گذشته نیز مؤید این مدعاست. هدف این کتاب آن است که شما را در مسیر تبدیل شدن به سرمایه گذار آگاه و تحصیل کرده سهام قرار می دهد. این کتاب به افراد بی تجربه یا کم تجربه در زمینه سرمایه گذاری سهام کمک می کند تا به سرعت مفاهیم اصلی لازم برای سرمایه گذاری را به صورت به روز و کامل کسب می کنند. با مطالعه خلاصه کتاب چگونه سرمایه گذاری در سهام را شروع کنیم به بسیاری از سؤالات شما در زمینه بازار سهام پاسخ داده می شود.

★ سهام در مقابل سایر سرمایه گذاری ها

سهام حق قانونی مالکیت بر دارایی ها در یک شرکت است. زمانی که سهامی را خریداری می کنید یکی از مالکین کسب و کار می شوید. در بلندمدت ارزش مالکیت ممکن است با توجه به موفقیت کسب و کار افزایش یا کاهش یابد.

نکات مثبت سرمایه گذاری در سهام عبارتند از؛ دارای بازده بیشتر بلندمدت به طور بالقوه، کنترل کامل پرتفوی، خودتان آنچه را که می خواهید انتخاب می کنید، امکان کنترل بیشتر از نظر مالیاتی، اگر به شیوه ی درستی انجام دهید کارمزد کمتری پرداخت می کنید.

❌ نکات منفی سرمایه گذاری در سهام؛ نوسان پذیری بیشتر، بهای ورود: یادگیری اطلاعات لازم است، نیازمند کار مداوم.

★ صندوق سرمایه گذاری

زمانی که در یک صندوق سرمایه گذاری، سرمایه گذاری می کنید پول شما با پول سایر سرمایه گذاران درهم می آمیزد و این مجموعه توسط گروهی از حرفه ای ها مدیریت می شود تا از طریق انتخاب سهام برای این گروه سود کسب می شود. هر سرمایه گذار به نسبت سهم خود از سود یا ضررهای حاصل از سرمایه گذاری صندوق در مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت یا اوراق بهادار سهم می برد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  صندوق سرمایه گذاری چیست؟ آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری

★ اوراق قرضه یا اوراق مشارکت

هنگامی که اوراق قرضه خریداری می کنید، بستانکار یک مؤسسه می شوید و آن مؤسسه به شما بهره پرداخت می کند. دو نوع اوراق قرضه وجود دارد: اوراق قرضه دولتی و اوراق قرضه شرکتی. سرمایه گذاران اوراق قرضه باید به ریسک نرخ بهره نیز توجه کنند. زمانی که نرخ بهره بازار رشد می کند، ارزش بازار اوراق قرضه موجود سقوط می کند. اوراق مشارکت، اوراق بهادار با نام یا بی نامی است که به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح های عمرانی – انتفاعی منتشر می شود. در مقاطع معین از بابت سود سرمایه گذاری در طرح های موضوع اوراق مشارکت به تناسب مبلغ اسمی هر ورقه به دارندگان اوراق سود علی الحساب تعلق می گیرد. املاک و مستغلات و سرمایه گذاری در بانک ها نیز گزینه های دیگر برای سرمایه گذاری است. ولی علیرغم اینکه سرمایه گذاری در سهام نیاز به کار بیشتر و تحمل ریسک بالاتری دارد، اما نمی توانید بازده بیشتری را که سهام ایجاد می کند نادیده بگیرید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  اوراق مشارکت چیست و چگونه اوراق مشارکت بخریم

★ جادوی ترکیب

سه عنصری که تعیین می کند در آینده چه مقدار پول خواهید داشت عبارتند از: مبلغ سرمایه گذاری، مدت سرمایه گذاری و نرخ سود. سرمایه گذاری زودتر، مبلغ سرمایه گذاری بیشتر و بازده (نرخ سود) بالاتر، پول بیشتری را در آینده نصیب شما می کند. فرمول بهره مرکب عبارت است از:

FV = PV × (۱+r)n

Fv= ارزش ذاتی: مبلغی که در آینده خواهید داشت

Pv= ارزش فعلی: مبلغی که امروز دارید

i= بهره: نرخ بازده یا نرخ بهره کسب شده

n= تعداد سال ها: مدت زمان سرمایه گذاری

قانون ۷۲، قانون ساده ای است که می گوید چقدر طول می کشد پولتان ۲ برابر شود. ۷۲ را بر درصد بهره خود تقسیم کنید تا تعداد سال های مورد نیاز برای دو برابر شدن پول خود با توجه به نرخ سود معین، مشخص شود.

★ سرمایه گذاری در بلند مدت

اگرچه سرمایه گذاری بلندمدت در سهام جذاب است اما بازده سهام تضمین نشده و ممکن است در کوتاه مدت نوسان پذیر باشد. به همین دلیل پیشنهاد نمی کنیم برای تحقق اهداف کوتاه مدت خود در سهام سرمایه گذاری کنید. برای کارا بودن باید برای تحقق اهداف بلند مدت خود که حداقل ۵ سال به طول می انجامد در سهام سرمایه گذاری کنید. هرچه مدت زمان سرمایه گذاری در سهام بیشتر باشد، شانس بیشتری برای ایجاد پول دارید.

★ ارزیابی هدف یک شرکت

وقتی سهام شرکتی را خریداری و نگه داری می کنید در واقع مالک بخشی از دارایی های شرکت هستید. هدف اصلی شرکت ایجاد بازده از پول سرمایه گذاری شده در شرکت توسط سرمایه گذاران (بستانکاران و سهامداران) می باشد. دو نوع سرمایه گذار در شرکت سرمایه گذاری می کنند: بستانکاران (قرض دهندگان) و سهامداران (مالکین). بستانکاران از طریق ایجاد استقراض و سهامداران از طریق ایجاد حق مالکانه سرمایه شرکت را تأمین می کنند. بستانکاران معمولا بانک ها، دارندگان اوراق قرضه و تأمین کنندگان هستند. سهامدارانی که سرمایه شرکت را از طریق سرمایه و حق مالکانه تأمین می کنند معمولا بانک ها، صندوق های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران خصوصی هستند. شرکت ها پول (سرمایه) را از طریق سرمایه گذاران وارد می کنند و نسبت به ایجاد سود از سرمایه کسب کرده متعهدند.

نسبت سود به سرمایه بیانگر بازده سرمایه است.

سود / سرمایه پرداخت شده = بازده سرمایه

سود تقسیم شده + افزایش ارزش سرمایه = بازده کل = بازده سهام

بازده سرمایه و بازده سهام دو معیار مختلف برای تعیین عملکرد شرکت است اما در بلندمدت هر دو همسو خواهند بود.

بازار به شرکت هایی ارزش می دهد که در بلندمدت بازده بالاتری کسب کنند. شرکت هایی که بازده اندکی کسب می کنند ممکن است صعود کوتاه مدت داشته باشند اما در بلند مدت عملکرد آن ها همانند بازده سرمایه آن ها وحشتناک خواهد بود. ارزش و ثروت ایجاد شده شرکت که تحت عنوان بازده سرمایه اندازه گرفته می شود، در بلندمدت مسیر خود را به شکل سود تقسیم شده یا حق تقدم نشان می دهد.

★ جمع آوری اطلاعات مرتبط

وقتی شرکتی را مورد بررسی قرار می دهید لازم است مدارک عمومی منتشر شده توسط شرکت های فعال در بورس اوراق بهادار را مطالعه نمایید. شرکت های فعال در بورس موظف اند اطلاعات زیر را مطابق فرم های مورد نظر سازمان بورس و اوراق بهادار در مهلت مقرر جهت اطلاع عموم منتشر نمایند.

الف)گزارش ها و صورت های مالی سالانه و میان دوره ، ب) مجمع عمومی ، ج) اطلاعات سهم

وقتی شرکتی را بررسی می کنید فعالیت خود را از مطالعه صورت ها و گزارش های مالی سالانه شرکت آغاز کنید. علاوه بر آن گزارش ها و صورت های مالی میان دوره ای ۳ ، ۶ و ۹ ماهه نیز اطلاعات بسیاری در مورد عملکرد شرکت ارائه می دهد. یکی دیگر از منابع اطلاعاتی مفید، وب سایت خود شرکت است که معمولا اطلاعات و اخبار به روز شده شرکت را در اختیار شما قرار می دهید. اما همواره به این نکته توجه کنید که خود را در حجم زیادی از اطلاعات گمراه نکنید و بین اطلاعات و گزارش های مفید و با ارزش و آن هایی که بی ارزش هستند تفاوت قائل شوید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  منابع اطلاعاتی در تحلیل بنیادی کدامند؟

★ مقدمه ای بر صورت های مالی

صورت های مالی دیدی در زمینه سلامتی و عملکرد شرکت در اختیار قرار می دهد. صورت سود و زیان، ترازنامه و صورت گردش وجه نقد که در همه گزارشات و مدارک عمومی مالی شرکت ها یافت می شود، مهم ترین صورت های مالی برای سرمایه گذار است.صورت سود و زیان نشان می دهد که شرکت در یک دوره مشخص مثلا یک دوره سه ماهه یا کل سال چه میزان سود برای شرکت ایجاد نموده است. سه عنصر اصلی صورت سود و زیان عبارت است از درآمد، هزینه و سود.

ترازنامه دید کلی از آنچه که شرکت مالک آن است(دارایی ها) و آنچه که مقروض است(بدهی ها) در یک زمان مشخص ارائه می دهد. سه عنصر اصلی تشکیل دهنده ترازنامه شامل درایی ها، بدهی ها و سرمایه می شود. تفاوت بین آنچه که شرکت مالک آن است و بدهی های آن، سرمایه نامیده می شود و آن رقمی است که سرمایه گذاران مالک آن هستند.

صورت گردش وجه نقد نشان می دهد که در یک دوره مشخص چه میزان وجه نقد وارد شرکت شده و چه میزان وجه نقد از آن خارج شده است. این صورت مالی جریان وجه نقد را به ۵ طبقه تقسیم می کند:

۱٫وجه نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی، ۲٫بازده سرمایه گذاری ها و سود پرداختی بابت تأمین مالی، ۳٫مالیات بر درآمد، ۴٫وجه نقد حاصل از فعالیت های سرمایه گذاری، ۵٫وجه نقد حاصل از فعالیت های تأمین مالی.

وجه نقد آزاد، مازاد وجه نقد ایجاد شده توسط شرکت است که می تواند برای پرداخت به سرمایه گذاران یا سرمایه گذاری در موقعیت هایی جدید مورد استفاده قرار گیرد و از طریق کسر کردن مخارج سرمایه ای از جریان نقد عملیاتی محاسبه می شود.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  صورت های مالی شرکتها | مهمترین منبع در تحلیل بنیادی

★ یادگیری زبان ویژه؛ نسبت های اساسی

برای فهم بهتر زبان سرمایه گذاری لازم است نحوه محاسبه و مفاهیم یک سری نسبت مالی را بیاموزید که این نسبت ها ابزاری معمول برای مرتبط ساختن قیمت سهام با عناصر بسیار مهم عملکرد شرکت هستند. این ابزارهای سریع می توانند تا زمانی که از محدودیت های آن ها آگاه باشید بسیار مفید باشند. فرمول مهم ترین نسبت های مالی در ذیل آورده شده است:

✔ کل سود شرکت / تعداد سهام در دست = سود هر سهم(EPS)

✔ تعداد سهام در دست  قیمت سهام = ارزش جاری سهام

✔ سود خالص / درآمد = حاشیه سود خالص

✔ سود عملیاتی / درآمد = حاشیه سود عملیاتی

✔ سود ناخالص / درآمد = حاشیه سود ناخالص

✔ ارزش بازار سهام / کل سود شرکت = P/E

✔ جمع حقوق صاحبان سهام / تعداد سهام در دست = ارزش دفتری هر سهم

★ استفاده خردمندانه از خدمات مالی

برای سرمایه گذاری برای اولین بار در بورس، فرد باید به یکی از کارگزاری های رسمی مراجعه کرده و با تکمیل فرم های مخصوص در کارگزاری اقدام به شروع سرمایه گذاری کنند. مشتریان برای معاملات سهام کارمزدهای مختلفی پرداخت خواهند کرد از جمله: کارمزد کارگزاران،کارمزد بورس،کارمزد حق نظارت سازمان،کارمزد شرکت سپرده گذاری،کارمزد تسویه و کارمزد شرکت فناوری.

سرمایه گذاران می توانند از طریق یک کارگزار با چندین شیوه به معامله اقدام نمایند:

✔ سفارش بازار سرراست ترین شیوه برای انجام مبادلات است در این روش بهترین قیمتی را که کارگزار می تواند برای خرید یا فروش اختصاص دهد اعلام می کند و معمولا معاملات پس از آن انجام می شود.

سفارش محدود روشی برای تعیین حداقل و حداکثر قیمتی است که تمایل دارید معامله در آن قیمت انجام شود.

فروش سهام استقراضی و خرید سهام با استقراض دو روش پرخطر استراتژیک در سرمایه گذاری است. فروش سهام استقراضی روشی برای معامله سهامی است که ارزش آن کاهش خواهد یافت و خرید سهام با استقراض به معنی قرض گرفتن پول برای خرید سهام شرکتی است که ارزش سهام آن افزایش می یابد.

★ فکر کردن مانند یک تحلیلگر را آغاز کنید

سرمایه گذاری چیزی فراتر از یادگیری اصول حسابداری و اعداد است. سرمایه گذار یک تمرین بیشتر کیفی است تا روش کمی. برای اینکه یک سرمایه گذار بزرگ و فوق العاده باشید لازم است مانند یک تحلیلگر فکر کنید. برای شروع تفکر مانند یک تحلیلگر، سؤالات زیر را در مورد هر کسب و کاری که بررسی می کنید از خود بپرسید:

هدف کسب و کار چیست؟

کسب و کار چگونه پول ایجاد می کند؟

کسب و کار واقعا تا چه اندازه خوب عمل می کند؟

کسب و کار نسبت به رقبای خود تا چه اندازه در وضعیت مناسبی قرار دارد؟

هنگامی که سایر رقبا به دنبال فرصت های مشابه باشند، شرکت هایی با بیشترین سودآوری در بلندمدت کمتر سودآور خواهند شد. شرکت های معتبر در بلندمدت سودآوری بالا را حفظ می کنند. یکی از مفاهیم اصلی که برای شناسایی شرکت هایی که در بلندمدت ارزش آفرینی می کنند، فهم مزیت رقابتی است. مزیت رقابتی بلندمدت به شرکت اجازه می دهد تا در طول زمان سود بزرگی کسب کند. میزان قدرت مزیت رقابتی یک شرکت از این طریق تعیین می شود که بررسی شود آیا شرکت قادر است تا کسب و کار رقیب را کنار بزند و یا از درآمدش بکاهد؟ شرکت هایی با مزیت رقابتی چشمگیر در بلندمدت بیشترین توانایی را برای کنار زدن رقبا دارند. برای تعیین اینکه آیا شرکتی دارای مزیت رقابتی هست یا نه چهار مرحله زیر را دنبال کنید:

سودآوری تاریخی شرکت را ارزیابی کنید.

فرض کنید شرکت دارای بازده قوی سرمایه است و سودآوری مداوم دارد. سعی کنید منبع این سودآوری را مشخص کنید.

تخمین بزنید شرکت تا چه زمانی می تواند رقبا را عاجز نگه دارد؟

در مورد ساختار رقابتی صنعت فکر کنید.

چهار روشی که شرکت برای ایجاد مزیت رقابتی به کار می برد عبارت است از:

❑ تولید کم هزینه: شرکت هایی که قادرند خدمات و محصولات خود را با هزینه کم تر نسبت به رقبا تولید کنند دارای مزیت رقابتی متمایزی نسبت به رقبا هستند.

کسب سود از طریق ایجاد هزینه بالای تعویض و جا به جایی: هزینه های جابه جایی، هزینه های یک باره و دردسرسازی هستند که مشتری برای تعویض یک محصول با محصول دیگر متحمل می شود. شرکت ها به دنبال این هستند که با ایجاد هزینه بالای تعویض مشتریان خود را حفظ کنند.

دارا بودن اثر شبکه: اثر شبکه زمانی اتفاق می افتد که ارزش محصول یا سرویس خاص هم برای کاربر موجود و هم برای کاربر جدید افزایش یابد. زیرا افراد بیشتری از آن محصول استفاده کنند.

مالکیت دارایی های نامشهود: برخی از شرکت ها نسبت به رقبا دارای مزیت رقابتی هستند و علت این مسئله وجود دارایی های غیرفیزیکی یا نامشهود است.(مثل حقوق مالکیت معنوی، ثبت اختراع، نام تجاری، حق کپی، مصوبات دولتی، برند، فرهنگ منحصر به فرد یک شرکت یا مزیت جغرافیایی)

در نهایت توصیه هایی برای داشتن سرمایه گذاری بهتر ارائه می کنیم:

اگر تا به حال سهام نخریده اید مطلع باشید که خرید سهام متضمن دریافت سود، دریافت سهام جایزه و شرکت در جلسات سالانه و مجمع عمومی است. لذا لازم است که با همه این موارد آشنایی داشته باشید. سهام دارای ریسک است بنابراین به سودآوری شرکت ها و مخصوصا سودآوری مستمر آن ها (عملیاتی) توجه خاص کنید. و در آخر اینکه حتما سعی کنید ترکیبی از سهام انواع شرکت ها را در سبد سهام خود داشته باشید.

مترجم و مؤلف: محمود خسروی

AtlasNegar/uploads/2018/07/buffet-4-15.jpg

با سری مقالات خلاصه کتاب های مطرح بورسی و اقتصادی بیشتر آشنا شوید

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

یک دیدگاه

 1. سیدعلی

  با سلام این کتاب قیمتش چنده؟

  پاسخ
  1. تحلیلگر بورس

   سلام. در گوگل سرچ کنید پیدا می شود.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *