کیف پول ارز دیجیتال

78 بازدید
کیف پول ارز دیجیتال

قبل از اینکه به طور تکنیکی به توضیح کیف پول ارز دیجیتال بپردازیم، به این فکر کنید که چگونه پول نقد واقعی خود را ذخیره می کنید. قطعا آن را در دست خود نگه نمی دارید، بلکه آن را در کیف پول و یا در یک حساب بانکی ذخیره می کنید. در هر صورت، روش عاقلانه این است که پول خود را در جایی ایمن ذخیره کنید. کیف پول کریپتوکارنسی ها نیز از همان اصول اصلی پیروی می کنند.در نتیجه، با داشتن یک کیف پول رمزنگاری شده، توانایی ارسال و دریافت بیت‌کوین و سایر کریپتوکارنسی ها را خواهید داشت. والت یا همان کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه‌ی نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می‌کند و با بلاک چین های مختلف در تعامل است تا کاربران بتوانند ارز دیجیتال خود را بفرستند و دریافت کنند و بر تراز حساب خود نظارت داشته باشند. اگر قصد دارید از بیت‌کوین و یا از هر ارز دیجیتال دیگری استفاده کنید، ابتدا باید کیف پولی دیجیتالی داشته باشید. هیچ ارز دیجیتالی به خودی خود در کیف پول قرار ندارد. بیت‌کوین و کریپتوکارنسی های مشتق ‌شده از آن، به صورت غیرمتمرکز در یک دفترکل عمومی به نام بلاک چین ذخیره و نگهداری می‌شوند.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کنند؟

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال، در ‌مقایسه با یک حساب بانکی، شامل جفت کلیدهای رمزنگاری شده ی عمومی و خصوصی است. در واقعیت کوین ها نمی توانند در یک کیف پول فیزیکی ذخیره ‌شوند چون کریپتوکارنسی ها وجود فیزیکی ندارد. آدرس کیف پول، چیزی شبیه به شماره حساب بانکی است.هیچ اشکالی وجود ندارد اگر شما شماره حساب بانکی خود را به کسی دیگری بدهید، چراکه دیگران برای انتقال وجه به آن نیاز دارند. در دنیای ارزهای دیجیتال، اگر کسی بخواهد کوین های تان را برای تان ارسال کند، شما می توانید به سادگی آدرس کیف پول خود را به آن‌ بدهید. درست مانند حساب های بانکی، هیچ یک از دو آدرس کیف پول شبیه به هم نیستند، به این معنا که هیچ شانسی وجود ندارد کس دیگری پول شما را دریافت کند. همچنین، هیچ محدودیتی برای تعداد آدرس های کیف پولی که می‌توانید ایجاد کنید وجود ندارد.

برای مثال (در خصوص بیت‌کوین) این آدرس کیف پولی است که تصور می شود متعلق به خالق بیت کوین،Satoshi Nakamoto  است :

۱A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

همانطور که مشاهده می کنید، این آدرس ترکیبی از اعداد و حروف است که هم از حروف بزرگ و هم از حروف کوچک استفاده شده است. از آنجایی که اغلب بلاک چین ها دارای شفافیت هستند، می توان به آسانی پی برد که یک کیف پول خاص چه مقدار پول دارد، و چه تراکنش هایی مالک آن قبلاً انجام داده است. با این حال آدرس یک کیف پول ارز دیجیتال، هویت واقعی صاحب خود را نشان نمی‌دهد.

چگونه کلیدهای عمومی و خصوصی به یک آدرس کیف پول مرتبط می شوند؟

مردم اغلب تصور می‌کنند که کلید عمومی چیزی شبیه به آدرس یک کیف پول عمومی است، اما در واقعیت اینگونه نیست. در اصل، آدرس کیف پول هر فردی، یک کلید خصوصی و عمومی منحصر به فرد دارد. کلید خصوصی به شما این امکان را می‌دهد که به وجوهی که مربوط به آدرس کیف پول کریپتو شماست، دسترسی داشته باشید. برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید، تصور کنید وقتی می خواهید از حساب بانکی خود پولی را به حساب بانکی شخص دیگری انتقال دهید، در ابتدا باید رمز عبور شخصی خود را وارد کنید. هیچ کس دیگری به این رمز عبور دسترسی ندارد، حتی بانک. در غیر این صورت، اگر کسی آن را بفهمد، می‌تواند از حساب بانکی شما پول جابه‌جا کند! کلید خصوصی دقیقا همان کار را انجام می‌دهد و به طور خاص به آدرس کیف پول شخصی شما مرتبط است.

اما کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی از لحاظ ریاضی به آدرس کیف پول شما مرتبط است! با این حال، یک “ورژن هش” به حساب می آید. عملکرد هش به شما این امکان را می دهد تا توالی حروف/اعداد (که “ورودی” خوانده می شوند) در مجموعه جدیدی از حروف/اعداد (به عنوان “خروجی”) رمزگذاری شوند. در واقع با این کار یک لایه امنیتی اضافه می شود و تضمین می‌کند که کیف پول شما نمی‌تواند هک شود.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  ارز دیجیتال چیست و انواع آن کدامند؟

برای مثال:

نمونه ای از کلید خصوصی:

۰۳bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

نمونه ای از کلید عمومی:

۹۹b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

با اینکه از نظر شما این دو کلید کاملا متفاوت هستند اما فناوری نرم افزار تشخیص می دهد که این دو کلید به طور خاص به یکدیگر مرتبط هستند. این ثابت می‌کند که شما مالک کوین ها هستید و به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان که می‌خواهید وجوه خود را انتقال دهید! در واقع ضرورتی ندارد شما فن آوری در پس این اتفاقات را درک کنید، بلکه مانند Gmail و Hotmail نرم افزار همه ی کارها را برای شما انجام می دهد (دقیقاً مثل یک کیف پول ارز دیجیتال در خصوص تراکنش ها).

انواع مختلف کیف پول ارزهای دیجیتال:

در حال حاضر انواع مختلفی از کیف پول ها در دسترس عموم هستند و کیف پولی که شما انتخاب می‌کنید به نیازهای شخصی تان بستگی دارد. اساسا، کیف‌های پول مختلف امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند، مانند امنیت، رفتار کاربر پسندانه و یا حتی راحتی بیشتر.

محبوب ترین انواع کیف پول ارزهای دیجیتال عبارتند از:

کیف پول بر روی دسکتاپ 

کیف پول های بر روی دسکتاپ باید بر روی یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر خاص دانلود شوند و تنها از آن دستگاه خاص قابل دسترسی هستند. به طور کلی، این نوع از کیف پول ها ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می‌دهند. با این حال به یاد داشته باشید که اگر یک هکر قادر به کنترل از راه دور دستگاه شما باشد، می‌توانند به راحتی به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

کیف پول بر روی موبایل 

کیف پول بر روی موبایل بسیار شبیه به کیف پول بر روی دسکتاپ است چراکه این نوع از کیف پول نیز به طور مستقیم بر روی دستگاه شما دانلود می‌شود. شما معمولا از طریق دانلود اپلیکیشنی بر روی موبایل خود به کیف پول کریپتوکارنسی تان دسترسی پیدا می کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا با اسکن کردن کد QR، کوین های خود را در یک فروشگاه خرج کنید.

کیف پول آنلاین یا بر روی وب:

کیف پول بر روی وب بهترین سطح از راحتی را در هنگام ارسال کوین ها به شخص دیگری ارائه می‌دهد، با این حال، این کیف دارای کم‌ترین امنیت است. به این دلیل که تولیدکننده‌ آن کیف پول معمولا کنترل کاملی بر روی سیستم دارد. یک نمونه از آن، ذخیره کردن کوین ها در یک صرافی کریپتوکارنسی است. این صرافی، کوین های شما را بر روی سرور مرکزی خود ذخیره خواهد کرد و اگر این سرور هک شود، هکر می‌تواند به تمام پول‌های شما دسترسی داشته باشد. بهتر است که تنها تعداد کمی از کوین های خود را بر روی کیف پول تحت وب نگه دارید.

کیف پول کاغذی:

کیف پول های کاغذی یکی از کم ارزش ترین کیف پول های کریپتو موجود است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که کلیدهای عمومی و خصوصی خود را بر روی یک تکه کاغذ پرینت کنید و با این کار وجوه خود را ایمن می سازید. این کار به این علت است که کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند، به این معنا که تنها راهی که یک نفر می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد این است که این کاغذ فیزیکی را در اختیار داشته باشد! زمانی هم که نیاز به انتقال وجه دارید، می‌توانید به سادگی کلیدها را وارد یک نرم‌افزار یا کیف پول تحت وب کنید، یا حتی ساده تر از آن فقط کد QR که چاپ کرده بودید را اسکن کنید.

کیف پول سخت افزاری:

به لحاظ امنیتی، هیچ کیف پولی بهتر از کیف پول سخت‌افزاری نیست. این یک دستگاه فیزیکی است که تنها هدف آن ذخیره‌سازی کلیدهای عمومی و خصوصی تان در این سخت‌افزار است. این دستگاه هرگز به اینترنت متصل نمی شود مگر این که شما به انتقال وجه نیاز داشته باشید. با این حال، شما باید پین شخصی خود را مستقیما به دستگاه وارد ‌کنید و این کار دسترسی هکرها به کلیدهای تان را تقریبا غیرممکن می سازد.

آیا می توان همه ی کریپتوکارنسی های خود را در یک کیف پول ذخیره کرد؟

این سوالی بسیار مهم است و جواب آن بستگی دارد به کوین های خاصی که در دست دارید. برای مثال، اگر شما فقط بیت‌کوین دارید، تنها باید یک کیف پول داشته باشید که با ارز دیجیتال بیت‌کوین سازگار باشد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  بیت‌کوین چیست؟ هر آنچه که باید در رابطه با ارز دیجیتال بدانیم

با این حال، اگر ارز دیجیتال بیت‌کوین و لایت‌کوین داشته باشید چطور؟

اگرچه هر کدام از آن‌ها دارای بلاک‌چین مختص خود هستند، اما استفاده از یک کیف پول چند ارزی امکان پذیر است.این کیف پول ها به شما این امکان را می‌دهند که کریپتوکارنسی های مختلف را درون یک کیف پول ذخیره کنید و این بسیار ساده‌تر از استفاده از کیف پول های متفاوت برای هر کوین مختلف است.با این حال، همه چیز بستگی به این دارد که آن کیف پول چه امکاناتی را می‌تواند پشتیبانی کند.

آیا کیف پول های کریپتوکارنسی امن هستند؟

به طور کلی، مهم نیست که از کدام کیف پول ارز دیجیتال استفاده می کنید، اگر کسی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، می تواند به وجوه شما نیز دسترسی داشته باشد. با این حال، سوال کلیدی این است که چه اقداماتی برای پیش‌گیری از وقوع این اتفاقات وجود دارند؟ هر کیف پول ارز دیجیتال که با اینترنت در ارتباط است (به عنوان مثال بر روی دسکتاپ، موبایل یا وب) همیشه امکان آسیب‌پذیری دارد. هکرها همیشه راه‌های جدیدی برای دستیابی به اطلاعات دیگران پیدا می‌کنند، و به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنید که هر کاری که لازم است برای محافظت از کلید خصوصی خود انجام داده اید.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟

Exodus:

Exodus یک کیف چند ارزی بر روی دسکتاپ است که به شما این امکان را می‌دهد تا تعداد زیادی از کوین های مختلف مانند بیت‌کوین، لایت‌کوین، دش و نیز توکن های ERC-20 مختلف را بر روی آن ذخیره کنید.

Bread Wallet:

این نوع از کیف پول ارز دیجیتال بر روی موبایل است و بسیار کاربر پسند و برای مبتدیان عالی است. ویژگی جالب آن این است که می توانید کد QR آدرس کیف پولی که می خواهید به آن وجه ارسال کنید را اسکن کنید و در نتیجه می توانید بیت کوین خود را در یک فروشگاه واقعی نیز خرج کنید. اما متاسفانه بیت‌کوین تنها کریپتوکارنسی است که این کیف پول از آن پشتیبانی می کند اما فراموش نکنید که کاملاً رایگان است!

Ledger Nano S:

برای داشتن لایه نهایی امنیت، چیزی بهتر از یک کیف پول سخت افزاری، مانندLedger Nano S نیست. از Ledger Nano S شما یک دستگاه فیزیکی دریافت خواهید کرد که به شما اجازه می‌دهد طیف وسیعی از کریپتوکارنسی های مختلف را بصورت آفلاین ذخیره  کنید. زمانی که می‌خواهید از این کیف پول ارز دیجیتال برای کسی کوین ارسال کنید، باید کیف پول را به دستگاه خود وصل کنید (مثل یک لپ‌تاپ) و سپس پین شخصی خود وارد نمایید.

Jaxx:

Jaxx یکی از محبوب‌ترین کیف پول ارز دیجیتال چند ارزی است که برای دانلود بر روی اکثر دسکتاپ ها و موبایل ها در دسترس است. برای راحتی بیشتر، می توانید از طریق افزونه یGoogle  یاFirefox  به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید و در صورت نیاز وجه مورد نظر خود را ارسال نمایید.

نتیجه گیری:

همانطور که متوجه شدید انواع کیف پول ارز دیجیتال مختلفی متناسب با نیازهای مختلفی هستند و بهترین انتخاب برای شما، کیف پولی است که نیازهای شما و ارزهای دیجیتال تان را پوشش دهد. می توانید برای امنیت بیشتر از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید و اگر به دلیل مشغله ی کاری، زیاد به مسافرت می روید تعداد کمی از ارزهای دیجیتال خود را بر روی موبایل نگه دارید تا به راحتی به وجوه تان دسترسی پیدا کنید.

اما تجربه ی شما در استفاده از کیف پول ارز دیجیتال چیست و کدامیک را پیشنهاد می کنید؟

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

0 Comments

No Comment.

form