از این فرد در بازار بورس بترسید!

سلام به نخبگان عزیز خانه سرمایه ، یکی دیگر از مقالاتی  مکمل دوره نخبگان بورس خانه سرمایه را با هم می خوانیم

ایا این جمله ها را شنیده اید ؟

مطمئن باش این سهم حرف نداره ، کلی پروژه داره ….

این سهم فوق العادست چون … و حتی …. تازه توی مجمعش …  حداقل دو برابر میشه تا سال دیگه!

این سهم را بخر بذار کنار و مطمئن باش حرف نداره !

عالیه ، اصلا می خوام روی تک سهم فقط این سهم بخرم….

یا دیده اید که افرادی با اعتماد به نفس ۱۰۰% از خود و پیش بینی خود صحبت کنند.

 

اگر جمله های بالا را از کسی شنیدید احتمالا فرد دچار مشکلی و اشتباه رفتاری بزرگی است که هم خودش را روزی بدبخت خواهد کرد و هم بسیاری از اطرافیانش را! در ادامه بررسی کنیم این مشکل رفتاری چیست ، تا نه خودمان دچار آن شویم و نه از افرادی که این مشکل را دارند لطمه ببینیم.

این افراد دچار چه مشکلی هستند!؟

یکی از اشتباهاتی که افراد زیادی(سرمایه گذار و غیرسرمایه گذار) با آن روبرو می شوند ، فرااعتمادی (over confidence) یا اعتماد بیش از حد است.

فرا اعتمادی یا اعتماد بیش از حد به خود در بیان کلی می تواند به عنوان یک اعتقاد بی اساس در مورد توانایی های فرد خلاصه شود و این مفهوم نشان می دهد افراد هم در مورد توانایی های خود در پیش بینی و هم در مورد دقت اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار می گیرد براوردی بیش از اندازه دارند و رویدادهای مدنظر خود را حتمی می دانند. به طور خلاصه می توان گفت که اغلب مردم خود را از آنچه واقعا هستند باهوش تر می پندارند و بر این باورند که اطلاعات بهتری نیز در اختیار دارند. به عنوان مثال وقتی خبر محرمانه ای را از یک مشاور مالی بشنوند و یا مطلبی را در اینترنت بخوانند بلافاصله آمادگی دارند تا بر اساس مزیت اطلاعاتی خود عمل کنند مثلاً در مورد یک سرمایه گذاری به سرعت تصمیم گیری می کنند.

وقتی خبر محرمانه ای را از یک مشاور مالی بشنوند و یا مطلبی را در اینترنت بخوانند بلافاصله آمادگی دارند تا بر اساس مزیت اطلاعاتی خود عمل کنند مثلاً در مورد یک سرمایه گذاری به سرعت تصمیم گیری می کنند.

over-confidence-stock-market

فرااعتمادی به دو قسم تقسیم می شود: فرااعتمادی در پیش بینی و فرااعتمادی به اطمینان.

فرااعتمادی در پیش بینی ها همانطور که در نامش پیداست یعنی افراد به پیش بینی های خود بیش از حد اطمینان دارند به عنوان مثال سرمایه گذاران هنگام پیش بینی سود شرکت ها به پیش بینی خود بیش از اندازه اطمینان دارند که با انحراف بسیار اندکی رخ دهد و یا مثلا وقتی ارزش یک سهم را برآورد می کنند درصد انحراف بسیار پایینی را برای ارزش پیش بینی سهم خود مدنظر دارند و ریسک از دست دادن اصل سرمایه خود را هنگام سرمایه گذاری در آن سهم کمتر از واقع بیان می کنند.

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  سرمایه گذار گوسفند کیست؟

اما افرادی که دچار سوگیری فرااعتمادی به اطمینان هستند در مورد قضاوت های خود خیلی مطمئن هستند. اصولاً افراد تمایل دارند که اعتماد زیادی به صحت و دقت قضاوت های خود داشته باشند. مثلاً برای تصمیم گیری سرمایه گذاری در یک شرکت خاص اغلب انتظار زیان را نادیده می گیرند و بعدا در صورتی که شرکت عملکرد ضعیفی داشته باشد احساس تعجب یا نارضایتی می کنند. این گونه افراد معمولا معاملات پرحجمی را انجام می دهند و صاحب پرتفوهایی می شوند که به اندازه کافی متنوع نیست.

overconfidence

در ادامه به چهار نوع رفتاری که با سوگیری فرااعتمادی می تواند به سرمایه گذار صدمه بزند اشاره می کنیم:

 • سرمایه گذاری که بیش از حد مطمئن است توانایی های خود را در ارزیابی سهام یک شرکت به عنوان یک سوژه سرمایه گذاری بیش از حد تخمین می زند در نتیجه آنها اطلاعات منفی را که به طور طبیعی علامت هشدار دهنده ای مبنی بر اینکه خرید سهام نباید صورت گیرد و یا اگر خریداری شده باید بفروش برسد را نادیده می گیرند.
 • سرمایه گذاران بیش از حد مطمئن در نتیجه این باور که آنها اطلاعات ویژه ای در اختیار دارند(که دیگران ندارند) معاملات پرحجمی را انجام می دهند. تجربه نشان می دهد که انجام معاملات زیاد در بلندمدت غالباً منجر به بازدهی ضعیف می گردد.
 • سرماسه گذاران بیش از حد مطمئن عملکرد تاریخی عملکرد تاریخی سرمایه گذاری های خود را نمی دانند و یا به آن اهمیت نمی دهند لذا ممکن است ریسگ از دست دادن اصل سرمایه خود را کمتر از واقع برآورد کنند و در نتیجه معمولاً عملکرد ضعیف و غیرمنتظره پرتفوی در انتظار آنان است.
 • سرمایه گذاران بیش از حد مطمئن، پرتفوهای غیرمتنوعی را در اختیار دارند از این رو بدون یک تغییر متناسب در ظرفیت ریسک پذیری، ریسک بیشتری را تحمل می کنند. این سرمایه گذاران حتی اغلب نمی دانند که آنها ریسکی بیشتر از آنچه که ظرفیت و تحمل آن را دارند تقبل کرده اند.

شکل زیر به طنز نگاهی به این موضوع دارد

overconfidence-investwithalex2

یک مثال فرا اعتمادی در بازار بورس ایران

اگر مثالی را بخواهیم در مورد فرااعتمادی در بازار بورس ایران ذکر کنیم می توان به شرکت نفت ایرانول(با نماد شرانل) اشاره نمود. در سال ۱۳۹۳ به خصوص نیمه دوم سال با کاهش قیمت جهانی نفت بسیاری از فعالان بازار معتقد بودند از آنجایی که کاهش قیمت نفت منجر به کاهش قیمت مواد اولیه شرکت و به تبع آن کاهش بهای تمام شده می شد سود ۳۰۰۰ ریالی برآوردی شرکت را حدوداً ۴۵۰۰ ریال و حتی بیشتر برآورد می کردند و بر تحقق این مقدار در پایان سال اطمینان داشتند. آن زمان که قیمت هر سهم نفت ایرانول ۱۲۰۰۰ ریال بود قیمت های ۱۸۰۰۰- ۲۰۰۰۰ ریال ارزش این سهم برآورد می شد که در پایان سال شرکت علی رغم اینکه شرکت حتی سود برآوردی خود را  نتوانست محقق نماید به قیمت های برآورد شده توسط تحلیل گران نیز نرسید.(بیشترین قیمت ۱۵۵۰۰ ریال بود و تا ۱۰۰۰۰ ریال هم پایین آمد).

