قانون اول پولدار شدن

قانون اول پولدار شدن

چکیده

بسیاری از مردم تمایل دارد بدانند چگونه ثروتمند شوند و این مساله کاملا با هوش مالی سر و کار دارد زیرا مهم این است چه قدر توانسته‌اند پول خود را حفظ کنند، نه این که چه قدر پول درآورده‌اند.

ایجاد یک زیرساخت مالی مطمئن از طریق آموزش

بسیاری از مردم از من می‌پرسند چگونه می‌توانند ثروتمند شوند. این سؤالی است که بیشتر مواقع من را ناراحت می‌کند زیرا این سوال اشتباه است. پرسیدن این سوال به من نشان می‌دهد که آنها زمینه هوش مالی به منظور پول دار شدن را ندارند. زیرا اکثر مردم این مساله را درک نمی‌کنند که وقتی ثروتمند می‌شوند، مهم این نیست چه قدر پول درمی‌آوردند، مساله این است که چه قدر توانسته‌اند پول خود را حفظ کنند.

داستان کوتاه زیر، این مساله را به خوبی روشن می‌کند.

ثروتمندترین معامله‌گران

در سال ۱۹۲۳، گروهی از بزرگترین ثروتمندان و تجار در آن زمان جلسه‌ای در هتل اجواتر بیچ در شیکاگو برگزار کردند. در میان آنها چارلز شواب، رئیس بزرگترین شرکت مستقل فولاد ؛ ساموئل انسیل، رئیس بزرگترین صنعت جهان؛ هوارد هپسون، رئیس بزرگترین شرکت گاز؛ ایرو کروگرر، رئیس شرکت بین المللی کبریت سازی، یکی از بزرگترین شرکتهای جهان در آن زمان؛ لئون فریزر، رئیس بانک بین المللی، ریچارد ویتنی، رییس بورس اوراق بهادار نیویورک؛ آرتور کاتِن و جسی لیورمور، دو نفر از بزرگترین دلالان سهام؛ و آلبرت فال، عضو کابینه رییس جمهور هاردینگ حضور داشتند. بیست و پنج سال بعد، نُه نفر از این افراد بزرگ، زندگی خود را به صورت زیر به پایان رساندند:

شواب پنج سال بعد به عنوان فردی مقروض مُرد. انسیل در یک کشور خارجی با ورشکستگی مرد، همچنین کروگرر و کاتن با ورشکستگی جان سپردند. ریچارد ویتنی و آلبرت فال از زندان آزاد شدند و لئون فریزر و جسی لیورمور خودکشی کردند.

بزرگترین ثروت

داستان ثروتمندترین تجار نشان می‌دهد که در زندگی، مهم نیست چه مقدار پول به دست آورده باشید، مهم حفظ کردن پول‌ها است. بیشتر مردم تمرکز بر کسب پول دارند تا این که آن را حفظ کنند. وقتی سرمایه زیادی دارید ولی به علوم پایه مالی آگاهی نداشته باشید، ثروتمند نیستید زیرا نمی‌‌توانید سرمایه خود را حفظ کنید.

پدر پولدارگفت: “اگر می خواهید ثروتمند باشی، باید باهوش باشی”.

پدر بی‌پولم همیشه به من می‌گفت : “باید کتاب بخوانی”. پدر پولدارم همیشه به من می‌گفت: “بایستی سواد مالی داشته باشی”.

پدر بی‌پولم همیشه به من می‌گفت : “باید کتاب بخوانی”. پدر پولدارم همیشه به من می‌گفت: “بایستی سواد مالی داشته باشی”.

معتقدم هر دوی آنها درست می‌گفتند. کتاب و آموزش، علی الخصوص آموزش مالی بسیار مهم هستند و اگر مجبور بودم یکی را انتخاب کنم، تحصیلات مالی را انتخاب می‌کردم. وقتی به ساخت و ساز فکر می‌کنید، اهمیت بنیاد مالی ثابت و استوار، معقول است. اگر می‌خواهید آسمانخراشی (مانند امپایر استیت در نیویورک) بسازید، اولین کاری که انجام می‌دهید در حفره‌ای بزرگ، سرمایه‌های زیادی را قرار می‌دهید.

اگر می‌خواهید در حومه‌ی McMansion (خانه‌های ویلایی کنار هم با تعداد زیاد و با کیفیت پایین) بسازید بایستی بتن با ضخامت ۶ اینچی بریزید.

مشکل اکثر مردم که می‌خواهند ثروتمند شوند، این است که آنها در حال تلاش برای ساخت آسمانخراش امپایر استیت بر روی یک بتن با ضخامت ۶ اینچی هستند که عمق زیادی ندارد؛ در واقع آنها آموزش جامع مالی ندارند تا زیرساخت مالی خود را برآورده کنند.

خوشبختانه پدر پولدارم به من آموزش مالی را یاد داد و یک بنیاد قوی مالی را در زندگی‌ام قرار داد.

قانونی را که به من آموخت این بود: “بایستی تفاوت بین دارایی و بدهی و دارایی خرید را بیاموزی”.

این قانون بسیار ساده و تقریبا بر خلاف انتظار است؛ اما اگر می‌خواهید ثروتمند شوید این همان چیزی است که باید بدانید، قانون شماره یک، در واقع تنها قانون است.

مشکلی که اکثر مردم از لحاظ مالی با آن در کشمکش هستند این است که تفاوت بین دارایی و بدهی را نمی‌شناسند، زیرا مدرسه، تفاوت بین دارایی و بدهی را به آنها نمی‌آموزد. به همین ترتیب کسانی هم که از رشته حسابداری می‌آموزند، بسیار پیچیده است. پدر پولدارم تعریف بسیار ساده از دارایی و بدهی را به من آموخت:

دارایی، پول را در جیبت می‌گذارد، بدهی ، پول را از جیبت برمی‌دارد.

جهت درک بهتر مطلب، به جداول زیر نگاه کنید:

 

گزارش مالی

 

ترازنامه

بسیار ساده است، ثروتمندان پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند و در نتیجه پول بیشتری را در جیب خود قرار می‌دهند و آن را تبدیل به املاک و مستغلات، سهام‌ها، اوراق قرضه ، وجه نقد و مالیکت معنوی می‌کنند. طبقه متوسط و بی پول، پول خود را برای بدهی‌ها از جیب خود خارج می‌کنند مانند پرداخت وام مسکن، وام و بدهی‌های کارت اعتباری.

اگر می‌خواهید ثروتمند شوید، شما را ترغیب می‌کنم که از حالا بر روی آموزش مالی سرمایه‌گذاری کنید و اولین قسمت از آموزش شما این است که تفاوت بین بدهی و دارایی را بیاموزید. با ایجاد یک اصول ثابت و پایدار، شما بیشتر از ۹۹ درصد از مردم جهان در مورد پول و سرمایه بیشتر خواهید فهمید، نه تنها ثروتمند می‌شوید، بلکه پول خود را نیز حفظ می‌کنید.

اکنون چگونه می‌خواهید سرمایه‌گذاری در آموزش مالی خود را شروع کنید؟

 

نویسنده و مترجم: خانم هانیه عظیم زادگان

 

امتیاز شما به این مقاله چند است؟
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (50 رای, میانگین: 3٫70 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهی برای این مقاله وجود ندارد.