فعلا بذارم باشه ! دلیل بسیاری از ضرر های ما در بازار بورس

24,736 بازدید

فعلا بذار باشه!

نخبگان عزیز سرمایه گذاری در بازار بورس شاید شما هم چه در نقش یک سرمایه گذار، چه در نقش یک مدیر و یا سرپرست یک خانواده با این جمله سر و کار زیادی داشته باشید.

در این مطلب تصمیم داریم تا در خصوص یک اشتباه رفتاری که به جرأت می توان گفت در رفتار اغلب سرمایه گذاران مشهود است اطلاعاتی را خدمت شما ارائه دهیم. اشتباه رفتاری زیان گریزی(Loss Aversion Bias) اینگونه تعریف می شود که تمایل افراد به پرهیز از زیان، بیشتر از کشش آنها به سمت کسب سود است و از نظر روانی امکان وقوع زیان به طور متوسط دو برابر امکان کسب سودی به همان میزان در تصمیم گیری افراد موثر است.شاید در ابتدا جمله بالا کمی گیج کننده باشد اما برای درگ بهتر، می توان اینطور گفت که برای یک شخص زیان گریز ضرر هزار ریالی دارایی مطلوبیتی برابر با سود دو هزار ریالی است که نشان می دهد وقتی میزان سود و زیان با هم برابر باشند افراد در آن دارایی سرمایه گذاری نمی کنند چرا که زیان برای آنها نسبت به سود بار روانی سنگین تری را دارد. البته تا اینجا شاید به نظر شما این موضوع ویژگی بدی نباشد ، شاید فکر کنید خوب نوعی فرار از ریسک است ؛ اما در واقعیت همین ویژگی اخلاقی باعث کم شدن سود و بیشتر شدن ضرر ها می شود . اما چگونه با ما در ادامه همراه باشید

تمایل افراد به پرهیز از زیان، بیشتر از کشش آنها به سمت کسب سود است .در واقعیت همین ویژگی اخلاقی باعث کم شدن سود و بیشتر شدن ضرر ها می شود.

loss-aversion

همانطور که در تصویر بالا می بینید اگر شما در بازار بورس x میلیون تومان سود کنید آنقدر خوشحال نمی شوید که x میلیون تومان ضرر کنید . همین موضوع به شدت باعث ضرر بسیاری از افراد می شود ، که در ادامه توضیح می دهیم چطور ؟!

یکی از دلیلی که شما ضرر می کنید همین است !

اما موضوعی که در بین سرمایه گذاران شایع است جمله «فعلا بذار باشه! » می باشد. این جمله به این معنی است که یک فرد آنقدر صبر می کند و منتظر می ماند تا اینکه یک سرمایه گذاری زیان ده ( مثلا سهمی خریده اید و همچنان افت می کند) نتیجه معکوس دهد و رونق بگیرد و این استراتژی می تواند خطرناک باشد چرا که بهترین پاسخ در شرایط زیان، فروش دارایی و سرمایه گذاری آن در فرصت های دیگری در سهم است . مثلا شما سهم بانک صادرات را به دلیلی خرید می کنید بعد از مدتی ناگهان سهم شروع می کند به افت کردن شما به دلیل اینکه سهم شما مثلا 5 درصدی وارد ضرر شده است دلتان نمی آید سهم را بفروشید و آن را به امید برگشت نگه می دارید و به نوعی ریسک پذیر می شوید! که کار اشتباهی است. و مثلا سهم بانک صادرات شما 40% افت می کند و این مدت یک سال زمان می برد . حال شما چقدر ضرر کرده اید ؟! 40% از سرمایه شما از دست رفته بعلاوه اینکه سالانه می توانستید بدون ریسک در بانک 20% سود کنید ، یعنی شما بعد از یک سال چیزی در حدود 60% ضرر کرده اید . کاش ریسک پذیر نشده بودید و سهم خود را در همان 5% ضرر می فروختید.!

 

وارن بافت هم به نوعی به این موضوع اشاره می کند

در مطالب زیادی توصیه به این شده که اول در بازار بورس حفظ سرمایه کنیم مثلا وارن بافت ثروتمند ترین مرد جهان از راه سرمایه گذاری در بازار سهام در دو قانون جالب می گوید

قانون اول : هرگز پول از دست ندهید قانون دوم : هرگز قانون اول را فراموش نکنید

شاید یکی از دلایلی که ما این قانون را زیر پا می گذاریم همین موضوع تبدیل شدن از ریسک گریز به ریسک پذیر باشد .

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  چهار اندیکاتور برتر در سیستم معاملاتی 2017

warren-buffet-insta

نقطه خطر تبدیل شما از ریسک گریز به ریسک پذیر شدن شماست!

نکته جالب آنجاست که بیاییم زیان گریزی را به ریسک گریزی(Risk Aversion) و ریسک پذیری یا ریسک طلبی(Risk lover) ارتباط بدهیم، چگونه؟ به این صورت که اگر فردی سرمایه گذاری خود را رو به رشد و ترقی ببیند ریسک گریز می شود و با شتاب سود خود را شناسایی کرده و آن سرمایه گذاری را می فروشد چرا که ترس از آن دارد که بازار معکوس عمل کرده و سودهای او از بین برود. اما زمانی که سرمایه گذاری های او در زیان باشد فرد ریسک پذیر شده و سرمایه گذاری های زیان ده خود را حفظ می کند چرا که امیدوار است شرایط تغییر کند و سرمایه گذاری های او از زیان خارج و به سود تبدیل شود. دقت کنید که موضوع ریسک گریز بودن افراد در شرایط سود با بحث طمع متفاوت است چون طمع زمانی معنا دارد که سرمایه گذاری شخص رشدی را در پیش نداشته اما به امید رشد بیشتر دارایی خود را به فروش نمی رساند اما ریسک گریز بودن در سود یعنی سرمایه گذاری احتمال زیاد در ادامه رشد را خواهد داشت اما شخص اطمینانی به این رشد ندارد و ترس از برگشت روند به منفی را دارد.

نمونه بارز این اتفاق را می توان در سال 1392 در بورس اوراق بهادار تهران دید. به عنوان مثال نماد واتی(سرمایه گذاری آتیه دماوند) در آن سال که اوج رشد بازار بورس در چندین سال اخیر بود تا حدود قیمت 9000 ريال رشد کرد و فردی که در قیمت 9000 ريال یا سقف قیمت خرید کرده بود پس از افت قیمت تا محدوده کمتر از 6000 ريال(یعنی 33% زیان) همچنان امیدوار به برگشت شرایط و منتظر رشد قیمت بود تا اینکه حداقل سهم خود را در نقطه سر به سر به فروش برساند که این اتفاق نیفتاد و سهامدار علاوه بر تحمل زیان شدید از فرصت های دیگر سرمایه گذاری هم بازماند. این مثال می خواهد بیان کند که فردی که واتی را در قیمت 9000 ريال خرید و قیمت نزولی شد همچنان بر ریسک پذیری خود اصرار داشت که این اشتباه موجب شد تا زیان او روز به روز افزایش یابد.

 

راه چاره چیست ؟

راه چاره را می توان در این دانست که یک نخبه سرمایه گذاری در بازار بورس باید بتواند با آموخته های خود در جایی مناسب از سهم خود خارج شود. بدون اینکه در گیر این اشتباه رفتاری ( یا به قولی سو گیری رفتاری ) شود . این کار با ابزاری هایی مثل تحلیل تکنیکالی که در دوره نخبگان بورس می آموزید اتفاق می افتد . حد ضرر را برای خرید سهم به یاد بیاورید ، اگر یادتان باشد در دوره نخبگان بورس خانه سرمایه می گفتیم حد ضرر را کجا بکذارید و بدون چون و چرا در همان حد ضرر از سهم خارج شوید تا اول بتوانید سرمایه خود را حفظ کنید و سپس بتوانید در زمان مناسب از بازار کسب سود کنید. نخبگان بورس شما به علم تحلیل تکنیکال و بنیادی مسلط هستید فقط کافیست همین نکات ساده را رعایت کنید تا ببینید چقدر نسبت به افراد عادی بازار بورس جلو هستید و سود هایی می کنید که خیلی ها در خواب خود نمی بینند .

پس یادمان باشد با داشتن حد ضرر و شجاعت در فروش در حد ضرر می توان از اشتباه رفتاری تبدیل شدن از ریسک پذیر به ریسک گریز جلیوگیری کرد و همین موضوع بخش اعظمی از موفقیت شما در بازار بورس را تضمین می کند.

نویسندگان :

علی صابریان و علی مرادی ، مدرسان دوره نخبگان بورس خانه سرمایه

alimoradi alisaberian7

[content type=”page” name=”nokhbeganrestrict”]

عنوان مطالب : فعلا بذارم باشه ! دلیل بسیاری از ضرر های ما در بازار بورس

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  گیمیفیکیشن در آموزش بورس خانه سرمایه

لینک مطلب : www.khanesarmaye.com/?p=5440

 

 

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-9.jpg

با سری مقالات روانشناسی موفقیت در بازار بورس بیشتر آشنا شوید

Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

یک دیدگاه

 1. محمد علی دستوری

  با سلام من با اینکه تازه وارد بحث بورس و معاملات آن شده ام و هنوز تجربه کافی در معاملات بورس ندارم ولی بنظرم در عین شیرینی که این تحلیلها دارند یک استعداد ذاتی باید در این کار داشت تا بتوان موفق بود که خوشبختانه بنده احساس میکنم داشته باشم . موفق باشید .

  پاسخ
 2. لطف اله

  سلام به نظرم این مطلب در مورد افرادی که با دید کوتا مدت توی یک سهم سرمایگذاری می کنند صحت دارد ولی توی بلند مدت نه #######مرسی از خانه سرمایه واساتید

  پاسخ
 3. سید محمود موسوی

  مثل بازی شطرنج باید حرکت بعدی را حدس زد

  پاسخ
 4. amin

  سلام و وقت به خیر خدمت شما و همکاران . من این متن رو روی سایت خوندم نظر شما چیه ؟ البته من تازه وارد هستم و قصد ورود به بورس رو دارم ولی با این خبرها ریسکه بزرگیه
  سقوط 50 میلیارد دلاری ارزش بورس ایران
  بازار بورس در دو سال گذشته روند خوبی را دنبال نکرد و در این مدت ارزش دارایی های مردم در بورس 50 میلیارد دلار کاهش یافت. به عبارت دیگر روزی که دولت یازدهم روی کار آمد ارزش بورس 150 میلیارد دلار بود اما امروز به 100 میلیارد دلار رسیده است.
  حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در گفتگو با تابناک اقتصادی ضمن اشاره به این کاهش ارزش، خاطرنشان کرد: در حوزه بازار سرمایه دخالت های مستقیم دولت اعتماد را کاهش داد. دولت از بدو ورود برای محصولاتی مثل خودرو، سیمان، لبنیات و خوراک پتروشیمی ها قیمت تعیین کرد. این کار باعث شد به مرور به محدود کردن خرید و فروش بینجامد. به طور مثال، برای نخستین بار از فروش سهم در بورس تهران جلوگیری کرد.
  او اظهار کرد: این اقدامات سبب شد به تدریج بی اعتمادی در بازار سرمایه شکل بگیرد و امروز بازار از یک نااطمینانی رنج می برد.
  مستخدمین حسینی با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی دولت تامین مالی طرح ها و پروژه های بنگاه های اقتصادی است، توضیح داد: بنگاه ها هنوز تسهیلات مورد نیاز را از بانک ها دریافت می کنند و بازار سرمایه از این قاعده غقب مانده است.
  او یادآورشد: تشکیل سرمایه ثابت از سرمایه گذاری ها نشات می گیرد و از انجام سرمایه گذاری تولید به جریان افتاده و رکود رخت برمی بندد. اما با توجه به انتظاری که از رشد اقتصادی در کشور داریمغ سرمایه گذاری ها در سطح بسیار پایینی است و ما را به اهدافمان در دستیابی به رشد اقتصادی نمی رساند.

