چه چیزهایی برای شروع فعالیت در بازار بورس باید بدانیم؟

30,607 بازدید

بازار بورس برخلاف ظاهر ساده ای که دارد دنیای پیچیده ای است، فردی که وارد این بازار می شود در ابتدا با دریایی از اطلاعات مواجه می شود، که باید از بین این همه اطلاعات در بازار بورس آنهایی را که مفید هستند استخراج کند، و مورد استفاده قرار دهد.

وقتی که شما تصمیم به فعالیت و شروع سرمایه گذاری در بازار بورس می گیرید، ممکن است که در ابتدای راه مسیر پیش روی شما کمی مبهم به نظر برسد و ندانید که باید چه کار و از کجا شروع کنبد.

معمولا اولین سوالی که برای یک فرد تازه وارد به بازار بورس به وجود می آید همین است که:

 1. باید از کجا شروع کنم؟
 2. به چه چیزهایی نیاز دارم؟

به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در مقاله کوتاهی کمی راجع به این موضوع صحبت کنیم.

ذهنیت خود نسبت به بورس را واقعی کنید

قبل از هر کار دیگری شما باید یک ذهنیت درست و مناسب از فعالیت در بورس داشته باشید. خیلی از افرادی که تصمیم می گیرند وارد بازار بورس شوند ذهنیت درستی از این بازار ندارند. باور بسیاری از این افراد این است که آنها با وارد شدن به این بازار می توانند یک شبه پولدار شوند و یا خیلی سریع سودهای کلانی بدست آورند. البته که در برخی مواقع بورس قابلیت کسب سودهای بسیار خوبی را برای ما فراهم می کند و مثال های زیادی هم برای آن وجود دارد.

به صورت کلی اگر شما با این ذهنیت وارد بازار بورس شوید که با خرید و فروش سهام در بورس خیلی سریع پولدار خواهید شد، خیلی زود در این بازار با مشکل مواجه خواهید شد و این ذهنیت در نحوه معاملات و خرید و فروش سهام شما تاثیر خواهد گذاشت که در نهایت منجر به اشتباهات ناخواسته و تصمیم گیری های احساسی شما می شود و چیزی جز زیان برای شما نخواهد داشت. در نتیجه شما باید بپذیرید که سرمایه گذاری در بورس نیز یک فرایتد است که در برخی مواقع زمانبر و در برخی مواقع نیز بسته به شرایط می تواند بسیار زودبازده باشد.

ورود به بازار بورس

اولین قدم، افتتاح حساب در کارگزاری

اولین قدم برای وارد شدن به دنیای سرمایه گذاری در بورس افتتاح حساب در یک کارگزاری است. طبق قوانین هر فرد حقیقی و یا حقوقی برای خرید و فروش سهام در بورس نیاز به داشتن یک کارگزار دارد تا بتواند اقدام به معاملات سهام بکند،در واقع کارگزار واسط بین شما و بازار بورس و سایر سهامداران است و هیچ فردی نمی تواند سهام خود را به صورت مستقیم به فرد دیگری واگذار کند و یا از آن سهام بخرد. پس تمامی خرید و فروش های شما از طریق کارگزاری انجام خواهد شد و شما برای شروع فعالیت خود در بورس حتما باید نزد یک شرکت کارگزاری حساب داشته باشید. کارگزار اقدامات لازم از قبیل دریافت کد معاملاتی و افتتاح حساب را برای شما انجام خواهد داد و شما آماده خرید و فروش سهام خواهید بود.

برای اطلاعات بیشتر در این باره و آشنایی با کارگزار و نحوه انتخاب کارگزار مناسب می توانید از بسته آموزشی ورود به دنیای بورس در سه روز استفاده کنید.

قدم اصلی، آموزش و یادگیری انواع تحلیل و نحوه استفاده از آنها

بعد از افتتاح حساب در کارگزاری شما آماده خرید و فروش سهام هستید، اما این تازه شروع راه است. از آنجایی که این خرید و فروش مستقیما با پول و سود و زیان شما در ارتباط است، مهم ترین چیز این است که شما بدانید سهام کدام شرکت ها را و در کدام قیمت ها خرید و فروش کنید. فعالیت در هر بازاری نیازمند آشنایی با اصول و روش های کسب سود در آن بازار است، فعالیت در بورس به صورت خلاصه شامل انتخاب سهام مناسب در قیمت مناسب و فروش آن در قیمت های بالاتر و در نتیجه کسب سود است.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  پانزده ویژگی سهام رشدی از نگاه فیشر(بخش اول)

همین انتخاب سهام مناسب اصلی ترین ابهام هر فرد تازه وارد به بورس است که دقیقا نمی داند سهام کدام شرکت را انتخاب و خریداری بکند. شما برای موفقیت در بورس باید بتوانید وضعیت کلی اقتصاد، صنایع و شرکت های گوناگون را به روش های مختلف تحلیل کنید، با ابزارهای مختلف تحلیل آشنایی داشته باشید و روندهای رشد و افت قیمت ها را تشخیص دهید تا بتوانید به موقع سهام مورد نظر را پیدا کنید و به موقع نیز آن را بفروشید، این کار یا از طریق آموزش کاربردی بدست می آید و یا به صورت تجربی که ما روش تجربی را پیشنهاد نمی کنیم چرا که شما باید وقت و هزینه زیادی را برای این نوع یادگیری صرف کنید.

فعالیت در بورس به صورت خلاصه شامل انتخاب سهام مناسب در قیمت مناسب و فروش آن در قیمتهای بالاتر و در نتیجه کسب سود است.همین انتخاب سهام مناسب اصلی ترین ابهام هر فرد تازه وارد به بورس است که دقیقا نمی داند سهام کدام شرکت را انتخاب و خریداری بکند

0029

هرگاه از وارن بافت یکی از موفق ترین سرمایه گذاران قرن اخیر سوال شده است که چگونه موفق شدی، پاسخ داده است: هرساله صدها و صدها صورت مالی شرکت ها را مطالعه کرده ام و هیچ گاه از آموزش دیدن دست نکشیده ام. چرا که سرمایه گذاری بدون داشتن علم و آگاهی از نظر من تفاوتی با قمار کردن ندارد.

قدم آخر، کسب تجربه و استفاده از تجربه افراد متخصص

آموزش و یادگیری یک شرط لازم برای فعالیت درست و اصولی در بورس است ولی قطعا آموزش به تنهایی شما را به یک سرمایه گذار موفق تبدیل نخواهد کرد. هر بازاری افراد حرفه ای و با تجربه مخصوص به خود را دارد.شما در ابتدای ورود به بورس طبیعتا تجربه بالایی ندارید و در حین فعالیت در بازار با شرایط وچالش هایی مواجه خواهید شد که برای شما جدید و غیرمنتظره خواهد بود، اینجاست که تجربه افراد حرفه ای و با تجربه به کار شما خواهد آمد و باید از آنها کمک بگیرید. شما باید برای حرفه ای شدن در بورس در ابتدا از تجربیات افراد حرفه ای و قدیمی بازار استفاده کنید و به مرور زمان تجربه خود را نیز افزایش دهید.

 

حرفه ای شدن در بازار بورسنتیجه گیری

فعالیت در بورس در نگاه اول کار بسیار ساده ای به نظر می رسد، اما هر فردی که وارد این بازار می شود، بعد از گذشت مدت کمی با یک سردرگمی مواجه می شود و نمی داند که دقیقا باید چه کاری انجام دهد. موفقیت در این بازار یک پروسه است و یک شبه حاصل نمی شود. شما در مرحله اول، باید برای آموزش خود اقدام کنید، اطلاعات و مهارت های لازم برای فعالیت در این بازار را بدست آورید، پس از آن شما به کسب تجربه در این بازار می پردازید، بهتر است در این راه از کمک افراد با تجربه تر استفاده کنید. خانه سرمایه نیز می تواند شما را در این مسیر یاری رساند.

 

نویسنده:پیمان باغچه سرا

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-5.jpg
یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  بهترین ابزار تحلیل چیست؟(دغدغه بسیاری از سرمایه گذاران)
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره رایگان ثبت نام در دوره نخبگان کافیست فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید.

یک دیدگاه

 1. وحید

  سپاس از اطلاع رسانی شما و لطفتان

  پاسخ
 2. حسین نظری

  سلام و خدا قوت به همه عزیزان که در خانه سرمایه تلاش می کنند …مقاله بسیار عالی بود..با تشکر از استاد صابریان

  پاسخ
 3. اعظم میرنظامی

  سلام و خدا قوت

  تشکر می کنم این متن برای شروع کار در بورس و حتی بعد از مدتی که در بورس فعالیت می کنی بسیار مناسب است امیدوارم روز به روز تعداد علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس بیشتر گردد و تشکر ویژه از دوستان خانه سرمایه که این مهم را یعنی آموزش بورس و سرمایه گذاری را فراهم می آورند.

  پاسخ
 4. آرمان ویسی

  عالی بود
  مرسی

  پاسخ
 5. علی حسین پور

  خیلی خوب بود ممنون

  پاسخ
 6. ناجی

  بنده نیز با دیدگاه و آرا شما کاملا موافق هستم برای هر کار و حرکتی مخصوصا کاری که ارتباط و رابطه مستقیم و آنی و درجا با سود و زیان فرد دارد نیاز به مشاوره و مشورت با خبره و اهل آن کار و عمل دارد

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *