هر آنچه باید از تسه ها بدانیم، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری

همیشه افراد زیادی به دنبال دریافت وام مسکن هستند. خرید اوراق تسه می‌تواند مسیری میانبر برای آنها ایجاد کند تا زودتر وام خود را بگیرند. علاوه بر این، اوراق تسه را می‌توان در بازار فرابورس مورد معامله قرار داد. اما «تسه» چیست؟ به اوراق تسهیلات مسکن، تسه گفته می‌شود. در واقع، شما می‌توانید با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه نسبت به دریافت وام مسکن در اولویت قرار بگیرید. در ادامه این مقاله، توضیح بیشتری در مورد اوراق تسه خواهیم داد.

اوراق تسهیلات مسکن (تسه)

 اوراق تسهیلات مسکن، توسط «بانک مسکن» منتشر می‌شوند. بانک مسکن با ایجاد «حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز» این امکان را فراهم کرده تا کاربران علاوه بر دریافت سود سپرده کوتاه مدت عادی، از اوراق تسهیلات مسکن نیز بهره‌مند گردند.

انواع حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز بانک مسکن

۱- سپرده سرمایه‌ گذاری کوتاه مدت ممتاز عادی

در این سپرده، علاوه بر پرداخت سود به متقاضی وام، امکان برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز به او داده می‌شود. اعطای این اوراق به متقاضی با توجه به مبلغ و مدت سپرده‌گذاری و بر اساس اولویت‌بندی امتیاز حساب‌ها انجام خواهد گرفت. تنها تعهد بانک در قبال سپرده گذاران عادی این حساب، به پرداخت سود، طبق ضوابط و شرایط اعلام شده از سوی بانک مسکن محدود می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، نرخ سود این حساب ۱۱ درصد است.

۲- سپرده سرمایه گذاری ممتاز (کوتاه مدت ویژه)

 اشخاص حقوقی و حقیقی با انعقاد قرارداد بر اساس کلیات و شرایط این حساب، علاوه بر دریافت سود ویژه معادل حساب‌های سپرده سرمایه گذاری ویژه سه تا نه ماهه – ۳ ماهه ۱۴ درصد، ۶ ماهه ۱۶ درصد، ۹ ماهه ۱۸ درصد – به شرط آن که حداقل مانده تعیین شده توسط بانک را در حساب نگه دارند – در حال حاضر مبلغ ۱۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است – پس از گذشت حداقل یک ماه – منتهی به پانزدهم ماه – از افتتاح حساب می‌توانند از حق خود برای بهره‌مندی از اوراق گواهی حق‌ تقدم تسهیلات مسکن استفاده کنند. به ازای هر ۱۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال در هر ماه، یک حق تقدم اوراق تسهیلات به فرد تعلق می‌گیرد. اگر به هر دلیلی، مانده حساب شما از مبلغ از ۱۶۰ میلیون ریال کمتر شود، حساب فسخ می‌گردد. در ضمن، درصد تخصیص اوراق در حساب‌هایی که سال ۹۳ افتتاح شدند، معادل ۳۹ درصد است.

نویسنده: آقای امیر عجمی

1 نظر
  1. اردویی می گوید

    سلام و خسته نباشید مطالب بسیار مفید و ارزنده هستند ممنون از زحمات شما

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.