یک مطلب جالب دیگر بخوانید:  لاک پشت در مقابل خرگوش؛ استعاره ای از معامله گری

MistakeOverconfidence2

در بخشی از کتاب ۱۰ شاه کلید بزرگان بورس علی صابریان ( انتشارات آراد ) در فصلی به این موضوع اینگونه پرداخته می شود که افراد در بازار بورس به چهار گروه تقسیم می شوند و گروه چهارم گروه خطرناک این بازار هستند از آنها به شدت بترسید ، این گروه همان افراد با اعتماد به نفسی هستند که نمی دانند که نمی دانند اشاره می کند و شعر زیر نیز از ابن یمین بسیار جالب به این موضوع اشاره می کند.

آن کس که بداند و بداند که بداند      اسب شرف از گنبد گردون بجهاند

آن کس که بداند و نداند که بداند      بیدار کنیدش که بسی خفته نماند

آن کس که نداند و بداند که نداند      لنگان خرک خویش به منزل برساند

آن کس که نداند و نداند که نداند      در جهل مرکب ابداالدهر بماند

فرا اعتماد ها درست لحظه ای که فکرش را نمی کنند ضربه می خورند ( فیلم طنز)

در آخر هم برای انتقال بهتر حس فرا اعتمادی چون فیلمی در زمینه بازار بورس وجود نداشت فیلمی با این مضمون ولی در حوزه دیگر قرار دادیم تا ببینید . فرا اعتماد ها درست لحظه ای که فکرش را نمی کنند ضربه می خورند

[download id=”5488″]

 

کلام آخر با نخبگان بورس خانه سرمایه در مورد این مطلب

نخبگان عزیز خانه سرمایه یادتان باشد مدیران حرفه ای سرمایه گذاری که دسترسی به بهترین گزارش ها و اطلاعات دست اول دارند هر روز با بازار بورس و اتفاقات آن درگیرند و تلاش می کنند. بهترین مدیران صندوق های سرمایه گذاری هم می دانند که هر روز در بازار با چالش های جدیدی روبه رو هستند و باید با تکنیک های مختلف سرمایه گذاری  هر روز با آنها دست و پنجه نرم کنند .  فقط افراد با اعتماد به نفس کاذب و ساده فکر می کنند بازار جایی ساده است که می توانند یک تصمیم مطمئن بگیرند ، خرید کنند ، استراحت کنند تا به سود برسند !

 

از این فرد در بازار بورس بترسید!

 

[content type=”page” name=”nokhbeganrestrict”]

عنوان مطالب : از این فرد در بازار بورس بترسید!

لینک مطلب : https://www.khanesarmaye.com/?p=5478

 

23 دیدگاه
 1. حسن جمالزاده می گوید

  سلام برای اموزش صفرتاصد بورس چکارباید بکنم لطفا راهنمایی کنید سپاس

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   از این مطلب شروع کنید

 2. مهیار می گوید

  ممنون بابت مطالب و توضیحات به جا و تاییدات به جا به نظر و انتقاد و پیشنهادات.
  اینکه زیر نظر متعصبانه افراد جواب می نویسید خیلی به درک واقعیت کمک می کنه،مخصوصا برای کسانی که اطلاعاتشون هنوز خامه و هر نظری ممکنه توجهشونو جلب کنه.
  موفق و پیروز باشید

 3. فرهاد می گوید

  باسلام خدمت تمام دست اندر كاران به نوبه خودم بسيار بسيار متشكرم از اينكه اهالي خوب بازار را نسبت به مسايل نا پيداي بازار روشن ميكنيد اميدوارم هميشه مرفق و مويد باشيد

 4. حسین می گوید

  سلام من تازه وارد فضای بورس شده ام . مطالب سایت شما مفید است . البته اگر نکات کاربردی تر ارایه بشه بطوری که در خرید صحیح سهام بتونه راهنما باشه بسیار موجب امتنان خواهد بود . با تشکر از زحمات شما .

 5. اسماعیل می گوید

  سلام
  ممنون از سایت عالی تون
  من تازه وارد بورس شده ام و هر شب دارم حداقل یکی از مطالب سایتتون را می خوانم واقعا سایت کاملی دارید و برای کسی که در بورس می خواهد فعالیت کند یا دارد فعالیت می کند لازم است که این مطالب را بخواند
  با تشکر

  1. پشتیبان می گوید

   ممنون اسماعیل عزیز

 6. جلال می گوید

  با سلام به همه تلاشگران خانه سرمایه
  در دفاع از مطالب پر ارزش خانه سرمایه که به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار میگیرد باید بگویم که چه هدف اهالی خانه سرمایه پول باشد یا نباشد که هدف اکثریت جامعه هم هست در نهایت باعث رشد دانش استفاده کنندگان میباشد که در جای خود در گیرو داد مشکلات مالی بسیار پسندیده میباشد که امیدوارم موفقیت بیشتری کسب کنید و در جای خود تقدیر و تشکر فراوان دارد. دوم اینکه انسانهایی که با تفکر حمایت از نویسندگان دیگردر فضای مجازی انتقاد میکنند در فضای بیرون علاوه بر اینکه شدید درگیر مشکلات مالی هستند بجای خود سر دیگران را با بی دانشی و تفکر منقی ارام ارام سر میبرند. دوستان عزیزخانه سرمایه ضمن تشکر از مطالب مفیدتان پ ر سود و موفق باشید.

 7. فرزاد می گوید

  با سلام:
  ممنون از اطلاعاتی که دراختیار همگان قرار می دهید. امیدوارم همیشه موفق باشید. در ضمن لازم نیست جواب همه تنگ نظران را بدهید و بهتر است جواب آنها را به شعور سایر کاربران واگذار نمایید. با تشکر

  1. پشتیبان می گوید

   ممنون فرزاد عزیز 🙂

 8. جمشید تهرانی می گوید

  مرسی که پاسخ دادید. یک سوال را دفعه قبل پرسیدم ، اصلا منتشر نکردید . امیدوارم الان پاسخ دهید

  کاندیدای کارشناسی ار شد دقیقا یعنی چه؟ اولین بار است که می شنوم یک نفر خود را کاندیدای کارشناسی ارشد در یک رشته معرفی می کند.

  لطفا در این مورد هم من را متوجه داستان بکنید

  1. پشتیبان می گوید

   دوست عزیز به افرادی که در حال خواندن مقطعی در رشته ای هستند و هنوز دفاع پایان نامه خود را انجام نداده اند می گویند کاندید دریافت آن رشته و مقطع تحصیلی هستند ، تا زمانی که آن مدرک را از دانشگاه بگیرند
   مثلا اگر فردی که دانشجوی دکترا است و هنوز در مرحله تدوین رساله است و جایی خودش را معرفی می کند مثل همایش و یا هر محل عمومی دیگر می گویند کاندید دکتری در رشته …. یا کاندید کارشناسی ارشد در رشته ….

 9. جمشید تهرانی می گوید

  هرگز پاسخ این سوالم را دریافت نمیکنم.

  اگر آقای صابریان خودشان بلد هستند از بازار سهام پول در بایورند. پس دیگر چه احتیاجی به فروختن پکیج های آموزشی و برگزاری کلاس دارند؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام دوست عزیز قبلا به این سوال پاسخ داده شده است ، ایشان علاقه و کار جانبیشان تدریس است و سود های حاصل از فروش های خانه سرمایه بسیار بیشتر صرف توسعه خود خانه سرمایه و آموزش های جدیدتر توسط مدرسین خوب در زمینه های مختلف می شود . همه افراد صرفا برای پول کار نمی کنند چیز های دیگری مثل علاقه هم ممکن است وجود داشته باشد . باز هم اگر فکر می کنید اگر هر فردی آموزش می دهد پس خودش موفق نیست پس تقریبا ما نباید معلمی در دنیا داشته باشیم چون همه باید برای خودشان کار کنند و تدریس کنند .
   امیدوارم متوجه داستان شده باشید

 10. حمید می گوید

  من امروز با سایت تون از طریق ایمیلی که برام آمد آشنا شدم مطالبتون بسیار عالی هستش
  امیدوارم در آینده نزدیک بتونم پکیج کامل شما رو بخرم
  من که خیلی چیزها همین امروز از فایل های رایگانتون یاد گرفتم
  امیدوارم این کار خوب شما در قراردادن فایل های رایگان ادامه داشته باشه
  تازه فهمیدم که هیچی درباره بورس نمی دانم
  بازهم از مطالب بسیار عالیتون تشکر می کنم

 11. طباطبائی می گوید

  باسلام

  بسیار سپاسگزارم موفق باشید

 12. محسن می گوید

  با سلام
  ضمن خسته نباشید
  پول درآوردن خوب هست ولی نه به هر روش و ترفندی .
  یکی از همین مصداق های فرا اعتمادی ،‌خود آقای صابریان هستند. که یه شبه میخوان وارن بافت شوند و یا استاد بورس.
  وقتی مطلبی از کتابی کپی می کنید حداقل نامی از آن را بیاورید . مطلب کپی شده از کتاب تحلیل مالی رفتاری دکتر بدری بود.
  چون نیت تان پول در آوردن به هر قیمتی هست موفق نخواهید شد…. شاید این حرف الانم برایتان خنده دار باشد و بعد چند ماه یا سال به این مطلب می رسید.
  در ضمن وقتی مطلبی در فضای مجازی نشر می دهید همه مخاطبان را بز فرض نکنید.
  ببخشید که رک حرف زدم . موفق باشید
  با تشکر محسن:m1k1a1@yahoo.com

  1. پشتیبان می گوید

   سلام دوست عزیز
   یکی از منابع استفاده شده این کتاب هست ، که شاید 1/4 مطلب رو تشکیل میده بقیه موارد از منابع دیگه هست که ان هم در ضمن کپی هم نشده و بازنویسی شده به زبان خود نویسندگان ،
   این انتقاد شما برای حالتی که 100% کپی برداری باشد درست است نه مطلبی که نوشتن آن چندین ساعت زمان برده تا بخش های جدیدی به آن اضافه گردد
   و در انتها از شما عذر می خاییم که یه مطلب رایگان با کلی زحمت آماده شده و در اختیار عموم قرار گرفته!!!!
   کسی مجبور به خرید و استفاده از محصولات و خدمات پولی خانه سرمایه نیست ، شما هم مثل خیلی های می توانید از مطالب رایگان استفاده کنید .
   آقای صابریان هم از سال 90 پیوسته در حال آموزش دادن و تالیف مقالات و کتاب هستن و یک شبه راهی قرار نیست برن . باز هم اگر با ایشون مشکل شخصی دارید می تونید از مطالب سایت های دیگر استفاده کنید
   در مورد بز فرض ردن هم ما منظور شما را نمی فهمیم !!!! امیدواریم روی برسد به جای تفکر منفی و چشم تنگی کمی هم تفکر تشکر و قدردانی داشته باشیم .

   1. عباس اميري می گوید

    سلام كلام ارزشمند اگر در چين بود آنرا به ايران بياوريد لازم نيست نام صاحب كلام را بگوييد

 13. ava می گوید

  مطلب جالب بود ولی پر غلط املایی

  1. پشتیبان می گوید

   ببخشید به دلیل تایپ سریع بود

 14. پرویز خالقی می گوید

  سلام – من در گروههای تلگرام فعال هستم و ادمین دو گروه بورسی 200 نفره که خیلیها هم تونوبت هستن ولی ظرفیت نیست .لطفا چنین مقالاتی و لمطالب آموزشی برایم بفرستید تا به اشتراک بذارم و تبلیغ برای سایت شما بشه برای جذب اعضا چون رو حرف من خیلی اعتماد هست و طی سالها این اعتماد با صرف وقت و ارایه مطالب تحلیلی درست کسب شده .شما هم از این موقعیت استفاده کنید .

 15. کریم حمیدی نژاد می گوید

  بازار ومعامله در ان ساده است ولی اسان نیست

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.