  پاسخ
  1. پشتیبان

   سلام امین عزیز سوالنتون لطفا مشخص تر بپرسید

   پاسخ
 5. فرزاد

  شما میشه بگین در بورس ایران از۶ماه گذشته چقدر سودکرده اید؟ایا با گفتن جملات وارن بافت میشه سود کرد؟مقدار سود و سرمایه شما دراین مدت بشکل عدد و رقم چقدر بوده؟البته میدونم هرسایتی بیننده بیشتری داشته باشه احتمال درست بودن پیشبینی بیشتر میشه چون بیننده هابنا به گفته های اون سایت خرید میکنند و احتمال درست بودن پیشبینی بالاتر میره.تقربیا میشه گفت بیننده بیشتر برابر است با در اختیار داشتن گوسفند بیشتر

  پاسخ
  1. پشتیبان

   سلام ، دوست عزیز ما متوجه منظور شما نشدیم!
   ولی اگر شما فکر می کنید نمی شود حتما برای “شما” نمی شود .ما هم اصراری نداریم اینجا برای افرادیست که یا علم بالایی دارند یا دنبال علم بالا هستند .

   پاسخ
  2. زینال بندری

   بزن قدش گل گفتی بیننده بیشتر گوسفند بیشتر خیلی باحال بود.

   البته من و تو هم گوسفندی ربیش نیستیم خیلی خودمون از دیگران جدا نکنیم
   همه ما بعوعی در زمینه هایی گوسفند هستیم

   پاسخ
 6. شهدوست

  با تشکرفراوان ازديدگاه ارزنده تان

  پاسخ
 7. یوسف

  من هم تا همین هفته‌ی پیش با روزی ۱۰ ساعت مطالعه در مورد بازار سهام در بهترین سایتها و از بهترین منابع امیدهای زیادی برای خودم متصور بودم. از روز توافق هسته‌ای به این طرف تازه فهمیدم من از بازار ایران هیچی نمیدونم. تازه فهمیدم وقتی میگفتن تجزیه و تحلیل در ایران همه‌ش چرت و پرته یعنی چی؟ حالا میفهمم وقتی میگن بزرگترین سهامدار این آشفته بازار دولته و هر جوری بخواد رو انگشتش میچرخونه یعنی چی؟

  شک نکنید شما سودی نخواهید کرد مگر به اذن دولت، ضرری هم نمیکنید مگر به اذن دولت. این خلاصه‌ی تحلیلهای آشفته بازار ایرانه.

  پاسخ
  1. پشتیبان

   دوست عزیز شما چقدر در بازار بورس تجربه دارید ؟
   چه کتاب هایی رو مطالعه کردید ؟
   چه دوره آموزشی گذروندید ؟
   اولین و ساده ترین کتاب آموزشی مثل تحلیل تکنیکال جان مورفی در مبحث واگرایی احتمال ریزش بازار بورس در بعد از مذاکرات مثل روز روشن نشون می داد و کسی که حتی یک دوره ساده تحلیل تکنیکال دیده بود تشخیص می داد که بازار خواهد ریخت.
   متاسفاه وقتی ما چیزیو نمی فهمیم فکر می کنیم اون درست نیست .

   پاسخ
 8. masood

  ممنون عالی بود.

  پاسخ
 9. بهنام

  در نظر گرفتن حد ضرر یکی از اصول اولیه هر معامله است البته نه توبورس ایران . چون بورس ایران اولا یکطرفه است ثانیا پارامتر هایی توش موثره مثل حجم مبنا – محدوده نوسان و .. این موارد اعمال دستی محدودیت هاست و چون سیستم اتوماتیک نیست و اصلا سیستمی نمی تونی حد ضرر بزاری در نتیجه حد ضرر رو اگر هم در نظر داشته باشی باید دستی وارد کنی که در این مواقع وقتی بازار بر میگرده چنان صف فروش می شه که دیگه نمی تونی بفروشی و یا تعداد بسیار کمی می خرند و باز سهم نزول بیشتری از حد ضرر تعیین شده می کنه.
  صحبتهای شما ازنظر تئوری فقط درسته ولی وقتی با پول واقعی کار می کنی اونوقت هم ترس بسراغ آدم میاد هم طمع. در عمل کمتر این رفتار های عقلایی از معامله گر ها سر می زنه.
  ضمنا وارن بافت نمونه خوبی برای بازار ایران نیست و یکی از اشتباهات مدرسین که ایشون رو الگو قرار داده تا به حال ضررهای بسیاری به معامله گر ها وارد کرده. صرف نظر از اینکه بورس ایران باامریکا تفاوت های بسیاری داره اصولا وارن بافت معامله گر نیست بر خلاف ایرانی ها بلکه سرمایه گذار است و شرکت می خرد و اعمال مدیریت می کند تا اونو به سود دهی برسونه در حالیکه ما تو بورس فقط سهمی رو می خریم و رشد کرد می فروشیم . ما حقوقی با سرمایه کلان نیستیم که بخواهیم تو هیئت مدیره وارد بشیم که بلوک بخریم. این الگو برداری ها بدون توجه به ماهیت بورس های ایران با خارج و شخصیت های سرمایه گذار ( برخلاف ایران که ما سرمایه گذار نیستم و معامله گر هستیم ) می تونه بسیار زیان بار باشه و معامله گر های تازه کار رو گمراه می کنه

  پاسخ
  1. پشتیبان

   ممنون بهنام عزیز از پیغام شما نکته تفاوت وارن بافت با سرمایه گذار های ما کاملا درسته ولی این موضوع دلیل نمیشه حرف های ایشون هیچ مصداقی نداشته باشه … قطعا جمله ای مثل جمله فعلی اینکه حفظ سرمایه کنیم . کاملا درست و در بازار ما هم مصداق دارد

   پاسخ
 10. شبیر

  همیشه که اینطور نیست،گاهی باید صبر کنی….گاهی در زمان اشتباه وارد میشی مثل زمان مذاکرات مثلا اواخر سال 93….و سهم هایی خریداری می کنی که یا قراره افزایش سرمایه بدهند یا قراره از توافق منتفع بشند یا از حمایت حقوقی خوبی برخوردار هستند….در اینجا که نباید سهمی رو فروخت….از طرفی دیگر حد ضرر 5 درصد خیلی بچگانه است و کسی که میاد و بانک صادرات میخره و بعد که افت میکنه می خواد بفروشه پس سهم رو نشناخته و بورس رو بلد نیست و این شخصی با ضرر هم خارج بشه هیچ تضمینی نیست که بتونه در سهم مناسب دیگه ای سرمایه گذاری کنه تا ضررش جبران بشه و یا به نوعی سود کنه.

  تمام مشکلات ما از عدم آگاهی و دانش و اینکه هیچ وقت نمیدونیم چرا تو این قیمت وارد میشیم با چه هدفی و در چه مدت زمانی قراره سهم رو نگه داریم….یا آینده سمت به کدام سو میره….

  پس این حرف زمانی درسته که ما دانش بورس رو داریم و رفتارمون در بورس اشتباهه….البته بعید میدونم اونچه که شما ازش صحبت کردید تماما مربوط به دانش و کسی که دانش بورسی داشته باشه چنین اشتباهاتی رو مرتکب نمیشه یا کمتر مرتکب میشه.

  پاسخ
  1. پشتیبان

   صحبت های شما درسته البته این موضوع چون به مباحث روانشناسی بر می گرده در همه اتفاق می افته در برخی کمتر در برخی بیشتر

   پاسخ
  2. محمد

   احسنت من خودم قربانی این اشتباه در بورس شدم
   اگر نظری داری باز هم اطلاع رسانی کن

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *