چگونه پول بشماریم و شمارش پول به چه روش هایی انجام می شود؟

577 بازدید
شمارش پول

شمارش پول یکی از کارهای مورد علاقه‌ی همه‌ی ماست که به ظاهر کار ساده‌ای است. اما در واقعیت بسیاری با این قضیه مشکل اساسی دارند. برخی ممکن است در زمان شمردن پول به تمرکز زیادی نیاز داشته باشند. حتی با کوچک‌ترین حواس‌پرتی قادر به ادامه‌ی شمارش پول نیستند. همچنین ممکن است در زمان پول شمردن دچار اشتباه شوند. به ‌همین دلیل باید قوانین شمارش پول رعایت شود. برای همین است که این روزها شاهد ورود دستگاه‌های دیجیتالی برای شمردن پول هستیم. این دستگاه‌ها قابلیت‌های بی‌شماری دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دستگاه برای شمارش پول

شمارش پول

اولین دستگاه پول شمار در دهه‌ی ۱۹۲۰ توسط شرکت «اسکناس شمار فدرال» در آمریکا ساخته شد. این دستگاه به‌منظور کاهش خطای انسانی در زمان شمارش پول برای مؤسسات مالی و بانک‌ها ساخته شده بود. در آن زمان دستگاه پول شمار به‌ شکل ساده‌ای طراحی شده بود که تنها تعداد اسکناس‌ها را مشخص‌‌ می‌کرد. در حال حاضر این دستگاه قابلیت‌های بیش‌تری دارد. از جمله قابلیت‌های یک دستگاه پول شمار‌‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این دستگاه‌ها علاوه بر اسکناس قادر به شمارش سایر اوراق نیز هستند.

دستگاه‌های پول‌شمار جدید قیمت اسکناس‌ها را نیز تعیین‌‌ می‌کنند.

این دستگاه‌ها قادر به شمارش پول های نو و کهنه هستند.

دستگاه پول‌شمار دارای سنسور تشخیص پول‌های تقلبی از طریق اشعه‌ی ماوراءبنفش، سایز اسکناس و … است.

از ایجاد گرد و غبار در محیط جلوگیری‌‌ می‌کند.

اگر از دستگاه پول شمار استفاده نمی‌کنید

اغلب کسانی که به‌طور مداوم با پول سروکار دارند (برای مثال فروشنده‌ها و تاجران) باید با شمارش پول کنار بیایند. با توجه به این‌که این گروه از افراد باید وقت زیادی را در طی روز صرف شمردن پول کنند، باید تمامی نکات مهم را در این‌باره رعایت کنند. اگر در منزل دستگاه پول شمار ندارید و مجبور به شمارش پول هستید، بهتر است به نکاتی در مورد شمردن پول توجه کنید:

۱٫ پول‌ها را دسته‌بندی کنید

شمارش پول

اولین نکته‌ای که برای شمارش پول باید مد نظر داشته باشید، دسته‌بندی پول‌هاست. اسکناس‌ها باید از نظر مقدار از یکدیگر تفکیک داده شوند. برای مثال اسکناس‌های دو هزار تومانی، سه هزارتومانی، پنج هزارتومانی و … هر کدام در یک دسته قرار بگیرند. اگر در یک دسته اسکناس‌هایی با مقادیر مختلف قرار دهید، در شمارش پول دچار اشتباه می‌شوید. برای کسی که قصد دارد با سرعت بالا و بدون اشتباه، اسکناس‌های زیادی را بشمرد، لازم است اسکناس‌ها را از یکدیگر تفکیک کند.

۲٫ تعداد اسکناس‌ها یک مقدار رند شود

وقتی اسکناس را تفکیک و دسته‌بندی می‌کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که تعداد اسکناس‌ها رند باشد. برای مثال یک دسته‌ی ۱۰۰تایی اسکناس دو هزارتومانی یا یک دسته‌ی ۵۰تایی اسکناس ۱۰ هزارتومانی به شما کمک می‌کند تا محاسبات مربوط به شمارش پول را بدون اشتباه به‌ پایان برسانید.هرچند بعد از اینکه پول شمردن به پایان رسید، تعداد اسکناس‌ها مشخص می‌شود. اما باز هم ممکن است به دلیل تعداد زیاد دسته‌های اسکناس به این کار نیاز پیدا کنید. اما وقتی تعداد اسکناس‌ها یک عدد رند باشد، محاسبه‌‌ی آن دسته کار سختی نیست. اگر بخواهید آن‌ها را معامله کنید و یا به بانک تحویل دهید، به‌طور دقیق می‌دانید چقدر در کیف خود دارید.

