صف خرید و صف فروش سهام در معاملات بورس چیست

9,464 بازدید

صف خرید و صف فروش سهام

بورس، از بازارهای جذابی است که هر ساله چندین هزار نفر سرمایه گذار جدید را به خود جذب می کند. اینگونه افراد که به تازگی وارد بورس می شوند، با حجم زیادی از اصطلاحات و لغات بورسی روبرو می شوند که باید دانش خود را در مسیر آموزش بورس بهبود و تکمیل کنند. ما هم، روزی که وارد این بازار شدیم برایمان سوال بود که اصلاً بورس چیست؟ سهام چیست؟ چگونه سهام را معامله (خرید و فروش) می کنند؟ به سراغ پاسخ تک تک این سوالات و دیگر سوالات متداول مرتبط با بورس رفتیم. خب! پاسخ همه این سوالات را پیدا کردیم اما در جریان مطالعه در خصوص نحوه خرید و فروش سهام به موضوعی که صف خرید و صف فروش سهام می نامیم برخورد کردیم. حالا می خواهیم در این مقاله آموزش دهیم که صف خرید و صف فروش سهام چه مفهومی دارند و چه زمانی برای سهم ها در بازار این شرایط پیش می آید.

محدودیت دامنه نوسان در معاملات سهام

پیش از آنکه بخواهیم در مورد مفهوم صف خرید و صف فروش سهام صحبت کنیم، ابتدا باید در مورد عامل ایجاد کننده صفوف خرید و فروش سهام برویم. در بورس ایران موضوعی تحت عنوان محدودیت دامنه نوسان داریم. کار دامنه نوسان در بورس چی هست؟

[su_quote]ناظران و سیاست گذاران بورس برای هر سهم محدودیت دامنه نوسان در نظر گرفتند که از نوسانات شدید و زیاد قیمت جلوگیری کنند. محدودیت دامنه نوسان برای سهام در بورس و همینطور فرابورس از منفی ۵ درصد تا مثبت ۵ درصد نسبت به قیمت روز قبل است. مثلاً اگر قیمت روز گذشته سهم فولاد ۵۰۰ تومان باشد برای امروز قیمت فقط می تواند در محدوده ۴۷۵ تومان تا ۵۲۵ تومان نوسان داشته باشد و کمتر و بیشتر از این محدوده در وضعیت عادی بازار معامله ای نخواهد داشت.[/su_quote]

صف خرید سهام چیست؟

در مثال بالا تصور کنید خبر خوبی از شرکت فولاد منتشر می شود. با تحلیلی که افراد انجام می دهند این سهم تا قیمت ۶۲۰ تومان رشد می کند و تمایل خود را برای خرید این سهام نشان می دهند. در این حالت، از طرفی امکان قراردادن سفارش در قیمت بیشتر از ۵۲۵ تومان به دلیل محدودیت نوسان در ان روز نیست و از طرفی افراد برای خریدن سهام فولاد تمایل به رقابت دارند. در این وضعیت فزونی تقاضا بر عرضه سهام پیش می آید.

اگر وضعیتی پیش آید که هیچ عرضه کننده ای وجود نداشته باشد و تقاضای خرید سهام در سقف قیمت قرار گیرد اصطلاحاً گفته می شود که سهم صف خرید است.

 تصاویر زیر سهامی را نشان می دهد که صف خرید دارند.

[su_custom_gallery source=”media: 44061,44062,44063,44064″ link=”lightbox” width=”250″ height=”250″]

در تصاویر بالا هر چهارسهم با صف خرید روبرو هستند. سفارش های خرید در سقف قیمت مجاز (+۵ درصد) ثبت شده و فروشنده ای در آن قیمت نیست. اعداد کمرنگی که در قسمت سفارشات فروش مشاهده می نمایید در واقع روزهای گذشته سفارش خود را قرار داده و به دلیل اینکه در روز جاری قیمت های سفارش آن بیش از حد مجاز نوسان است آنها را کمرنگ نشان می دهد.

صف فروش سهام چیست؟

حال تصور کنید اتفاق یا خبر منفی برای سهمی که قیمت روز قبل آن ۵۰۰ تومان بوده می افتد. چه اتفاقی رخ می دهد؟ روز جاری با توجه به محدودیت دامنه نوسان منفی ۵ درصدی کف قیمتی که می توان سفارش گذاشت ۴۷۵ تومان است. [su_pullquote class=”{ text-align: left; color: yellow; }”]صف فروش زمانی ایجاد می شود که فروشندگان در کف قیمتی مجاز سفارش فروش می گذارند اما خریداری وجود ندارد. هر چه تعداد سهام در صف فروش بیشتر باشد اصطلاحاً گفته می شود که “صف سنگین” است.[/su_pullquote] با توجه به انتشار خبر منفی در خصوص آن سهم فشار زیادی برای فروش سهم ایجاد خواهد شد و عرضه سهم بر تقاضای آن فزونی خواهد یافت. این وضعیت را به گونه ای تصور کنید که فروشنده ها باید برای رهایی از کاهش قیمت سهمشان در آینده برای فروش سهمشان از یکدیگر سبقت بگیرند و قیمت پیشنهادی برای فروش خود را مرتب کاهش دهند. حال به نظر شما فروشندگان تا کجا می توانند قیمت خود را کاهش دهند؟ تا منفی ۵ درصد یا همان ۴۷۵ تومان. طبیعتاً اگر در قیمت ۴۷۵ تومان خریداری وجود نداشته باشد، فروشندگان در کف قیمت(۴۷۵ تومان) با یکدیگر رقابت می کنند و هر کسی که زودتر سفارش خود را در کف قیمت قراردهد در اولویت معامله قرار می گیرد. اگر حجم زیادی سهام در قیمت کف سفارش گذاشته شود و خریداری نباشد، صف فروش ایجاد خواهد شد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  قرارداد آتی زعفران چیست و در بورس کالا چگونه معامله می شود

در تصاویر زیر سهم هایی نمایش داده می شوند که صف فروش دارند.

[su_custom_gallery source=”media: 44165,44166,44167,44168″ link=”lightbox” width=”250″ height=”250″]

در صف خرید و صف فروش چکار کنیم؟

حتماً یادتان باشد اگر یک سهمی صف خرید داشت دلیلی بر رشد روزهای بعد آن سهم نیست و اگر سهمی هم در منفی کامل صف فروش داشت، دلیلی بر افت سهم در روزهای آتی نیست. چه بسیار سهم هایی که در بازار مشاهده کردیم و صف خرید و صف فروش داشته اند اما روز بعد روند حرکتی آنها برعکس شده است. بنابراین توصیه می کنیم برای خرید و فروش صرفاً صف خرید و صف فروش سهام را ملاک قرار ندهید. یک موضوع مهم در صف خرید و صف فروش که حتماً باید در نظر داشته باشید، ارسال سفارش آنلاین است. در ارسال سفارش گزینه ای تحت عنوان “حجم نمایشی” در سامانه معاملات آنلاین کارگزاریتان مشاهده خواهید کرد. تحت هیچ عنوان نباید برای ارسال سفارش سهم هایی که صف خرید و صف فروش هستند، حجم نمایشی قرار دهید. چرا؟ به این دلیل که اگر فرضاً ۱۰۰ هزار سهم بخواهید در صف فروش بفروشید و حجم نمایشی را ۴۰ هزار سهم بذارید، پس از معامله این ۴۰ هزار سهم الباقی سهامتان (۶۰ هزار سهم دیگر) به اخر صف فروش منتقل خواهد شد. بنابراین منطقی نیست که از گزینه حجم نمایشی در سهامی که صف فروش یا صف خرید هستند استفاده نمایید.

در صف خرید و صف فروش چکار کنیم؟

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-6.jpg
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  ۱۱ روش کاربردی برای کسب درآمد از وبلاگ و پول درآوردن
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *