رابرت کیوساکی: هوش مالی خود را افزایش دهید

رابرت کیوساکی: هوش مالی خود را افزایش دهید

چکیده

مشکل اینجاست که توصیه‌های سنتی مالی، توصیه‌های مطلوبی نیستند. به شما گفته شده با انجام کار سخت، می‌توانید پول پس‌انداز کنید، از دست بدهی‌ها خلاص شوید، زیر خط متوسط زندگی کنید و با پرتفوی متنوع در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری کنید. اما این توصیه ها منسوخ شده و به همین دلیل است که رابرت کیوساکی در کتاب جدید خود، به نام «پدر پولدار» به بحث افزایش هوش مالی می‌پردازد.

افزایش هوش مالی آخرین بخش از سری کتاب‌های ارزشمند کیوساکی به نام «پدر پولدار، پدر بی‌پول» می‌باشد. این کتاب پرفروش سال به خیلی از افراد انگیزه داد (از جمله خودم) تا کنترلی بر امور مالی خود داشته باشیم. اما بعضی از افراد نگرانی‌هایی در مورد توصیه‌های نویسنده ابراز کرده‌اند:

 • امور مالی شخصی کیپلینگر: از شما می‌خواهند که ثروتمند باشید.
 • جان تی. رید: تحلیل پدر پولدار، پدر بی پول

کیوساکی تمایل به شیطنت دارد و جهت ثروتمند شدن، پیشنهادات غیر متعارف را پیشنهاد می‌دهد. او مخالف شرکت‌ها یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که به کار خرید سهام شرکت‌های دیگر، مبادرت می‌ورزند، برای مثال اغلب به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری جدید و «داغ» را با فشار به جلو می‌رانند، مانند املاک و مستغلات، نفت، طلا، نقره. او دوست دارد مردم زیر خط متوسط زندگی نکنند.

اگر کمی بیشتر تعمق کنید مشخص می‌شود که کیوساکی می‌گوید بسیاری از این موارد فقط برای توجه است. این یک شگرد بازاریابی است. در واقع او می‌گوید بسیار مهم است که کمتر از درآمد خرج شود و برای کسری بودجه به این روش می‌اندیشد که به جای کاهش هزینه، میزان درآمد خود را افزایش دهید. من خودم را با خواندن کتاب مالی شخصی، مسلح کردم و تصمیم گرفتم شانس هوش مالی شما را افزایش دهم. با ذهن باز به این رویکرد نزدیک شدم و در نهایت آن را سه بار خواندم و هنوز مطمئن نیستم از آن چه چیزی برداشت می‌شود.

هوش مالی

کیوساکی می‌نویسد: “مواردی مانند املاک و مستغلات، سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا پولی که فرد را ثروتمند می‌سازد، نیستند، بلکه اطلاعات، دانش و خرد و فوت و فن و هوش مالی است که یک فرد را ثروتمند می‌سازد.” او یادآور می‌شود که خرید یک مجموعه جدید از باشگاه‌های گلف، بازی شما را بهبود نمی‌بخشد، اما پرداخت هزینه به شما درس می‌آموزد. امید است که افزایش هوش مالی بتواند به خوانندگان کمک کند تا « بازی با پول» را بهبود بخشند.

کیوساکی هوش مالی را به پنج قسمت تقسیم می‌کند:

 1. ایجاد درآمد بیشتر: این که چه قدر پول به دست می‌آورید، ارزیابی شود. اگر سالی صد هزار دلار به دست می‌آورید نسبت به فردی که سالی سی هزار دلار به دست می‌آورد، شما از هوش مالی بالایی برخوردارید.
 2. حفاظت از پول خود. زمانی که پول به دست می‌آورید بایستی از پول خود محافظت نمایید، به خصوص از مالیات‌ها که دومین هوش مالی محسوب می‌شود.
 3. برای پول خود برنامه‌ریزی کنید. کیوساکی می‌نویسد: “بتوانید خوب زندگی کنید بدون این که از سطح مالی بالایی برخوردار باشید، اقدام به سرمایه‌گذاری نمایید. هوش مالی پس از صرف هزینه و پول باقی مانده، سنجیده می‌شود.
 4. برای پول خود از اهرم مالی استفاده کنید. هوش مالی به وسیله بازده سرمایه‌گذاری، ارزشیابی می‌شود. چگونه با مازاد پول خود، پول بیشتری به دست می‌آورید.
 5. اطلاعات مالی خود را اصلاح نمایید. اطلاعات مالی فقط به معنای شناخت مفاهیم مالی پایه نیست. بلکه به معنی اطلاعات دقیق درباره سرمایه گذاری‌هایی است که شما انجام می‌دهید.

بیشتر محتوای متن به بررسی این پنج جنبه‌ی هوش مالی می‌پردازد.

هوش مالی ۱: ایجاد درآمد بیشتر

کیوساکی می‌گوید بسیاری از مردم در کسب درآمد ناموفق هستند زیرا آنها می‌خواهند بدون کار کردن، پول به دست آورند. او می‌نویسد بسیاری از مردم نمی‌دانند آنچه آنها را ثروتمند می‌سازد، مرحله کسب درآمد است نه خود پول. در واقع یادگیری کسب درآمد شما را به پول می‌رساند. برای هر فرد، مرحله و روند متفاوتی وجود دارد. ما هر کدام اهداف، رویا و جاه‌طلبی‌های متفاوتی داریم. مهم این است که بهترین راه شما را به سوی کسب درآمد بیشتر سوق دهد تا اهداف خود را بر اساس آن بسازید.

برای پول درآوردن بایستی بتوانید احساسات خود را کنترل کنید. بایستی یاد بگیرید لذت و خوشی را به تعویق بیاندازید و آینده مالی خود را برای چند دلار قربانی نکنید. هرگز مسیرتان را رها نکنید هر چند ادامه دادن مسیر سخت و دشوار باشد اما به دوره‌ای که طی می‌کنید اطمینان کنید، شما می‌توانید یاد بگیرید که مشکلات را حل نمایید. چشم خود را بر روی هدف بدوزید و در جستجوی راهی برای رسیدن به آن باشید.

بر اساس گفته‌های کیوساکی، مهمترین عامل جهت درآمدزایی، این است که مشکلات را حل کنید. کیوساکی می‌نویسد: “برای افزایش ثروت خود، بایستی با این حقیقت کنار بیایید که مشکلات هرگز از بین نخواهند رفت.” مشکلاتی که مانع شما از به دست آوردن ثروت می‌شود را شناسایی نمایید، با مشکلات بجنگید تا به ثروت برسید.

هوش مالی ۲: حفاظت از پول خود

هنگامی که شروع به کسب درآمد کرده‌اید، باید آن را از «شکارچیان مالی» محافظت نمایید کیوساکی می‌گوید شکارچیان مالی هفت نفر هستند که بایستی مراقب آنها بود:

 1. بوروکرات‌ها: کیوساکی اذعان دارد که بایستی مالیات را پرداخت کرد اما وی استدلال می‌کند که (از لحاظ قانونی) بایستی به حداقل ممکن پرداخت شود.
 2. بانک‌ها: بانک‌ها به طور مداوم سعی می‌کنند تا پول شما را به صورت ذره ذره در قالب هزینه بگیرند. مهم است که مراقب این مساله باشیم و از پول خود محافظت کنیم.
 3. کارگزارها: به طور مشابه هزینه کارگزاران می‌تواند پول شما را خرج کند. او می‌گوید کارگزارانی که «گرداننده» حساب هستند و خرید و فروش سهام به طور مرتب، کارمزد بیشتری را ایجاد می‌‌کند.
 4. کسب و کار: کیوساکی می‌نویسد: ” تمامی کسب و کارها چیزی برای فروش دارند.” کار آنها این است که شما را از پولتان جدا کنند. کار شما این است که پولتان را حفظ کنید. کیوساکی از شما می‌پرسد آیا خریدهایتان شما را پولدارتر کرده یا فقیرتر.
 5. روابط مالی : پول نقش مهمی در هر رابطه‌ای دارد. بایستی به شریک خود اعتماد کنید و به درک درباره امور مالی دست یابید.
 6. اطرافیان : در اینجا موضوع «B» یعنی « Brothers-in-law» کیوساکی برای روابط مالی با خانواده و اطرافیان حد و مرزی قائل شده است. نکته این است که برای محافظت از اموال خود در مقابل اعضای خانواده، نبایستی اموالتان را با آنها تقسیم کنید چون مانند این است که برای مرگ خود برنامه‌ریزی میکنید.
 7. مشاوران: در نهایت مهم است که در برابر مشکلات قانونی از خود محافظت کنید.

اگرچه کیوساکی هفت گام مهم را فهرست کرد اما برای مقابله با آنها راهکارهایی را هم پیشنهاد دادند. چگونه می‌توان مالیات کمتری پرداخت کرد؟ بهترین راه برای مقابله با برنامه‌ریزی املاک و مستغلات چیست؟

هوش مالی ۳: برای پول خود برنامه‌ریزی کنید.

دو راه برای حل بحران بودجه وجود دارد: هزینه‌های خود را کاهش دهید یا درآمد خود را افزایش دهید. هر کدام از آنها، کسری بودجه را جبران می‌کند اما کیوساکی باور دارد که در بلندمدت، افزایش درآمد، راه حل بهتری است. کیوساکی توضیح می دهد که مهم است به مازاد بودجه از هزینه‌های ثابت فکر کنید. اگر تصمیم دارید ۱۰ درصد از درآمد خود را پس‌انداز کنید، این ۱۰% را جزو هزینه‌های ثابت خود قرار دهید. با این ۱۰ درصد پس‌انداز، مانند صورت حساب یا قبض رفتار نمایید. آن را زودتر از بقیه صورت‌حساب‌ها پرداخت کنید. کیوساکی در کتاب پدر پولدار خود می‌نویسد: “با نگاه کردن به یک نفر که چگونه زمان و پول خود را صرف می‌کند، می‌توان آینده آن شخص را پیش‌بینی کرد. پول و زمان دارایی‌های بسیار مهمی هستند. هوشمندانه آنها را خرج کنید.”

کیوساکی یادآور می شود زمانی که همه چیز، سخت و دشوار پیش می‌رود، مردم تمایل دارند تا کمتر خرج کنند. اکر هزینه‌های خود را اولویت‌بندی کنند، می‌توان وضعیت مالی را بهبود بخشید. کمتر برای آبجو و بیسگوییت هزینه کنید و بیشتر صرف آموزش و ارتقا خود نمایید.

کیوساکی می‌نویسد از زندگی در زیر خط متوسط خودداری کنید و در عوض آن را به بالاتر از متوسط ارتقا دهید.

هوش مالی ۴: برای پول خود از اهرم مالی استفاده کنید.

این قسمت طولانی‌ترین و خسته‌کننده‌ترین فصل کل کتاب است که نشان دهنده اصلی فلسفه مالی کیوساکی است. با این حال آن را به گونه‌ای که مرتبط به افراد متوسطی مانند من و شما باشد، ارائه نکرده است.

اهرم یعنی قرض گرفتن پول جهت افزایش قدرت پول نقد خود. کیوساکی می‌گوید اگر شما هوش مالی جهت کنترل سرمایه‌گذاری داشته باشید، اهرم خوب است. چنانچه نتوانید سرمایه‌گذاری را کنترل نمایید، خطرناک است. وی می‌نویسد: “بسیاری از مردمی که از بحران املاک و مستغلات صدمه دیده‌اند، مردمی بودند که بر روی بازار املاک و مستغلات حساب باز کرده‌اند و می‌خواستند ارزش خانه خود و افزایش قیمت را حفظ کنند.” آنها سرمایه خانه خود را قرض کردند اما هیچ کدام کنترلی بر افزایش یا کاهش قیمت بازار نداشتند و این امر به دلیل عدم هوش مالی است. در عوض کیوساکی استدلال می‌کند شخصی که از اهرم استفاده می‌کند بایستی سرمایه‌گذاری کم ریسک را انجام دهد، سرمایه‌گذاری‌هایی که شما به عنوان سرمایه‌گذار انجام می‌دهید بایستی با کنترل صورت گیرد. این مساله خوب به نظر می‌رسد اما مثال‌های مرتبطی را ارائه نمی‌دهد. او در مورد خرید اخیر خود از ۳۰۰ واحد به بحث می‌پردازد، یک مجتمع آپارتمانی ۱۷ میلیون دلاری در تالوس، اوکلاهما. زمانی سرمایه‌گذاری با استفاده از اهرم خوب است که با کنترل بر عملیات صورت گیرد و ارزش سرمایه‌گذاری را تعیین ‌کند.

اگر من ۱۷ میلیون دلار نداشته باشم چه؟ اگر من تنها ۱۷۰۰۰ دلار داشته باشم چه؟ چگونه فردی با سرمایه متوسط از اهرم برای تجارت استفاده می‌کند؟ (این سوالاتی بود که در طی مصاحبه‌ای از کیوساکی پرسیدم و وی جوابی نداد).

هوش مالی ۵: اطلاعات مالی خود را اصلاح نمایید.

وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار تمام دوران است، اما او هرگز قمار نمی‌کند. بافت (و شریک او، چارلی مونگر) تحقیق گسترده‌ای را برای هر تصمیم‌گیری انجام می‌دهند. قبل از خرید یک شرکت، آنها می‌خواهند همه چیز را درباره آن بدانند. بدست آوردن این اطلاعات به آنها اجازه می‌دهد که با اطمینان سرمایه گذاری کنند. در مقابل واقعا من سرمایه‌گذاری‌های بی معنی را انجام داده‌ام. سهام‌ها را به این امید خریدم که افزایش یابد. این نوع تصمیمات بر اساس اطلاعات نیستند – آنها مبتنی بر احساسات هستند.

برای بهبود اطلاعات مالی خود، مهم است که:

 • واقعیت را از عقیده جدا کنید. بسیاری از مربیان خوشحال می‌شوند نظراتشان را مطرح کنند مانند “طلا در حال افزایش است”؛ اما احمقانه است بر اساس این تصمیم‌گیری‌های مالی، معاملات صورت گیرد و تصمیمات خود را بر اساس حقایق اجرا کنید.
 • تأیید اطلاعات. فقط یک منبع اطلاعات را باور نکنید، نهادهای منابع دیگر را نیز بررسی کنید.
 • قوانین را بشناسید. اگر نمی‌دانید سرمایه‌گذاری به چه صورت عمل می‌کند، معامله‌ای انجام ندهید. کیوساکی می‌نویسد: “قوانین ، یک منبع ارزشمند از اطلاعات در مورد نحوه بازی با پول را فراهم می‌کند.”
 • درک روند. روندها حقایق تاریخی هستند. سرمایه گذاران باهوش می‌توانند از روند برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده کنند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشیم که روند به واقعیت‌های آینده نمی‌پردازد، فقط نظرات احتمالی آینده را بررسی می‌کند. با این حال، روندها منابع با ارزشی از اطلاعات مالی هستند.

کیوساکی می‌نویسد: “در نهایت دارایی نیست که شما را ثروتمند می‌سازد بلکه اطلاعات است که شما را ثروتمند می‌سازد.”

توسعه نبوغ مالی شما

اگرچه خلاصه‌ای از پنج آیین نامه مالی، بخش عمده‌ای از این کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای را تشکیل می دهد، در واقع پنجاه صفحه آخر، بیشترین ارزش را دارند. در این سه فصل کیوساکی به بحث در مورد «یکپارچگی مالی» صحبت می‌کند و در مورد چگونگی توسعه نبوغ مالی خود توضیح می‌دهد.

او پیشنهادات جالبی مانند اهمیت ایجاد صورتهای مالی شخصی را ارائه می‌دهد. وی در مورد اقدامات مالی شما با باورهایتان می‌نویسد. در مورد روانشناسی پول و توجه ویژه ترس از شکست می‌نویسد. او درباره قدرت محیط مالی می‌نویسد. وی می‌گوید، اگر می‌خواهید ثروتمند و موفق‌تر شوید، بسیار مهم است که محیطی پیدا کنید تا به شما امکان رشد و توسعه دهد.

یکپارچگی مالی

من ایده پدر پولدار را می‌پسندم که می‌گوید هوش مالی خود را افزایش دهید. این کتاب، مطالبی کمی از این قبیل موارد را که گفته شده، کامل می‌کند و سرشار از انگیزه است، در واقع نظرات وسیع کیوساکی را دوست دارم. ابعادی را پیشنهاد می‌دهد که اغلب در بحث‌های مالی شخصی گم شده است. نوشته‌های کیوساکی همیشه به من انگیزه می‌دهد و من را ترغیب می‌کند تا هدفم را دنبال کنم اما با این حال از برخی جزییات در کتاب کیوساکی ناامید می‌شوم. افزایش هوش مالی، یک مورد استثنا نیست و فقط موردی نیست که با او مخالفم؛ در واقع باور دارم وی اشتباه می‌کند. بیایید به یک مثال نگاهی بیندازیم.

کیوساکی اعتقادی به گوناگونی پرتفوی ندارد. او زمان زیادی را صرف انتقاد از کارشناسان مالی می‌کند و پرتفوهای متنوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری را توصیه می‌کند. کیوساکی می‌نویسد: “مشکل این پیشنهاد در این است که اکثر مشاوران نمی‌دانند که آیا این پیشنهاد در طول زمان کار خواهد کرد .” می‌خواهم از یک متخصص سوال کنم: “آیا شما تضمین می‌کنید که این استراتژی مالی کار خواهد کرد؟”

اما کیوساکی پس از آن اعتراف می‌کند که نمی‌تواند استراتژی‌های خود را تضمین کند. من گیج شده‌ام، چرا هوش و خرد متداول را که برای ضعف در عملکرد خود بیان می‌کند محکوم می‌کند؟ حداقل طرفداران صندوق‌های شاخص دارای تاریخچه‌ای طولانی از حقایق و روند برای حمایت از اظهارات خود دارند. آیا این یکی از مولفه‌های هوش مالی است که این کتاب به طور مشخص ستایش می‌کند؟

آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخص بهترین سرمایه‌گذاری هستند؟

مسائلی مانند این است که من را از توصیه‌های کتاب کیوساکی باز می‌دارد. تنوع پرتفوی، فریب و کلاهبرداری نیست. به غیر از کیوساکی، تقریبا هر نویسنده مالی که تا به حال خوانده‌ام، آن را پذیرفته است. تنوع پرتفوی، یک نظریه مرکزی از تئوری‌های پرتفوی مدرن است. این‌ها حقایق هستند، نه عقیده.

مقدمه‌ای بر تنوع

کیوساکی می‌گوید: ” ثروتمندترین سرمایه‌گذار در جهان، وارن بافت است که پرتفویش تنوع نداشته است. اظهارات او این است که شما نباید تنوع در پرتفوی داشته باشید اما این مساله کاملا با نظر وارن بافت مغایرت دارد. بافت، پرتفوی متنوعی نداشت زیرا او یک حرفه‌ای است. کار و زندگی او سرمایه‌گذاری است.

وارن بافت به ۹۹ درصد از سرمایه‌گذران، صندوق‌های مختلف شاخص را پیشنهاد می‌کند (بافت حتی شاید بیش از ۹۹ درصد را گفته است) که با نظرات کیوساکی یکی نیست.

در کتابهای کیوساکی مشکلات دیگری از این نوع وجود دارد. این بدان معنا نیست که مطالب وی ارزش ندارند، آنها از ارزش برخوردار هستند. بسیاری از مردم (و همچنین من) مجموعه کتاب پدر پولدار را یک انگیزه قوی می‌دانیم. مهم است که این گونه کتاب‌ها و همه کتاب‌های مالی شخصی را بخوانید و آنها را از فیلتر عبور دهید. هنگام مطالعه، سوالاتی بپرسید و بخش‌های کارآمد را در زندگی اعمال کنید و بقیه را دور بریزید و از نظر من این هوش مالی واقعی است.

نویسنده و مترجم: هانیه عظیم زادگان

 

AtlasNegar/uploads/2018/02/financial-intelligence-1024x1024.jpg

با سری مقالات هوش مالی بیشتر آشنا شوید

امتیاز شما به این مقاله چند است؟
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (21 رای, میانگین: 3٫81 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهی برای این مقاله وجود ندارد.