۳٫ نوشتن تعداد اسکناس ها روی برچسب

 

شمارش پول

وقتی اسکناس‌ها را دسته‌بندی می‌کنید، آن‌ها را در داخل یک نوار کاغذی می‌گذارید تا از هم جدا نشوند. حالا می‌توانید با خودکار تعداد اسکناس‌ها را بر روی نوار کاغذی بنویسید. این کار از محاسبات یا شمارش مجدد اسکناس‌ها جلوگیری می‌کند. برای مثال یک دسته‌ی ۱۰۰تایی اسکناس ۱۰ هزار تومانی دارید. وقتی عدد ۱۰۰ را روی نوار کاغذی می‌نویسید، زمان محاسبه می‌دانید که ۱۰۰ اسکناس ۱۰ هزارتومانی برابر با یک میلیون تومان است. اگر تعداد دسته‌های اسکناس ۱۰ هزارتومانی زیاد باشد، در طی چند ثانیه قادرید جمع‌ِ کل تمامی دسته‌های اسکناس را محاسبه کنید.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  پول درآوردن در دنیای امروز را یاد بگیرید

۴٫ پول‌های کهنه و نو را جدا کنید

وقتی قرار است با دستگاه پول‌شمار اسکناس‌های خود را بشمارید، پول کهنه یا نو با هم شمارش می‌شود. اما وقتی با دست شروع به شمردن پول می‌کنید، پول‌های کهنه شل و واررفته هستند. در حالی که کاغذِ اسکناس‌های نو و تانشده، ثابت می‌مانند. در زمان شمارش پول اسکناس‌های نو بهتر ورق زده می‌شوند. اگر بخواهید تندتند پول بشمارید، ممکن است اسکانس‌های کهنه پاره شوند. اما اسکناس‌های نو مقاومت بیش‌تری دارند که با تند شمردن مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود.اگر برخی از پول‌ها پاره هستند و احتمال می‌دهید در زمان شمارش تکه‌های آن‌ها از هم جدا می‌شود، بهتر است قبل از دسته‌بندی، پول‌های پاره را با نوارچسب ترمیم کنید. اگر گوشه‌ی یک پول جدا شده است، باید آن را به بانک تحویل دهید و به‌جای آن اسکناس نو تحویل بگیرید. بهتر است این موارد را قبل از شمارش پول در نظر داشته باشید تا مجبور نشوید پول‌های پاره را پس بگیرید. در این صورت دوباره باید برای شمارش پول وقت صرف کنید.

۵٫ زمان شمارش پول اسکناس ها را خمیده کنید

شمارش پول

برای اینکه راحت‌تر بتوانید اسکناس‌ها را در دست بگیرید، بهتر است آن‌ها را به‌صورت خمیده در بین انگشتان قرار دهید و شروع به ورق زدن کنید. اگر انگشت دست خشک باشد، ورق زدن گاهی مشکل است. در این موارد بسیاری از افراد انگشت خود را در دهان فرو می‌برند و دوباره بر روی اسکناس‌ها می‌زنند. در حالی‌که این کار کاملاً اشتباه است. زیرا اول این‌که قبل از شما اسکناس‌ها در دست افراد زیادی بوده است. پس میکروب‌های زیادی روی آن قرار دارد که با این کار میکروب‌ها را به سمت دهان خود‌‌ می‌برید.از سوی دیگر زمانی که انگشت را با دهان خیس کرده و روی اسکناس‌ها‌‌ می‌زنید، باعث انتقال میکروب به اسکناس می‌شوید. به این فکر کنید که این اسکناس‌ها قرار است به دست افراد زیادی بیفتد. پس به‌فکر آن‌ها نیز باشید. اگر دست‌تان خیلی خشک شده است که قادر به ورق زدن اسکناس‌ها نیستید، بهتر است یک کاسه‌ی کوچک آب در کنار خود بگذارید. همین‌که انگشت شما کمی نم‌دار شود، برای ورق زدن اسکناس‌ها کافیست.

۶٫ روی پول شمردن تمرکز کنید

پول شمردن از آن دست کارهایی است که به تمرکز زیادی نیاز دارد. یک ثانیه حواس‌پرتی باعث‌‌ می‌شود تا حساب کل اسکناس‌های شمرده‌شده از دست‌تان در برود. پس صدای موسیقی را قطع کنید. اگر دیگران در حال حرف زدن هستند به آن‌ها توجه نکنید. صبر کنید تا شمردن پول تمام شود و سپس به‌ آن‌ها جواب دهید.

۷٫ برای معاملات بزرگ اسکناس‌های بزرگ تهیه کنید

شمارش پول

اگر قرار است برای یک معامله‌ی بزرگ پول نقد تهیه کنید، حتماً اسکناس‌های بزرگ (۱۰ هزارتومانی یا ۵۰ هزارتومانی) از بانک طلب کنید. هم‌چنین زمانی که قرار است حاصل درآمد خود را که به‌صورت پول نقد است، برای یک معامله بزرگ خرج کنید، بهتر است آن‌ را به پول‌های بزرگ‌تر تبدیل کنید. در این صورت مجبور نیستید ساعات زیادی را صرف شمردن پول کنید. شمارش پول‌های بزرگ‌تر به زمان کمتری نیاز دارد.

AtlasNegar/uploads/2019/08/poldar-shodan-1-header.jpg

با سری مقالات پول بیشتر آشنا شوید

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

0 Comments

No Comment.

form