خانه سرمایه

10 پرسشی که باید قبل از خرید سهام به آن پاسخ داد

به نظر می‌رسد که قبل از سرمایه‌گذاری تمام دارایی خود در بازار بورس، بهتر است تکالیفی را انجام دهید که اکثر مردم آن‌ها را نادیده می‌گیرند.

Brad Barber، پروفسور دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده  مقاله all that Glitters، می‌گوید: برخی از سرمایه‌گذاران هستند که تصمیمات خود را با دقت بررسی نمی‌کنند. هم‌چنین او در مورد تأثیر توجه و اخبار بر روی رفتار خرید سهامداران گروهی و فردی صحبت می‌کند. سهامداران خرد گروه زیادی از خریداران هستند که در اخبار شنیده می‌شود. اتفاقات بازار بورس به ما آموخته است که سرمایه‌گذاری بدون دقت و فکر همواره سودآور نیست. درواقع، موفقیت این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها ناگهانی تمام می‌شوند. بهتر است سرمایه‌داران از این موضوع درس گرفته و سپس به مرحله بعد وارد شوند.

با توجه به مسائل گفته‌شده، 10 پرسش و پاسخ برای سرمایه‌داران قبل از خرید سهام مطرح‌شده است. اگرچه دانستن تمام پاسخ‌ها، برنده شدن و موفقیت را ضمانت نمی‌کند، اما در بلندمدت و توجه به این سؤالات، سرمایه‌گذار آگاه‌تر و بهتری می‌سازد.

  1. حوزه فعالیت شرکت چیست؟ وارن بافت می‌گوید که او در کمپانی‌هایی که با حوزه  کار آن‌ها آشنا نیست سرمایه‌گذاری نمی‌کند. اگر بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار 60 سال اخیر، شجاعت کافی دارد تا بگوید همه  کمپانی‌ها را نمی‌شناسد، ما باید او را سرلوحه خود قرار دهیم. این سؤال بنیادی‌ترین سؤال است، اما به این معنی نیست که سؤال راحتی است. برای پاسخ دادن به این سؤال باید اطلاعات زیادی از راه‌های مختلف مانند وب‌سایت شرکت‌ها به دست آورد.

  1. آیا شرکت سوددهی دارد؟ این پرسش نیز پرسش ساده‌ای است که می‌تواند با تفاوت‌های موجود در درآمد کمپانی پیچیده شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند با خواندن گزارش درآمد سالانه و فصلی، میزان درآمد خالص گزارش‌شده به دلار و به ازای هر سهم را چک کنند. بعداً در این بخش راه‌هایی برای موانع موجود مطرح خواهد شد.

  1. تاریخچه درآمد شرکت و چشم‌انداز آن چیست؟ یک نگاه سریع به خبرها و داستان‌های گذشته شرکت و وضعیت آن می‌تواند به پاسخ دادن به این سؤال کمک کند. آیا کمپانی پیشینه رشد پایدار درآمد دارد؟ آیا درآمد بی‌ثبات است؟ به خاطر داشته باشید که همه درختان در بهشت نمی‌رویند، اگر این شرکت یک شرکت فناوری بزرگ است، آیا می‌تواند چنین رشد روزافزونی را به‌عنوان یک شرکت جوان و نوپا داشته باشد؟

  1. سهام شرکت چقدر ارزشمند است؟ پیدا کردن شرکتی که درآمد افزایشی داشته باشد، خوب است. اما در طرف دیگر معادله، ارزشی که بازار برای آن رشد می‌پردازد و چشم‌اندازهای آینده است. راه‌های اساسی متعددی برای تعیین کردن ارزش یک شرکت، شامل قیمت درآمد و قیمت فروش وجود دارد. این اعداد به‌راحتی به‌صورت آنلاین در اینترنت پیدا می‌شوند. P/E های چندگانه بهترین ابزار محاسبه می‌باشند. اما سرمایه‌گذاران نیاز دارند تا مبلغ پرداختی برای سهم را در نظر بگیرند.

  1. رقبای شرکت چه کسانی هستند؟ کمپانی‌ها در یک محیط بی‌رقیب کار نمی‌کنند. برای هر کوکاکولا یک پپسی و عده زیاد دیگری از رقیبان هم وجود دارند. شرکت‌ها دائماً به دنبال گرفتن تجارت از رقیبان خود هستند. سرمایه‌گذاران باید بدانند که این شرکت‌ها چگونه حمایت‌شده‌اند؟ آیا این شرکت بزرگ‌ترین بازار را در صنعت خودش دارد؟ آیا یک کمپانی کوچک است که در صنعت رقابتی خودش رشد می‌کند؟ آیا یک صنعت تحت سلطه یک کمپانی است یا یک صنعت انحصاری است که بزرگ‌ترین شرکت‌ها کمتر از 10 درصد از بازار را کنترل می‌کنند، مانند سوپرمارکت‌ها؟ همچنین، سرمایه‌گذاران باید به رقیبان خارجی نیز توجه کنند. جایی که قیمت‌های ارزان‌تر می‌تواند حاشیه سود را تحت‌فشار بگذارد.

  1. مدیران شرکت چه کسانی هستند؟ برخلاف مدیران مالی حرفه‌ای، هر سرمایه‌گذاری نمی‌تواند با سرپرست یک شرکت و یا مدیر آن قبل از تصمیم به سرمایه‌گذاری صحبت کند. البته این به این معنی نیست که راهی برای یافتن رهبر یک شرکت یا کمپانی وجود ندارد. هر شرکت معتبر، فهرستی از شرکا و مدیران، مدت‌زمان همکاری آن‌ها با شرکت‌ها، پیشینه شرکت و پیشینه آن‌ها را در وب‌سایت خود منتشر می‌کند. اگر در قسمت اجرایی شرکت عدم ثبات مشاهده شود، نمی‌تواند نشانه مثبتی برای ثبات شرکت باشد. فراتر از خط اجرایی شرکت، سرمایه‌گذاران باید به مطالعه و جست‌وجوی مقالات در مورد گروه اجرایی بپردازند. اغلب، انتشارات بازرگانی هر صنعت، فرصت خوبی برای پرس‌وجو کردن در مورد شرکت را فراهم می‌کند.
یک مطلب جالب دیگر بخوانید؛  فاکتورهای مهم در محاسبه NAV هر سهم

  1. وضوح ترازنامه شرکت چقدر است؟ سرمایه‌گذاران جدی که برای طولانی‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید بتوانند تا ترازنامه شرکت را مطالعه کنند. آیا کمپانی بدهی کلانی را در قیاس با میزان درآمدش مقروض است؟ تنها بررسی کردن درآمد کمپانی نمی‌تواند هیچ اطلاعات دقیقی در رابطه با بدهی‌های کمپانی که منجر به کسب چنین درآمدی شده‌اند با به ما بدهد. همچنین به دست آوردن اطلاعاتی درزمینه مقدار بودجه اختصاصی به تحقیق و توسعه و سطح آن در شرکت می‌تواند مفید باشد (اگر بخش توسعه و تحقیق روبه‌پیشرفت باشد به این معنی است که شرکت دچار مشکلاتی شده است.)

  1. آیا گزارش‌های سالانه 10-q و 10-k شرکت را خوانده‌اید؟ گزارش 10-K، یک گزارش سالانه است که هر شرکتی موظف است تا آن را برای کمیسیون امنیت و تبادل اطلاعات ارسال کند. این گزارش بسیار کامل‌تر از گزارش‌های فصلی است که شرکت‌ها در فصل درآمد ثبت می‌کنند. 10-Q گزارش سه‌ماهه شبیه به 10-K است، مگر آنکه به‌صورت یک‌ماهه موردنیاز باشد.

  1. آیا عواملی که صداقت و درستی شرکت را زیر سؤال ببرد وجود دارد؟ در پاسخ به این سؤال، گزارش‌های 10-K و 10-Q کاربردی خواهند بود. ابتدا هر شرکت نیاز دارد تا جزئیات عوامل تهدیدکننده که ممکن است چشم‌اندازهای شرکت را ضعیف کند بداند. هم‌چنین شرکت توضیحاتی در خصوص رویه و مفروضات حسابداری در رابطه با سطح اهمیت نرخ استهلاک دارایی‌ها و نرخ رشد مستمری‌های خود ارائه می‌دهد که به شما بگوید آیا شرکت در ارائه گزارش‌های خود تهاجمی عمل می‌کند یا خیر.

  1. آیا موقعیت‌های رقابتی شرکت تداوم پذیر است؟ سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت که به دنبال سود و دستاوردهای کوتاه هستند احتیاجی به پاسخ‌دهی به این سؤال ندارند. اما سرمایه‌گذاران پایدار باید به این سؤالات پاسخ دهند.

ترتیبی که برای خواندن مقالات" آنچه برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید بدانیم "به شما پیشنهاد می‌کنیم:

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.