خانه سرمایه

بهترین سهام برای خرید در بورس را چگونه شناسایی کنیم؟

بهترین سهام برای خرید در بورس

با توجه به اینکه حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به بورس بسیار ناچیز و رقمی بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است، ورود به این بازار را بسیار آسان می‌نماید درحالی‌که برای ورود به بازار طلا و ارز عموماً به سرمایه‌های سنگین‌تری نیاز است. اما علی‌رغم ورود راحت به این بازار و جذابیت‌های بالای سرمایه‌گذاری در این بازار درصورتی‌که سهام مناسب را به درستی شناسایی نکنیم، می‌تواند منجر به تحمیل ضررهای سنگین در یک یا چند معامله متوالی گردد. با توجه به اینکه سوالات اغلب سرمایه گذاران تازه وارد در مورد انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس است، در این مقاله تلاش می‌گردد تا به شما راهنمایی‌های لازم در خصوص پاسخ به سوال مذکور و نحوه انتخاب سهام مناسب و با پتانسیل ارائه گردد تا از این دریچه بتوانید در مسیری گام بردارید که موجب موفقیت شما در سرمایه‌گذاری در بازار سهام گردد.★ ابزارهای پیش روی شما در بازار سهام

برای انجام یک معامله موفق در بازار سهام(بورس) ایران نیازمند تحلیل دقیق و درست سهام هستیم. در بازار سرمایه ایران همچون سایر بازارهای مالی در دنیا دو روش تحلیلی وجود دارد که تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نامیده می‌شوند. هم‌چنین ابزارهایی وجود دارد که شما را در کنار تحلیل‌ها کمک شایانی می‌کند. در تاریخ تهیه این گزارش فیلترنویسی، تابلوخوانی و روانشناسی بازار جزو ابزارهای اصلی معاملات در بازار به حساب می‌آیند. در ادامه درباره تمامی این روش‌ها و ابزارها توضیحاتی ارائه می‌گردد. توجه فرمایید که شناخت دقیق انواع سهام و روش‌های تحلیلی در بازار سرمایه کمک شایانی به شما در جهت انجام معاملات موفق خواهد کرد.

✔ تحلیل تکنیکال : شما در تحلیل تکنیکال بر اساس رفتار قیمتی سهام، روند آتی قیمت سهام بر اساس گذشته قیمتی آن را پیش‌بینی می‌نمایید. در تحلیل تکنیکال از RSI، MACD، ابزار فیبوناچی و سایر اندیکاتورها، اسیلاتورها و ابزارهای مختلف دیگر در جهت پیش‌بینی روند آتی قیمت‌ها استفاده می‌شود. شناسایی پتانسیل روند صعودی در یک سهم و شناسایی نقاط ورود و خروج بهینه از کاربردهای اصلی این تحلیل به حساب می‌آید.

✔ تحلیل بنیادی : در تحلیل بنیادی سهام به دنبال این هستیم تا وضعیت بنیادی یک شرکت را با توجه به اعداد و ارقام موجود در صورت‌های مالی، پتانسیل‌های ذاتی موجود در شرکت مزبور، وضعیت صنعت، اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور و جهان و وضعیت عرضه و تقاضای محصولات بررسی نماییم. در نهایت با اعمال پیش‌فرض‌های تحلیلی به برآورد سود خالص شرکت در آینده پرداخته و با تقسیم سود خالص بر تعداد سهام شرکت به سود خالص هر سهم که به EPS(Earning Per Share) معروف است دست پیدا کنیم.

✔ فیلترنویسی : در سایت بورس اوراق بهادار تهران به آدرس قسمتی تحت عنوان دیده بان تعریف شده است که تصویر آن را در زیر مشاهده می‌فرمایید.

بهترین سهام برای خرید در بورس ایران

در قسمت دیده بان بازار بورس شما می‌توانید بسیاری از اطلاعات مربوز به سهام پذیرفته‌شده در بازار بورس را به صورت لحظه‌ای مشاهده بفرمایید. یکی از امکانات جالب در این صفحه بخش فیلترنویسی است. در این بخش شما می‌توانید با تعریف مجموعه‌ای از مشخصه‌های مالی، تعداد محدودی از سهام را که دارای آن مشخصه می‌باشند شناسایی نمایید و به جای رصد ۶۰۰ شرکت حاضر در بورس، تنها ۵ تا ۸ شرکت را گلچین کرده و پس از آن تحلیل تکنیکال و بنیادی آن سهام را انجام داده و در صورت مناسب ارزیابی کردن شرکت، اقدام به خرید سهام آن شرکت بنمایید.

✔ تابلوخوانی : در مبحث تابلوخوانی شما با توجه به تغییرات حجم معاملات، تعداد خریدار و فروشنده حقیقی و حقوقی و حجم خرید و فروش آن‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین متغیرهای تابلوخوانی در کنار ارزیابی سایر متغیرهایی که در صفحه سایت هر نماد بورسی نمایان است( در تصویر زیر اطلاعات گسترده موجود در صفحه هر نماد را مشاهده می‌کنید) در رابطه با ورود و خروج سهامداران و جذابیت و توجه به یک شرکت را ارزیابی می‌کنید و درنتیجه با تلفیق این مبحث با تحلیل تکنیکال و بنیادی درصد موفقیت خود در بازار بورس را افزایش می‌دهید.

✔ روانشناسی : روانشناسی در بازار بورس به اهمیت نقش کنترل فردی در معاملات، چگونگی رفتار جمعی در بازار، چگونگی چینش سهام با توجه به شخصیت معاملاتی و تمامی مطالبی که در نهایت به شکل‌گیری هر چه سریع‌تر شخصیت معاملاتی شما کمک می‌کند می‌پردازد. توجه فرمایید که تقریباً تمامی معامله گران بازار سرمایه زمان زیادی صرف کرده‌اند تا شخصیت اصلی معامله‌گری خود را شناخته و درصد موفقیت خود را در شناسایی سهام ارزشمند افزایش داده‌اند.

توجه: موفق‌ترین معامله گران افرادی بوده‌اند که توانسته‌اند توازن مناسبی را در استفاده از روش‌ها و ابزارهای تشریح شده ایجاد نمایند.

★ انواع سهام در بازار بورس

سهام موجود در بازار بورس و فرابورس را برحسب ماهیتی که از منظر محصولات و فعالیت خود دارند به چهار دسته می‌توان تقسیم‌بندی کرد که در ادامه در رابطه با این موارد توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

⓵ سهام بالغ: تعدادی از شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس به دلیل اینکه از منظر فعالیت عملیاتی به بلوغ رسیده‌اند و خیلی جای تغییرات بزرگ و گسترده‌ای چه از منظر ماهیت فعالیت، تغییرات نرخ و حجم فروش و … ندارند و طی سالیان اخیر همواره یک سطح ثابت درآمدی را پیگیری کرده‌اند و سود خالص ثابتی را محقق کرده‌اند. این دسته از شرکت‌ها معمولاً سود نقدی(DPS) جذابی را به‌صورت ثابت در هر سال پرداخت می‌کنند و گزینه کم ریسکی جهت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. شرکت‌هایی مانند همراه اول، پتروشیمی مبین ازاین‌دست از شرکت‌ها هستند.

⓶ سهام رشدی: دسته دیگری از شرکت‌ها هستند که محصولات و ترکیب فروش خود را به‌گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که معمولاً در هر دوره چندساله با جهش سودآوری شدیدی همراه می‌گردند. در واقع عمده سهام شرکت‌های صنایع مادر ما هم چون پتروشیمی، فلزی آهنی و غیر آهنی(معدنی) در این دسته گنجانده می‌شوند. شرکت‌های فعال در این صنعت، بخش قابل‌توجهی از فروش آن‌ها به صورت صادراتی است. با توجه به نیاز مبرم محصولات این شرکت‌ها در عرصه جهانی، هرگونه تغییر در قیمت جهانی محصولات و به ویژه نرخ تسعیر ارز زمینه را جهت افزایش سودآوری این شرکت‌ها افزایش می‌دهد. به همین دلیل سهام موجود در این دسته، عموماً در دوران رکود بازار در پایین‌ترین قیمت ممکن قرار می‌گیرند و در این نقاط می‌توان این سهام را خریده و پس از گذشت زمان چند ماه یا چند سال، بازدهی‌های سنگینی را تجربه نمود. شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی خارک، پتروشیمی خراسان، کالسیمین، فرآوری مواد معدنی ایران و … همگی ازجمله سهامی هستند که در این دسته قرار می‌گیرند.

⓷ سهام با نوسانات زیاد: دسته‌ای از سهام موجود در بازار بورس هستند که طی سالیان اخیر سود چندانی نداشته و بعضاً با زیان سنگین نیز مواجه شده‌اند. به دلیل رفتار متغیر و غیرثابت این دسته از شرکت‌ها، سهام آن‌ها با تغییرات قیمتی متعددی روبه‌رو می‌شود و این موضوع باعث شده است تا نوسان گیران و سفته‌بازان نقش پررنگی در  این سهام داشته باشند و با حضور در این سهام سودهای محدود بین ۵ تا ۲۵ درصد را در مدت‌زمان کوتاهی( بین یک الی ۱۰ روز) شناسایی کنند. تا مدت‌ها شرکت‌های فعال در صنعت خودروسازی و به‌ویژه قطعه‌سازی مانند ایران‌خودرو، سایپا، محورسازان ایران‌خودرو، ایران‌خودرو دیزل و … در این دسته قرارگرفته‌اند.

⓸ سهام با پتانسیل صعود زیاد: تعدادی از سهام اشاره‌شده در بالا با تغییرات گسترده‌ای که در مدیریت خود انجام می‌دهند فعالیت عملیاتی خود را با تغییرات عدیده و گسترده‌ای همراه می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود تا شرکتی که عملیات با سودآوری بسیار پایین یا زیانده داشته باشد به شرکتی با عملیات با بازدهی بالا مبدل شود و در نتیجه سود خالص این شرکت‌ها با جهش خارق‌العاده‌ای همراه می‌گردد. چنانچه بتوانید این دست از شرکت‌ها را به‌موقع شناسایی و خریداری نمایید می‌توانید بازدهی خارق‌العاده‌ای را شناسایی نمایید. شرکت صنعتی دریایی ایران و کاغذ پارس از نمونه‌های بارز در طی سالیان اخیر بوده اند.

★ انواع معامله گران در بازار بورس

معامله گران در بازار بورس ایران را می‌توان به چهار دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

☆ سفته‌بازان و نوسان گیران: این دسته از سرمایه‌گذاران افق زمانی بسیار پایینی دارند و معمولاً مدت نگهداری سهام توسط این عده بین یک الی ۱۰ روز است و با شناسایی سود ۵ الی ۲۰ درصدی از سهام خارج می‌شوند. یکی از ویژگی‌های بارز این دسته از معامله گران اعتیاد معاملاتی است. البته اعتیاد معاملاتی مختص این افراد نیست.

☆ افراد به‌شدت ریسک گریز: این دسته از معامله گران پایین‌ترین درجه ریسک‌پذیری را دارند اما چون باهدف کسب بازدهی بالاتر از سپرده بانکی و ابزار بازار پول وارد بازار سهام می‌شوند. قطعاً این دسته از افراد بایستی سمت سهام بالغ بروند. بر اساس آنچه در مورد این معامله گران ذکر شد این افراد خیلی اشتیاقی به انجام معاملات متعدد ندارند و وقتی در مورد تحقق بازدهی‌های بالا می‌شوند می‌گویند (من تحمل ریسک‌های بالا را ندارم).

☆ سرمایه‌گذاران: این دسته از معامله گران همواره به رصد بازار می‌پردازند و به دنبال شناسایی سهامی هستند که پتانسیل صعود زیادی داشته و از این دریچه بتوانند سود جذابی را شناسایی کنند. از مهم‌ترین خصیصه‌های این دسته از معامله گران صبر زیاد معاملاتی است. برای مثال این دسته از افراد سهم پتروشیمی زاگرس را در قیمت‌های ۸۰۰ و ۱۱۰۰ تومان در سال ۱۳۹۴ خریداری کرده و در شهریور ۱۳۹۷ با شناسایی سود ۷۰۰ الی ۸۰۰ درصدی از سهام خارج می‌شوند.

☆ ترکیبی از موارد فوق: آنچه در بالا ذکر شد به‌طور خاص تمامی افراد جامعه را دربر نمی‌گیرد زیرا هر سه مورد فوق به‌اصطلاح رفتار صفر و یکی می‌باشند و افراد معدودی به‌تنهایی در یکی از دسته‌های بالا قرار می‌گیرند. بنابراین عموم سرمایه‌گذاران ترکیبی از سه سبک معامله‌گری بالا را اجرا می‌کنند و از این دریچه از تمامی فرصت‌های بازار بهره می‌برند. بنابراین ازآنجایی‌که شما خواننده گرامی به‌احتمال‌زیاد در این دسته قرار می‌گیرد لازم است تا آموزش‌های لازم را سپری نمایید تا بتوانید به معنای واقعی ترکیب بهینه‌ای از روش‌های فوق را متناسب باشخصیت معامله‌گری خود پیدا کنید.

✔ کلام آخر

توجه گردد که در این مقاله سعی شد تا انواع روش‌ها و ابزارهای کمکی جهت تحلیل بازار، انواع سهام موجود در بازار و انواع شیوه‌های معامله‌گری را خدمت شما ارائه دهیم تا از این دریچه بتوانید به شناخت رفتار معاملاتی خود پرداخته و با توجه به سبک معامله‌گری خویش به ارزیابی سهام بپردازید و از این دریچه بهترین سهام را خریداری نمایید. لازم به ذکر است که بهترین سهام آن‌هایی هستند که در کمترین قیمت خریداری شده و با انجام صبر منطقی، بازدهی خارق‌العاده‌ای محقق نمایند، بااین‌وجود افراد مختلف با رفتار معاملاتی متفاوت ممکن است چنین سهامی را به دلایل متعدد مانند عدم داشتن صبر معاملاتی زیاد، تمایل شدید به رفتار سفته بازانه و … انتخاب ننمایند. بااین‌وجود رفتار عامه سرمایه‌گذاران به‌گونه‌ای است که خرید سهام رشدی جزو مطلوبیت آن‌ها به‌حساب می‌آید و به همین دلیل بایستی آموزش‌های لازم را سپری نمایند.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

13 دیدگاه
 1. سید می گوید

  مطالب مختصر و مفید بود باتشکر فراوان

 2. سید می گوید

  مطالب مختصر و مفید بود باتشکد

 3. فردین می گوید

  عالی استفاده کردیم تشکر

  1. پشتیبان می گوید

   موفق و پرسود باشید

 4. پیمان می گوید

  خیلی مقاله خوبی بود . تشکر

 5. حسین صفرلو می گوید

  ممنون خیلی خوب وساده بیان شده،
   

  1. hadey می گوید

   سلام من که اطلاعات کافی ندارم وپول زیادی هم نمیخوام بزارم البته برای شروع آن ولی انشالله باگذشت زمان سپرده رازیادمیکنم حالا کسی هست بگه چه شرکتی سهام بگیرم

   1. پشتیبان می گوید

    سلام.
    شما برای معامله کردن نیاز به آموزش دارید تا خودتان تحلیل و معامله کنید. به قول معروف ماهیگیری را یاد بگیرید و از معرفی کردن شرکت از طریق دیگران خودداری کنید.
    موفق و پیروز باشید

  2. AM می گوید

   کجا میتونم برای تحلیل شرکت ها آموزش ببینم (البته میخواهم اینترنتی در خانه یاد بگیرم)؟
   و از چه سایتی سهام بخرم

   1. پشتیبان می گوید

    سلام و روز بخیر اقای صفرلو.
    شما برای آموزش از راه دور می توانید از دوره های نوین خانه سرمایه استفاده کنید. جهت مشاوره بیشتر با شماره ۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید.
    موفق باشید

   2. حسین می گوید

    عالی ساده و روان

 6. داریوش حبیبی می گوید

  .اگه امکان داره واسه تحلیل تکنیکال نیز مقاله ارایه بدید. مثل این مقاله خوش بیان باشه. خواهشا?
  .بسیار عالی و فنی

 7. علي علومي می گوید

  بسیار عالی و روان و سودمند و بدون خساست بود استفاده کردم متشکرم

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.