خلاصه کتاب مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده

17,270 بازدید

خلاصه کتاب مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده

کتاب حاضر یکی از کاربردی ترین کتاب هایی است که در زمینه آشنایی با مفاهیم اولیه بورس به چاپ رسیده است. چراکه با توجه به مختصر و درعین حال مفید و کاربردی بودن مطالب آن، می تواند مورد استفاده علاقه مندان به بورس قرار گیرد. ما در خلاصه کتاب مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده، سعی کرده ایم گزیده ای از مهم ترین اصلاحات بورسی را که در این کتاب ذکر شده است برای شما به شکل مختصر بیان کنیم.

✔ Bourse در اصل کلمه ای فرانسوی می باشد که مانند خیلی از لغات فرانسوی وارد فرهنگ و ادب فارسی شده است و معنای لغوی آن در زبان فرانسه «کیف پول» می باشد. اما امروزه این کلمه مفهومی فراتر از کیف پول به خود گرفته است و یکی معیارهای شاخص های انسانی اقتصاد کشورمان به حساب می آید.

✘ بازار اولیه: دارایی هایی که برای اولین بار توسط شرکت ها یا دولت عرضه می شود در این بازار پذیره نویسی می شوند و نماد آن در کشور ما «بانک» است.

✔ بازار ثانویه: دارایی هایی که ابتدا در بازار اولیه مورد معامله قرار گرفته است در بازار ثانویه مورد معامله مجدد می گیرد و نماد آن در کشور «بورس» است.

✘ سرمایه گذاری: سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار به معنای خرید سهام معمولا با دو دیدگاه انجام می شود. بهره بردن از روند قیمت سهم به معنای اینکه سهمی را در قیمتی بخریم و با قیمت بالاتری به فروش برسانیم، و یا سرمایه گذاری برای بهره بردن از سود سالیانه سهم که البته مورد دوم رشد قیمت را در زمان فروش نیز شامل می شود.

✔کارگزار: کارگزاری ها بنگاه های معاملاتی هستند که خرید و فروش سهام توسط آنان صورت می گیرد. در این خرید و فروش آن ها وکیل تام الاختیار فروشنده و خریدار هستند.

✘ نماد: نماد یک شرکت عبارت است از حرف اول که نشان دهنده ی صنعتی می باشد که آن شرکت در آن قرار دارد و خلاصه ای از نام شرکت در ادامه.

✔ سال مالی: سهامداران برای محاسبه ی سود و زیان یک شرکت یک دوره خاص را انتخاب می کنند که در پایان آن دوره، هیئت مدیره موظف به گزارش دادن عملکرد خود در آن دوره و طرح های خود در دوره ی آتی می باشد که در بورس ما یکسال است که به آن سال مالی می گویند.

✘ شاخص کل: عددی است که نشان دهنده ی بازدهی بازار است و تغییر آن به منفی یا مثبت نشان دهنده ی تغییر مثبت یا منفی کل بازار است.

✔ شاخص ۵۰ شرکت فعالتر: بورس هر چند وقت یکبار به صورت فصلی بر اساس وضعیت معامله شرکت ها و نقدشوندگی آن ها ۵۰ شرکت فعال تر یا برتر را اعلام می کند.

✘ سود پیش بینی شده (EPS): عبارت است از سود عایدی شرکت به ازای هر سهم که توسط شرکت پیش بینی می گردد. در ابتدای سال مالی هر شرکت سود تخمینی خود را بر اساس نظرات مدیران شرکت تخمین می زند و به سهامداران اعلام می کند. معمولا این اعلام سود با محافظه کاری صورت می گیرد. سود پیش بینی شده در قیمت سهام تأثیر مستقیم دارد.

✔ بسته شدن سهام: هرگونه تغییر اعم از تغییر در اصول اساسی شرکت مانند تغییر محل، تعدیل EPS، افزایش سرمایه و تعیین اعضای هیئت مدیره، فقط در صورتی امکان پذیر است نماد معاملاتی شرکت بسته شود. یعنی معاملات شرکت برای مدت تصمیم گیری در مورد اصول فوق تعطیل خواهد شد و بعد از انجام امور یاد شده دوباره به تابلو بر می گردد.

✘ سود تقسیمی (DPS): عبارت است از سود پس از کسر مالیات به ازاء هر سهم که توسط شرکت ها پرداخت می گردد.

✔ مجمع سالیانه: گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت ها که برای ارائه وضعیت شرکت و تعیین سود، حداکثر چهار ماه بعد از پایان سال مالی شرکت ها تشکیل می گردد.

✘ مجمع فوق العاده: گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت ها که برای تغییرات اساسی در اساسنامه شرکت ها بمانند تغییر سال مالی یا تغییر محل شرکت و یا تصویب طرح توجیهی افزایش سرمایه تشکیل می شود.

✔ افزایش سرمایه: عبارتست از تجزیه سهام شرکت ها به طوریکه نفع سهامداران قبلی تأمین گردد.

حق تقدم:فرمی است که بعد از اعمال افزایش سرمایه برای سهامداران قبلی ارسال می گردد تا در خصوص حق تقدم سهام خود تصمیم گیری نمایند. در این گواهینامه سهامدار مختار است که وجه حاصل از اضافه سهام را پرداخت نماید تا صاحب سهام مورد نظر گردد یا آن را واگذار نماید. بعد از اخذ تصمیم این گواهینامه به مبدأ بازگشت داده خواهد شد تا مراحل اجرای آن صورت گیرد.

✔ قیمت نهایی closed: قیمت سهام که در پایان روز محاسبه می شود. این قیمت میانگینی از قیمت های مورد معامله شده آن روز بر اساس حجم مبنا می باشد.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  معرفی و خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

نوسان قیمت سهام: بر طبق قوانین بورس اوراق بهادار تهران حداکثر نوسان قیمت یک سهم از مثبت ۴٪ تا منفی ۴٪ طی روز می تواند باشد.(بر اساس قانون جدید ۵%)

حجم مبنا: حداقل تعداد برگه سهمی که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم در پایان روز قیمتی به ثبت برسد.

صف خرید و فروش: چنانچه خریداران زیادی در طی روز یک سهم در قیمت +۵٪ باشند می گویند صف خرید ایجاد شده است و چنانچه تعدا زیادی فروشنده سهم در قیمت -۵٪ باشند می گویند صف فروش ایجاد شده است.

✔ نسبت قیمت به درآمد (P/E): حاصل قیمت سهم به درآمد آتی آن می باشد. اگر پی به ای بالاتر از ۵ بود، نشان دهنده ی این است که سهامداران به روند سوددهی آن اعتماد بیشتری دارند و بر این باورند که سود شرکت در سال جاری و یا سال های آتی رشد خوبی خواهد داشت و یا گاهی نشان می دهد سهامداران بر این باورند که سود شرکت خیلی بالاتر از مبلغ اعلامی می باشد و شرکت در اعلام سود محافظه کاری به خرج داده است. پی به ای های پایین نشان می دهد، سهامداران به آینده شرکت مشکوک هستند و معتقدند شرکت روند سوددهی خود را سال های آتی به حد لازم رشد نخواهد داد و یا حتی کمتر خواهد کرد. پی به ای پایین می تواند این نکته را هم خاطر نشان کند که بازار معتقد است شرکت سود اعلامی خود را خیلی رویایی ارائه داده است و نمی تواند این رقم را پوشش دهد.

شرکت های سرمایه گذاری: شرکت هایی هستند که در شرکت های دیگر بورس یا خارج بورس سرمایه گذاری نموده و از محل درآمد به سهامدارانشان سود می پردازند.

✔ شرکت های هولدینگ: شرکت هولدینگ به شرکتی می گویند که نسبت به ابتیاع و تهیه درصد از سهام دیگر شرکت ها (تا آن حد که بتواند هیئت مدیره آن شرکت را کنترل نموده و حق رأی اصلی را داشته باشد) اقدام نماید.

سهامدار عمده: طبق قانون به شخص حقیقی یا حقوقی که بیش از ۵٪ از یک واحد تجاری (شرکت) را دارا باشد سهامدار عمده می گویند.

✔ هیئت مدیره: مجموعه ای بین ۵ تا ۹ نفری که پیشنهاد سهامداران عمده یک شرکت برای اداره آن معرفی می شوند. همان طور که گفته شد وظیفه ی این هیئت اداره امور شرکت است.

مدیر عامل: شخصی که بالاترین سمت را در یک شرکت دارد و می تواند یکی از اعضای هیئت مدیره باشد و مدیرعامل مجری تصمیمات هیئت مدیره است.

✔ اعلامیه: شرکت آخرین تغییرات را در قالبی به سهامداران اعلام می دارد که به آن اعلامیه می گویند. در طول دوره تغییرات زیادی ممکن است در شرکت رخ دهد که سهامداران باید در جریان آن قرار گیرند مانند تغییرات سهام تحت تملک شرکت های سرمایه گذاری، تغییر محل شرکت و یا زمان برگزاری مجمع و … که مهم ترین آنها تغییرات در سود پیش بینی شده می باشد.

سود: سود پس از کسر مالیات همان گونه که پیداست حاصل سود (زیان)قبل از کسر مالیات با جمع مالیات می باشد که مالیات با علامت منفی ظاهر خواهد شد. خوب این رقم سود خالص شرکت می باشد که باید بین سهامداران تقسیم شود.

✔ حاشیه سود: عبارت از نسبت سود قبل از مالیات به فروش خالص که نشان دهنده ی مقدار یود به ازای واحد فروش است.

ارزش بازار یک شرکت: ارزشی است که بازار برای کل یک شرکت یا واحد تولیدی قائل است. برای محاسبه ارزش بازار یک شرکت به سادگی می توان تعداد سهام آن واحد را در قیمت روز آن ضرب کرد.

✔ نوسان: اختلاف حد بالا و پایین قیمت یک سهم را نوسان آن سهم در آن زمان مشخص می نامند. نوسان گیرها کسانی هستند که در زمان های کوتاه مدت از نوسان موجود استفاده و سود می برند.

تحلیل: تحلیلگر بر اساس اخبار شنیده شده و تجربه نسبت به آینده شرکت اظهار نظر می کند. تحلیلها عمدتا بر دو پایه و روش استوار است: تحلیل های بنیادی (فاندامنتال) و تحلیل های تکنیکی (تکنیکال).

تحلیل هایی که با در نظر گرفتن آینده ی شرکت بر اساس اخبار شرکت و صنعت انجام می گیرد، بررسی همه جانبه و بنیادین شرکت و پارامترهای مؤثر بر روند کار شرکت را بررسی فاندامنتال گویند. تحلیلی که فقط بر مبنای قیمت سهم در گذشته انجام شود و از روند قیمت سهم در گذشته، آینده آن تخمین زده شود، تحلیل تکنیکی محسوب می شود. تحلیلگران تکنیکی غالبا چارتیست خوانده می شوند چرا که تحلیل های آن ها عمدتا بر پایه نمودار می باشد.

✔ میانگین متحرک moving average: یکی از روش های مرسوم در تحلیل تکنیکال می باشد. در این روش تحلیلگر می تواند میانگین قیمت سهم را در چندین بازه مختلف بررسی کند. در کشور ما مرسوم است که از سه میانگین استفاده شود:

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  خلاصه کتاب ۱۰ شاه کلید بزرگان بورس

میانگین قیمت سهم در طول دوره ای بین ۴۰ تا ۹۰ روز

میانگین قیمت سهم در طول دوره ای بین ۱۰ تا ۳۰ روز

قیمت روزه سهم

خط حمایت:خطی که کم ترین قیمت های مورد معامله سهام را به هم وصل می کند، به خط حمایت معروف است.

✔ خط مقاومت: خطی که بیشترین قیمت های مورد معامله سهام را به هم وصل می کند، به خط مقاومت معروف است.

RSI:Reiative strength index در سال ۱۹۸۷ معرفی شده است. در این روش ما چند ستون داریم که یکی از آن ها ستون افزایش ها می باشد. چنانچه قیمت سهم در روز با افزایش مواجه بود آن را در ستون افزایش ها می نویسیم و چنانچه با کاهش مواجه بود آن را در ستون دیگری با نام کاهش ها ثبت می کنیم. بعد از چند روز میانگین افزایش ها و کاهش ها را برای یک دوره حساب می کنیم. (معمولا ۱۰ تا ۲۰ روزه). عددهای حاصل برای روز نخست می باشد و ترتیب کار بدین نحو است که وزن روز آخر را ۵۰٪ و میانگین روزهای قبل را ۵۰٪ دیگر از میانگین محاسبه می کنیم. با این روش به تغییرات روز آخر تأکید بیشتری شده است و حساسیت شاخص را بالا می برد. بعد از این مرحله میانگین روزهای افزایش بر روزهای کاهشی تقسیم می شوند و با داشتن این نسبت RSI به دست می آید.

✔ ریسک بازار: کاهش ارزش اصل سرمایه در اثر نوسانات بازار را ریسک بازار می گویند.

ریسک تجاری: تغیرر در قدرت سودهی یک شرکت یا ناتوانی یک شرکت در پایداری در صحنه رقابت و حفظ نرخ رشد و ثبات سوددهی را ریسک تجاری می نامند.

✔ نسبت جاری: نسبت دارایی های جاری به بدهی های جاری که نشان دهنده ی توان بازپرداخت بدهی کوتاه مدت از محل دارایی های جاری است.

نسبت آنی: حاصل تقسیم دارایی جاری منهای موارد دیرنقدشونده صورت های مالی مانند موجودی مواد و کالا یا پیش پرداخت ها بر بدهی جاری نسبت آنی نامیده می شود که نماد توانایی شرکت در پرداخت بدهی های شرکت در سررسیدهای کوتاه مدت است.

✔ بازخرید سهام: خرید سهام منتشره توسط خود شرکت بازخرید سهام است. در حال حاضر طبق قانون تجارت بازخرید سهام در کشور ما ممنوع است.

سهام شناور آزاد: به نسبتی از سهام یک شرکت که در بازار قابل معامله است و با اهداف مدیریتی توسط سهامداران کنترل کننده نگهداری نمی شود و در فرایند معاملات حضور دارد گفته می شود.

✔ حقوق صاحبان سهام: آنچه از دارایی های شرکت که مالکیتش برای سهامداران است.

صورت سود و زیان: بررسی وضعیت سودآوری شرکت و این که آیا فعالیت شرکت سودآور بوده یا نه در صورت های مالی تحت عنوان صورت سود و زیان قابل بررسی و تجزیه و تحلیل است.

✔ ترازنامه: ارزیابی قدرت مالی و نقدینگی هر شرکت از طریق اندازه گیری داراییها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام صورت می گیرد. این اطلاعات در صورت مالی تحت عنوان ترازنامه ارائه می شود.

نویسندگان کتاب : مهندس کامیار فراهانی فرد – مهندس رضا صبری

AtlasNegar/uploads/2018/07/buffet-4-15.jpg

با سری مقالات خلاصه کتاب های مطرح بورسی و اقتصادی بیشتر آشنا شوید

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *